2015 AP Division VI All-Ohio Football Team

AP-Ohio-FBThe following are the Associated Press’ 2015 All-Ohio Football Teams. These teams are chosen by statewide panels of media per each district and are the last step towards being named All-Ohio. Mr. Football nominations are also turned in by district. Congrats to the players on these lists, the coaches that instruct them and the media that cover them. All have done outstanding jobs.

Please Support your local media: Newspaper, TV, Radio and Web

COLUMBUS, Ohio — Here is the 2015 Associated Press Division VI All-Ohio high school football team, based on the recommendations of a state media panel.

DIVISION VI ALL-OHIO

First Team

Offense

Ends-Jamel Howard, Cincinnati Purcell Marian, 6-foot-4, 205 pounds, senior; Devin Pearl, Cardington Lincoln, 6-3, 170, jr.; Jacob Ward, Columbia, 5-8, 155 sr.

Linemen-Nick Cavinee, Newark Catholic, 6-7, 250, jr.; Michael Bragalone, Kirtland, 5-11, 210, sr.; Logan Bailey, Defiance Tinora, 6-7, 225, sr.; Ben Ferguson, Casstown Miami East, 5-11, 266, sr.; Brett Bauman, Smithville, 6-1, 285, jr.; Luke Treasure, Grandview Heights, 6-2, 220, sr.; Tanner Potts, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 240, sr.

Quarterbacks-Tony Barber, Steubenville Catholic Central, 5-11, 160, sr.; Augustus Necastro, Brookfield, 6-3, 195, sr.; Will Kirkpatrick, North Robinson Colonel Crawford, 6-0, 215, sr.; Anthony McFadden, Bainbridge Paint Valley, 5-11, 175, sr.; Kaleb Romero, Mechanicsburg, 5-11, 180, jr.; Mitch Davidson, Columbiana 5-11, 185, jr.

Backs-Devin Dukes, Columbus Ready, 5-10, 215, so.; Joey Bates, Kirtland, 5-10, 184, sr.; Lukas Isaly, Hannibal River, 5-10, 160, so.; Zach Goeke, Spencerville, 6-1, 190, sr.; Caide Bunfill, Barnesville, 6-0, 196, jr.; Nate Rich, Louisville St. Thomas Aquinas, 6-0, 175, jr.

Kicker-Kasey Tingler, Brookfield, 5-10, 170, sr.

Defense

Linemen-Anthony Winters, Beverly Fort Frye, 5-11, 226, sr.; Eric Pickering, Jeromesville Hillsdale, 6-6, 195, sr.; Dylan Hartley, Mechanicsburg, 6-1, 250, jr.

Linebackers-Rhodes Jump, Grandview Heights, 5-10, 210, sr.; Evan Madden, Kirtland, 6-4, 205, sr.; Drew Wolford, Lucasville Valley, 6-1, 235, sr.; David Harvey, Mechanicsburg, 6-3, 180, sr.; Josh Liberati, Lisbon David Anderson, 6-0, 215 sr.; Dauson Dales, Defiance Ayersville 6-0, 185, jr.

Backs-Trey Williams, Cardington Lincoln, 6-2, 225, sr.; Brevin Renollet, Defiance Tinora, 6-4, 185, sr.; Kirk Manns, Fredericktown, 6-2, 185, sr.; Dylan Little, Newcomerstown, 5-10, 148, sr.; Austin VanSickle, Loudonville, 5-11, 172, sr.

Punter-Marcus Brand, Van Buren, 6-3, 200, sr.

Offensive player of the year: Joey Bates, Kirtland

Defensive player of the year: Evan Madden, Kirtland; Rhodes Jump, Grandview Heights

Coach of the year: Ed Phillips, Seneca East

Second Team

Offense

Ends-Hunter Wilker, Maria Stein Marion Local, 6-0, 200, sr.; Caleb Hunkus, Brookfield, 6-4, 190, sr.; Elijah Bugg, Oberlin, 5-9, 175, sr.

Linemen-Aaron Deaton, West Alexandria Twin Valley South, 6-1, 260, sr.; James Ort, Bucyrus Wynford 6-5, 270, sr.; Marcus Stone, Columbus Ready, 6-0, 240, sr.; Garrin Knotts, Beverly Fort Frye, 5-9, 184, sr.; John Schwieterman,, Maria Stein Marion Local, 6-5, 210, sr.; Ben Ferguson, Casstown Miami East, 5-11, 266, sr.; Milo Drumm, Columbia Station Columbia, 5-10, 230, sr.

Quarterbacks-Ryan Clark, 6-0, 200, jr.; Bryan Rolfe, Lucasville Valley, 6-2, 190, sr.; Graham Mincher, Springfield Local, 5-11, 155, sr.; Brett Lowther, Cuyahoga Heights, 6-0, 164, jr.

Backs-Hunter Binkley, Delphos Jefferson, 5-10, 180, Jr., Teagan McFadden, Bainbridge Paint Valley, 5-10, 190, sr.; Josh Wills, Tipp City Bethel, 6-0, 200, jr.; Darryn Jordan, Cincinnati Country Day, 5-11, 195, sr.; Jake Reckard, McDonald, 62, 180, sr.; Casey Lewis, Beverly Fort Frye, 5-11, 161, jr.

Kicker-Bair, Grandview Heights, 5-10, 175, sr.

Defense

Linemen-Davionne Laney, Cincinnati Summit Country Day, 6-0, 220, sr.; Chance Veller, Delta, 6-5, 300, sr.; Cody Saksa, Hannibal River, 5-9, 180, jr.; Emanuel Lodge, Garfield Heights Trinity, 6-2, 210, sr; Antonio Rini, Kirtland, 5-9, 148, jr.

Linebackers-Isaiah McCombs, Richmond Heights, 6-2, 205, sr.; Trey Williams, Cardington Lincoln, 6-2, 225, sr.; Trevor Ferguson, West Jefferson, 6-0, 225, sr.; Dalton Hicks, Delphos Jefferson 6-1, 225, sr.; Brad Meadows, Chesapeake, 6-5, 220, sr.; Kurt Meisberger, Williamsburg, 5-9, 200, sr.

Backs-Isaiah Viator, Smithville, 6-2, 170, sr.; Austin VanSickle, Loudonville, 5-11, 172, sr.; Nick Sam, Cincinnati Country Day, 5-8, 150, sr.; Colton McMannis, Mechanicsburg, 6-0, 155, sr.; John Fallon, Steubenville Catholic Central, 5-10, 150, sr.

Third Team

Offense

Linemen-Michael Hartman, Cuyahoga Heights, 6-4, 294, sr.; Davante Parrish, Richmond Heights, 6-5, 330, sr.; Brandon Cutright, Rittman, 6-2, 250 sr.

Quarterbacks-Jacob Viccarone, Columbia Station Columbia, 6-0, 180, sr.; Mykol Brooks, Richmond Heights, 6-0, 189, jr.; Joey Flannery, Hannibal River, 6-2, 180, sr.

Backs-Jesse Lambert, Columbia Station Columbia, 5-9, 170, sr.; Andrew Kenaga, Garfield Heights Trinity, 6-1, 185, so.; Riley Nagel, Defiance Tinora, 5-10, 175, sr.

Defense

Linemen-Cody Saksa, Hannibal River, 5-9, 180, jr.; Emanuel Lodge, Garfield Heights Trinity, 6-2, 210, sr.

Linebackers-Kobe Fields, Oberlin, 5-10, 175, sr.; Chad McDaniel, Cuyahoga Heights, 5-9, 177, jr.; Mike Jacobucci, Columbia Station Columbia, 5-10, 175 jr.; T.J. Henry, Western Reserve, 5-11, 230, sr.

Backs-Peter Gabor, Kirtland, 6-1, 170, sr.; Dylan Drummond, Cuyahoga Heights, 5-11, 155, so.

Special Mention

Sterling Armstrong, Centerburg; Jack Iannarino, Milford Center Fairbanks; Michael Cockrell, Fredericktown; Dylan David, Howard East Knox; Andre Readey, Grandview Heights; Brenden Reed, Fredericktown; Jacob Rings, Centerburg;

Kyle Hogan, Centerburg; James Lachey, Grandview Heights; Brian Singleton, Fredericktown; Ethan Stambaugh, Cardington Lincoln; Wes Jurden, Newark Catholic; Jacob DeRoads, Milford Center Fairbanks; Hanson Holter, Sugar Grove Berne Union; Jud Lewis, Newark Catholic; Kirk Manns, Fredericktown; Dominic Lombardi, Columbus Ready;

Matthew Burkhart, Barnesville; Tate Engle, Beverly Fort Frye; Walker McMullen, Newcomerstown; Seth Potenzini, Steubenville Catholic Central; D’Eondre Burney, Bellaire; Kaelan Hannahs, Barnesville; Devin Waterman, Beverly Fort Frye; Luke Matusik, Hannibal River; Brady Treherne, Barnesville; Keleal Tarrance, Newcomerstown; Mason Ramsay, Bellaire; Justin Kilburn, Woodsfield Monroe Central; Logan Castello, Barnesville; Joel Ebersbach, Newcomerstown; Dan Harris, Steubenville Catholic Central; Bobby O’Donnell, Woodsfield Monroe Centr,; Cole Susac, Barnesville; Jason Garland, Newcomerstown; Trent Bradford, Beverly Fort Frye; Cedro Parise, Steubenville Catholic Central; Dylan Little, Newcomerstown; John Fallon, Steubenville Catholic Central; Garrett Lochary, Beverly Fort Frye; Jarett Hooper, Woodsfield Monroe Central; Anthony Piper, Bellaire;

Austin Rutecki, Lisbon David Anderson; Matt Howard, McDonald; Carmen Furillo, Brookfield; Zane Rummell, Mineral Ridge; Russell Seamour, New Middletown Springfield; Andrew Zellers, Louisville St. Thomas Aquinas; Jason Thompson, Lisbon David Anderson; Cody Tipple, Smithville; Dale Wolford, McDonald; Keenan Green, Columbiana; Wyatt Loving, Smithville; Cody Hilles, Berlin Center Western Reserve; Joe Perry, McDonald; Zach Hosick, Brookfield; Colton Hunt, Newton Falls; Tommy McCauley, Louisville St. Thomas Aquinas; Heath Snyder, Loudonville, Marc Kraml, Brookfield; Greg Brunner, Berlin Center Western Reserve; Dylan Portolese;

Jacob Viccarone, Columbia Station Columbia; David Allchin Kirtland; Cooper Small, Kirtland; Joe Osterndorff, Columbia Station Columbia; Cody Reichard, Columbia Station Columbia;

Malik Aguiniga, Oberlin; J.B. Surman, Columbia Station Columbia; Jonathon Miller, Kirtland; Owen Loncar, Kirtland; Dylan Drummond, Cuyahoga Heights; Journey Toole, Oberlin; Mark Robinson, Oberlin;

Nick Tafflinger, Lima Central Catholic; Erik Jahna, Gibsonburg; Jacob Miller, Defiance Ayersville; Nathan Drewes, Defiance Tinora; Rece Roney, Columbus Grove; Noah Illig, Delphos Jefferson; Andrew Kelley, Van Buren; Chase Mandusic, North Robinson Colonel Crawford; Zach Carpenter, Liberty Center; Jesse Beverly, Delta; Cole Ohlrich, Van Buren;

Dakota Prichard Spencerville; William Sampson, Attica Seneca East; Derek Smith, Defiance Tinora; Josh Dye, North Robinson Colonel Crawford; Cole Unrast, Maria Stein Marion Local; Derrick Sowers, Sycamore Mohawk; Logan Smith, Liberty Center; Mathias Grube, Defiance Tinora; Braxton Fasone, Van Buren; Mateo Flores, Gibsonburg; Evan Vasquez, Delta; Owen Adams, North Robinson Colonel Crawford; Ethan O’Connor, Lima Central Catholic;

Isaac Thomas, Frankfort Adena; Daniel Rutherford, Coal Grove Dawson-Bryant; Tony Hatfield, Bainbridge Paint Valley; Bryce Romanello, Lucasville Valley; Brendan Meadows, Chesapeake; Joel Taylor, Crooksville; Jordan Spradlin, Lucasville Valley; Casey McComas, Chesapeake, Cale Free, Frankfort Adena; Jacob Clark, Coal Grove Dawson-Bryant; Blake Howard, Lucasville Valley; Hunter Miles, Chillicothe Southeastern; Wesley Stephens, Chesapeake; Chip Russell, Crooksville; Drake Stanforth, Bainbridge Paint Valley; Jacob Johnson, Chesapeake; Tanner Dolen, Coal Grove Dawson-Bryant; Chaz Love, Crooksville; J.T. Ward, Lucasville Valley; Kent Dunn, Chillicothe Southeastern, Austin Blevins, Bainbridge Paint Valley; Caleb Johnson, Bainbridge Paint Valley;

Jamel Howard, Cincinnati Purcell Marian; Bryson Vize, Williamsburg; Nick Edinger, Miamisburg Dayton Christian; Trent McIntyre, North Lewisburg Triad; Darryn Jordan, Cincinnati Country Day; Spencer Clowery, Williamsburg; Kurt Brower, Casstown Miami East; Sean O’Brien, Cincinnati Country Davionne Laney, Cincinnati Summit Country Day; Trent Schmucker, West Liberty-Salem; Caden Hellyer, Casstown Miami East; Timmy Marsalis, North Lewisburg Triad; Colton McMannis, Mechanicsburg; Nick Sam, Cincinnati Country Day; Wade Smiddy, Mechanicsburg; JJ Utz, West Alexandria Twin Valley South; Robbie Phillips, St. Bernard-Elmwood Place.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *