2015 AP Division II All-Ohio Football Team

AP-Ohio-FBThe following are the Associated Press’ 2015 All-Ohio Football Teams. These teams are chosen by statewide panels of media per each district and are the last step towards being named All-Ohio. Mr. Football nominations are also turned in by district. Congrats to the players on these lists, the coaches that instruct them and the media that cover them. All have done outstanding jobs.

Please Support your local media: Newspaper, TV, Radio and Web

COLUMBUS, Ohio — Here is the 2015 Associated Press Division II All-Ohio high school football team, based on the recommendations of a state media panel.

DIVISION II ALL-OHIO

First Team

Offense

Ends-Seth Dawkins, Columbus Franklin Heights, 6-3, 205, senior; Ruben Flowers, Lima Senior 6-4, 190, sr.; Logan Bolin, Grafton Midview, 6-2, 190, sr.; Isaiah Smith, Logan, 6-3, 186, sr.

Linemen-Jack Wohlabaugh, Walsh Jesuit, 6-4, 285 sr.; Josh Myers, Miamisburg, 6-6, 295, jr.; Nik Urban, Willoughby South, 6-4, 285, sr.; Josh Burger, Aurora, 6-4, 295, sr.; Ethan Hale, Sunbury Big Walnut, 6-2, 270, sr.

Quarterbacks-Jake Sopko, Avon, 6-3, 215, sr.; Westley Brandon, Pataskala Watkins Memorial, 6-3, 190, sr.; Scottie Seymour, Holland Springfield, 5-10, 185, sr.

Backs-Keishaun Sims, Massillon Perry, 6-1, 170, sr.; Bryant Koback, Holland Springfield, 6-0, 195, jr.; Jeremy Larkin, LaSalle, 5-10, 180, sr. Weston Bridges, Copley, 6-0, 190, jr.

Kicker– Grant Gonya, Hudson, 5-6, 145, so.

Defense

Linemen-Jerron Cage, Winton Woods, 6-3, 275, jr. Neal Davis, Ashville Teays Valley, 6-1, 285, sr.; Roman Moreno, Hudson, 6-1, 210, sr.; Zach Rodman, Mayfield Village Mayfield, 6-2, 260, sr.

Linebackers-Ethan Tucky, Delaware Hayes, 6-3, 230, sr.; Clay Shreve, Uniontown Lake, 6-2, 225, sr.; Vince Primer, Madison, 6-3, 210, sr.; Chaz Westfall, Perrysburg, 6-4, 250, sr.; Jaylin Thomas, Lima Senior, 6-2, 210, sr.

Backs-Davionn Johnson, Columbus St. Charles, 5-11, 170, jr.; Jatairis Grant, Akron Garfield, 6-1, 185, sr.; Chase Rowe, Riverside Stebbins, 6-0, 175, sr.; London Pearson, Pataskala Licking Heights, 6-0, 180, sr.

Punter– Gavin Blunt, Aurora, 6-1, 185, so.

Offensive players of the year: Jeremy Larkin, LaSalle; Keishaun Sims, Massillon Perry

Defensive player of the year: Chaz Westfall, Perrysburg

Coach of the year: Keith Wakefield, Massillon Perry

Second Team

Offense

Ends-Trevon Richardson, Kent Roosevelt, 5-8, 170, sr.; Nate Davis, Mount Vernon, 5-9, 165, sr.; Rocky James, Xenia, 6-2, 175, sr.

Linemen-Terek Zingale, Nordonia, 6-7, 295, sr.; Sam Gerak, Avon, 6-4, 285, jr.; Tyler Strebel, Grafton Midview, 6-0, 253, sr.; Adam Gregoire, Massillon Perry, 6-5, 295, sr.; Matt Carrick, Massillon Perry, 6-4, 295, jr.

Quarterbacks-Dustin Crum, Midview, 6-3, 205, jr.; Darius Gordon, Lima Senior, 6-2, 180, sr.; Lynn Bowden, Warren G. Harding, 6-1, 190, jr.

Backs-Jaden Walker, Lima Senior, 6-2, 180, sr.; Daniel Weinerman, Wadsworth, 5-9, 192, sr.; Nick Brooks, Madison, 5-9, 165, sr.; Brian Benson, Mansfield Senior, 5-7, 170, jr.; JaQuan Hardy, Westlake, 5-10, 205, sr.

Kicker-Cory Barnett, Ashville Teays Valley, 6-1, 175, sr.; Rickey Castrigano, Olmsted Falls, 5-9, 155, jr.

Defense Linemen-Tyler Sycz, North Ridgeville, 6-1, 215, so.; Arman Samouk, Copley, 6-0, 270, sr.; Antonio Shelton, Westerville North, 6-3, 275, sr.

Linebackers-Jordan Scott, Marion Harding, 6-3, 230, sr.; Bubba Arslanian, Aurora, 5-11, 190, jr.; Nic Martin, Vandalia-Butler, 6-2, 230, sr.; Mario Graziani, Boardman, 5-9, 170, sr.; Todd Hastings, Amherst-Steele, 6-2, 220, sr.; Jared Dorsa, Kings, 6-2, 225, sr.

Backs-Nick Law, Madison, 5-11, 180, sr.; Jarren Hampton, Fremont Ross, 5-11, 180, sr.; Quentin Gaiters, Dresden Tri-Valley, 5-10, 200, sr.; Tevion Cleveland, Massillon Perry, 5-7, 145, jr.; Zach Sturmi, Uniontown Lake, 5-10, 160, jr.; Luke Bican, Mayfield Village Mayfield, 6-2, 190, sr.

Third Team

Offense

Ends– Ryan Coleman, North Olmsted, 6-3, 190, sr.; D’Andre Hicks, Holland Springfield, 5-11, 180, sr.

Linemen-Thayer Munford, LaSalle, 6-6, 330, jr. Luke Fortner, Sylvania Northview, 6-5, 290, sr.; David O’Connor, Hudson, 6-6, 265, sr.; Tyler Frederick, Medina Highland, 6-2, 285, sr.

Quarterback– Tyler Pilcher, Glen Este, 6-1, 230, sr.

Backs-Tony Clark, Miamisburg, 5-7, 170, so.; Keemari Murry, Warren G. Harding, 5-10, 190, sr.; Kierre Hawkins, Maple Heights, 6-4, 217, sr.

Kicker-Austin Jackson, Turpin, 5-9, 160, sr. Chase Dinan, Dresden Tri-Valley, 5-9, 146, so.

Defense Linemen-Grant Nolder, Dresden Tri-Valley, 6-1, 195, sr.

Linebackers-Malik Harrison, Columbus Walnut Ridge, 6-4, 215, sr.; Marvin Parker, Mansfield Senior 6-2, 205, sr.; TaBrian Donlow, Youngstown East, 6-2, 230, sr.; Jacob Hack, Grafton Midview, 5-10, 205, sr.

Backs-Jarell White, LaSalle, 5-10, 205, jr.

Special Mentions

Alex Miles, Pataskala Watkins Memorial; Tarik Wright, Columbus Walnut Ridge; Jordan Coulter, Pataskala Licking Heights; Tommy Lee, New Albany; Michael Robinson, Columbus Briggs; Carson Van Lynn, Worthington Kilbourne; Brenden Knox, Columbus Franklin Heights; Victor White, New Albany; Isaiah Young, Worthington Kilbourne; Taylor Hill, Columbus St. Charles; Je’Len Olbrantz, Canal Winchester; Domonique Powers, Columbus Northland; Michael Ayers, Columbus Walnut Ridge; Cameron Johnson, Pataskala Watkins Memorial; Thomas Wilson. Worthington Kilbourne; Tyler McGee, Dresden Tri-Valley; Cody Collins, Dresden Tri-Valley; Colin Slaboden, Dresden Tri-Valley; Ethan Atkinson, Dresden Tri-Valley; Hunter Polk, Dresden Tri-Valley; Christian Nezbeth, Dresden Tri-Valley; Matt Lawler, Dresden Tri-Valley; James Angel, Uniontown Green; Lee Hurst II, Massillon Washington; Nolan Sotka, Aurora; Anthony Perrine, Macedonia Nordonia; Wes Thompson, Youngstown Boardman; Dakota Dunwiddie, Massillon Washington; Kaleb Jones, Warren G. Harding; Petey Bess, Wooster; Manny Dela Cerna, Medina Highland; Michael Canganelli, Mayfield Village Mayfield; Will Heilman, Avon; Brad Wienhold, Madison; Justin Stanko, Chardon; Dan Evans, Mayfield Village Mayfield; Kierre Hawkins, Maple Heights; Gerett Choat, Avon; Tyrone Chambers, Lyndhurst Brush; Lucas Lundblad, Chardon; Ralph Davis, Cleveland Glenville; Noel Caraballo, Olmsted Falls; Aaron Pope, Cleveland Glenville; Cameron Jefferies, Painesville Riverside; Dimitri Redwood, Grafton Midview; Alex Beckman, Avon Lake; Bryce Mitchell, Toledo Bowsher; Darius Collins, Lima Senior; Mitch Berg, Toledo St. John’s Jesuit; Will Suarez, Perrysburg; Sean Rattay, Toledo St. John’s Jesuit; Peter McIntyre, Toledo St. John’s Jesuit; Matt Padanilam, Toledo St. John’s Jesuit; Matt Stacy, Perrysburg; Bryan Rogers, Holland Springfield; Mario Young, Mansfield Senior; Alec Taylor, Holland Springfield; Noah Lenz, Perrysburg; Steph Robinson, Holland Springfield; Tycen Anderson, Toledo St. John’s Jesuit; Grant Urenovitch, Whitehouse Anthony Wayne; Lane Little, Logan; Kory Henthorne, Logan; Bryce McBride, Logan; Jacob Hamilton, Glen Este; Luke Doerger, LaSalle; Jacob Bedinghaus, Kings; Danny Naylor, Xenia; Luke Waddell, Loveland; Tony Clark, Miamisburg; Rodney Croom, Winton Woods; Blake Bockrath, Kings; Jake Saunders, Loveland; Lang Evan, Turpin; Louie Wasoski, Miamisburg; Zach Smith, Edgewood; Drue Chrisman, LaSalle.

ad for jj

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *