Ohio HS Baseball & Softball State Tournament Vitals: Live Broadcasts, Live Stats & Final State Rankings

13384801062016 Baseball State Tournament Pairings & Info

All Games at Huntington Park, Columbus

*Rankings as of Final Coaches Association State Poll.

*Final PBR Ohio JJHuddle State Rankings (DI, DII, DIII, DIV)

*OHSAA State Tournament Live Stats: http://www.ohsaalivestats.com/landing/index

*Championship Games on Time Warner Cable

CLICK HERE TO LISTEN LIVE

Division I

Home team listed first

Cincinnati LaSalle (24-7) vs. No. 8 Solon (25-4), Thursday, June 2, 4 p.m.

No. 17 Cleveland St. Ignatius (22-10) vs. Pickerington North (21-9), Thursday, June 2, 7 p.m.

Div. I State Championship: Saturday, June 4, 1 p.m.

Division II

Home team listed first

No. 2 Steubenville (25-2) vs. No. 1 Defiance (27-2), Thursday, June 2, 10 a.m.

No. 12 Poland Seminary (28-3) vs. Hamilton Badin (20-10), Thursday, June 2, 1 p.m.

Div. II State Championship: Saturday, June 4, 10 a.m.

Division III

Home team listed first

Versailles (22-4) vs. No. 1 Berlin Hiland (28-2), Friday, June 3, 10 a.m.

Bellville Clear Fork (19-12) vs. No. 7 Apple Creek Waynedale (25-4), Friday, June 3, 1 p.m.

Div. III State Championship: Saturday, June 4, 4 p.m.

Division IV

Home team listed first

No. 10 Fort Recovery (22-8) vs. No. 5 Newark Catholic (22-9), Friday, June 3, 4 p.m.

No. 15 North Lewisburg Triad (25-7) vs. Cuyahoga Heights (14-9), Friday, June 3, 7 p.m.

Div. IV State Championship: Saturday, June 4, 7 p.m.

 

13384797902016 Softball State Tournament Pairings & Info

All Games at Firestone Stadium, Akron

*OHSAA State Tournament Live Stats: http://www.ohsaalivestats.com/landing/index

*Championship Games on SportsTime Ohio (delayed)

*Dates and Times Subject to Change Due to Weather.

*Rankings as of Final Coaches Association State Poll.

CLICK HERE TO LISTEN LIVE

Division I

#3 Mason (25-2) vs. #9 Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (22-5), Friday, June 3, 3 p.m.

#5 Amherst Steele (25-5) vs. #4 Ashville Teays Valley (22-6), Friday, June 3, 5:30 p.m.

Div. I State Championship: Saturday, June 4, 7 p.m.

Division II

#2 LaGrange Keystone (27-4) vs. Hamilton Ross (21-7), Friday, June 3, 10 a.m.

#7 Akron Archbishop Hoban (23-5) vs. #1 Hebron Lakewood (27-0), Friday, June 3, 12:30 p.m.

Div. II State Championship: Saturday, June 4, 4 p.m.

Division III

#1 Wheelersburg (25-2) vs. Johnstown-Monroe (24-7), Thursday June 2, 3 p.m.

#7 Canfield South Range (28-3) vs. #6 Milan Edison (24-3), Thursday, June 2, 5:30 p.m.

Div. III State Championship: Saturday, June 4, 1 p.m.

Division IV

Jeromesville Hillsdale (24-3) vs. #5 Strasburg-Franklin (24-6) Thursday, June 2, 10 a.m.

#7 Williamsburg (28-0) vs. #4 Convoy Crestview (24-4), Thursday, June 2, 12:30 p.m.

Div. IV State Championship: Saturday, June 4, 10 a.m.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *