AP East All-District 2014 Football Teams

AP-District-FBThe 2014 Associated Press All-Eastern District football teams, as selected by a media panel from the district (Note: There are no Division I teams, and only one Division II team):

DIVISION II

First Team

OFFENSE: Linemen_Coulter Wilson, Zanesville, 6-5, 300, jr.; Mac Masterson, Zanesville, 6-3, 225, sr. Back_Jeremiah Jones, Zanesville, 5-11, 185, sr.

DEFENSE: Linebacker_Leondre Crosby, Zanesville, 6-0, 220, jr. Backs_Alessio Amato, Zanesville, 5-9, 175, jr.; Olajuwon Pettiford, Zanesville, 5-7, 155, sr.

DIVISION III

First Team

OFFENSE: Quarterbacks_Merrick Mamarella, Dover, 6-0, 190, sr.; Brock Fargus, Dresden Tri-Valley, 6-2, 185, sr. Backs_Luke Ogi, Millersburg West Holmes, 6-1, 215, sr.; Moe Lathan, Cambridge, 5-10, 180, sr.; Wyatt Angel, New Philadelphia, 5-10, 165, sr. Ends_Cory Contini, Dover, 6-1, 170, sr.; Logan Geib, New Philadelphia, 6-0, 195, sr.; Caleb Pasiuk, Carrollton, 6-2, 180, sr.; Errik Snell, Cambridge, 5-10, 170, sr. Linemen_Anthony Miceli, Dover, 5-11, 230, sr.; Jake Reidenbach, New Philadelphia, 6-0, 235, sr.; Dylan Miller, Dresden Tri-Valley, 5-11, 265, sr.; Hunter Polk, Dresden Tri-Valley, 6-4, 257, jr.; Brock Cline, Cambridge, 6-0, 260, sr. Kicker_Anthony D’Egidio, Dover, 5-11, 165, sr.; Logan Gallion, Millersburg West Holmes, 5-9, 150, sr.

DEFENSE: Linemen_Brody Robinson, Carrollton, 6-2, 235, jr.; Jake Armstrong, Dover, 6-4, 200, sr.; Johnny Alford, Dresden Tri-Valley, 6-2, 267, sr. Linebackers_Corey Bambeck, Dover, 5-8, 185, sr.; Alex Bowman, Dover, 5-11, 200, sr.; Blake Burgess, New Philadelphia, 5-9, 185, sr.; Daniel Scott, Dresden Tri-Valley, 6-0, 205, sr. Backs_Hunter Mohler, Dresden Tri-Valley, 6-2, 200, sr.; Riley Hayhurst, Cambridge, 6-0, 170, sr. Punter_Kyle Abel, Dover, 6-4, 180, sr.

Offensive player of the year: Cory Contini, Dover.

Defensive player of the year: Johnny Alford, Dresden Tri-Valley.

Coach of the year: Matt Dennison, New Philadelphia.

Second Team

OFFENSE: Quarterbacks_Zade Deitz, Carrollton, 5-11, 180, sr.; Logan Bitikofer, New Philadelphia, 6-3, 185, soph. Backs_Tyler Dodd, Carrollton, 5-11, 240, sr.; Garrett Ervin, Millersburg West Holmes, 5-10, 190, soph.; Logan Bash, Dresden Tri-Valley, 5-9, 186, sr. Ends_Evan Snyder, Dover, 5-10, 150, sr.; Austin Laughlin, Dover, 6-3, 170, sr.; Jeff Virden, New Philadelphia, 6-1, 215, sr.; Colin Slaboden, Dresden Tri-Valley, 5-11, 176, soph. Linemen_Danny Keffer, New Philadelphia, 6-4, 295, sr.; Tyler Huffman, Cambridge, 6-1, 180, sr. Kicker_Adam Fox, Cambridge, 5-10, 150, jr.

DEFENSE: Linemen_Cameron Little, Dresden Tri-Valley, 6-1, 265, sr.; Grant Nolder, Dresden Tri-Valley, 6-1, 187, jr. Linebackers_Garth Charlton, Cambridge, 6-0, 190, soph.; Boston Waltz, New Philadelphia, 5-11, 200, sr.; Jordan Doughty, Dover, 6-1, 215, sr.; Blake Bollon, New Philadelphia, 6-1, 180, soph. Backs_Conner Roach, Millersburg West Holmes, 6-0, 160, soph.; C.J. Ecleberry, Dresden Tri-Valley, 6-2, 215, sr.

Special Mention

Josh Lewis, Cambridge; Trenton Leggett, Carrollton; Daniel Leary, Carrollton; Tyler Patton, Dover; Brandon Myers, Dover; Javen Carter, Dover; Logan Ford, New Philadelphia; Blake Burrell, New Philadelphia; Tyler Carter, New Philadelphia; Kyle Cunningham, New Philadelphia; Dakota Drescher, New Philadelphia; Trenton Bridenthal, Millersburg West Holmes; Michael Workman, Millersburg West Holmes.

DIVISION IV

First Team

OFFENSE: Quarterbacks_Dalton Wiggins, Byesville Meadowbrook, 6-1, 180, jr.; Dimitri Collaros, Steubenville, 5-9, 155, jr. Backs_Jake Davis, Gnadenhutten Indian Valley, 5-10, 225, sr.; Dalton Hartshorn, Minerva, 5-9, 180, sr.; Robert Johnston, Lisbon Beaver, 5-10, 150, jr.; Keaton Herron, Uhrichsville Claymont, 6-0, 186, sr.; Johnnie Blue, Steubenville, 6-0, 205, jr. Ends_Ross Love, Gnadenhutten Indian Valley, 5-10, 160, jr.; Lucas Herrington, Steubenville, 6-1, 160, sr.; Jacob Quinn, Byesville Meadowbrook, 6-3, 210, sr.; Ryan Halasi, New Concord John Glenn, 5-10, 150, sr. Linemen_Brandon Anderson, Gnadenhutten Indian Valley, 5-11, 245, sr.; Wylie Brown, Minerva, 6-4, 240, sr.; Brock Weber, Gnadenhutten Indian Valley, 6-1, 270, sr.; Nik Smith, Zanesville Maysville, 6-2, 245, jr.; Alec Shook, Zanesville Maysville, 5-9, 235, sr.; William Poplowski, Steubenville, 6-2, 260, jr.; Josh Sills, Byesville Meadowbrook, 6-3, 305, jr.

DEFENSE: Linemen_Luke Carroll, Wintersville Indian Creek, 6-0, 215, sr.; Tahlor Macenko, Zanesville Maysville, 6-3, 200, jr.; Jacob Skinner, Philo, 5-10, 215, jr.; Branden Jones, Steubenville, 5-11, 190, sr. Linebackers_Ma’Lik Richmond, Steubenville, 6-4, 235, sr.; Tanner Morton, New Concord John Glenn, 5-9, 200, sr.; Lucas Van Meter, Minerva, 5-10, 180, sr.; Kyle Contini, Gnadenhutten Indian Valley, 5-9, 210, sr.; Zach Connor, Wintersville Indian Creek, 6-0, 220, sr.; Seth Ayres, Zanesville Maysville, 5-11, 185, sr. Backs_Couger Clarke, Zanesville Maysville, 5-10, 165, sr.; Caden McGuire, Gnadenhutten Indian Valley, 6-2, 175, sr.; Chase Hilliard, Lisbon Beaver, 6-1, 185, sr.; Dylan Wood, Byesville Meadowbrook, 5-7, 153, sr. Punter_Nate Vallee, Zanesville Maysville, 5-8, 140, sr.

Offensive player of the year: Jake Davis, Gnadenhutten Indian Valley.

Defensive player of the year: Ma’Lik Richmond, Steubenville.

Coach of the year: Andrew Connor, Wintersville Indian Creek.

Second Team

OFFENSE: Quarterbacks_Matthew Stewart, New Concord John Glenn, 5-10, 140, soph.; Jacob Miller, Zanesville Maysville, 6-3, 190, sr. Backs_Trevor Stevens, Byesville Meadowbrook, 5-10, 175, soph.; Caleb Gaiters, New Concord John Glenn, 5-9, 175, sr.; Ethan Shannon, Richmond Edison, 5-8, 180, sr.; Blake Wilson, Zanesville Maysville, 5-9, 150, sr.; Cody Wickham, Philo, 5-9, 165, jr. Ends_Kaden Jones, New Concord John Glenn, 5-9, 165, sr.; Carter Andreozzi, Richmond Edison, 5-7, 170, sr.; Wyatt Harrop, Philo, 5-9, 170, sr. Linemen_Darin Neff, Byesville Meadowbrook, 6-4, 320, sr.; Zack Dickens, New Concord John Glenn, 5-11, 210, sr.; Koby Cool, Gnadenhutten Indian Valley, 5-10, 246, jr.; Zach Williams, Wintersville Indian Creek, 5-9, 220, jr.; Tyler Jenkins, Zanesville Maysville, 5-11, 205, jr.; Payton Henderson, Philo, 6-4, 245, sr.; Austin Lawrence, Lisbon Beaver, 6-3, 275, sr.; Darryl Solomon, Steubenville, 6-1, 250, sr.

DEFENSE: Linemen_Damion Beall, Rayland Buckeye, 5-11, 165, sr.; Jabari Taylor, Wintersville Indian Creek, 5-11, 205, soph.; Jason Sims, Lisbon Beaver, 6-2, 285, sr.; Blake Stotts, Zanesville Maysville, 5-11, 250, sr. Linebackers_Jason Keys, Lisbon Beaver, 5-8, 140, jr.; Billy Eyer, Minerva, 6-4, 220, sr.; Will Love, Gnadenhutten Indian Valley, 5-9, 180, sr.; Zach Cole, Wintersville Indian Creek, 6-1, 210, jr.; Clay Mercer, Zanesville Maysville, 5-6, 135, sr.; Jalen McGhee, Steubenville, 6-0, 200, soph. Backs_Hunter Miles, Uhrichsville Claymont, 5-8, 144, jr.; Tristen Anderson, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-8, 140, sr.; Lakota Redman, Philo, 5-10, 150, sr.

Special Mention

Lane Colvin, Byesville Meadowbrook; Ben Davis, Byesville Meadowbrook; TJ Love, Byesville Meadowbrook; Richard Ramage, Byesville Meadowbrook; Dalton Poland, Byesville Meadowbrook; Collin Mathers, New Concord John Glenn; Cole Larson, New Concord John Glenn; Ryan Morrow, Rayland Buckeye; Eric Banal, Rayland Buckeye Local; Brandon Panepucci, Rayland Buckeye Local; Logan Dehnart, Rayland Buckeye Local; Casey Turnbull, Warsaw River View; Leeland Lauvrey, Warsaw River View; Justice Avery, Uhrichsville Claymont; Brian Ruffini, Uhrichsville Claymont; Mitchell Ueltschy, Uhrichsville Claymont; Brady Cotsmire, Gnadenhutten Indian Valley; Alec Love, Gnadenhutten Indian Valley; Allija Lantzer, Gnadenhutten Indian Valley; Justin Martinelli, Gnadenhutten Indian Valley; Jordan Felgenhauer, Zoarville Tuscarawas Valley; Adam Kohler, Zoarville Tuscarawas Valley; Austyn Dozier, East Liverpool; Kade Reynolds, East Liverpool; Dalton Cornman, East Liverpool; Austin Mayfield, East Liverpool; Clayton Wilson, Richmond Edison; Mitchell Wells, Richmond Edison; Robert Daley, Richmond Edison; Collin Scott, Richmond Edison; Isaiah Pavlic, Wintersville Indian Creek; Robert Coppa, Wintesville Indian Creek; Mike Puorro, Wintersville Indian Creek; Christiani Getsey, Wintersville Indian Creek; Jonathan Dailey, Wintersville Indian Creek; Austin Lawrence, Lisbon Beaver; Colton Beckwith, Lisbon Beaver; Cody Riddle, Lisbon Beaver; Devon Zellers, Lisbon Beaver; Devin Ferguson, Steubenville; Pookie Petteway, Steubenville; Charles Reeves, Steubenville; Paul Runkle, Steubenville; Zane Zimish, Steubenville;

DIVISION V

First Team

OFFENSE: Quarterbacks_Zach Bigelow, St. Clairsville, 5-10, 180, sr.; Lucas Dieffenbaugher, Magnolia Sandy Valley, 6-0, 190, sr. Backs_Travis Stenson, Cadiz Harrison Central, 6-1, 175, jr.; Arjay Burress, Martins Ferry, 5-11, 198, jr.; Spencer Ware, Belmont Union Local, 5-9, 165, sr.; Dom Johns, Coshocton, 5-6, 190, sr. Ends_Malik Gummer, St. Clairsville, 5-9, 155, sr.; Kalub Mitchell, Cadiz Harrison Central, 6-1, 160, sr. Linemen_Colton McKivitz, Belmont Union Local, 6-7, 275, sr.; Jonathan Bodkin, Martins Ferry, 5-8, 242, sr.; Haydn Lewis, St. Clairsville, 6-2, 250, jr.; Cody Tarman, Coshocton, 6-2, 240, sr.; Kalib McKenzie, Zanesville West Muskingum, 6-1, 260, sr. Kicker_Jacob Wagner, Magnolia Sandy Valley, 6-0, 180, jr.

DEFENSE: Linemen_Cody Beavers, Martins Ferry, 6-2, 235, sr.; Matt Barbour, Martins Ferry, 6-1, 232, jr.; Carson Ernest, St. Clairsville, 6-3, 315, jr. Linebackers_Bruce Burger, Martins Ferry, 5-11, 202, sr.; Tater Blake, Belmont Union Local, 5-8, 175, sr.; Jesse Ball, Cadiz Harrison Central, 6-0, 220, soph.; Chris Schuler, Magnolia Sandy Valley, 5-6, 145, sr.; Michael Jacob, St. Clairsville, 5-10, 170, sr.; Brendan Ferns, St. Clairsville, 6-3, 220, jr.; Jake Stewart, St. Clairsville, 6-1, 195, jr. Backs_Brandon Mitchell, Cadiz Harrison Central, 5-11, 143, jr.; Dauton Freeman, St. Clairsville, 5-9, 150, sr.; J.C. Coleman, St. Clairsville, 6-1, 160, sr. Punter_Jack Fitch, Martins Ferry, 6-0, 162, sr.

Offensive player of the year: Dom Johns, Coshocton.

Defensive player of the year: Brendan Ferns, St. Clairsville.

Coach of the year: Jim Woodrum, Coshocton.

Second Team

OFFENSE: Quarterback_Andrew Mason, Coshocton, 6-2, 190, soph. Backs_Spencer McCrea, Coshocton, 5-10, 175, soph.; Jaden Gianettino, Zanesville West Muskingum, 5-8, 155, soph. Ends_Jake Barritt, Martins Ferry, 5-8, 158, sr.; Zach Michael, Coshocton, 5-8, 180. soph. Linemen_Zach Manbeck, Cadiz Harrison Central, 6-0, 215, sr.; Nick Bain, Martins Ferry, 6-1, 255, sr.; Mike Furbee, St. Clairsville, 5-10, 240, jr.; Jake Adlesic, Zanesville West Muskingum, 5-10, 205, sr. Kicker_Matt Greenwood, St. Clairsville, 5-11, 180, fresh.

DEFENSE: Linemen_Francesco Borsellino, Magnolia Sandy Valley, 6-2, 250, soph.; Drew McKenzie, Zanesville West Muskingum, 6-5, 180, soph. Linebackers_Bryce Coleman, Martins Ferry, 5-7, 176, sr. ; Andrew Hython, Martins Ferry, 6-0, 170, jr.; Anthony Risley, Cadiz Harrison Central, 5-10, 170, jr.; Brandon Murphy, Magnolia Sandy Valley, 5-11, 190, jr.; Jake Fortney, Coshocton, 6-0, 210, soph.; Dallas Griffiths, Coshocton, 6-1, 190, soph.; Cory Miller, Zanesville West Muskingum, 5-10, 170, sr.

Special Mention

Bryson Porter, Cadiz Harrison Central; Zach Arbogast, Cadiz Harrison Central; Brenton Stull, Cadiz Harrison Central; Mark Douglas, Martins Ferry; Brian Sadosky, Martins Ferry; James Edwards, Martins Ferry; Andrew Watts, Martins Ferry; T.J. Jacob, Martins Ferry; Cole Skaggs, St. Clairsville; Isaac Goodson, Belmont Union Local; Shane Smolenak, Belmont Union Local; Tanner Shaw, Coshocton; Nathan Leopard, Coshocton; Christian Redman, Coshocton; Chad Neisel, Magnolia Sandy Valley; Nelson Mozden, Magnolia Sandy Valley; Darren Finn, Magnolia Sandy Valley; Jaret Oliver, Magnolia Sandy Valley.

DIVISION VI

First Team

OFFENSE: Quarterbacks_R.J. Jacobs, Sugarcreek Garaway, 6-0, 185, soph.; Caleb Tingle, West Lafayette Ridgewood, 5-9, 168, sr.; Terren Huck, Beverly Fort Frye, 5-10, 163, sr. Backs_Bril Dansby, Newcomerstown, 5-9, 187, sr.; Zach Donley, West Lafayette Ridgewood, 5-10, 187, sr.; Brandon Laughman, Bellaire, 5-8, 175, sr.; Levi Brown, Woodsfield Monroe Central, 5-5, 150, sr. Ends_Conner Troyer, Sugarcreek Garaway, 6-0, 160, sr.; Ethan Slentz, Sugarcreek Garaway, 5-7, 160, sr.; Gavin Morton, Woodsfield Monroe Central, 6-5, 175, sr.; Brok Cross, Hannibal River, 6-1, 180, sr. Linemen_Blake Feldner, West Lafayette Ridgewood, 6-2, 280, sr. ; Darnell Crider-Harris, Newcomerstown, 6-0, 232, sr.; Joel Honigford, Sugarcreek Garaway, 6-5, 235, soph.; Kelly Barthalow, West Lafayette Ridgewood, 6-0, 290, sr.; Cody LaRoche, Bellaire, 6-1, 260, sr. Kicker_Colton Wright, Hannibal River, 6-1, 160, sr.

DEFENSE: Linemen_Caide Bunfill, Barnesville, 6-0, 195, soph.; Austin Yackey, Sugarcreek Garaway, 6-0, 235, sr.; Justin Kilburn, Woodsfield Monroe Central, 5-10, 260, jr. Linebackers_Dallas Foster, Sugarcreek Garaway, 6-3, 205, jr.; Austin McConville, Bellaire, 6-0, 170, sr.; Kyle Pritchard, Newcomerstown, 5-9, 171, sr.; Cole Susac, Barnesville, 5-8, 185, jr.; Brice Hammond, West Lafayette Ridgewood, 5-10, 175, sr.; Dillan Shepler, West Lafayette Ridgewood, 6-10, 210, sr.; Clay Honigford, Sugarcreek Garaway, 6-3, 205, sr. Backs_Dylan Little, Newcomerstown, 5-9, 140, jr.; Zach Jorris, Woodsfield Monroe Central, 5-10, 150, sr.; Justyn Keyser, Bellaire, 6-0, 160, soph. Punter_Hunter Westlake, Bellaire, 6-1, 195, sr.

Offensive player of the year: R.J. Jacobs, Sugarcreek Garaway.

Defensive player of the year: Dallas Foster, Sugarcreek Garaway.

Coach of the year: Jay Circosta, Woodsfield Monroe Central.

Second Team

OFFENSE: Quarterbacks_Jarett Hooper, Woodsfield Monroe Central, 5-9, 165, soph.; Matthew Burkhart, Barnesville, 6-1, 180, soph.; Joey Flannery, Hannibal River, 6-2, 175, jr. Backs_Michael Vanfossen, Sarahsville Shenandoah, 5-11, 190, jr.; Casey Lewis, Beverly Fort Frye, 5-10, 148, soph.; Austin Snodgrass, Old Washington Buckeye Trail, 5-7, 150, fresh. Ends_Collin Wilson, Barnesville, 5-7, 115, sr.; Quinn Miller, Sugarcreek Garaway, 5-8, 150, soph.; Brady Carpenter, Beverly Fort Frye, 6-0, 163, soph.; Josh Werker, Sugarcreek Garaway, 6-0, 170, sr. Linemen_Ben Hostetler, West Lafayette Ridgewood, 5-11, 185, sr.; Mitchell Wells, Barnesville, 6-2, 275, sr.; Tyler Wittekind, Beverly Fort Frye, 5-10, 216, sr.; Tyler Faulk, Old Washington Buckeye Trail, 5-8, 220, jr.

DEFENSE: Linemen_Logan Castello, Barnesville, 6-1, 200, jr.; Anthony Winters, Beverly Fort Frye, 5-11, 200, jr.; Bryce Barbera, Newcomerstown, 6-2, 200, soph.; Jensen Shrock, Sugarcreek Garaway, 5-11, 180, sr. Linebackers_Branden Close, Beverly Fort Frye, 5-8, 174, sr.; Levi Baker, Beverly Fort Frye 5-10, 183, sr.; Tristen King, Old Washington Buckeye Trail, 6-0, 210, jr.; Carter Streiff, Old Washington Buckeye Trail, 5-7, 150, soph.; Tucker Boreman, Sugarcreek Garaway, 5-10, 175, sr.; Dom Vinka, Bellaire, 5-8, 175, sr. Backs_Jamie Wells, Barnesville, 5-10, 165, sr.; Austin Zufelt, Newcomerstown, 6-1, 183, sr.; Jon Barker, West Lafayette Ridgewood, 5-10, 163, sr.

Special Mention

Dalton Cowgill, Sarahsville Shenandoah; David Freeman, Sarahsville Shenandoah; Josh Copley, Sarahsville Shenandoah; Joey Burkhart, Barnesville; Marcus McVey, Newcomerstown; Dillon Pointer, Old Washington Buckeye Trail;

Ty Hamsher, Sugarcreek Garaway; Jon Miller, Sugarcreek Garaway; Austin McKee, Sugarcreek Garaway; Ben Mullet, Sugarcreek Garaway; Gunnar Angel, Sugarcreek Garaway; Keith Leindecker, West Lafayette Ridgewood; Trent Harrison, West Lafayette Ridgewood; Nathaniel Thompson, West Lafayette Ridgewood; Jhett Slusser, West Lafayette Ridgewood; Cole Isaly, Hannibal River.

DIVISION VII

First Team

OFFENSE: Quarterbacks_Austin Dorris, Shadyside, 6-5, 230, sr.; Tanner Clark, Caldwell, 6-0, 180, jr.; Hunter Striker, New Philadelphia Tuscarawas Central Cath., 6-0, 215, sr.; Tony Barber, Steubenville Cath., 56-10, 165, jr. Backs_Bricker Lori, Caldwell, 5-7, 190, jr.; Eric Howell, Shadyside, 6-2, 200, sr.; Travis Johnston, Zanesville Bishop Rosecrans, 5-10, 180. soph.; Stone Romano, Steubenville Cath., 5-0, 210, sr.; Charles Ross III, Toronto, 5-9, 175, sr. Ends_Cade Cummings, New Philadelphia Tuscarawas Central Cath., 6-2, 205, sr.; Max Fragasse, New Philadelphia Tuscarawas Central Cath., 5-10, 150, sr.; Daniel Clifford, Zanesville Bishop Rosecrans, 6-0, 165, sr. Linemen_Chance Rucker, Caldwell, 6-3, 280, jr.; Clay Poling, Caldwell, 5-11, 230, jr.; Jacob Spencer, Shadyside, 5-10, 285, sr.; Colton Campbell, Shadyside, 6-4, 265, sr.; Jared Heslop, Bridgeport, 6-1, 285, sr.; Gabe Skrobot, Zanesville Bishop Rosecrans, 6-3, 215, jr. Kicker_Eric Dahmen, New Philadelphia Tuscarawas Central Cath., 6-0, 170, jr.

DEFENSE: Linemen_Scott Hammond, Shadyside, 6-1, 185, sr.; Jesse Beckwith, Toronto, 6-4, 280, sr.; David Herman, New Philadelphia Tuscarawas Central Cath., 6-0, 170, sr.; Christian Guy, Caldwell, 6-1, 265, sr. Linebackers_Sheldon Archer, Caldwell, 6-0, 200, soph.; Alex Milleman, New Philadelphia Tuscarawas Central Cath., 6-3, 190, sr.; Stevie Doughty, Shadyside, 6-1, 175, jr.; Matt Krupa, Shadyside, 6-0, 185, sr.; Cody King, Toronto, 5-9, 170, jr.; Drew Lowery, Toronto, 5-11, 195, jr. Backs_Jason Allen, Caldwell, 5-7, 145, soph.; Bailey McGrath, Bridgeport, 5-7, 185, sr. ; John Fallon, Steubenville Cath., 5-10, 165, jr. Punter_Tanner Baker, Caldwell, 6-3, 215, sr.

Offensive player of the year: Austin Dorris, Shadyside.

Defensive player of the year: Scott Hammond, Shadyside.

Coach of the year: Eric Meek, Toronto.

Second Team

OFFENSE: Quarterbacks_Mitch Reynolds, New Matamoras Frontier, 6-0, 175, sr.; Chase Mercer, Beallsville, 5-9, 150, jr.; Chaice Truex, Bellaire St. John Central, 6-5, 245, sr. Backs_Bradley Pritchett, Bridgeport, 5-10, 160, sr.; Rodney Barnes, New Matamoras Frontier, 5-11, 175, sr. Ends_Mikey Palmer, Beallsville, 5-9, 150, sr.; Cameron Opic, Bellaire St. John Central, 5-9, 185, soph.; Luke Nardo, Shadyside, 5-10, 160, sr. Linemen_Lane Curtis, New Matamoras Frontier, 5-9, 210, sr.; Kyle Rine, Bellaire St. John Central, 6-0, 245, sr.; Zack Broadbent, New Philadelphia Tuscarawas Central Cath., 6-4, 245, sr.; Jacob Fondriest, Strasburg, 6-2, 250, sr.; Adam Trebb, Zanesville Bishop Rosecrans, 5-10, 245, jr.; Jake Karovic, Steubenville Cath., 6-2, 295, sr. Kicker_Danny Zdinak, Toronto, 5-10, 140, soph.

DEFENSE: Linemen_Nick Del Gallo, New Philadelphia Tuscarawas Central Cath., 6-0, 180, sr.; Max Tice, Toronto, 5-10, 170, soph.; Austin Cobb, Caldwell, 5-10, 210, jr.; Eddie Zinn-Turner, Malvern, 6-4, 290, sr. Linebackers_Davon Boley, New Matamoras Frontier, 5-9, 170, sr.; Emilio Saldana, Bridgeport, 5-10, 155, soph.; Mason Campbell, Shadyside, 6-5, 225, jr.; Brandon Mitchell, Toronto, 5-9, 165, sr.; Cedro Parise, Steubenville Cath., 5-9, 160, jr. Backs_Nick Camino, New Matamoras Frontier, 6-0, 175, jr.; Logan Price, Shadyside, 6-1, 180, sr.; Adam Price, New Philadelphia Tuscarawas Central Cath., 5-11, 160, sr.

Special Mention

Dalton Ivey, Caldwell; Jamieson Ackley, Caldwell; Caleb Heller, Caldwell; Jacob Ray, Bridgeport; Carlos Kusic, Bridgeport; Tyus Harris, Bridgeport; Ty Taylor, Bellaire St. John Central; Gregory Quinn, Shadyside; Logan Cline, Shadyside; Billy Johnson, Shadyside; Henry Vinci, New Philadelphia Tuscarawas Central Cath.; John Burley, New Philadelphia Tuscarawas Central Cath.; Trew Papuga, New Philadelphia Tuscarawas Central Cath.; Beau Beamer, New Philadelphia Tuscarawas Central Cath.; Austin Dick, New Philadelphia Tuscarawas Central Cath.; Jaret Majestic, Malvern; Austin Patterson, Malvern; Jalen Graves, Malvern; Jerry Brown, Malvern; Kenny Feister, Bowerston Conotton Valley; Nate Stewart, Toronto; Blaine Rawson, Toronto; Calvin Valentine, New Matamoras Frontier; Robbie LeFever, Steubenville Cath.; Chris Murphy, Steubenville Cath.; Seth Potenzini, Steubenville Cath.; Jacob Borden, Steubenville Cath.; Ty West, Toronto; Michael Fisher, Zanesville Bishop Rosecrans; Vince Applegate, Zanesville Bishop Rosecrans.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *