Ohio Division I basketball picks: who wins district, regional and state titles?

The Ohio High School boys basketball season starts this week with sectional tournament play in divisions I-IV.

Below are our Division I district, regional and state champion picks.

Enjoy.

Akron/Toledo Regional

Toledo
Contenders: Toledo St. John’s, Lima Senior, and Toledo St. Francis
Sleeper(s): Toledo Bowsher, Findlay, and Toledo Whitmer
District Champion Prediction: St. John’s Jesuit (Toledo)

Elyria
Contenders: Lorain and Elyria
Sleeper(s): Olmsted Falls, Avon, Avon Lake, Berea-Midpark, and Strongsville
District Champion Prediction: Lorain

Canton
Contenders: Massillon Jackson and North Canton Hoover
Sleeper(s): Wooster, Copley, Massillon Washington, and Canton McKinley
District Champion Prediction: Jackson (Massillon)

Copley
Contenders: Hoban, Medina, and Brunswick
Sleeper(s): Stow and Wadsworth
District Champion Prediction: Medina

Cleveland Regional

Alliance
Contenders: Akron Ellet, Uniontown Lake, and Warren Harding
Sleeper(s): Boardman and Louisville
District Champion Prediction: Lake (Uniontown)

Solon
Contenders: Garfield Heights
Sleeper(s):  Maple Heights and Shaker Heights
District Champion Prediction: Garfield Heights

Strongsville
Contenders: Cleveland St. Ignatius and Lakewood St. Edward
Sleeper(s): Broadview Heights
District Champion Prediction: St. Edward (Lakewood)

Euclid
Contenders: Solon, Mentor, and Cleveland Heights
Sleeper(s): Brush
District Champion Prediction: Cleveland Heights

Massillon Jackson and Uniontown Lake are Sweet 16 favorites in Ohio.

Photo by Jeff Harwell
Massillon Jackson and Uniontown Lake are Sweet 16 favorites in Ohio.

Columbus Regional

Columbus 3
Contenders: Pickerington Central
Sleeper(s): Dublin Jerome, Dublin Coffman, and Westerville North
District Champion Prediction: Pickerington Central

Columbus 4
Contenders: Westerville South and Reynoldsburg
Sleeper(s): Columbus St. Charles and Hilliard Davidson
District Champion Prediction: Westerville South

Columbus 1
Contenders: Upper Arlington, Hilliard Bradley, and Columbus Northland
Sleeper(s): Groveport-Madison
District Champion Prediction: Upper Arlington (Columbus)

Columbus 2
Contenders: Newark and Pickerington North
Sleeper(s): Olentangy Liberty and Gahanna Lincoln
District Champion Prediction: Newark

Dayton Regional

Dayton 4
Contenders: Mason, Centerville, and Huber Heights Wayne
Sleeper(s): Lakota East
District Champion Prediction: Centerville

Dayton 2
Contenders: Cincinnati Moeller
Sleeper(s): Cincinnati Northwest, Walnut Hills, and Cincinnati Withrow
District Champion Prediction: Archbishop Moeller (Cincinnati)

Dayton 3
Contenders: Clayton Northmont and Cincinnati LaSalle
Sleeper(s): Sidney
District Champion Prediction: La Salle (Cincinnati)

Dayton 1
Contenders: Springfield and Oak Hills
Sleeper(s): Dayton Fairborn
District Champion Prediction: Oak Hills (Cincinnati)

Regional/State Tournament Predictions

Columbus Regional vs. Dayton Regional

Pickerington Central over Cincinnati Moeller

Cleveland Regional vs. Akron/Toledo Regional

Massillon Jackson over Lakewood St. Edward

State Championship

Pickerington Central over Massillon Jackson

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *