Ohio HS Football Regional Final Playoff Pairings: Who, When, Where

weeklyawards_contentFBscores_long

2014 OHSAA Football Playoffs – Third Round Pairings (Regional Semis)

Pairings are shown with seeds and regular‐season records.

Home team listed first.

Division I – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 22

Region 1
1 Hudson (12‐0) vs. 4 Mentor (11‐1) at University of Akron InfoCision Stadium – Summa Field
2 Lakewood St. Edward (10‐2) vs. 3 Westerville Central (11‐1) at Mansfield Arlin Field

Region 2
16 West Chester Lakota West (7‐5) vs. 5 Huber Heights Wayne (11‐1) at Dayton Welcome Stadium
2 Cincinnati St. Xavier (10‐2) vs. 6 Cincinnati Archbishop Moeller (9‐3) at Mason Dwire Field at Atrium Stadium

Division II – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 21

Region 3
1 Bedford (12‐0) vs. 2 Mayfield (11‐1) at Solon Stewart Field

Region 4
1 Grafton Midview (12‐0) vs. 2 Macedonia Nordonia (12‐0) at Brunswick Judy Kirsch Field at AutoMart Stadium

Region 5
1 Lewis Center Olentangy (12‐0) vs. 7 Dublin Scioto (8‐4) at Westerville Central Warhawk Field

Region 6
1 Cincinnati LaSalle (11‐1) vs. 2 Cincinnati Mt. Healthy (12‐0) at Mason Dwire Field at Atrium Stadium

Division III – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 21

Region 7
1 Hubbard (12‐0) vs. 2 Akron St. Vincent‐St. Mary (10‐2) at Ravenna Gilcrest Field at Portage Community Bank Stadium

Region 8
1 Toledo Central Catholic (10‐2) vs. 2 Clyde (10‐2) at Millbury Lake Community Stadium

Region 9
4 The Plains Athens (12‐0) vs. 7 Columbus St. Francis DeSales (10‐2) at Logan Chieftain Stadium

Region 10
1 Wapakoneta (12‐0) vs. 3 Trotwood‐Madison (11‐1) at Sidney Memorial Stadium

National Guard JJHuddle Ohio HS Football Player & Team of the Week Award: Week 12 Nominate Now (Click Here)

Division IV – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 21

Region 11
1 Cleveland Benedictine (11‐1) vs. 7 Bay Village Bay (8‐4) at Parma Byers Field

Region 12
4 Kenton (10‐2) vs. 3 Wauseon (12‐0) at Findlay Donnell Stadium

Region 13
1 Columbus Beechcroft (11‐1) vs. 3 Steubenville (9‐3) at Zanesville Sulsberger Stadium

Region 14
1 Kettering Archbishop Alter (12‐0) vs. 2 Clarksville Clinton‐Massie (12‐0) at Monroe Fighting Hornet Stadium

Division V – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 22

Region 15
1 Canton Central Catholic (12‐0) vs. 3 Youngstown Ursuline (8‐4) at Uniontown Lake Alumni Field

Region 16
4 Coldwater (11‐1) vs. 2 Findlay Liberty‐Benton (12‐0) at Lima Spartan Stadium

Region 17
1 Columbus Bishop Hartley (10‐2) vs. 2 Wheelersburg (11‐1) at Chillicothe Herrnstein Field

Region 18
1 Cincinnati Hills Christian Academy (12‐0) vs. 6 West Jefferson (8‐4) at West Carrollton Dayton Outpatient Center Stadium

Division VI – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 21

Region 19
1 Loudonville (12‐0) vs. 3 Kirtland (12‐0) at Medina Ken Dukes Stadium

Region 20
1 Defiance Tinora (12‐0) vs. 3 Bucyrus Wynford (11‐1) at Dial‐Roberson Stadium at Ohio Northern University, Ada

Region 21
4 Centerburg (10‐2) vs. 2 Lucasville Valley (10‐2) at Gahanna Lincoln Stadium

Region 22
4 West Liberty‐Salem (11‐1) vs. 3 Minster (9‐3) at Piqua Alexander Stadium, Purk Field

Division VII – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 22

Region 23
1 Norwalk St. Paul (11‐1) vs. 2 Berlin Center Western Reserve (11‐1) at InfoCision Field at Copley Stadium

Region 24
1 Arlington (11‐1) vs. 3 Columbus Grove (8‐4) at Findlay Donnell Stadium

Region 25
1 Shadyside (11‐0) vs. 2 Glouster Trimble (12‐0) at Byesville Meadowbrook Eugene Capers Field

Region 26
1 Maria Stein Marion Local (12‐0) vs. 2 Sidney Lehman Catholic (10‐2) at Wapakoneta Harmon Field

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *