The Fantastic 50: Ohio Playoff Status…143 teams are “in”, 181 vying for final 81 spots

Based on at least 10,000 simulations of the remainder of the regular season, here’s the most likely outcomes for playoff berths. So far, 143 teams have clinched playoff berths, and 181 others are still in contention for the remaining 81 berths. 56 teams have locked up a home game in the first round, and 125 are competing for the other 56 hosting slots.

Thanks to math guru Drew Pasteur, heading into the final weeks of the regular season we already know (and can start seeing) who should be planning for Week 11…

Why does this page show so many more teams having clinched playoff berths (and home games) than Joe Eitel?

Joe Eitel and I use different methods to determined whether a team has clinched, and each method has strengths and weaknesses. Joe compares the minimum and maximum potential points among all teams in a region. If a team’s minimum possible points is greater than the maximum possible points of all but seven or fewer other teams in the region, then they show as having clenched. This is completely correct logically, but sometimes the shown maximum/minimum points listed aren’t actually possible. For a contending team to end up with that number of Harbin points, it might require two teams that play one another to both win (or both lose). Joe mentions this issue at the bottom of his playoff status disclaimers/discussion page. On the other hand, I simulate all remaining regular-season games many times, and compute the final Harbin standings for each simulation. If a team makes the playoffs in every simulation (of at least 10,000 of them), then I show them as having clinched. However, there might be an extremely-unlikely scenario in which they would not make the playoffs. In short, the truth probably lies somewhere in the middle. I have incorrectly listed some teams as “in” which have a 99.99% chance of making the playoffs, and Joe’s list of teams that have clinched isn’t quite complete. However, in the five seasons of these projections, there has never been a team (to my knowledge) that I showed as having clinched which eventually failed to make the playoffs.

143 teams have clinched playoff berths, and 181 others are still in contention for the remaining 81 berths. 56 teams have locked up a home game in the first round, and 125 are competing for the other 56 hosting slots.

These numbers are based on at least 10,000 simulations of the remainder of the regular season, computing the Harbin points each time.

_______________________________________________________________________

This Week’s Game Predictions

_______________________________________________________________________

This Week’s Ohio Playoff Status

These numbers are based on at least 10,000 simulations of the remainder of the regular season, computing the Harbin points each time.

Region 1
Hudson (8-1, D1 R1) – Clinched home game, seed #5 or better
St Edward (Lakewood) (7-1, D1 R1) – Clinched home game, seed #5 or better
Mentor (8-1, D1 R1) – Clinched home game, seed #6 or better
Austintown-Fitch (Youngstown) (9-0, D1 R1) – Clinched home game, seed #8 or better
Canton Mc Kinley (Canton) (9-0, D1 R1) – Clinched home game, seed #8 or better
Westerville Central (Westerville) (8-1, D1 R1) – Clinched home game, seed #8 or better
Stow-Munroe Falls (Stow) (8-1, D1 R1) – Clinched playoff berth, seed #10 or better, controls own destiny for a home game
Cleveland Heights (8-1, D1 R1) – Clinched playoff berth, seed #10 or better, needs help for a home game
Wadsworth (8-1, D1 R1) – Clinched playoff berth, seed #11 or better, controls own destiny for a home game
Marysville (7-2, D1 R1) – Clinched playoff berth, seed #13 or better, needs help for a home game
Elyria (6-3, D1 R1) – Clinched playoff berth, seed #14 or better, no home game
St Ignatius (Cleveland) (5-4, D1 R1) – Clinched playoff berth, seed #14 or better, no home game
Brunswick (6-3, D1 R1) – Controls own destiny for a playoff berth
Solon (5-4, D1 R1) – Controls own destiny for a playoff berth
Green (5-4, D1 R1) – Needs a little help for a playoff berth
Whitmer (Toledo) (5-4, D1 R1) – Needs a little help for a playoff berth
Shaker Heights (6-3, D1 R1) – Needs a little help for a playoff berth
Strongsville (5-4, D1 R1) – Needs a little help for a playoff berth
Jackson (Massillon) (6-3, D1 R1) – Needs help for a playoff berth
North Royalton (3-6, D1 R1) – Needs help for a playoff berth
Hayes (Delaware) (5-4, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Euclid (4-5, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Warren G Harding (Warren) (4-5, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Glenoak (Canton) (4-5, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Olentangy Liberty (Powell) (4-5, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Lorain (3-6, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Medina (3-6, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Hoover (North Canton) (3-6, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Berea-Midpark (3-6, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Cuyahoga Falls (2-7, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Findlay (2-7, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Lakewood (1-8, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
East (Youngstown) (1-8, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Perry (Massillon) (0-9, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Newark (0-9, D1 R1) – Eliminated from playoff contention

Region 2
Hilliard Davidson (Hilliard) (9-0, D1 R2) – Clinched home game, seed #8 or better
Pickerington North (Pickerington) (9-0, D1 R2) – Clinched home game, seed #8 or better
Colerain (Cincinnati) (9-0, D1 R2) – Clinched home game, seed #8 or better
Archbishop Moeller (Cincinnati) (8-1, D1 R2) – Clinched home game, seed #8 or better
Lakota West (West Chester) (8-1, D1 R2) – Clinched home game, seed #8 or better
Centerville (7-2, D1 R2) – Clinched home game, seed #8 or better
Elder (Cincinnati) (7-2, D1 R2) – Clinched home game, seed #8 or better
Wayne (Huber Heights) (8-1, D1 R2) – Clinched playoff berth, seed #10 or better, controls own destiny for a home game
Northmont (Clayton) (8-1, D1 R2) – Clinched playoff berth, seed #11 or better, controls own destiny for a home game
Fairfield (8-1, D1 R2) – Clinched playoff berth, seed #12 or better, no home game
Springboro (8-1, D1 R2) – Controls own destiny for a playoff berth
Hilliard Darby (Hilliard) (7-2, D1 R2) – Controls own destiny for a playoff berth
Lebanon (7-2, D1 R2) – Controls own destiny for a playoff berth
Dublin Coffman (Dublin) (6-3, D1 R2) – Controls own destiny for a playoff berth
Oak Hills (Cincinnati) (5-4, D1 R2) – Controls own destiny for a playoff berth
St Xavier (Cincinnati) (5-4, D1 R2) – Controls own destiny for a playoff berth
Lakota East (Liberty Township) (5-4, D1 R2) – Needs a little help for a playoff berth
Pickerington Central (Pickerington) (6-2, D1 R2) – Needs a little help for a playoff berth
Miamisburg (6-3, D1 R2) – Needs a little help for a playoff berth
Upper Arlington (Columbus) (5-4, D1 R2) – Needs help for a playoff berth
Grove City (5-4, D1 R2) – Needs a lot of help for a playoff berth
Lancaster (5-4, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Sycamore (Cincinnati) (5-4, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Beavercreek (4-5, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Reynoldsburg (4-5, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Westerville South (Westerville) (4-5, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Lincoln (Gahanna) (3-6, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Westerville North (Westerville) (3-6, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Mason (3-6, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Milford (3-6, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Kettering Fairmont (Kettering) (2-7, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Westland (Galloway) (1-8, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Central Crossing (Grove City) (1-8, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Groveport-Madison (Groveport) (1-8, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Springfield (1-8#, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Hamilton (1-8, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Middletown (1-8, D1 R2) – Eliminated from playoff contention

Region 3
Glenville Academic Campus (Cleveland) (8-1, D2 R3) – Clinched home game, seed #4 or better
Brecksville-Broadview Heights (Broadview Heights) (8-1, D2 R3) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
South (Willoughby) (7-2, D2 R3) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, needs a little help for a home game
Riverside (Painesville) (7-2, D2 R3) – Clinched playoff berth, needs a little help for a home game
Roosevelt (Kent) (8-1, D2 R3) – Clinched playoff berth, needs a little help for a home game
Bedford (8-1, D2 R3) – Clinched playoff berth, needs a lot of help for a home game
Madison (7-2, D2 R3) – Controls own destiny for a playoff berth
Brush (Lyndhurst) (6-3, D2 R3) – Controls own destiny for a playoff berth
Westlake (5-4, D2 R3) – Needs help for a playoff berth
Mayfield (4-5, D2 R3) – Needs a lot of help for a playoff berth
North Olmsted (6-3, D2 R3) – Needs a miracle for a playoff berth
Garfield Heights (6-3, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
Rhodes (Cleveland) (4-5, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
Parma (4-5, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
John F Kennedy (Cleveland) (4-5, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
Maple Heights (4-5, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
John Marshall (Cleveland) (3-6, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
Lincoln West (Cleveland) (3-6#, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
Valley Forge (Parma Heights) (3-6, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
Lakeside (Ashtabula) (3-6, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
John Adams (Cleveland) (3-6, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
Shaw (East Cleveland) (2-7, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
North (Eastlake) (1-8, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
Boardman (Youngstown) (1-8, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
Olmsted Falls (1-8, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
East Technical (Cleveland) (1-8$, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
Normandy (Parma) (0-9, D2 R3) – Eliminated from playoff contention

Region 4
Highland (Medina) (9-0, D2 R4) – Clinched home game and #1 seed
Avon (9-0, D2 R4) – Clinched home game, seed #4 or better
Ellet (Akron) (9-0, D2 R4) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, needs a little help for a home game
Nordonia (Macedonia) (8-1, D2 R4) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
Perrysburg (7-2, D2 R4) – Clinched playoff berth, needs a lot of help for a home game
Avon Lake (7-2, D2 R4) – Clinched playoff berth, needs a lot of help for a home game
St Francis De Sales (Toledo) (7-2, D2 R4) – Clinched playoff berth, needs a miracle for a home game
Massillon Washington (Massillon) (7-2, D2 R4) – Controls own destiny for a playoff berth
Walsh Jesuit (Cuyahoga Falls) (6-3, D2 R4) – Needs help for a playoff berth
Sylvania Southview (Sylvania) (6-3, D2 R4) – Needs a lot of help for a playoff berth
Bowsher (Toledo) (7-2, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Midview (Grafton) (6-3, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
North Ridgeville (5-4, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Anthony Wayne (Whitehouse) (5-4, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Lake (Uniontown) (5-4, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Fremont Ross (Fremont) (4-5, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Start (Toledo) (4-5, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Copley (4-5, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Springfield (Holland) (4-5, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Timken (Canton) (3-6, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
St John’S Jesuit (Toledo) (2-7, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Twinsburg (2-7, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Barberton (2-7, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Clay (Oregon) (2-7, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Sylvania Northview (Sylvania) (2-7, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Steele (Amherst) (1-8, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Firestone (Akron) (1-8, D2 R4) – Eliminated from playoff contention

Region 5
Mansfield Senior (Mansfield) (9-0, D2 R5) – Clinched home game, seed #4 or better
Zanesville (9-0, D2 R5) – Clinched home game, seed #4 or better
Worthington Kilbourne (Columbus) (8-1, D2 R5) – Clinched home game, seed #4 or better
New Albany (8-1, D2 R5) – Clinched home game, seed #4 or better
Licking Heights (Pataskala) (8-1, D2 R5) – Controls own destiny for a playoff berth
Northland (Columbus) (7-1, D2 R5) – Controls own destiny for a playoff berth
St Charles (Columbus) (7-2, D2 R5) – Controls own destiny for a playoff berth
Dublin Scioto (Dublin) (5-4, D2 R5) – Needs a little help for a playoff berth
Bradley (Hilliard) (6-3, D2 R5) – Needs help for a playoff berth
Ashland (6-3, D2 R5) – Needs a miracle for a playoff berth
Hamilton Township (Columbus) (6-3, D2 R5) – Needs a miracle for a playoff berth
Olentangy (Lewis Center) (7-2, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Walnut Ridge (Columbus) (7-2, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Mount Vernon (6-3, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Whetstone (Columbus) (5-4, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Logan (5-4, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Thomas Worthington (Worthington) (4-5, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Dublin Jerome (Dublin) (4-5, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Watkins Memorial (Pataskala) (4-5, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Marion Harding (Marion) (3-6, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
West (Columbus) (3-6, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Wooster (3-6, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Teays Valley (Ashville) (3-6, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Briggs (Columbus) (1-8, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Franklin Heights (Columbus) (1-8, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Olentangy Orange (Lewis Center) (1-8, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Canal Winchester (0-9, D2 R5) – Eliminated from playoff contention

Region 6
Loveland (9-0, D2 R6) – Clinched home game and #1 seed
Mount Healthy (Cincinnati) (8-1, D2 R6) – Clinched home game, seed #4 or better
Northwest (Cincinnati) (8-1, D2 R6) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Winton Woods (Cincinnati) (7-2, D2 R6) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Harrison (6-3, D2 R6) – Clinched playoff berth, needs help for a home game
Withrow (Cincinnati) (7-2, D2 R6) – Clinched playoff berth, needs a lot of help for a home game
Kings (Kings Mills) (6-3, D2 R6) – Controls own destiny for a playoff berth
Butler (Vandalia) (6-3, D2 R6) – Controls own destiny for a playoff berth
Glen Este (Cincinnati) (5-4, D2 R6) – Needs a little help for a playoff berth
Lima Senior (Lima) (5-4, D2 R6) – Needs help for a playoff berth
La Salle (Cincinnati) (3-6, D2 R6) – Needs help for a playoff berth
Anderson (Cincinnati) (3-6, D2 R6) – Needs a lot of help for a playoff berth
Turpin (Cincinnati) (4-5, D2 R6) – Needs a lot of help for a playoff berth
Western Hills (Cincinnati) (5-4, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Sidney (4-5, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Xenia (3-6, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Princeton (Cincinnati) (3-6, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Troy (3-6, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Piqua (3-6, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Walnut Hills (Cincinnati) (3-6, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Tecumseh (New Carlisle) (3-6, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Stebbins (Riverside) (3-6, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Fairborn (2-7, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Amelia (Batavia) (2-7, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Edgewood (Trenton) (1-8, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Little Miami (Morrow) (0-9, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
West Carrollton (0-9, D2 R6) – Eliminated from playoff contention

Region 7
Hubbard (9-0, D3 R7) – Clinched home game, seed #2 or better
St Vincent-St Mary (Akron) (9-0, D3 R7) – Clinched home game, seed #2 or better
Louisville (9-0, D3 R7) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Kenston (Chagrin Falls) (7-2, D3 R7) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
West Geauga (Chesterland) (6-3, D3 R7) – Clinched playoff berth, needs help for a home game
Poland Seminary (Poland) (8-1, D3 R7) – Clinched playoff berth, needs a lot of help for a home game
Aurora (8-1, D3 R7) – Controls own destiny for a playoff berth
Marlington (Alliance) (7-2, D3 R7) – Controls own destiny for a playoff berth
Canton South (Canton) (6-3, D3 R7) – Needs help for a playoff berth
Norton (8-1, D3 R7) – Needs help for a playoff berth
Alliance (6-3, D3 R7) – Needs a lot of help for a playoff berth
Garfield (Akron) (5-4, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Archbishop Hoban (Akron) (5-4, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Buchtel (Akron) (5-4, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Chardon (5-4, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Tallmadge (5-4, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Geneva (4-5, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Howland (Warren) (4-5, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Niles Mc Kinley (Niles) (4-5, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Canfield (3-6, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
East (Akron) (2-7, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Kenmore (Akron) (2-7, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Springfield (Akron) (2-7, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Revere (Richfield) (2-7, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Ravenna (2-7, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
North (Akron) (1-8, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Coventry (Akron) (1-8, D3 R7) – Eliminated from playoff contention

Region 8
Central Catholic (Toledo) (9-0, D3 R8) – Clinched home game and #1 seed
Clyde (8-1, D3 R8) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Perkins (Sandusky) (9-0, D3 R8) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, needs a little help for a home game
Columbian (Tiffin) (8-1, D3 R8) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, needs a little help for a home game
Norwalk (8-1, D3 R8) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, needs help for a home game
Defiance (6-3, D3 R8) – Controls own destiny for a playoff berth
Napoleon (5-4, D3 R8) – Controls own destiny for a playoff berth
Cloverleaf (Lodi) (2-7, D3 R8) – Controls own destiny for a playoff berth
Padua Franciscan (Parma) (4-5, D3 R8) – Needs a little help for a playoff berth
Buckeye (Medina) (5-4, D3 R8) – Needs a little help for a playoff berth
Rocky River (4-5, D3 R8) – Eliminated from playoff contention
Elida (4-5, D3 R8) – Eliminated from playoff contention
Bowling Green (3-6, D3 R8) – Eliminated from playoff contention
Madison Comprehensive (Mansfield) (3-6, D3 R8) – Eliminated from playoff contention
Sandusky (3-6, D3 R8) – Eliminated from playoff contention
Maumee (2-7, D3 R8) – Eliminated from playoff contention
Rogers (Toledo) (2-7, D3 R8) – Eliminated from playoff contention
Woodward (Toledo) (2-7, D3 R8) – Eliminated from playoff contention
Lake Catholic (Mentor) (2-7, D3 R8) – Eliminated from playoff contention
Harvey (Painesville) (2-7, D3 R8) – Eliminated from playoff contention
Shawnee (Lima) (2-7, D3 R8) – Eliminated from playoff contention
Collinwood (Cleveland) (1-8, D3 R8) – Eliminated from playoff contention
Lexington (1-8, D3 R8) – Eliminated from playoff contention
Waite (Toledo) (1-8, D3 R8) – Eliminated from playoff contention
University School (Hunting Valley) (1-8, D3 R8) – Eliminated from playoff contention
Brooklyn (1-8, D3 R8) – Eliminated from playoff contention

Region 9
Athens (The Plains) (9-0, D3 R9) – Clinched home game, seed #2 or better
Marion-Franklin (Columbus) (8-1, D3 R9) – Clinched home game, seed #2 or better
Brookhaven (Columbus) (7-2, D3 R9) – Controls own destiny for a playoff berth
Dover (7-2, D3 R9) – Controls own destiny for a playoff berth
New Philadelphia (8-1, D3 R9) – Controls own destiny for a playoff berth
Logan Elm (Circleville) (7-2, D3 R9) – Controls own destiny for a playoff berth
Tri-Valley (Dresden) (7-2, D3 R9) – Controls own destiny for a playoff berth
Chillicothe (8-1, D3 R9) – Controls own destiny for a playoff berth
St Francis De Sales (Columbus) (5-3, D3 R9) – Needs a little help for a playoff berth
Granville (6-3, D3 R9) – Needs help for a playoff berth
West Holmes (Millersburg) (6-3, D3 R9) – Needs a miracle for a playoff berth
Beechcroft (Columbus) (5-4, D3 R9) – Needs a miracle for a playoff berth
Sheridan (Thornville) (6-3, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Independence (Columbus) (5-4, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Jackson (5-4, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Eastmoor Academy (Columbus) (5-4, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Mifflin (Columbus) (5-4, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Washington (Washington Court House) (5-4, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Centennial (Columbus) (4-5, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Cambridge (4-5, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Carrollton (4-5, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Vinton County (Mc Arthur) (4-5, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Whitehall-Yearling (Whitehall) (4-5, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Buckeye Valley (Delaware) (3-6, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Marietta (2-7, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Big Walnut (Sunbury) (1-8, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Lakewood (Hebron) (1-8, D3 R9) – Eliminated from playoff contention

Region 10
Shawnee (Springfield) (9-0, D3 R10) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Tippecanoe (Tipp City) (9-0, D3 R10) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Franklin (8-1, D3 R10) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Wapakoneta (8-1, D3 R10) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, needs a little help for a home game
Thurgood Marshall (Dayton) (5-3, D3 R10) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, needs help for a home game
Western Brown (Mount Orab) (9-0, D3 R10) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a little help for a home game
Trotwood-Madison (Trotwood) (6-2$, D3 R10) – Controls own destiny for a playoff berth
Kenton Ridge (Springfield) (7-2, D3 R10) – Needs a little help for a playoff berth
Celina (7-2, D3 R10) – Needs help for a playoff berth
New Richmond (8-1, D3 R10) – Needs a lot of help for a playoff berth
Meadowdale (Dayton) (6-3, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Ross (Hamilton) (5-4, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Talawanda (Oxford) (4-5, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Bellefontaine (4-5, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Goshen (4-5, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Bellbrook (3-6, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Taft (Cincinnati) (3-6, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Wilmington (3-6, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Ponitz Tech (Dayton) (3-6, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Woodward (Cincinnati) (2-7, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Hughes Center (Cincinnati) (2-7, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Carroll (Dayton) (2-7, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Graham (St Paris) (2-7, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Greenville (1-8, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Hillsboro (1-8, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Belmont (Dayton) (0-9, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Memorial (St Marys) (0-9, D3 R10) – Eliminated from playoff contention

Region 11
Chagrin Falls (7-2, D4 R11) – Clinched home game, seed #3 or better
Struthers (7-2, D4 R11) – Clinched playoff berth, needs a little help for a home game
Woodridge (Peninsula) (7-2, D4 R11) – Clinched playoff berth, needs a little help for a home game
John Hay (Cleveland) (8-1, D4 R11) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Cardinal Mooney (Youngstown) (6-3, D4 R11) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Perry (5-4, D4 R11) – Controls own destiny for a playoff berth
Benedictine (Cleveland) (6-3, D4 R11) – Needs a little help for a playoff berth
Fairview (Fairview Park) (8-1, D4 R11) – Needs a little help for a playoff berth
Cuyahoga Valley Christian (Cuyahoga Falls) (5-4, D4 R11) – Needs a little help for a playoff berth
Lakeview (Cortland) (6-3, D4 R11) – Needs help for a playoff berth
Minerva (5-4, D4 R11) – Needs help for a playoff berth
Cleveland Central Catholic (Cleveland) (7-2, D4 R11) – Needs a lot of help for a playoff berth
Conneaut (5-4, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Southeast (Ravenna) (5-4, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Notre Dame-Cathedral Latin (Chardon) (4-5, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Crestwood (Mantua) (4-5, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Holy Name (Parma Heights) (4-5, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Orange (Pepper Pike) (4-5, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Streetsboro (4-5, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
East Liverpool (4-5, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Edgewood (Ashtabula) (3-6, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Jefferson Area (Jefferson) (3-6, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Field (Mogadore) (3-6, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Northwest (Canal Fulton) (3-6, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Beaver (Lisbon) (2-7, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Salem (2-7, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Bay (Bay Village) (1-8, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
West Branch (Beloit) (1-8, D4 R11) – Eliminated from playoff contention

Region 12
Kenton (9-0, D4 R12) – Clinched home game, seed #2 or better
River Valley (Caledonia) (9-0, D4 R12) – Clinched home game, seed #2 or better
Triway (Wooster) (7-2, D4 R12) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Bryan (9-0, D4 R12) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, needs help for a home game
Genoa Area (Genoa) (9-0, D4 R12) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs help for a home game
Lake (Millbury) (7-2, D4 R12) – Clinched playoff berth, no home game
Galion (8-1, D4 R12) – Controls own destiny for a playoff berth
Wauseon (8-1, D4 R12) – Controls own destiny for a playoff berth
Upper Sandusky (7-2, D4 R12) – Needs a little help for a playoff berth
Highland (Sparta) (7-2, D4 R12) – Needs a lot of help for a playoff berth
Clear Fork (Bellville) (6-3, D4 R12) – Needs a miracle for a playoff berth
Keystone (La Grange) (6-3, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Bellevue (5-4, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Rossford (5-4, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Ontario (Mansfield) (5-4, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Indian Lake (Lewistown) (4-5, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Bath (Lima) (4-5, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Clearview (Lorain) (4-5, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Oak Harbor (4-5, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Otsego (Tontogany) (4-5, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Scott (Toledo) (3-6, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Brookside (Sheffield) (3-6, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Vermilion (2-7, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Shelby (1-8, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Benjamin Logan (Bellefontaine) (1-8, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Firelands (Oberlin) (0-9, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Fostoria (0-9, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Port Clinton (0-9, D4 R12) – Eliminated from playoff contention

Region 13
Philo (Duncan Falls) (8-1, D4 R13) – Clinched home game, seed #3 or better
Licking Valley (Newark) (8-1, D4 R13) – Clinched home game, seed #3 or better
Indian Valley (Gnadenhutten) (7-2, D4 R13) – Clinched home game, seed #3 or better
Maysville (Zanesville) (6-3, D4 R13) – Controls own destiny for a playoff berth
Bexley (Columbus) (6-3, D4 R13) – Controls own destiny for a playoff berth
Claymont (Uhrichsville) (6-3, D4 R13) – Controls own destiny for a playoff berth
John Glenn (New Concord) (6-3, D4 R13) – Controls own destiny for a playoff berth
Bloom-Carroll (Carroll) (5-4, D4 R13) – Needs a little help for a playoff berth
Johnstown-Monroe (Johnstown) (5-4, D4 R13) – Needs help for a playoff berth
Steubenville (5-4, D4 R13) – Needs help for a playoff berth
Tuscarawas Valley (Zoarville) (4-5, D4 R13) – Needs help for a playoff berth
Bishop Watterson (Columbus) (2-6, D4 R13) – Needs a lot of help for a playoff berth
Indian Creek (Wintersville) (5-4, D4 R13) – Needs a lot of help for a playoff berth
Warren (Vincent) (3-6, D4 R13) – Needs a lot of help for a playoff berth
Meadowbrook (Byesville) (7-2, D4 R13) – Needs a miracle for a playoff berth
Amanda-Clearcreek (Amanda) (3-6, D4 R13) – Needs a miracle for a playoff berth
Edison (Richmond) (4-5, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
New Lexington (4-5, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
South Urban Academy (Columbus) (3-6, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Utica (3-6, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Buckeye Local (Rayland) (1-8, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
River View (Warsaw) (1-8, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
East (Columbus) (1-8, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Linden Mc Kinley (Columbus) (1-8, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Fairfield Union (Lancaster) (1-8, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Heath (1-8, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Morgan (Mc Connelsville) (0-9, D4 R13) – Eliminated from playoff contention

Region 14
Clinton-Massie (Clarksville) (8-1, D4 R14) – Clinched home game, seed #4 or better
Archbishop Alter (Kettering) (8-1, D4 R14) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Valley View (Germantown) (8-1, D4 R14) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, needs a little help for a home game
Circleville (7-2, D4 R14) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, needs help for a home game
Archbishop Mcnicholas (Cincinnati) (7-2, D4 R14) – Controls own destiny for a playoff berth
Urbana (9-0, D4 R14) – Controls own destiny for a playoff berth
Miami Trace (Washington Court House) (6-3, D4 R14) – Needs a little help for a playoff berth
Wyoming (Cincinnati) (7-2, D4 R14) – Needs a little help for a playoff berth
Minford (7-2, D4 R14) – Needs help for a playoff berth
Norwood (5-4, D4 R14) – Needs a lot of help for a playoff berth
Carlisle (6-3, D4 R14) – Needs a miracle for a playoff berth
Eaton (6-3, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Meigs (Pomeroy) (6-3, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Gallia Academy (Gallipolis) (5-4, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Batavia (5-4, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Oakwood (Dayton) (5-4, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Bishop Fenwick (Franklin) (5-4, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Taylor (North Bend) (5-4, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Northwestern (Springfield) (5-4, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Dunbar (Dayton) (4-5, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Indian Hill (Cincinnati) (4-5, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Unioto (Chillicothe) (4-5, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Mc Clain (Greenfield) (3-6, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Jonathan Alder (Plain City) (3-6, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
London (2-7, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Greenon (Springfield) (1-8, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Monroe (1-8, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Aiken (Cincinnati) (0-9, D4 R14) – Eliminated from playoff contention

Region 15
Manchester (Akron) (7-2, D5 R15) – Clinched home game, seed #2 or better
Beachwood (6-3, D5 R15) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Crestview (Columbiana) (8-1, D5 R15) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a little help for a home game
Black River (Sullivan) (7-2, D5 R15) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
Ursuline (Youngstown) (4-4, D5 R15) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Gilmour Academy (Gates Mills) (7-2, D5 R15) – Controls own destiny for a playoff berth
Fairless (Navarre) (6-3, D5 R15) – Needs a little help for a playoff berth
Liberty (Youngstown) (6-3, D5 R15) – Needs a little help for a playoff berth
Independence (6-3, D5 R15) – Needs help for a playoff berth
Garfield (Garrettsville) (5-4, D5 R15) – Needs a lot of help for a playoff berth
Canton Central Catholic (Canton) (5-4, D5 R15) – Needs a miracle for a playoff berth
Lutheran West (Rocky River) (5-4, D5 R15) – Needs a miracle for a playoff berth
Girard (5-4, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Labrae (Leavittsburg) (5-4, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Sandy Valley (Magnolia) (5-4, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Hawken (Gates Mills) (5-4, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Cardinal (Middlefield) (5-4, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Harrison Central (Cadiz) (4-5, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
United (Hanoverton) (4-5, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Pymatuning Valley (Andover) (4-5, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Grand Valley (Orwell) (4-5, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Memorial (Campbell) (3-6, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Champion (Warren) (3-6, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Wickliffe (3-6, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Tuslaw (Massillon) (2-7, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Warrensville Heights (0-9, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
East Palestine (0-9, D5 R15) – Eliminated from playoff contention

Region 16
Columbia (Columbia Station) (9-0, D5 R16) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Northwestern (West Salem) (8-1, D5 R16) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Liberty-Benton (Findlay) (8-0, D5 R16) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Eastwood (Pemberville) (7-2, D5 R16) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a little help for a home game
Coldwater (7-2, D5 R16) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs help for a home game
Huron (7-2, D5 R16) – Controls own destiny for a playoff berth
Loudonville (8-1, D5 R16) – Needs a little help for a playoff berth
Chippewa (Doylestown) (7-2, D5 R16) – Needs a little help for a playoff berth
Norwayne (Creston) (7-2, D5 R16) – Needs help for a playoff berth
Liberty Center (6-3, D5 R16) – Needs help for a playoff berth
Elyria Catholic (Elyria) (5-4, D5 R16) – Needs a lot of help for a playoff berth
Pleasant (Marion) (6-3, D5 R16) – Needs a lot of help for a playoff berth
Orrville (4-5, D5 R16) – Needs a miracle for a playoff berth
Archbold (6-3, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Western Reserve (Collins) (6-3, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Ottawa-Glandorf (Ottawa) (5-4, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Waynedale (Apple Creek) (5-4, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Bucyrus (4-5, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Delta (4-5, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Elgin (Marion) (4-5, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Edison (Milan) (4-5, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Margaretta (Castalia) (3-6, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Paulding (2-7, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Swanton (2-7, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Willard (1-8, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Wellington (1-8, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Van Wert (0-9, D5 R16) – Eliminated from playoff contention

Region 17
Bishop Hartley (Columbus) (8-1, D5 R17) – Clinched home game, seed #2 or better
Martins Ferry (8-1, D5 R17) – Clinched home game, seed #4 or better
St Clairsville (8-1, D5 R17) – Clinched home game, seed #4 or better
Wheelersburg (8-1, D5 R17) – Clinched home game, seed #4 or better
Liberty Union (Baltimore) (7-2, D5 R17) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, no home game
Fairland (Proctorville) (6-3, D5 R17) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, no home game
Portsmouth West (West Portsmouth) (5-4, D5 R17) – Controls own destiny for a playoff berth
Ironton (3-6, D5 R17) – Needs a little help for a playoff berth
Adena (Frankfort) (5-4, D5 R17) – Needs a little help for a playoff berth
South Point (7-2, D5 R17) – Needs a little help for a playoff berth
Portsmouth (3-6, D5 R17) – Needs a little help for a playoff berth
Westfall (Williamsport) (4-5, D5 R17) – Needs a little help for a playoff berth
Zane Trace (Chillicothe) (4-5, D5 R17) – Needs help for a playoff berth
Wellston (4-5, D5 R17) – Needs a miracle for a playoff berth
Southeastern (Chillicothe) (4-5, D5 R17) – Needs a miracle for a playoff berth
Union Local (Belmont) (3-6, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Northwest (Mc Dermott) (3-6, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Piketon (3-6, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Mount Gilead (3-6, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Waverly (2-7, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Northridge (Johnstown) (2-7, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Coshocton (1-8, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Alexander (Albany) (1-8, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
River Valley (Cheshire) (1-8, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Rock Hill (Ironton) (1-8, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Chesapeake (1-8, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
West Muskingum (Zanesville) (0-9, D5 R17) – Eliminated from playoff contention

Region 18
Cincinnati Hills Christian (Cincinnati) (9-0, D5 R18) – Clinched home game, seed #4 or better
West Jefferson (8-1, D5 R18) – Clinched home game, seed #4 or better
Badin (Hamilton) (8-1, D5 R18) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
North Union (Richwood) (8-1, D5 R18) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a little help for a home game
Chaminade-Julienne (Dayton) (6-3, D5 R18) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
Madeira (Cincinnati) (7-2, D5 R18) – Clinched playoff berth, needs a miracle for a home game
Mariemont (Cincinnati) (6-3, D5 R18) – Controls own destiny for a playoff berth
Waynesville (7-2, D5 R18) – Controls own destiny for a playoff berth
Reading (5-4, D5 R18) – Needs help for a playoff berth
Brookville (5-4, D5 R18) – Needs help for a playoff berth
Greeneview (Jamestown) (6-3, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Madison (Middletown) (5-4, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Shroder (Cincinnati) (5-4, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Clark Montessori (Cincinnati) (5-4, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
North College Hill (Cincinnati) (4-5, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Blanchester (3-6, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Preble Shawnee (Camden) (3-6, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Northridge (Dayton) (3-6, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Northeastern (Springfield) (3-6, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Roger Bacon (St Bernard) (3-6, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Purcell Marian (Cincinnati) (3-6, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
East Clinton (Lees Creek) (3-6, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Finneytown (Cincinnati) (2-7, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Clermont Northeastern (Batavia) (1-8, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Bethel-Tate (Bethel) (1-8, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Milton-Union (West Milton) (1-8, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Deer Park (Cincinnati) (1-8, D5 R18) – Eliminated from playoff contention

Region 19
South Range (North Lima) (9-0, D6 R19) – Clinched home game, seed #3 or better
Kirtland (9-0, D6 R19) – Clinched home game, seed #4 or better
Mogadore (8-1, D6 R19) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Brookfield (7-2, D6 R19) – Controls own destiny for a playoff berth
St Thomas Aquinas (Louisville) (7-2, D6 R19) – Controls own destiny for a playoff berth
Villa Angela-St Joseph (Cleveland) (8-1, D6 R19) – Controls own destiny for a playoff berth
Mc Donald (6-3, D6 R19) – Needs a little help for a playoff berth
Cuyahoga Heights (Cleveland) (5-4, D6 R19) – Needs a little help for a playoff berth
Newcomerstown (5-4, D6 R19) – Needs help for a playoff berth
Jackson-Milton (North Jackson) (6-3, D6 R19) – Needs help for a playoff berth
Springfield (New Middletown) (6-3, D6 R19) – Needs a miracle for a playoff berth
Garaway (Sugarcreek) (5-4, D6 R19) – Needs a miracle for a playoff berth
New London (5-4, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Berkshire (Burton) (4-5, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Crestview (Ashland) (4-5, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Hillsdale (Jeromesville) (4-5, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
David Anderson (Lisbon) (3-6, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Columbiana (3-6, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Waterloo (Atwater) (2-7, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Oberlin (2-7, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Dalton (2-7, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Southern (Salineville) (2-7, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Newton Falls (1-8, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Rittman (1-8, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Smithville (1-8, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Rootstown (0-9, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
South Central (Greenwich) (0-9, D6 R19) – Eliminated from playoff contention

Region 20
Tinora (Defiance) (8-1, D6 R20) – Clinched home game and #1 seed
Jefferson (Delphos) (8-1, D6 R20) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a little help for a home game
Colonel Crawford (North Robinson) (8-1, D6 R20) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs help for a home game
Wayne Trace (Haviland) (8-1, D6 R20) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a lot of help for a home game
Ada (7-2, D6 R20) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
Crestview (Convoy) (7-2, D6 R20) – Clinched playoff berth, needs a lot of help for a home game
Lima Central Catholic (Lima) (7-2, D6 R20) – Controls own destiny for a playoff berth
Patrick Henry (Hamler) (6-2, D6 R20) – Controls own destiny for a playoff berth
Northwood (7-2, D6 R20) – Needs help for a playoff berth
Carey (6-3, D6 R20) – Needs a miracle for a playoff berth
Woodmore (Elmore) (6-3, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Ayersville (Defiance) (6-3, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Bluffton (5-4, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Wynford (Bucyrus) (5-4, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Gibsonburg (5-4, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Spencerville (5-4, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Seneca East (Attica) (5-4, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Hopewell-Loudon (Bascom) (5-4, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Van Buren (4-5, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Lakota (Kansas) (3-6, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Fairview (Sherwood) (3-6, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Allen East (Harrod) (3-6, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Montpelier (2-7, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Elmwood (Bloomdale) (1-8, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Riverdale (Mt. Blanchard) (1-8, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Evergreen (Metamora) (0-9, D6 R20) – Eliminated from playoff contention

Region 21
Bishop Ready (Columbus) (9-0, D6 R21) – Clinched home game, seed #2 or better
Valley (Lucasville) (9-0, D6 R21) – Clinched home game, seed #3 or better
Bellaire (7-2, D6 R21) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Centerburg (9-0, D6 R21) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, needs a little help for a home game
Newark Catholic (Newark) (8-1, D6 R21) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, needs help for a home game
Oak Hill (7-2, D6 R21) – Clinched playoff berth, no home game
Columbus Academy (Gahanna) (6-3, D6 R21) – Controls own destiny for a playoff berth
Monroe Central (Woodsfield) (6-3, D6 R21) – Controls own destiny for a playoff berth
Ridgewood (West Lafayette) (5-4, D6 R21) – Needs help for a playoff berth
Fort Frye (Beverly) (7-2, D6 R21) – Needs a lot of help for a playoff berth
Fredericktown (5-4, D6 R21) – Needs a lot of help for a playoff berth
Federal Hocking (Stewart) (5-4, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Belpre (4-5, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Dawson-Bryant (Coal Grove) (4-5, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Crooksville (4-5, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Buckeye Trail (Lore City) (4-5, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Nelsonville-York (Nelsonville) (4-5, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
East Knox (Howard) (3-6, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Grandview Heights (Columbus) (3-6, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Northmor (Galion) (3-6, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
River (Hannibal) (3-6, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Barnesville (2-7, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Shenandoah (Sarahsville) (1-8, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Cardington-Lincoln (Cardington) (1-8, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Berne Union (Sugar Grove) (1-8, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Huntington (Chillicothe) (0-9, D6 R21) – Eliminated from playoff contention

Region 22
Cincinnati Country Day (Cincinnati) (9-0, D6 R22) – Clinched home game, seed #2 or better
Miami East (Casstown) (8-1, D6 R22) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Williamsburg (6-3, D6 R22) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Mechanicsburg (7-2, D6 R22) – Clinched playoff berth, needs help for a home game
West Liberty-Salem (West Liberty) (7-2, D6 R22) – Clinched playoff berth, needs a lot of help for a home game
Tri-County North (Lewisburg) (7-2, D6 R22) – Controls own destiny for a playoff berth
National Trail (New Paris) (7-2, D6 R22) – Controls own destiny for a playoff berth
Summit Country Day (Cincinnati) (7-2, D6 R22) – Controls own destiny for a playoff berth
Fayetteville (7-2, D6 R22) – Needs a lot of help for a playoff berth
Minster (6-3, D6 R22) – Needs a miracle for a playoff berth
Arcanum (5-4, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Twin Valley South (West Alexandria) (5-4, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Elmwood (St Bernard) (4-5, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Madison Plains (London) (3-6, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Anna (3-6, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Parkway (Rockford) (3-6, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
St Henry (3-6, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Bethel (Tipp City) (3-6, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Versailles (3-6, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Fairbanks (Milford Center) (2-7, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Dixie (New Lebanon) (2-7, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Dayton Christian (Miamisburg) (1-8, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
New Miami (Hamilton) (1-8, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Mississinawa Valley (Union City) (1-8, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
New Bremen (0-9, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Oyler (Cincinnati) (0-9, D6 R22) – Eliminated from playoff contention

Region 23
Western Reserve (Berlin Center) (9-0, D7 R23) – Clinched home game and #1 seed
St Paul (Norwalk) (8-1, D7 R23) – Clinched home game, seed #3 or better
Wellsville (8-1, D7 R23) – Clinched home game, seed #4 or better
Danville (7-2, D7 R23) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Mapleton (Ashland) (6-3, D7 R23) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a miracle for a home game
Lowellville (5-4, D7 R23) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a miracle for a home game
Chalker (Southington) (5-4, D7 R23) – Controls own destiny for a playoff berth
St Mary Central Catholic (Sandusky) (3-6, D7 R23) – Controls own destiny for a playoff berth
John F Kennedy (Warren) (2-7, D7 R23) – Needs a little help for a playoff berth
Youngstown Christian (Youngstown) (2-6, D7 R23) – Needs a little help for a playoff berth
Mc Kinley (Sebring) (3-6, D7 R23) – Needs help for a playoff berth
Trinity (Garfield Heights) (3-6, D7 R23) – Needs help for a playoff berth
Plymouth (5-4, D7 R23) – Needs help for a playoff berth
Windham (3-5, D7 R23) – Needs a lot of help for a playoff berth
Mineral Ridge (4-5, D7 R23) – Needs a lot of help for a playoff berth
Leetonia (2-7, D7 R23) – Needs a lot of help for a playoff berth
Richmond Heights (4-5, D7 R23) – Needs a miracle for a playoff berth
Lucas (3-6, D7 R23) – Needs a miracle for a playoff berth
Mathews (Vienna) (4-5, D7 R23) – Eliminated from playoff contention
East Canton (2-7, D7 R23) – Eliminated from playoff contention
Monroeville (1-8, D7 R23) – Eliminated from playoff contention
Newbury (1-8, D7 R23) – Eliminated from playoff contention
Ledgemont (Thompson) (1-8, D7 R23) – Eliminated from playoff contention
Open Door Christian (Elyria) (1-6, D7 R23) – Eliminated from playoff contention
Lutheran East (Cleveland Heights) (0-9, D7 R23) – Eliminated from playoff contention
Fairport Harding (Fairport Harbor) (0-9, D7 R23) – Eliminated from playoff contention

Region 24
Leipsic (7-2, D7 R24) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Mc Comb (7-2, D7 R24) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
St Joseph Central Catholic (Fremont) (6-3, D7 R24) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Arlington (7-2, D7 R24) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Calvert (Tiffin) (5-4, D7 R24) – Controls own destiny for a playoff berth
Edon (7-2, D7 R24) – Controls own destiny for a playoff berth
Hicksville (5-4, D7 R24) – Controls own destiny for a playoff berth
Mohawk (Sycamore) (4-5, D7 R24) – Needs a little help for a playoff berth
Delphos St John’S (5-4, D7 R24) – Needs help for a playoff berth
Pandora-Gilboa (Pandora) (6-3, D7 R24) – Needs help for a playoff berth
Toledo Christian (Toledo) (5-4, D7 R24) – Needs a lot of help for a playoff berth
Ottawa Hills (Toledo) (3-6, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Edgerton (3-6, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Perry (Lima) (3-6, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Buckeye Central (New Washington) (3-6, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Danbury (Lakeside) (2-7, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Arcadia (2-7, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Columbus Grove (2-7, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Holgate (2-7, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
North Baltimore (2-7, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Hilltop (West Unity) (2-7, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Ridgedale (Morral) (1-8, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Antwerp (1-8, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Crestline (1-8, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Cory-Rawson (Rawson) (1-8, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Cardinal Stritch (Oregon) (0-9, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Vanlue (0-9, D7 R24) – Eliminated from playoff contention

Region 25
Trimble (Glouster) (9-0, D7 R25) – Clinched home game, seed #2 or better
Shadyside (9-0, D7 R25) – Clinched home game, seed #2 or better
Catholic Central (Steubenville) (8-1, D7 R25) – Clinched home game, seed #4 or better
Malvern (7-2, D7 R25) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Southern (Racine) (7-2, D7 R25) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, needs help for a home game
Caldwell (7-2, D7 R25) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, needs a lot of help for a home game
Fairfield Christian Academy (Lancaster) (6-3, D7 R25) – Needs a little help for a playoff berth
Beallsville (5-4, D7 R25) – Needs a little help for a playoff berth
South Gallia (Crown City) (5-4, D7 R25) – Needs help for a playoff berth
Tuscarawas Central Catholic (New Philadelphia) (4-5, D7 R25) – Needs a lot of help for a playoff berth
Frontier (New Matamoras) (4-5, D7 R25) – Needs a lot of help for a playoff berth
Toronto (5-4, D7 R25) – Needs a miracle for a playoff berth
Symmes Valley (Willow Wood) (5-4, D7 R25) – Needs a miracle for a playoff berth
Fisher Catholic (Lancaster) (4-5, D7 R25) – Needs a miracle for a playoff berth
Strasburg-Franklin (Strasburg) (3-6, D7 R25) – Eliminated from playoff contention
Harvest Preparatory (Canal Winchester) (3-6, D7 R25) – Eliminated from playoff contention
Grove City Christian (Grove City) (3-6, D7 R25) – Eliminated from playoff contention
Bridgeport (2-7, D7 R25) – Eliminated from playoff contention
Miller (Corning) (2-7, D7 R25) – Eliminated from playoff contention
Eastern (Reedsville) (2-7, D7 R25) – Eliminated from playoff contention
Waterford (2-7, D7 R25) – Eliminated from playoff contention
Conotton Valley (Bowerston) (1-8, D7 R25) – Eliminated from playoff contention
St John Central (Bellaire) (0-9, D7 R25) – Eliminated from playoff contention
Millersport (0-9, D7 R25) – Eliminated from playoff contention
Bishop Rosecrans (Zanesville) (0-9, D7 R25) – Eliminated from playoff contention
Africentric Secondary (Columbus) (0-9, D7 R25) – Eliminated from playoff contention

Region 26
Triad (North Lewisburg) (9-0, D7 R26) – Clinched home game and #1 seed
Marion Local (Maria Stein) (9-0, D7 R26) – Clinched home game, seed #3 or better
Covington (9-0, D7 R26) – Clinched home game, seed #3 or better
Lehman Catholic (Sidney) (8-1, D7 R26) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Fort Loramie (7-2, D7 R26) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a miracle for a home game
Paint Valley (Bainbridge) (7-2, D7 R26) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, no home game
Notre Dame (Portsmouth) (7-2, D7 R26) – Controls own destiny for a playoff berth
Miami Valley Christian Academy (Cincinnati) (6-3, D7 R26) – Needs help for a playoff berth
Cedarville (6-3, D7 R26) – Needs help for a playoff berth
Riverside (De Graff) (5-4, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Cincinnati Christian (Fairfield) (5-4, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Manchester (5-4, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Riverview East Academy (Cincinnati) (5-4, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Upper Scioto Valley (Mc Guffey) (4-5, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Jefferson Township (Dayton) (3-6, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Fort Recovery (3-6, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Sciotoville Community (Portsmouth) (3-6, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Troy Christian (Troy) (3-4, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Cincinnati College Prep (Cincinnati) (3-5, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Gamble Montessori (Cincinnati) (3-6, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Ridgemont (Ridgeway) (2-7, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Ansonia (2-7, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Green (Franklin Furnace) (2-7, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Lockland (2-7, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Waynesfield-Goshen (Waynesfield) (2-7, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Southeastern Local (South Charleston) (1-8, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Bradford (0-9, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Catholic Central (Springfield) (0-9, D7 R26) – Eliminated from playoff contention

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *