AP All-Eastern District 2015 Ohio High School Football Teams

AP-District-FBThe 2015 Associated Press All-Eastern District football teams, as selected by a media panel from the district:

Please Support your local media: Newspaper, TV, Radio and Web Outlets

(Note: This region has no Division I schools and only one Division II school, limiting selections for that division.)

DIVISION II

First team Offense

Quarterbacks-Tyler McGee, Dresden Tri-Valley, 5-foot-9, 185 pounds, sr. Backs-Cody Collins, Dresden Tri-Valley, 5-6, 190, jr. Ends-Colin Slaboden, Dresden Tri-Valley, 5-11, 170, jr. Linemen-Ethan Atkinson, Dresden Tri-Valley, 6-5, 245, sr.; Hunter Polk, Dresden Tri-Valley, 6-4, 260, sr. Kicker-Chase Dinan, Dresden Tri-Valley, 5-9, 146, so.

First team Defense

Lineman-Grant Nolder, Dresden Tri-Valley, 6-1, 195, sr. Linebacker-Christian Nezbeth, Dresden Tri-Valley, 5-9, 191, sr. Backs-Quentin Gaiters, Dresden Tri-Valley, 5-10, 200, sr.; Matt Lawler, Dresden Tri-Valley, 5-11, 190, sr.

(Note: No Coach of the Year or Offensive or Defensive Player of the Year selected.)

DIVISION III

First team Offense

Quarterbacks-Logan Bitikofer, New Philadelphia, 6-4, 195, jr.; Adam Shaw, Carrollton, 5-8, 165, jr.; Derek Grandstaff, Zanesville, 6-4, 180, sr. Backs-Tyler Carter, New Philadelphia, 5-5, 145, sr.; Brenton Miller, Carrollton, 5-9, 160, jr. Ends-Adam Shaw, Carrollton, 5-8, 145, jr.; Braden Young, New Philadelphia, 6-3, 175, sr.; DeAndre Clark, Dover, 6-1, 175, jr.; Alessio Amato, Zanesville, 5-11, 190, sr. Linemen-Kyle Swinderman, New Philadelphia, 5-11, 265, sr.; Zack Yackey, Dover, 6-1, 270, jr.; Jakob Green, Carrollton, 6-0, 255, sr.; Coulter Wilson, Zanesville, 6-6, 315, sr.; Joe Delatore, New Philadelphia, 6-0, 245, sr.; Tavian Butts, Zanesville, 6-5, 270, sr. Kicker-Aaron Ashby, Zanesville, 5-9, 190, jr.

First team Defense

Linemen-Tucker Hill, New Philadelphia, 5-11, 220, sr.; Sekou Imani, Dover, 6-4, 215, sr.; Javier Madinger-Rush, Zanesville, 6-4, 185, sr.; R.J. Harris, Zanesville, 5-4, 260, jr. Linebackers-Leondre Crosby, Zanesville, 6-0, 220, sr.; Blake Bollon, New Philadelphia, 6-1, 200, jr.; Brody Robinson, Carrollton, 6-2, 240, sr.; Drue Nolen, Dover, 5-8, 180, jr.; Braydon Hoskinson, McConnelsville Morgan, 5-6, 160, sr. Backs-Ben Kaufman, Zanesville, 5-9, 160, sr.; Jacob Knapp, Carrollton, 5-10, 160, jr. Punter-Daniel Van Gilder, Dover, 5-8, 170, sr.

Offensive player of the year: Tyler Carter, New Philadelphia.

Defensive players of the year: Leondre Crosby, Zanesville; Blake Bollon, New Philadelphia.

Coach of the Year: Matt Dennison, New Philadelphia.

Special Mention

Logan Ford, New Philadelphia; Kyle Cunningham, New Philadelphia; Linkon Sealock, New Philadelphia; Seth Parker, New Philadelphia; Kaden Hurst, New Philadelphia; Peyton Speicher, New Philadelphia; Ryan Daberko, New Philadelphia; Ben Hammond, Dover; Dre Hess, Dover; Jaylin Woods, Dover; Joseph House, Dover; Jason Conant, Dover; Connor Brogan, Dover; Braeden Uebel, Dover; Maguire Morris, Dover; Alec Sayre, Dover; Teague Malone, Carrollton; Drake Anderson, Carrollton; Chase Flanagan, Carrollton; Ryan Shepherd, Carrollton; Garret Ervin, Millersburg West Holmes; Trenton Bridenthal, Millersburg West Holmes; Josh Goudy, Millersburg West Holmes; Luke Eastep, Millersburg West Holmes; Alex Clark, McConnelsville Morgan; Jerome Mayle, McConnelsville Morgan; Jacob Crandall, McConnelsville Morgan; Brenden Vincent, McConnelsville Morgan; Dakota Leopold, McConnelsville Morgan; Deaunte Goins, Zanesville; Drew Hoskinson, Zanesville.

DIVISION IV

First team Offense

Quarterbacks-Dimitri Collaros, Steubenville, 5-9, 165, sr.; Konnor Roberts, Byesville Meadowbrook, 5-11, 180, jr.; Brady Cotsmire, Gnadenhutten Indian Valley, 6-0, 180, sr.; Zach Bigelow, St. Clairsville, 6-0, 185, jr. Backs-Johnnie Blue, Steubenville, 5-11, 215, sr.; Chase Roberts, Zanesville Maysville, 5-11, 170, sr.; Cory Carlisle, Gnadenhutten Indian Valley, 5-9, 160, jr.; Robert Johnston, Lisbon Beaver, 5-10, 175, sr. Ends-Parker Black, Byesville Meadowbrook, 6-2, 190, jr.; Ben Davis, Byesville Meadowbrook, 5-9, 160, sr.; Charles Reeves, Steubenville, 6-6, 240, jr.; Ross Love, Gnadenhutten Indian Valley, 5-10, 160, sr. Linemen-Josh Sills, Byesville Meadowbrook, 6-6, 315, sr.; Koby Cool, Gnadenhutten Indian Valley, 6-0, 260, sr.; Haydn Lewis, St. Clairsville, 6-4, 270, sr.; AJ Cochrun, Steubenville, 6-0, 240, sr.; Nik Smith, Zanesville Maysville, 6-3, 265, sr.; Zach Williams, Wintersville Indian Creek, 5-10, 225, sr. Kicker-Matt Greenwood, St. Clairsville, 6-2, 185, so.

First team Defense

Linemen-TJ Love, Byesville Meadowbrook, 5-8, 155, sr.; Allija Lantzer, Gnadenhutten Indian Valley, 5-10, 175, sr.; Jonathan Dailey, Wintersville Indian Creek, 6-0, 200, sr.; Carson Ernest, St. Clairsville, 6-3, 300, sr.; Seth Biacco, Steubenville, 5-8, 225, sr.; Jacob Skinner, Philo, 6-0, 205, sr.; Tahlor Macenko, Zanesville Maysville, 6-3, 205, sr. Linebackers-Brendan Ferns, St. Clairsville, 6-3, 220, sr.; Dalton Poland, Byesville Meadowbrook, 5-10, 175, sr.; Garth Charlton, Cambridge, 6-0, 215, sr.; Jake Stewart, St. Clairsville, 6-2, 210, sr.; Alec Love, Gnadenhutten Indian Valley, 6-2, 210, sr.; Jason Keyes, Lisbon Beaver, 5-8, 165, sr.; Jeremy Blue, Steubenville, 5-10, 190, sr.; Clay Mercer, Zanesville Maysville, 5-8, 210, sr. Backs-Robert Coppa, Wintersville Indian Creek, 5-9, 165, jr.; Jake Pershing, Cambridge, 6-0, 180, sr.; Mandela Lawrence-Burke, Steubenville, 6-0, 190, sr.; Chase Himmelspach, Zanesville Maysville, 5-8, 140, sr. Punter-Adam Fox, Cambridge, 6-0, 160, sr.

Offensive player of the year: Dimitri Collaros, Steubenville.

Defensive player of the year: Brendan Ferns, St. Clairsville.

Coach of the year: Matt Lancaster, Gnadenhutten Indian Valley.

Second team

Offense

Quarterbacks-Chris Mazar, Wintersville Indian Creek, 6-1, 175, sr.; Josh Lewis, Cambridge, 6-0, 190, sr.; Tanner Ashcraft, Zanesville Maysville, 6-2, 155, sr. Backs-Bailey Jenkins, Byesville Meadowbrook, 5-8, 175, sr.; Shane Bonner, New Concord John Glenn, 5-11, 155, so.; Coy Mullens, Minerva, 5-9, 165, jr. Ends-Josh Seckman, Cambridge, 5-9, 145, sr.; Niko Petrides, Steubenville, 6-1, 200, sr.; Greg Wade, Wintersville Indian Creek, 5-9, 150, jr. Linemen-Harrison Ogle, Cambridge, 5-11, 270, jr.; James Hickenbottom, New Concord John Glenn, 6-2, 260, sr.; Justin Martinelli, Gnadehutten Indian Valley, 5-10, 200, sr.; Mike Furbee, St. Clairsville, 5-11, 245, sr. ; Jud Ramage, Byesville Meadowbrook, 5-10, 185, so.; Ryan Lilly, East Liverpool, 6-0, 255, sr. ; William Poplowski, Steubenville, 6-2, 270, sr.; Tyler Jenkins, Zanesville Maysville, 6-1, 235, sr. Kicker-Mark Smith, Steubenville, 5-8, 175, jr.

Defense

Linemen-Michael Clendenning, Lisbon Beaver, 6-1, 190, so.; Charles Iacobucci, East Liverpool, 6-1, 250, sr.; Cole Larson, New Concord John Glenn, 6-1, 265, sr.; Sky Clark, Zanesville Maysville, 5-10, 200, sr.; Jabari Taylor, Wintersville Indian Creek, 5-11, 215, jr. Linebackers-Keith Maple, Wintersville Indian Creek, 5-8, 160, so.; Cole Skaggs, St. Clairsville, 6-1, 200, sr.; Dalton Bollon, Gnadenhutten Indian Valley, 6-4, 180, sr.; Justin Flowers, Lisbon Beaver, 5-8, 180, sr.; Austyn Dozier, East Liverpool, 6-1, 235, sr.; Zach Cole, Wintersville Indian Creek, 6-1, 215, sr. Backs-Ryan Bombich, East Liverpool, 6-6, 170, sr.; Hunter Miles, Uhrichsville Claymont, 5-9, 145, sr.; Jacob Mohler, Philo, 5-9, 150, jr.; Justin Heacock, New Concord John Glenn, 5-10, 130, so.

Special Mention

Dalton Wiggins, Byesville Meadowbrook; Philip Yannacey, Byesville Meadowbrook; Rusty Hayhurst, Cambridge; William Lowe, Cambridge; Braden Shaffer, New Concord John Glenn; Collin Mathers, New Concord John Glenn; Matthew Meinert, New Concord John Glenn; Trey Elerick, St. Clairsville; DeVon Harris, St. Clairsville; Daniel Trouten, St. Clairsville; Nathan Bloom, Rayland Buckeye Local; Ryan Morrow, Rayland Buckeye Local; Bobby Myers, Rayland Buckeye Local; Andrew Hillman, Rayland Buckeye Local; Dylan Fantin, Gnadenhutten Indian Valley; Jayden Helter, Gnadenhutten Indian Valley; Brennon O’Connor, Gnadenhutten Indian Valley; Wyatt Garabrandt, Gnadenhutten Indian Valley; Jaret Aubiel, Uhrichsville Claymont; Cory Paisley, Uhrichsville Claymont; Thomas Edwards, Uhrichsville Claymont; Jake Preston, Minerva; Casey Turnbull, Warsaw River View; Devan Zellers, Lisbon Beaver; Freddie Plum, East Liverpool; Dillon Reynolds, East Liverpool; Devin Ferguson, Steubenville; Shyoun Petteway, Steubenville; Drone Moore, Steubenville; Ny’Jauan Robinson, Steubenville; Zane Simish, Steubenville; Trey Harton, Wintersville Indian Creek; Tyreece Papola, Wintersville Indian Creek; Kolt Moore, Philo; Lance Deal, Philo; Brice Ball, Philo; Tyler Gibson, Philo.

DIVISION V

First team Offense

Quarterbacks-Nelson Mozden, Magnolia Sandy Valley, 6-0, 175, jr.; Andrew Mason, Coshocton, 6-2, 190, jr.; RJ Jacobs, Sugarcreek Garaway, 6-0, 187, jr.; Bobby Stewart, Belmont Union Local, 5-8, 160, sr. Backs-Travis Stenson, Cadiz Harrison Central, 6-3, 195, sr.; Andrew Hython, Martins Ferry, 6-0, 178, sr.; Trent Harrison, West Lafayette Ridgewood, 5-11, 185, jr.; Jake Fortney, Coshocton, 6-0, 200, jr.; Dray Bracken, Magnolia Sandy Valley, 6-1, 170, so. Ends-Jacob Wagner, Magnolia Sandy Valley, 6-1, 185, sr.; Austyn Porter, Cadiz Harrison Central, 6-3, 165, sr.; Quinn Miller, Sugarcreek Garaway, 5-9, 160, jr.; Darren Finn, Magnolia Sandy Valley, 6-2, 190, jr. Linemen-Joel Honigford, Sugarcreek Garaway, 6-6, 259, jr.; Brenton Stull, Cadiz Harrison Central, 5-11, 235, jr.; Emilio Appolloni, Martins Ferry, 6-8, 270, sr.; Jordan Carkin, Coshocton, 6-2, 220, jr.; Nathaniel Thompson, West Lafayette Ridgewood, 6-2, 205, jr. Kicker-Keith Claxon, West Lafayette Ridgewood, 5-9, 140, fr.

First team Defense

Linemen-Francesco Borcellino, Magnolia Sandy Valley, 6-2, 260, jr.; Keith Leindecker, West Lafayette Ridgewood, 6-3, 235, jr.; Matt Barbour, Martins Ferry, 6-1, 240, sr.; Kobie Means, Coshocton, 5-10, 220, jr. Linebackers-Jesse Ball, Cadiz Harrison Central, 6-1, 255, jr.; Antony Risley, Cadiz Harrison Central, 5-10, 180, sr.; Dalton Hoover, Martins Ferry, 5-10, 198, so.; Brice Hammond, West Lafayette Ridgewood, 6-0, 180, sr.; Brandon Murphy, Magnolia Sandy Valley, 6-0, 180, sr.; Dallas Foster, Sugarcreek Garaway, 6-3, 217, sr. Backs-Brandon Mitchell, Cadiz Harrison Central, 6-2, 165, sr.; Dimetree Turner, Belmont Union Local, 6-1, 185, sr.; Kodey Lewis, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-8, 165, jr.

Offensive player of the year: Jacob Wagner, Magnolia Sandy Valley.

Defensive player of the year: Brice Hammond, West Lafayette Ridgewood.

Coach of the year: Zach Gardner, Magnolia Sandy Valley.

Second team

Offense

Quarterbacks-Jhett Slusser, West Lafayette Ridgewood, 5-11, 155, jr.; Ethan Love, Zoarville Tuscarawas Valley, 6-0, 168, fr. Backs-Zach Michael, Coshocton, 6-0, 185, jr.; Arjay Burress, Martins Ferry, 5-11, 198, sr.; Brian McWhorter, Belmont Union Local, 5-7, 155, jr.; Seth Johnson, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-9, 216, so.; Brady Winters, Sugarcreek Garaway, 5-10, 167, fr. Ends-Ty Hamsher, Sugarcreek Garaway, 6-0, 185, jr.; Tison Johnson, Cadiz Harrison Central, 5-9, 155, sr.; Braeden Smith, West Lafayette Ridgewood, 6-1, 160, jr.; Tyler Burrier, Zoarville Tuscarawas Valley, 6-3, 177, sr.; Nick Glenn, Richmond Edison 5-8, 150, sr. Linemen-TJ Kelly, Belmont Union Local, 5-10, 205, jr.; Nevada Kuryn, Cadiz Harrison Central, 6-0, 280, fr.; Ryan Alshire, Sugarcreek Garaway, 5-10, 236, so.

Defense

Linemen-Tristan Price, Belmont Union Local, 6-0, 285, sr.; Chad Neisel, Magnolia Sandy Valley, 6-3, 220, jr.; Tanner Shaw, West Lafayette Ridgewood, 6-5, 230, sr. Linebackers-Kyle Bethel, West Lafayette Ridgewood, 5-10, 165, jr.; Dallas Griffiths, Coshocton, 6-2, 200, jr.; Peter Hopwood, Zoarville Tuscarawas Valley, 6-1, 190, jr.; Ian Hershberger, Sugarcreek Garaway, 5-10, 185, jr.; Jeremy Bresciani, Coshocton, 6-1, 190, sr. Backs-Tyler Carter, Cadiz Harrison Central, 6-0, 185, jr.; Spencer McCrea, Coshocton, 5-9, 175, sr.

Special Mention

Zach Arbogast, Cadiz Harrison Central; Kyle Roberts, Cadiz Harrison Central; Lance Smith, Cadiz Harrison Central; Logan Smith, Cadiz Harrison Central; Ronnie Bowers, Cadiz Harrison Central; Hunter Bokin, Martins Ferry; Cory Bennett, Martins Ferry; James Edwards, Martins Ferry; Dom Wallace, Martins Ferry; Jack Davis, Martins Ferry; Jacob Johnson, Martins Ferry; Demetrius Dokes, Martins Ferry; Spencer McCrea, Coshocton; Jeremy Bresciani, Coshocton; Billy Bailey, West Lafayette Ridgewood; Kasey Bethel, West Lafayette Ridgewood; Jaret Oliver, Magnolia Sandy Valley; Nate Clark, Magnolia Sandy Valley; Donnie Stack, Magnolia Sandy Valley; Evan Keck, Magnolia Sandy Valley; Zach Ruegg, Magnolia Sandy Valley; Austin May, Magnolia Sandy Valley; Gabe Shetler, Zoarville Tuscarawas Valley; Tyler Ayers, Zoarville Tuscarawas Valley; Liam McAfoose, Richmond Edison; Clayton Wilson, Richmond Edison; Joey Nave, Richmond Edison; Dom Rogers, Richmond Edison; Cameron Strauss, Zanesville West Muskingum; Drew McKenzie, Zanesville West Muskingum; Gunner Hazen, Zanesville West Muskingum; Jaden Gianettino, Zanesville West Muskingum; Brandon Swope, Zanesville West Muskingum; Josh Liggett, Sugarcreek Garaway; Carson Troyer, Sugarcreek Garaway; Dawson Deetz, Sugarcreek Garaway; Tanner Pettitte, Sugarcreek Garaway; Gunnar Angel, Sugarcreek Garaway.

DIVISION VI

First team Offense

Quarterbacks-Tony Barber, Steubenville Catholic Central, 5-11, 160, sr.; Joey Flannery, Hannibal River, 6-2, 180, sr.; Matthew Burkhart, Barnesville, 6-1, 180, jr.; Tate Engle, Beverly Fort Frye, 5-8, 153, fr. Backs-Lukas Isaly, Hannibal River, 5-10, 160, so.; Caide Bunfill, Barnesville, 6-0, 196, jr.; Casey Lewis, Beverly Fort Frye, 5-11, 161, jr.; Walker McMullen, Newcomerstown, 5-9, 176, sr. Ends-Seth Potenzini, Steubenville Catholic Central, 6-1, 170, sr.; D’Eondre Burney, Bellaire, 5-10, 140, jr.; Kaelan Hannahs, Barnesville, 5-9, 165, jr.; Devin Waterman, Beverly Fort Frye, 6-2, 153, sr. Linemen-Garrin Knotts, Beverly Fort Frye, 5-9, 184, sr.; Tanner Potts, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 240, sr.; Luke Matusik, Hannibal River, 6-2, 205, so.; Brady Treherne, Barnesville, 5-7, 215, jr.; Keleal Tarrance, Newcomerstown, 5-8, 277, sr. Kicker-Mason Ramsay, Bellaire, 5-9, 150, so.

First team Defense

Linemen-Anthony Winters, Beverly Fort Frye, 5-11, 226, sr.; Justin Kilburn, Woodsfield Monroe Central, 5-10, 256, sr.; Cody Saksa, Hannibal River, 5-9, 180, jr.; Logan Castello, Barnesville, 6-2, 225, sr.; Joel Ebersbach, Newcomerstown, 6-0, 196, jr.; Dan Harris, Steubenville Catholic Central, 6-0, 180, jr. Linebackers-Bobby O’Donnell, Woodsfield Monroe Central, 5-8, 155, jr.; Cole Susac, Barnesville, 5-8, 187, sr.; Jason Garland, Newcomerstown, 5-10, 160, sr.; Trent Bradford, Beverly Fort Frye, 5-10, 169, sr.; Cedro Parise, Steubenville Catholic Central, 5-9, 160, sr. Backs-Dylan Little, Newcomerstown, 5-10, 148, sr.; John Fallon, Steubenville Catholic Central, 5-10, 150, sr.; Garrett Lochary, Beverly Fort Frye, 5-9, 143, jr.; Jarett Hooper, Woodsfield Monroe Central, 5-9, 160, jr.; Anthony Piper, Bellaire, 5-11, 160, sr.

Offensive players of the year: Lukas Isaly, Hannibal River; Tony Barber, Steubenville Catholic Central.

Defensive player of the year: Anthony Winters, Beverly Fort Frye.

Coach of the year: Eric Huck, Beverly Fort Frye.

Special Mention

Hobie Howiler, Barnesville; Butch Holskey, Barnesville; Dale Lyons, Newcomerstown; Bryce Barbera, Newcomerstown; Brady Carpenter, Beverly Fort Frye; Clay Baker, Beverly Fort Frye; Derek Layton, Beverly Fort Frye; Parker Caretti, Hannibal River; Drew Wagneld, Hannibal River; Justyn Keyser, Bellaire; Robbie LeFever, Steubenville Catholic Central; Brody Mihalyo, Steubenville Catholic Central; Kutch Clark, Steubenville Catholic Central.

DIVISION VII

First team Offense

Quarterbacks-Tanner Clark, Caldwell, 6-0, 185, sr.; Dean Green, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 6-1, 175, jr.; Blaine Rawson, Toronto, 5-9, 160, sr.; Javon Davis, Bellaire St. John’s, 5-10, 160, so. Backs-Austin Snodgrass, Old Washington Buckeye Trail, 5-8, 160, so.; Ty Taylor, Bellaire St. John’s, 5-10, 175, jr.; Dalton Ivey, Caldwell, 6-0, 190, sr.; Max Tice, Toronto, 5-11, 185, jr.; Travis Johnston, Zanesville Bishop Rosecrans, 5-11, 185, jr. Ends-Blaze Glenn, Toronto, 5-10, 175, sr.; Beau Beamer, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-10, 145, jr.; Nick Camino, New Matamoras Frontier, 6-1, 180, sr.; Austin Mettler, Caldwell, 5-11, 165, sr.; Jaret Majestic, Malvern, 6-2, 165, jr. Linemen-Chance Rucker, Caldwell, 6-3, 290, sr.; Clay Poling, Caldwell, 6-1, 240, sr.; Isaac Dimmerling, Sarahsville Shenandoah, 6-5, 225, sr.; Donnie Meadows, Shadyside, 6-2, 251, jr.; Cole Liggett, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 6-0, 275, sr.; Cody King, Toronto, 5-9, 170, sr. Kicker-Lane Dailey, Zanesville Bishop Rosecrans, 6-1, 155, sr.

First team Defense

Linemen-Michael Vanfossen, Sarahsville Shenandoah, 5-10, 195, sr.; Austin Cobb, Caldwell, 5-11, 215, sr.; Mason Campbell, Shadyside, 6-5, 237, sr.; Nick Gonano, Tuscarawas Central Catholic, 6-4, 200, sr. Linebackers-Sheldon Archer, Caldwell, 6-0, 210, jr.; Drew Lowery, Toronto, 6-0, 190, sr.; Stevie Doughty, Shadyside, 6-1, 185, sr.; Jeff Green, Bellaire St. John’s, 6-2, 210, sr.; Tristen King, Old Washington Buckeye Trail, 6-1, 230, sr.; Austin Dick, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 6-1, 190, jr. Backs-Kolby Rayner, Caldwell, 5-11, 160, sr.; Jack Ridenour, Caldwell, 5-8, 165, sr.; Logan Cline, Shadyside, 5-11, 150, sr.; Troy Pontius, Old Washington Buckeye Trail, 5-8, 160, jr. Punter-Jason Allen, Caldwell, 5-7, 160, jr.

Offensive player of the year: Tanner Clark, Caldwell.

Defensive player of the year: Michael Vanfossen, Sarahsville Shenandoah.

Coach of the year: Josh Perkins, Caldwell.

Second Team

Offense

Quarterbacks-Drew Hutchison, Malvern, 6-0, 195, so.; Damon Metheney, New Matamoras Frontier, 6-1, 175, sr.; Tino Kusic, Bridgeport, 5-9, 150, fr. Backs-Nick Miller, Sarahsville Shenandoah, 6-0, 180, so.; Carlos Kusic, Bridgeport, 6-2, 190, sr. Ends-Anthony Busack, Bellaire St. John’s, 5-7, 147, sr.; Cameron Opic, Bellaire St. John’s, 5-10, 185, jr.; Ty West, Toronto, 6-3, 170, jr.; Aaron Gehlken, Zanesville Bishop Rosecrans, 6-1, 165, jr. Linemen-Caleb McLeish, New Matamoras Frontier, 6-2, 250, jr.; Gabe Skrobot, Zanesville Bishop Rosecrans, 6-3, 240, sr.; Dylan Hanson, Shadyside, 5-9, 185, so.; Brycen Murray, Bellaire St. John’s, 6-3, 260, sr.; Wyatt Smitley, New Matamoras Frontier, 6-1, 240, jr.; Jerry Brown, Malvern, 6-0, 205, jr. Kicker-Danny Zdinak, Toronto, 6-0, 170, jr.

Defense

Linemen-Baylee Fitch, Malvern, 5-11, 195 sr.; Tyus Harris, Bridgeport, 6-0, 240, sr.; Logan Addleman, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-10, 275, sr. Linebackers-Chase Chickwak, Sarahsville Shenandoah, 6-0, 175, sr.; Emilio Saldana, Bridgeport, 6-1, 170, jr.; Brandon Mitchell, Toronto, 5-11, 170, sr.; Tyler Faulk, Old Washington Buckeye Trail, 5-10, 235, sr.; Landon Monter, Malvern, 6-0, 190, sr.; Calvin Valentine, New Matamoras Frontier, 6-0, 230, jr. Backs-Gregory Quinn, Shadyside, 5-7, 140, jr.; Nathan Price, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-10, 160, so.; Jack Nash, Zanesville Bishop Rosecrans, 5-9, 160, so.

Special Mention

Bricker Lori, Caldwell; David Ivey, Caldwell; Kyle Saling, Sarahsville Shenandoah; Dalton Cowgill, Sarahsville Shenandoah; Geno CizMadia, Old Washington Buckeye Trail; Levi Gadd, Old Washington Buckeye Trail; Jonathan Duffy, Old Washington Buckeye Trail; Chase Mercer, Beallsville; Connor Banco, Shadyside; Billy Johnson, Shadyside; Alex Krupa, Shadyside; Jesse Cain, Shadyside; Chase Wade, Shadyside, Dante DeFelice, Shadyside; Brandon Williams, Bellaire St. John’s; Alex Bradshaw, Bellaire St. John’s; Cody Hamilton, Bellaire St. John’s; Zane Lamp, New Matamoras Frontier; Derek Heddleson, New Matamoras Frontier; Landon Martin, New Matamoras Frontier; Justin Peltz, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic; John Serafini, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic; Brandon McCreary, Bowerston Conotton Valley; Jordon Masters, Bowerston Conotton Valley; Bryson Bailey, Bowerston Conotton Valley; Austin Patterson, Malvern; Ansley Williams, Malvern; Jake Foster, Malvern; Adam Champer, Malvern; Henry Malcuit, Strasburg-Franklin; Andrew Cregan, Strasburg-Franklin; Jay DiBacco, Strasburg-Franklin; Jacob Fondriest, Strasburg-Franklin; Justin Stropsky, Strasburg-Franklin; Luke Fogle, Toronto; Ben Davis, Toronto; Griffin Allison, Toronto; Justin Starkey,Toronto; Nick Sciarretti, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *