JJHuddle Girls Basketball Preview: Division II Players To Watch

Here’s a look at some of Ohio’s top Division II girls basketball players.

JJHuddle Division II Players To Watch

Seniors

K’Shawna Barnett, Woodward
Sydney Brackemyre, Clinton-Massie (Louisville)
Camryn Brown, Richfield Revere
Beth Brzozowski, Hathaway Brown (Penn)
Josie Buckingham, New Richmond (Minnesota)
Brittany Butcher, Ravenna Southeast
Amanda Cahill, Clyde (Indiana)
Tiffany Colston, Port Clinton
Kim Cook, Holy Name
Shakara Cooper, Mifflin
Sasha Dailey, Toledo Rogers (Eastern Michigan)
Andi Daugherty, Warsaw River View (Ashland)
Erica Davis, Holy Name
Jamie DiDomenico, Youngstown Mooney
Tory Easley, Toledo Rogers (Eastern Michigan)
Shannon Jack, Akron SVSM
Jordan Korinek, Akron SVSM (Kent State)
Breanne Michaels, Clyde
Emily Molnar, West Holmes (Findlay)
Moriah Monaco, Dover (Ball State)
Alli Pavlik, Cortland Lakeview
Lydia Poe, Jackson
Cierra Reed, Milan Edison (Notre Dame College)
Kelsey Rice, Tallmadge
Madisn Ridout, Jackson
Alexus Rockwell, Dayton Belmont
Ashleigh Ryan, Struthers
Abby Schwenk, Miami Trace (Canisius College)
McKenna Shives, Struthers
Katie Smith, Fairview Park Fairview
Laina Snyder, West Holmes (Ashland)
Cassi Stein, Licking Valley
Natalie Stoeppel, Norwood
Alexis Taylor, Akron SVSM (Findlay)
Chea Taylor, Bellbrook (Detroit)
Hope Thorbahn, Port Clinton (Notre Dame College)
Ashley Tyna, CVCA
Kasey Uetrecht, Clinton-Massie (NKU)

Underclassmen

Sydney Bates, so., Kenton Ridge
Maddie Bazelak, jr. Alter
Kendra Barnes, jr., Gallia Academy
Kaylynn Bell, jr., Hillsboro
Cayla Bensman, jr., Anna
Bre Berryman, jr., Wintersville Indian Creek
Angel Blakely, Lorain Clearview
Emma Bockrath, jr., Alter
Shantell Bostick, so., Cleveland East Tech
Paige Cannon, jr., Johnstown-Monroe
Carleigh Chaffins, jr., Washington C.H.
Carly Clodfelter, so., Tippecanoe
Bri Dawes, jr., Chillicothe
Dominique Doseck, jr., Athens
Nicole Felice, jr., Shaker Heights Laurel
Bre Hampton-Bey, fr., Toledo Rogers
Pavin Heath, jr., Beloit West Branch
Aleah Hughes, jr., Poland Seminary
Aysah Ingram, jr., Trotwood-Madison
Akienreh Johnson, jr., Toledo Rogers (Michigan)
Danielle Karns, jr., Eaton
Dani Lawson, fr., Hathaway Brown
Lyndsey Mayle, so., Geneva
Braxtin Miller, fr., Alter
Alexis Overly, jr., Unioto
KeAsja Peace, so., Toledo Rogers
Hale Prints, jr., Tippecanoe (Toledo)
Taylor Royster, fr., Cleveland East Tech
Deja Sanders, jr., Ravenna
Carly Santoro, jr., Bellevue
Hallie Thome, jr., Chagrin Falls
Melinda Trimmer, jr., Beloit West Branch
Hannah Tubbs, so., Norwood
Nottia Ward, so., Dayton Meadowdale

bgbkb_awards1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *