2015 AP Division IV All-Ohio Football Team

AP-Ohio-FBThe following are the Associated Press’ 2015 All-Ohio Football Teams. These teams are chosen by statewide panels of media per each district and are the last step towards being named All-Ohio. Mr. Football nominations are also turned in by district. Congrats to the players on these lists, the coaches that instruct them and the media that cover them. All have done outstanding jobs.

Please Support your local media: Newspaper, TV, Radio and Web

COLUMBUS, Ohio — Here is the 2015 Associated Press Division IV All-Ohio high school football team, based on the recommendations of a state media panel.

DIVISION IV ALL-OHIO

DIVISION IV

First Team

Offense

Ends-Terrance Landers, Dayton Dunbar, 6-foot-4, 195 pounds, senior; Charles Reeves, Steubenville, 6-6, 240, jr.; Trey Pugh, Plain City Jonathan Alder, 6-5, 215, jr.

Linemen-Tyler Wilson, Wauseon, 6-1, 191, sr.; Giacamo Cappabianca, Youngstown Ursuline, 6-1, 265, sr.; Thomas Casmir, Columbus Hartley, 6-0, 230, jr.; Haydn Lewis, St. Clairsville, 6-4, 270, sr.; Sean Sherman, Middletown Bishop Fenwick, 6-3, 265, sr.; Chris Beech, Kettering Archbishop Alter, 6-3, 285, sr.

Quarterbacks- Dimitri Collaros, Steubenville, 5-9, 165, sr.; Brad Thrasher, Firelands, 5-11, 175, sr.; Alec Foos, Bellevue, 6-1, 180, jr.; Cody Bartrum, Pomeroy Meigs, 6-1, 180, jr.; Reed Aichholz, Cincinnati Indian Hill, 6-5, 220, jr.

Backs-Michael Johnson, London, 6-3, 200, sr.; Logan Thut, Crestwood, 6-2, 185, jr.; Davey Tunon, Clarksville Clinton-Massie, 5-8, 170, sr.; Johnnie Blue, Steubenville, 5-11, 215, sr. Kicker-Max Righetti, Salem, 6-0, 173 sr.

Defense

Linemen-Cody Howard, Carroll Bloom-Carroll, 6-0, 245, sr.; Chase Struewing, Waynesville, 6-0, 245, sr.; Aaron Miller, Firelands, 5-10, 225, sr.; Josh Spurgeon, Napoleon, 6-3, 230, sr.

Linebackers-Brendan Ferns, St. Clairsville, 6-3, 220, sr.; Jabbar Price, Youngstown Ursuline, 6-5, 220, sr.; Nick Lauria, Perry, 6-3, 210. sr.; Jacob Flory, Wauseon, 5-11, 209, sr.; Ben Hinton, Middletown Bishop Fenwick, 6-2, 220, sr.

Backs-Stephen Saxton, Circleville Logan Elm, 6-0, 190, sr.; Josh Petruccelli, Perry, 5-10, 180, jr.; Andrew Armstrong, Youngstown Mooney, 6-2, 215, sr.; Josh Whitcomb, Wauseon, 5-10, 140, sr. Punter- Cody Workman, Johnstown Monroe, 5-11, 165, jr.

Offensive player of the year: Michael Johnson, London

Defensive player of the year: Brendan Ferns, St. Clairsville

Coach of the year: Joe Snively, Middletown Bishop Fenwick

Second Team

Offense

Ends-Ben Davis, Byesville Meadowbrook, 5-9, 160, sr.; Lance Billings, Clearview, 6-1, 180, sr.; Dudley Taw, Brookside, 6-2, 195, sr.; Luke Farrell, Perry, 6-6, 242, sr.

Linemen-Jake Grasso, Firelands, 6-0, 290 sr.; Jake Garrison, Clarksville Clinton-Massie, 6-3, 285; Jeff Nogaj, Johnstown Monroe, 6-5, 325, jr.; Jacob Jones, London, 6-3, 260, so.; Chase Gore, Bellevue, 6-4, 240, sr.

Quarterbacks-Michael Camp, Circleville, 6-4, 165, sr.; Mason Lydic, Woodridge, 5-11, 170, so.; Aaron Latiolais, Heath, 5-9, 165, jr.; Brennan Armstrong, Shelby, 6-2, 190, so.

Backs-Jayden Davis, Springfield Kenton Ridge, 5-11, 190, sr.; Brandon Rios, Hubbard, 6-2, 218, sr.; Kimauni Johnson, Youngstown Ursuline, 5-10, 190, sr.; Chase Roberts, Zanesville Maysville, 5-11, 170, sr.; Quri Hickman, Columbus Hartley, 5-10, 220, sr.; Jordan Leasure, Amanda-Clearcreek, 6-1, 204, sr. Kicker-Connor Davis, Lewistown Indian Lake, 5-10, 170, sr.

Defense

Linemen-Tyler Shobe, Lima Bath, 6-0, 196, sr.; Allija Lantzer, Gnadenhutten Indian Valley, 5-10, 175, sr.

Linebackers-Colin Costanzo, Holy Name, 5-11, 200, jr.; Alex Sturgill, Conneaut, 6-2, 210, sr.; Joey Davidson, Lewistown Indian Lake, 6-0, 205, sr.; Bo Gross, Lima Bath, 6-1, 220, jr.; Jake Stewart, St. Clairsville, 6-2, 210, sr.

Backs-Jordan Fabry, Crestwood, 6-3, 175, jr.; Nick Gaspro, Woodridge, 5-8, 145, sr.; Devin Hessler, Caledonia River Valley, 5-9, 160, sr.; Nick Bray, Vermilion, 5-11, 165, sr.; Alex Vredenburgh, Ontario, 5-10, 170, sr. Punter- Layne Schmitz-Paxton, Napoleon, 6-4, 189, sr.

Third Team

Offense

Linemen-Jared Wright, Vermilion, 6-2, 275, sr.; Zach Williams, Wintersville Indian Creek, 5-10, 225, sr.

Quarterbacks-Konnor Roberts, Byesville Meadowbrook, 5-11, 180, jr.; Brady Cotsmire, Gnadenhutten Indian Valley, 6-0, 180, sr.

Backs-George Hill, Hubbard, 6-1, 200, sr.; Jeremiah Knight, Jefferson Area, 5-11, 165, jr. Evan Brown-Fugate, Brookside, 5-10, 190, sr.; Emerson Lowe, Port Clinton, 5-9, 195, jr.

Defense

Linemen-Josh Sills, Byesville Meadowbrook, 6-6, 315, sr.; Devon McFeaters, Brookside, 5-9, 200, sr. Linebackers-Jeremy Blue, Steubenville, 5-10, 190, sr.; Michael Hoecht, Dayton Oakwood, 6-4, 265, sr.; Ryan LaBanc,  Notre Dame-Cathedral Latin, 6-2, 215, sr.

Punter- A.J. Musolino, Struthers, 6-3, 205, jr.

Special Mention

Rian Anderson, Columbus Hartley; Cameron Downs, Hebron; Jaqui Vanmeter, Newark Licking Valley; Jacob Ware, Marengo Highland; Aaron Latiolais, Heath; Satchel Denton, Marengo Highland; Zach Baker, Marengo Highland; Jonny Chatfield, Johnstown Monroe; Elijah Senior, Heath; Hayden Bullard, Johnstown Monroe; Nash Fry, Caledonia River Valley; Cody Kirkbride, Columbus Hartley; Garrett Robinson; Newark Licking Valley; Elijah Brechbill, Newark Licking Valley; Richard Jones III, Columbus Hartley; Andrew Koening, Plain City Jonathan Alder;

Zach Bigelow, St. Clairsville; Cory Carlisle, Gnadenhutten Indian Valley; Robert Johnston, Lisbon Beaver; Parker Black, Byesville Meadowbrook; Ross Love, Gnadenhutten Indian Valley; Koby Cool, Gnadenhutten Indian Valley; AJ Cochrun, Steubenville; Nik Smith, Zanesville Maysville; Matt Greenwood, St. Clairsville; TJ Love, Byesville Meadowbrook; Jonathan Dailey, Wintersville Indian Creek; Carson Ernest, St. Clairsville; Seth Biacco, Steubenville; Jacob Skinner, Philo; Tahlor Macenko, Zanesville Maysville, Dalton Poland, Byesville Meadowbrook, Garth Charlton, Cambridge; Alec Love, Gnadenhutten Indian Valley; Jason Keyes, Lisbon Beaver; Clay Mercer, Zanesville Maysville; Robert Coppa, Wintersville Indian Creek; Jake Pershing, Cambridge; Mandela Lawrence-Burke, Steubenville; Chase Himmelspach, Zanesville Maysville; Adam Fox, Cambridge;

Jake Humeniuk, Salem; KeShun Jones, Streetsboro; Dontae Craft, Woodridge; Aaron Cox, Crestwood; A.J. Iarussi, Struthers; Matt Weingart, Salem; Jerry Judd, Streetsboro; Trae Hillyer, Beloit West Branch; King Alfred Sanders, Woodridge; David McDowell, Youngstown Mooney; Cameron Morgue, Crestwood; Matt Whittenberger, Hubbard, Ray Anderson, Youngstown Mooney; Spencer Robinson, Woodridge; Nick Boldt, Cortland Lakeview; Matt Brink, Girard; Johnathan Williams, Streetsboro; Michael Picone, Crestwood; Cooper Bezeredi, Salem; Luke Kruse, Field; Dawalyn Washington, Youngstown Ursuline;

Jackson Burdyshaw, Perry; Austin Conrad, Keystone; Travis Bradley, Jefferson Area; Connor Vandeweel, Perry; Michael Johnson, Ashtabula Edgewood; Manni Malone, Notre Dame-Cathedral Latin; Marcus Ernst, Ashtabula Edgewood; Andy Foley, Perry; Hunter Bean, Jefferson Area; Jonah Pfeil, Vermilion;

Devin Tuttle, Shelby; Aiden Rospert, Port Clinton; Logan McDermott, Ottawa-Glandorf; Seth Linder, Bellevue; Nolan Smith, Van Wert; Casey Cotter, Napoleon; Collin Underwood, Oak Harbor; Bryce Ray, Bellevue; Devon Brooks, Shelby; Logan Peckinpaugh, Napoleon; Danny Hench, Wauseon; Aarin Tillman, Kenton; Dylan Shaffer, Shelby; Alex Andrews, Napoleon; Chase Clark, Lima Bath; Ryan Stoller, Van Wert;

Erique Hosley, Chillicothe Unioto; Marcus Paul, Circleville Logan Elm; Kaileb Sheets, Pomeroy Meigs; Andrew Spicer, New Lexington; Zach Finley, Circleville Logan Elm; Trevor Hicks, Washington Court House Washington; Cade Marquez, Waverly; Aaron Manson, Circleville; Connor Warden, Circleville; Colton Lilly, Pomeroy Meigs; Clay Edler, Chillicothe Unioto; Drew Harris, Waverly; Aaron Greer, Washington Court House Washington; Bowen Boldoser, Circleville Logan Elm; Austin Houser, Chillicothe Unioto; Colton Atkinson, Pomeroy Meigs; Christian Redman, Circleville; Colin Woodside, Lancaster Fairfield Union; Kole Carter, Gallipolis Gallia Academy; Hunter Sunkle, Lancaster Fairfield Union; Alex Hollar, Greenfield McClain; Jarret Matthews, Bellefontaine Benjamin Logan; Hunter Fentress, Clarksville Clinton-Massie; Cody Boxrucker, Hamilton Badin; Jeffery Pooler, Dayton Dunbar; Dominic Valentino, Hamilton Badi David Rueth, Kettering Archbishop Alter; Dan Becker, Cincinnati Indian Hill; Philip Dozier, Hamilton Badin; Williams, Dayton Meadowdale; Mason Rogers, Cincinnati Wyoming,; Ryan McNerny, Monroe.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *