OHSVCA All-Ohio Teams & Individual Awards: Divisions I-IV

ohsvca_allohio

Who are Ohio’s best volleyball players? According tot he Ohio High School Volleyball Coaches Association these girls are. Here’s a complete list of the OHSVCA’s 2014 All-Ohio Teams. Congrats to all.

All Ohio 2014 Teams

 Div 1 All-Ohio

First Team

Player

School

Grade

Audra Appold

Perrysburg

12

Hunter Atherton

Dublin Coffman

11

Brooke Bailey

Jackson

11

Jayme Cox

St. Ursula Academy(T)

10

Lauran Graves

St. Ursula Academy(T)

12

Jordan Mackay

Hudson

12

Dani Szczepanski

Mt. Notre Dame

11

Margo Wolfe

Mt. Notre Dame

12

Second Team

Ally Badowski

Brunswick

11

Allyson Baird

North Royalton

12

Katie Baird

North Royalton

11

Mallory Bechtold

Ursuline Academy

12

Morgan Finn

St. Ursula Academy(T)

12

Carolyn Knollman

St. Ursula Academy(cinci)

12

Alli Sabol

Dublin Coffman

11

Jessica Towle

Mt. Notre Dame

12

Third Team

Ashley Makruski

Amherst Steele

11

Sydney Mukes

Mt. Notre Dame

11

Katie Myers

Westerville Central

11

Avery Naylor

Ursuline Academy

11

Kendyl Paris

Hilliard Davidson

10

Katie Puisis

Mason

12

Jen Smith

Kenston

12

Stephanie Spencer

Jackson

12

Honorable Mention

Zoe Birnbrich

Dublin Coffman

11

Sophi Cudworth

Roosevelt

11

Natalie Danenhauer

St. Ursula Academy(cinci)

12

Katie Edgington

Olmsted Falls

11

Kerri Gasper

Olmsted Falls

12

Jordan Gels

Olentangy Orange

11

Raven Hamilton

Canal Winchester

12

Jodi Johnson

Wadsworth

11

Maurissa Leonard

St. Ursula Academy(T)

12

Bailey Line

Westerville Central

11

Jillian Livorse

South

11

Stephanie Olman

Anthony Wayne

12

Amanda Radich

Grove City

12

Jessica Ruffing

Big Walnut

11

Ally Speweik

Notre Dame Academy

10

Anna Del Zoppo

Mayfield

12

 

 Div 2 All-Ohio

First Team

Player

School

Grade

Maddie Bazelak

Archbishop Alter

12

Taylor Hughes

Bloom-Carroll

12

Sydney Obringer

Norwalk

12

Cara Park

West Holmes

11

Emily Rahe

Bishop Hartley

12

Katie Stansbury

Padua Franciscan

12

Mackenzie Weaver

Lexington

11

Stephanie Williams

Notre Dame-Cathedral Latin

12

Second Team

Addie Borland

Carrollton

12

Shelby Chesko

Bishop Hartley

12

Jocelyn Meyer

Archbishop Alter

12

Courtney Morris

Padua Franciscan

10

Reanne Neal

Galion

12

Alexis Overly

Unioto

12

Ambre Pierce

Notre Dame-Cathedral Latin

11

Katie Wagner

Madison Comprehensive

12

Colleen Wilhelm

Lake Catholic

11

Third Team

Sydney Black

Meadowbrook

11

Alexandra Brown

Madison Comprehensive

12

Taylor Brown

Kenton Ridge

12

Corrie Burkhardt

Philo

12

Abby Crotty

Bellbrook

10

Alicia Lortcher

Norwalk

12

Madi Maisel

Wyoming

12

Lauren Witte

Lake Catholic

10

Honorable Mention

Elizabeth Campbell

Shawnee (Springfield)

12

Lisa Campo

Brookside

12

Emily DeGeorge

Jefferson Area

10

Adrian Ell

Archbishop McNicholas

10

Samantha Hurdzan

Bloom-Carroll

12

Katie Kinnear

River Valley

12

Alannah Lemming

Lexington

12

Shannon Ott

Milan Edison

11

Natalie Regula

Jonathan Alder

11

Ashley Reynolds

Indian Valley

12

Makenna Steinbrook

Unioto

12

Lauren Tigner

Athens

12

Alexis Tyree

Wyoming

12

Kelsey Voll

Carrollton

12

Nikkie White

Hamilton Township

10

Hannah Wuerfel

Archbishop McNicholas

11

 

 Div 3 All-Ohio

First Team

Player

School

Grade

Lauren Bruns

Versailles

12

Hannah Cantrill

Huron

12

Laura Crawford

Ridgewood

11

Trinniti Hall

Orrville

11

Megan Polak

Gilmour Academy

12

Hadley Sterett

Huron

12

Kam Terry

Highland

12

Alexa Turk

Gilmour Academy

11

Second Team

Laura Brzozowski

Gilmour Academy

10

Madison Davis

Nelsonville-York

12

Kirsten Dawson

Adena

12

Emma Granger

Dalton

10

Jenna Holly

Upper Sandusky

12

Jessi Holly

Upper Sandusky

11

Sara Skeens

Triway

11

Brooke Welsch

Coldwater

12

Third Team

Amanda Curry

Westfall

12

Veronica Gehring

Cuyahoga Heights

12

Kristin Lanston

Versailles

11

Rachel Londot

Utica

12

Gina Patella

Cardinal Mooney

12

Christa Puthoff

Versailles

12

Delaney Saxton

Brookfield

12

Hallie Zumack

Independence

11

Honorable Mention

Maryanna Catrine

Bishop Fenwick

11

Niki Ellerbrock

Ottawa-Glandorf

12

Victoria Eyster

Sandy Valley

12

Alexis Gilland

Tuscarawas Valley

9

Sydney Gilland

Tuscarawas Valley

10

Carrigan Gray

Liberty Benton

11

Megan Hesson

Fort Frye

11

Jessica Hutton

Adena

12

Jessie Lee

Elyria Catholic

10

Lauren Leugers

Coldwater

12

Jonni Parker

Miami East

9

Jamie Peterson

West Liberty-Salem

11

Megan Screptock

Independence

12

Kendra Siefring

Fort Recovery

11

Ashton Terrill

Highland

10

Erin Weisgarber

Tuscarawas Valley

12

Taylor Winner

Versailles

12

 

 Div 4 All-Ohio

First Team

Player

School

Grade

Madison Broering

St. Henry

11

Allyson Duncan

Catholic Central

12

Jenna Huffman

McComb

11

Loryn Huffman

McComb

10

Breanna Kramer

Monroeville

11

Cassie Meyer

Jackson Center

10

Kelly Nadler

Leipsic

12

Kara Scherger

New Riegel

12

Second Team

Taylor Daignault

Newark Catholic

11

Cassie Jutte

Minster

12

Erin Metz

Jackson Center

11

Hannah Paul

Toledo Christian

11

Ashley Pleiman

Fort Laramie

12

Kaeleigh Stang

Norwalk St. Paul

10

Kelly Turner

Fort Loramie

12

Emily Weithman

Buckeye Central

12

Third Team

Taylor Arbogast

New Riegel

12

Abbigail Dauterman

Arcadia

12

Devon Heitkamp

New Bremen

11

Molly Hammersmith

Ayersville

11

Kylee Kasper

Shenandoah

12

Pauline Meyer

Jackson Center

11

Kristen Osborn

Heartland Christian

12

Olivia Slagle

Lehman Catholic

12

Allie Thobe

Marion Local

12

Sarah Varcolla

Tuscarawas Central Catholic

12

Honorable Mention

Makenna Babb

McComb

10

Ginny Burgess

Heartland Christian

12

Sidney Chapman

Lehman Catholic

10

Audrey Francis

Fairlawn

10

Regan Hahn

Minster

12

Dari Heller

Windham

12

Anna Hintz

South Central

12

Lauren Hoendorf

Catholic Central

11

Aleah Hughes

Western Reserve

12

Kenisa Post

St. Henry

12

Shayla Ray

Columbiana

12

Meg Reineke

New Knowville

12

Quinn Schafer

Monroeville

12

Rachel Smith

Villa Angelo-St. Joseph

11

Olivia Stahl

St. Henry

12

Lindsay Werst

Arlington

12

 

Division I

Coach of the Year

John Buck – Toledo St. Ursula Academy

Coach’s Achievement Award

Joe Burke – Mount Notre Dame

Kristin Hubbell – North Royalton

Mande Pyzik – Brunswick

Mary Anne Souder – Dublin Coffman

Division II

Coach of the Year

Tom Ray – Notre Dame Cathedral Latin

Coach’s Achievement Award

Michael Rahe – Bishop Hartley

Rich Severino – Lake Catholic

James BeHarry – Padua Franciscan

Bobbi Weaver – Lexington

Division III

Coach of the Year

Karla Frilling – Versailles

Coach’s Achievement Award

Kelly Coughlin – Gilmour Academy

Mike Etzler – Coldwater

Whitney Dalessandro – Orrville

Division IV

Coach of the Year

Dave Reinhart – McComb

Coach’s Achievement Award

Kim Metz – Jackson Center

Kendra Snook – Monroeville

Cynthia Walerius – New Riegel

Jeri Helfer – Newark Catholic

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *