The Fantastic 50: Ohio Playoff Status…90 teams are “in”

Based on at least 10,000 simulations of the remainder of the regular season, here’s the most likely outcomes for playoff berths. So far, 90 teams have clinched playoff berths, and 332 others are still in contention for the remaining 134 berths. 20 teams have locked up a home game in the first round, and 223 are competing for the other 92 hosting slots.

Thanks to math guru Drew Pasteur, heading into the final weeks of the regular season we already know (and can start seeing) who should be planning for Week 11…

Why does this page show so many more teams having clinched playoff berths (and home games) than Joe Eitel?

Joe Eitel and I use different methods to determined whether a team has clinched, and each method has strengths and weaknesses. Joe compares the minimum and maximum potential points among all teams in a region. If a team’s minimum possible points is greater than the maximum possible points of all but seven or fewer other teams in the region, then they show as having clenched. This is completely correct logically, but sometimes the shown maximum/minimum points listed aren’t actually possible. For a contending team to end up with that number of Harbin points, it might require two teams that play one another to both win (or both lose). Joe mentions this issue at the bottom of his playoff status disclaimers/discussion page. On the other hand, I simulate all remaining regular-season games many times, and compute the final Harbin standings for each simulation. If a team makes the playoffs in every simulation (of at least 10,000 of them), then I show them as having clinched. However, there might be an extremely-unlikely scenario in which they would not make the playoffs. In short, the truth probably lies somewhere in the middle. I have incorrectly listed some teams as “in” which have a 99.99% chance of making the playoffs, and Joe’s list of teams that have clinched isn’t quite complete. However, in the five seasons of these projections, there has never been a team (to my knowledge) that I showed as having clinched which eventually failed to make the playoffs.

90 teams have clinched playoff berths, and 332 others are still in contention for the remaining 134 berths.
20 teams have locked up a home game in the first round, and 223 are competing for the other 92 hosting slots.

These numbers are based on at least 10,000 simulations of the remainder of the regular season, computing the Harbin points each time.

_______________________________________________________________________

This Week’s Game Predictions

_______________________________________________________________________

This Week’s Ohio Playoff Status

These numbers are based on at least 10,000 simulations of the remainder of the regular season, computing the Harbin points each time.

Region 1
Hudson (8-0, D1 R1) – Clinched home game, seed #5 or better
Canton Mc Kinley (Canton) (8-0, D1 R1) – Clinched playoff berth, seed #9 or better, controls own destiny for a home game
Austintown-Fitch (Youngstown) (8-0, D1 R1) – Clinched playoff berth, seed #10 or better, controls own destiny for a home game
Mentor (7-1, D1 R1) – Clinched playoff berth, seed #11 or better, controls own destiny for a home game
St Edward (Lakewood) (6-1, D1 R1) – Clinched playoff berth, seed #11 or better, controls own destiny for a home game
Cleveland Heights (7-1, D1 R1) – Clinched playoff berth, seed #12 or better, needs a little help for a home game
Westerville Central (Westerville) (7-1, D1 R1) – Clinched playoff berth, seed #13 or better, controls own destiny for a home game
Stow-Munroe Falls (Stow) (7-1, D1 R1) – Clinched playoff berth, seed #14 or better, needs a little help for a home game
Wadsworth (7-1, D1 R1) – Clinched playoff berth, seed #15 or better, needs a little help for a home game
Marysville (6-2, D1 R1) – Clinched playoff berth, seed #15 or better, needs a little help for a home game
Elyria (6-2, D1 R1) – Clinched playoff berth, needs a little help for a home game
St Ignatius (Cleveland) (5-3, D1 R1) – Controls own destiny for a playoff berth
Strongsville (5-3, D1 R1) – Controls own destiny for a playoff berth
Brunswick (5-3, D1 R1) – Controls own destiny for a playoff berth
Solon (4-4, D1 R1) – Controls own destiny for a playoff berth
North Royalton (3-5, D1 R1) – Controls own destiny for a playoff berth
Whitmer (Toledo) (4-4, D1 R1) – Needs a little help for a playoff berth
Green (4-4, D1 R1) – Needs a little help for a playoff berth
Shaker Heights (5-3, D1 R1) – Needs a little help for a playoff berth
Jackson (Massillon) (5-3, D1 R1) – Needs a little help for a playoff berth
Warren G Harding (Warren) (4-4, D1 R1) – Needs help for a playoff berth
Olentangy Liberty (Powell) (4-4, D1 R1) – Needs help for a playoff berth
Medina (3-5, D1 R1) – Needs help for a playoff berth
Berea-Midpark (3-5, D1 R1) – Needs a lot of help for a playoff berth
Hayes (Delaware) (4-4, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Euclid (3-5, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Glenoak (Canton) (3-5, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Lorain (3-5, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Hoover (North Canton) (3-5, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Cuyahoga Falls (2-6, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Findlay (2-6, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Lakewood (1-7, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
East (Youngstown) (1-7, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Perry (Massillon) (0-8, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Newark (0-8, D1 R1) – Eliminated from playoff contention

Region 2
Hilliard Davidson (Hilliard) (8-0, D1 R2) – Clinched home game, seed #8 or better
Archbishop Moeller (Cincinnati) (8-0, D1 R2) – Clinched home game, seed #8 or better
Colerain (Cincinnati) (8-0, D1 R2) – Clinched playoff berth, seed #9 or better, controls own destiny for a home game
Lakota West (West Chester) (7-1, D1 R2) – Clinched playoff berth, seed #11 or better, controls own destiny for a home game
Centerville (6-2, D1 R2) – Clinched playoff berth, seed #11 or better, controls own destiny for a home game
Pickerington North (Pickerington) (8-0, D1 R2) – Clinched playoff berth, seed #12 or better, controls own destiny for a home game
Wayne (Huber Heights) (7-1, D1 R2) – Clinched playoff berth, seed #13 or better, controls own destiny for a home game
Elder (Cincinnati) (6-2, D1 R2) – Clinched playoff berth, seed #13 or better, controls own destiny for a home game
Northmont (Clayton) (7-1, D1 R2) – Clinched playoff berth, seed #14 or better, needs a little help for a home game
Fairfield (7-1, D1 R2) – Clinched playoff berth, seed #15 or better, needs a lot of help for a home game
Hilliard Darby (Hilliard) (7-1, D1 R2) – Controls own destiny for a playoff berth
Springboro (7-1, D1 R2) – Controls own destiny for a playoff berth
Oak Hills (Cincinnati) (5-3, D1 R2) – Controls own destiny for a playoff berth
Lebanon (6-2, D1 R2) – Controls own destiny for a playoff berth
Miamisburg (6-2, D1 R2) – Controls own destiny for a playoff berth
Dublin Coffman (Dublin) (5-3, D1 R2) – Controls own destiny for a playoff berth
St Xavier (Cincinnati) (4-4, D1 R2) – Controls own destiny for a playoff berth
Pickerington Central (Pickerington) (5-2, D1 R2) – Needs a little help for a playoff berth
Lakota East (Liberty Township) (4-4, D1 R2) – Needs a little help for a playoff berth
Upper Arlington (Columbus) (4-4, D1 R2) – Needs help for a playoff berth
Grove City (4-4, D1 R2) – Needs help for a playoff berth
Lincoln (Gahanna) (3-5, D1 R2) – Needs a lot of help for a playoff berth
Lancaster (5-3, D1 R2) – Needs a lot of help for a playoff berth
Mason (3-5, D1 R2) – Needs a lot of help for a playoff berth
Kettering Fairmont (Kettering) (2-6, D1 R2) – Needs a lot of help for a playoff berth
Sycamore (Cincinnati) (5-3, D1 R2) – Needs a miracle for a playoff berth
Beavercreek (4-4, D1 R2) – Needs a miracle for a playoff berth
Reynoldsburg (3-5, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Westerville South (Westerville) (3-5, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Milford (3-5, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Westerville North (Westerville) (2-6, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Westland (Galloway) (1-7, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Central Crossing (Grove City) (1-7, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Groveport-Madison (Groveport) (1-7, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Springfield (1-7#, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Hamilton (1-7, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Middletown (1-7, D1 R2) – Eliminated from playoff contention

Region 3
Glenville Academic Campus (Cleveland) (7-1, D2 R3) – Clinched home game, seed #4 or better
South (Willoughby) (7-1, D2 R3) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Brecksville-Broadview Heights (Broadview Heights) (7-1, D2 R3) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Roosevelt (Kent) (7-1, D2 R3) – Controls own destiny for a playoff berth
Riverside (Painesville) (6-2, D2 R3) – Controls own destiny for a playoff berth
Bedford (7-1, D2 R3) – Controls own destiny for a playoff berth
Madison (6-2, D2 R3) – Controls own destiny for a playoff berth
North Olmsted (6-2, D2 R3) – Needs a little help for a playoff berth
Brush (Lyndhurst) (5-3, D2 R3) – Needs a little help for a playoff berth
Westlake (4-4, D2 R3) – Needs help for a playoff berth
Mayfield (3-5, D2 R3) – Needs help for a playoff berth
Maple Heights (4-4, D2 R3) – Needs help for a playoff berth
Garfield Heights (5-3, D2 R3) – Needs a lot of help for a playoff berth
John Marshall (Cleveland) (3-5, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
Lincoln West (Cleveland) (3-5#, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
Rhodes (Cleveland) (3-5, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
Parma (3-5, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
Valley Forge (Parma Heights) (3-5, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
Lakeside (Ashtabula) (3-5, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
John F Kennedy (Cleveland) (3-5, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
John Adams (Cleveland) (2-6, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
North (Eastlake) (1-7, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
Boardman (Youngstown) (1-7, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
Shaw (East Cleveland) (1-7, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
Olmsted Falls (1-7, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
East Technical (Cleveland) (1-7$, D2 R3) – Eliminated from playoff contention
Normandy (Parma) (0-8, D2 R3) – Eliminated from playoff contention

Region 4
Highland (Medina) (8-0, D2 R4) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Avon (8-0, D2 R4) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, needs a little help for a home game
Nordonia (Macedonia) (8-0, D2 R4) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Massillon Washington (Massillon) (7-1, D2 R4) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Ellet (Akron) (8-0, D2 R4) – Controls own destiny for a playoff berth
Perrysburg (6-2, D2 R4) – Controls own destiny for a playoff berth
St Francis De Sales (Toledo) (6-2, D2 R4) – Needs a little help for a playoff berth
Avon Lake (6-2, D2 R4) – Needs a little help for a playoff berth
Lake (Uniontown) (5-3, D2 R4) – Needs help for a playoff berth
Walsh Jesuit (Cuyahoga Falls) (5-3, D2 R4) – Needs help for a playoff berth
Sylvania Southview (Sylvania) (5-3, D2 R4) – Needs help for a playoff berth
Bowsher (Toledo) (6-2, D2 R4) – Needs a miracle for a playoff berth
Springfield (Holland) (4-4, D2 R4) – Needs a miracle for a playoff berth
Anthony Wayne (Whitehouse) (4-4, D2 R4) – Needs a miracle for a playoff berth
Midview (Grafton) (5-3, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Copley (4-4, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
North Ridgeville (4-4, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Fremont Ross (Fremont) (3-5, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Start (Toledo) (3-5, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Timken (Canton) (3-5, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
St John’S Jesuit (Toledo) (2-6, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Twinsburg (2-6, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Barberton (2-6, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Clay (Oregon) (2-6, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Sylvania Northview (Sylvania) (2-6, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Steele (Amherst) (1-7, D2 R4) – Eliminated from playoff contention
Firestone (Akron) (0-8, D2 R4) – Eliminated from playoff contention

Region 5
Zanesville (8-0, D2 R5) – Clinched home game, seed #4 or better
Mansfield Senior (Mansfield) (8-0, D2 R5) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
New Albany (8-0, D2 R5) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Worthington Kilbourne (Columbus) (7-1, D2 R5) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
Northland (Columbus) (6-1, D2 R5) – Controls own destiny for a playoff berth
Dublin Scioto (Dublin) (5-3, D2 R5) – Controls own destiny for a playoff berth
Licking Heights (Pataskala) (7-1, D2 R5) – Needs a little help for a playoff berth
Mount Vernon (6-2, D2 R5) – Needs a little help for a playoff berth
St Charles (Columbus) (6-2, D2 R5) – Needs a little help for a playoff berth
Bradley (Hilliard) (5-3, D2 R5) – Needs a little help for a playoff berth
Hamilton Township (Columbus) (5-3, D2 R5) – Needs a lot of help for a playoff berth
Dublin Jerome (Dublin) (4-4, D2 R5) – Needs a lot of help for a playoff berth
Thomas Worthington (Worthington) (4-4, D2 R5) – Needs a lot of help for a playoff berth
Ashland (5-3, D2 R5) – Needs a lot of help for a playoff berth
Olentangy (Lewis Center) (6-2, D2 R5) – Needs a lot of help for a playoff berth
Walnut Ridge (Columbus) (6-2, D2 R5) – Needs a lot of help for a playoff berth
Whetstone (Columbus) (4-4, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Logan (4-4, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Watkins Memorial (Pataskala) (4-4, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Marion Harding (Marion) (3-5, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
West (Columbus) (2-6, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Wooster (2-6, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Teays Valley (Ashville) (2-6, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Briggs (Columbus) (1-7, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Franklin Heights (Columbus) (1-7, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Olentangy Orange (Lewis Center) (1-7, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Canal Winchester (0-8, D2 R5) – Eliminated from playoff contention

Region 6
Loveland (8-0, D2 R6) – Clinched home game and #1 seed
Mount Healthy (Cincinnati) (7-1, D2 R6) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Northwest (Cincinnati) (8-0, D2 R6) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
Winton Woods (Cincinnati) (6-2, D2 R6) – Clinched playoff berth, needs a little help for a home game
Withrow (Cincinnati) (7-1, D2 R6) – Controls own destiny for a playoff berth
Glen Este (Cincinnati) (5-3, D2 R6) – Controls own destiny for a playoff berth
Lima Senior (Lima) (5-3, D2 R6) – Controls own destiny for a playoff berth
Harrison (5-3, D2 R6) – Controls own destiny for a playoff berth
Kings (Kings Mills) (5-3, D2 R6) – Needs a little help for a playoff berth
La Salle (Cincinnati) (3-5, D2 R6) – Needs a little help for a playoff berth
Butler (Vandalia) (5-3, D2 R6) – Needs a little help for a playoff berth
Turpin (Cincinnati) (4-4, D2 R6) – Needs a little help for a playoff berth
Anderson (Cincinnati) (3-5, D2 R6) – Needs a little help for a playoff berth
Piqua (3-5, D2 R6) – Needs a lot of help for a playoff berth
Tecumseh (New Carlisle) (3-5, D2 R6) – Needs a lot of help for a playoff berth
Walnut Hills (Cincinnati) (2-6, D2 R6) – Needs a miracle for a playoff berth
Western Hills (Cincinnati) (4-4, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Sidney (4-4, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Xenia (3-5, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Stebbins (Riverside) (3-5, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Princeton (Cincinnati) (2-6, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Troy (2-6, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Fairborn (1-7, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Amelia (Batavia) (1-7, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Edgewood (Trenton) (1-7, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Little Miami (Morrow) (0-8, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
West Carrollton (0-8, D2 R6) – Eliminated from playoff contention

Region 7
Hubbard (8-0, D3 R7) – Clinched home game, seed #4 or better
St Vincent-St Mary (Akron) (8-0, D3 R7) – Clinched home game, seed #4 or better
Louisville (8-0, D3 R7) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Kenston (Chagrin Falls) (6-2, D3 R7) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
West Geauga (Chesterland) (6-2, D3 R7) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Aurora (7-1, D3 R7) – Controls own destiny for a playoff berth
Alliance (6-2, D3 R7) – Controls own destiny for a playoff berth
Poland Seminary (Poland) (7-1, D3 R7) – Controls own destiny for a playoff berth
Marlington (Alliance) (6-2, D3 R7) – Controls own destiny for a playoff berth
Tallmadge (5-3, D3 R7) – Needs a little help for a playoff berth
Norton (7-1, D3 R7) – Needs help for a playoff berth
Canton South (Canton) (5-3, D3 R7) – Needs help for a playoff berth
Howland (Warren) (4-4, D3 R7) – Needs a lot of help for a playoff berth
Archbishop Hoban (Akron) (5-3, D3 R7) – Needs a lot of help for a playoff berth
Garfield (Akron) (5-3, D3 R7) – Needs a lot of help for a playoff berth
Buchtel (Akron) (4-4, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Chardon (4-4, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Niles Mc Kinley (Niles) (4-4, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Geneva (3-5, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
East (Akron) (2-6, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Kenmore (Akron) (2-6, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Springfield (Akron) (2-6, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Canfield (2-6, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Ravenna (2-6, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
North (Akron) (1-7, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Revere (Richfield) (1-7, D3 R7) – Eliminated from playoff contention
Coventry (Akron) (1-7, D3 R7) – Eliminated from playoff contention

Region 8
Central Catholic (Toledo) (8-0, D3 R8) – Clinched home game and #1 seed
Clyde (7-1, D3 R8) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Norwalk (7-1, D3 R8) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, needs help for a home game
Columbian (Tiffin) (7-1, D3 R8) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, needs a little help for a home game
Perkins (Sandusky) (8-0, D3 R8) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, needs a little help for a home game
Napoleon (5-3, D3 R8) – Controls own destiny for a playoff berth
Defiance (5-3, D3 R8) – Controls own destiny for a playoff berth
Madison Comprehensive (Mansfield) (3-5, D3 R8) – Controls own destiny for a playoff berth
Padua Franciscan (Parma) (3-5, D3 R8) – Needs a little help for a playoff berth
Cloverleaf (Lodi) (2-6, D3 R8) – Needs a little help for a playoff berth
Lake Catholic (Mentor) (2-6, D3 R8) – Needs a little help for a playoff berth
Elida (4-4, D3 R8) – Needs help for a playoff berth
Rogers (Toledo) (2-6, D3 R8) – Needs help for a playoff berth
Buckeye (Medina) (4-4, D3 R8) – Needs help for a playoff berth
Maumee (2-6, D3 R8) – Needs help for a playoff berth
Shawnee (Lima) (2-6, D3 R8) – Needs a lot of help for a playoff berth
Bowling Green (2-6, D3 R8) – Needs a lot of help for a playoff berth
Harvey (Painesville) (2-6, D3 R8) – Needs a lot of help for a playoff berth
Rocky River (3-5, D3 R8) – Needs a lot of help for a playoff berth
Sandusky (2-6, D3 R8) – Needs a miracle for a playoff berth
Woodward (Toledo) (2-6, D3 R8) – Eliminated from playoff contention
Collinwood (Cleveland) (1-7, D3 R8) – Eliminated from playoff contention
Lexington (1-7, D3 R8) –
Waite (Toledo) (1-7, D3 R8) – Eliminated from playoff contention
University School (Hunting Valley) (1-7, D3 R8) –
Brooklyn (1-7, D3 R8) –

Region 9
Marion-Franklin (Columbus) (7-1, D3 R9) – Clinched home game, seed #2 or better
Athens (The Plains) (8-0, D3 R9) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Dover (6-2, D3 R9) – Controls own destiny for a playoff berth
Brookhaven (Columbus) (6-2, D3 R9) – Controls own destiny for a playoff berth
Granville (6-2, D3 R9) – Controls own destiny for a playoff berth
Logan Elm (Circleville) (6-2, D3 R9) – Controls own destiny for a playoff berth
New Philadelphia (7-1, D3 R9) – Controls own destiny for a playoff berth
Tri-Valley (Dresden) (6-2, D3 R9) – Controls own destiny for a playoff berth
Chillicothe (7-1, D3 R9) – Needs a little help for a playoff berth
St Francis De Sales (Columbus) (4-3, D3 R9) – Needs help for a playoff berth
West Holmes (Millersburg) (6-2, D3 R9) – Needs help for a playoff berth
Carrollton (4-4, D3 R9) – Needs help for a playoff berth
Mifflin (Columbus) (5-3, D3 R9) – Needs a lot of help for a playoff berth
Independence (Columbus) (5-3, D3 R9) – Needs a miracle for a playoff berth
Sheridan (Thornville) (5-3, D3 R9) – Needs a miracle for a playoff berth
Beechcroft (Columbus) (4-4, D3 R9) – Needs a miracle for a playoff berth
Jackson (4-4, D3 R9) – Needs a miracle for a playoff berth
Centennial (Columbus) (4-4, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Cambridge (4-4, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Eastmoor Academy (Columbus) (4-4, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Vinton County (Mc Arthur) (4-4, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Washington (Washington Court House) (4-4, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Whitehall-Yearling (Whitehall) (4-4, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Buckeye Valley (Delaware) (3-5, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Marietta (2-6, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Lakewood (Hebron) (1-7, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Big Walnut (Sunbury) (0-8, D3 R9) – Eliminated from playoff contention

Region 10
Franklin (7-1, D3 R10) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
Wapakoneta (7-1, D3 R10) – Clinched playoff berth, needs a little help for a home game
Shawnee (Springfield) (8-0, D3 R10) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Tippecanoe (Tipp City) (8-0, D3 R10) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Western Brown (Mount Orab) (8-0, D3 R10) – Controls own destiny for a playoff berth
Kenton Ridge (Springfield) (7-1, D3 R10) – Controls own destiny for a playoff berth
Thurgood Marshall (Dayton) (4-3, D3 R10) – Controls own destiny for a playoff berth
Celina (7-1, D3 R10) – Controls own destiny for a playoff berth
Trotwood-Madison (Trotwood) (5-2$, D3 R10) – Needs a little help for a playoff berth
New Richmond (7-1, D3 R10) – Needs a lot of help for a playoff berth
Meadowdale (Dayton) (5-3, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Ross (Hamilton) (4-4, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Talawanda (Oxford) (4-4, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Goshen (4-4, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Bellbrook (3-5, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Taft (Cincinnati) (3-5, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Bellefontaine (3-5, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Woodward (Cincinnati) (2-6, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Carroll (Dayton) (2-6, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Wilmington (2-6, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Graham (St Paris) (2-6, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Ponitz Tech (Dayton) (2-6, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Greenville (1-7, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Hughes Center (Cincinnati) (1-7, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Hillsboro (1-7, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Belmont (Dayton) (0-8, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Memorial (St Marys) (0-8, D3 R10) – Eliminated from playoff contention

Region 11
Chagrin Falls (6-2, D4 R11) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Woodridge (Peninsula) (6-2, D4 R11) – Clinched playoff berth, needs a little help for a home game
John Hay (Cleveland) (7-1, D4 R11) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Struthers (6-2, D4 R11) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Cardinal Mooney (Youngstown) (5-3, D4 R11) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Benedictine (Cleveland) (5-3, D4 R11) – Needs a little help for a playoff berth
Perry (4-4, D4 R11) – Needs a little help for a playoff berth
Cuyahoga Valley Christian (Cuyahoga Falls) (4-4, D4 R11) – Needs a little help for a playoff berth
Fairview (Fairview Park) (7-1, D4 R11) – Needs a little help for a playoff berth
Lakeview (Cortland) (5-3, D4 R11) – Needs a little help for a playoff berth
Minerva (4-4, D4 R11) – Needs help for a playoff berth
Notre Dame-Cathedral Latin (Chardon) (4-4, D4 R11) – Needs help for a playoff berth
Cleveland Central Catholic (Cleveland) (6-2, D4 R11) – Needs help for a playoff berth
Orange (Pepper Pike) (4-4, D4 R11) – Needs help for a playoff berth
Crestwood (Mantua) (4-4, D4 R11) – Needs a lot of help for a playoff berth
Southeast (Ravenna) (4-4, D4 R11) – Needs a miracle for a playoff berth
Northwest (Canal Fulton) (3-5, D4 R11) – Needs a miracle for a playoff berth
Conneaut (4-4, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Streetsboro (4-4, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Edgewood (Ashtabula) (3-5, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Jefferson Area (Jefferson) (3-5, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Holy Name (Parma Heights) (3-5, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
East Liverpool (3-5, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Field (Mogadore) (2-6, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Beaver (Lisbon) (2-6, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Salem (2-6, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
Bay (Bay Village) (1-7, D4 R11) – Eliminated from playoff contention
West Branch (Beloit) (1-7, D4 R11) – Eliminated from playoff contention

Region 12
River Valley (Caledonia) (8-0, D4 R12) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Bryan (8-0, D4 R12) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, needs help for a home game
Kenton (8-0, D4 R12) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Genoa Area (Genoa) (8-0, D4 R12) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a little help for a home game
Triway (Wooster) (6-2, D4 R12) – Controls own destiny for a playoff berth
Galion (7-1, D4 R12) – Controls own destiny for a playoff berth
Upper Sandusky (7-1, D4 R12) – Controls own destiny for a playoff berth
Wauseon (7-1, D4 R12) – Controls own destiny for a playoff berth
Lake (Millbury) (6-2, D4 R12) – Needs a little help for a playoff berth
Highland (Sparta) (6-2, D4 R12) – Needs help for a playoff berth
Clear Fork (Bellville) (5-3, D4 R12) – Needs a lot of help for a playoff berth
Keystone (La Grange) (6-2, D4 R12) – Needs a lot of help for a playoff berth
Ontario (Mansfield) (5-3, D4 R12) – Needs a lot of help for a playoff berth
Clearview (Lorain) (4-4, D4 R12) – Needs a lot of help for a playoff berth
Oak Harbor (4-4, D4 R12) – Needs a miracle for a playoff berth
Rossford (5-3, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Bellevue (4-4, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Indian Lake (Lewistown) (4-4, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Otsego (Tontogany) (4-4, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Bath (Lima) (3-5, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Brookside (Sheffield) (3-5, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Scott (Toledo) (2-6, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Vermilion (2-6, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Shelby (1-7, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Benjamin Logan (Bellefontaine) (1-7, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Firelands (Oberlin) (0-8, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Fostoria (0-8, D4 R12) – Eliminated from playoff contention
Port Clinton (0-8, D4 R12) – Eliminated from playoff contention

Region 13
Licking Valley (Newark) (7-1, D4 R13) – Clinched home game, seed #3 or better
Philo (Duncan Falls) (7-1, D4 R13) – Clinched home game, seed #4 or better
Indian Valley (Gnadenhutten) (6-2, D4 R13) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
Maysville (Zanesville) (6-2, D4 R13) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Bloom-Carroll (Carroll) (5-3, D4 R13) – Controls own destiny for a playoff berth
Steubenville (5-3, D4 R13) – Needs a little help for a playoff berth
Bexley (Columbus) (5-3, D4 R13) – Needs a little help for a playoff berth
Claymont (Uhrichsville) (5-3, D4 R13) – Needs a little help for a playoff berth
Bishop Watterson (Columbus) (2-5, D4 R13) – Needs a little help for a playoff berth
John Glenn (New Concord) (5-3, D4 R13) – Needs a little help for a playoff berth
Indian Creek (Wintersville) (5-3, D4 R13) – Needs a little help for a playoff berth
Tuscarawas Valley (Zoarville) (4-4, D4 R13) – Needs a little help for a playoff berth
Edison (Richmond) (4-4, D4 R13) – Needs a little help for a playoff berth
Amanda-Clearcreek (Amanda) (3-5, D4 R13) – Needs help for a playoff berth
Warren (Vincent) (3-5, D4 R13) – Needs help for a playoff berth
Johnstown-Monroe (Johnstown) (4-4, D4 R13) – Needs help for a playoff berth
Meadowbrook (Byesville) (6-2, D4 R13) – Needs a miracle for a playoff berth
New Lexington (4-4, D4 R13) – Needs a miracle for a playoff berth
South Urban Academy (Columbus) (3-5, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Utica (2-6, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Buckeye Local (Rayland) (1-7, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
River View (Warsaw) (1-7, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
East (Columbus) (1-7, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Linden Mc Kinley (Columbus) (1-7, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Fairfield Union (Lancaster) (1-7, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Heath (1-7, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Morgan (Mc Connelsville) (0-8, D4 R13) – Eliminated from playoff contention

Region 14
Clinton-Massie (Clarksville) (7-1, D4 R14) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Archbishop Alter (Kettering) (7-1, D4 R14) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Valley View (Germantown) (7-1, D4 R14) – Controls own destiny for a playoff berth
Miami Trace (Washington Court House) (6-2, D4 R14) – Controls own destiny for a playoff berth
Circleville (6-2, D4 R14) – Controls own destiny for a playoff berth
Archbishop Mcnicholas (Cincinnati) (6-2, D4 R14) – Controls own destiny for a playoff berth
Urbana (8-0, D4 R14) – Controls own destiny for a playoff berth
Wyoming (Cincinnati) (6-2, D4 R14) – Needs a little help for a playoff berth
Meigs (Pomeroy) (6-2, D4 R14) – Needs help for a playoff berth
Eaton (6-2, D4 R14) – Needs help for a playoff berth
Bishop Fenwick (Franklin) (5-3, D4 R14) – Needs help for a playoff berth
Minford (6-2, D4 R14) – Needs help for a playoff berth
Norwood (4-4, D4 R14) – Needs a lot of help for a playoff berth
Gallia Academy (Gallipolis) (5-3, D4 R14) – Needs a lot of help for a playoff berth
Taylor (North Bend) (5-3, D4 R14) – Needs a lot of help for a playoff berth
Carlisle (5-3, D4 R14) – Needs a miracle for a playoff berth
Batavia (5-3, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Dunbar (Dayton) (4-4, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Indian Hill (Cincinnati) (4-4, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Unioto (Chillicothe) (4-4, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Oakwood (Dayton) (4-4, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Northwestern (Springfield) (4-4, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Mc Clain (Greenfield) (3-5, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Jonathan Alder (Plain City) (3-5, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
London (2-6, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Aiken (Cincinnati) (0-8, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Greenon (Springfield) (0-8, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Monroe (0-8, D4 R14) – Eliminated from playoff contention

Region 15
Manchester (Akron) (7-1, D5 R15) – Clinched home game, seed #3 or better
Beachwood (6-2, D5 R15) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
Ursuline (Youngstown) (4-3, D5 R15) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Fairless (Navarre) (6-2, D5 R15) – Controls own destiny for a playoff berth
Black River (Sullivan) (6-2, D5 R15) – Controls own destiny for a playoff berth
Liberty (Youngstown) (6-2, D5 R15) – Controls own destiny for a playoff berth
Gilmour Academy (Gates Mills) (7-1, D5 R15) – Controls own destiny for a playoff berth
Crestview (Columbiana) (7-1, D5 R15) – Controls own destiny for a playoff berth
Sandy Valley (Magnolia) (5-3, D5 R15) – Needs help for a playoff berth
Independence (5-3, D5 R15) – Needs a lot of help for a playoff berth
Garfield (Garrettsville) (4-4, D5 R15) – Needs a lot of help for a playoff berth
Canton Central Catholic (Canton) (4-4, D5 R15) – Needs a miracle for a playoff berth
Lutheran West (Rocky River) (4-4, D5 R15) – Needs a miracle for a playoff berth
Cardinal (Middlefield) (5-3, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Girard (4-4, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Labrae (Leavittsburg) (4-4, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Hawken (Gates Mills) (4-4, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Harrison Central (Cadiz) (3-5, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
United (Hanoverton) (3-5, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Champion (Warren) (3-5, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Wickliffe (3-5, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Pymatuning Valley (Andover) (3-5, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Grand Valley (Orwell) (3-5, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Memorial (Campbell) (2-6, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Tuslaw (Massillon) (1-7, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
Warrensville Heights (0-8, D5 R15) – Eliminated from playoff contention
East Palestine (0-8, D5 R15) – Eliminated from playoff contention

Region 16
Columbia (Columbia Station) (8-0, D5 R16) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
Loudonville (8-0, D5 R16) – Controls own destiny for a playoff berth
Northwestern (West Salem) (7-1, D5 R16) – Controls own destiny for a playoff berth
Liberty-Benton (Findlay) (7-0, D5 R16) – Controls own destiny for a playoff berth
Huron (6-2, D5 R16) – Controls own destiny for a playoff berth
Eastwood (Pemberville) (6-2, D5 R16) – Controls own destiny for a playoff berth
Coldwater (6-2, D5 R16) – Controls own destiny for a playoff berth
Elyria Catholic (Elyria) (5-3, D5 R16) – Needs a little help for a playoff berth
Norwayne (Creston) (6-2, D5 R16) – Needs help for a playoff berth
Archbold (6-2, D5 R16) – Needs help for a playoff berth
Chippewa (Doylestown) (6-2, D5 R16) – Needs help for a playoff berth
Orrville (4-4, D5 R16) – Needs help for a playoff berth
Liberty Center (5-3, D5 R16) – Needs help for a playoff berth
Pleasant (Marion) (5-3, D5 R16) – Needs a lot of help for a playoff berth
Western Reserve (Collins) (5-3, D5 R16) – Needs a miracle for a playoff berth
Bucyrus (4-4, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Delta (4-4, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Edison (Milan) (4-4, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Ottawa-Glandorf (Ottawa) (4-4, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Waynedale (Apple Creek) (4-4, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Elgin (Marion) (3-5, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Margaretta (Castalia) (3-5, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Paulding (2-6, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Swanton (2-6, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Willard (1-7, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Van Wert (0-8, D5 R16) – Eliminated from playoff contention
Wellington (0-8, D5 R16) – Eliminated from playoff contention

Region 17
Wheelersburg (8-0, D5 R17) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Bishop Hartley (Columbus) (7-1, D5 R17) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
St Clairsville (7-1, D5 R17) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, needs a little help for a home game
Martins Ferry (7-1, D5 R17) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Liberty Union (Baltimore) (7-1, D5 R17) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, needs a little help for a home game
Fairland (Proctorville) (5-3, D5 R17) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, no home game
Portsmouth West (West Portsmouth) (4-4, D5 R17) – Controls own destiny for a playoff berth
Westfall (Williamsport) (4-4, D5 R17) – Needs a little help for a playoff berth
Union Local (Belmont) (3-5, D5 R17) – Needs a little help for a playoff berth
Adena (Frankfort) (4-4, D5 R17) – Needs a little help for a playoff berth
Ironton (2-6, D5 R17) – Needs a little help for a playoff berth
Portsmouth (2-6, D5 R17) – Needs a little help for a playoff berth
South Point (6-2, D5 R17) – Needs a little help for a playoff berth
Piketon (3-5, D5 R17) – Needs help for a playoff berth
Zane Trace (Chillicothe) (3-5, D5 R17) – Needs help for a playoff berth
Southeastern (Chillicothe) (3-5, D5 R17) – Needs a lot of help for a playoff berth
Wellston (3-5, D5 R17) – Needs a miracle for a playoff berth
Waverly (2-6, D5 R17) – Needs a miracle for a playoff berth
Northwest (Mc Dermott) (3-5, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Mount Gilead (3-5, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Northridge (Johnstown) (2-6, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Coshocton (1-7, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Alexander (Albany) (1-7, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
River Valley (Cheshire) (1-7, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Rock Hill (Ironton) (1-7, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Chesapeake (1-7, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
West Muskingum (Zanesville) (0-8, D5 R17) – Eliminated from playoff contention

Region 18
West Jefferson (7-1, D5 R18) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Cincinnati Hills Christian (Cincinnati) (8-0, D5 R18) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
Badin (Hamilton) (7-1, D5 R18) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Chaminade-Julienne (Dayton) (5-3, D5 R18) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
North Union (Richwood) (7-1, D5 R18) – Controls own destiny for a playoff berth
Brookville (5-3, D5 R18) – Controls own destiny for a playoff berth
Madeira (Cincinnati) (6-2, D5 R18) – Needs a little help for a playoff berth
Waynesville (6-2, D5 R18) – Needs a little help for a playoff berth
Mariemont (Cincinnati) (5-3, D5 R18) – Needs a little help for a playoff berth
Reading (4-4, D5 R18) – Needs help for a playoff berth
North College Hill (Cincinnati) (4-4, D5 R18) – Needs help for a playoff berth
Roger Bacon (St Bernard) (3-5, D5 R18) – Needs a lot of help for a playoff berth
Madison (Middletown) (4-4, D5 R18) – Needs a lot of help for a playoff berth
Purcell Marian (Cincinnati) (3-5, D5 R18) – Needs a lot of help for a playoff berth
Clark Montessori (Cincinnati) (5-3, D5 R18) – Needs a lot of help for a playoff berth
Greeneview (Jamestown) (5-3, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Shroder (Cincinnati) (4-4, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Preble Shawnee (Camden) (3-5, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Northridge (Dayton) (3-5, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Northeastern (Springfield) (3-5, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
East Clinton (Lees Creek) (3-5, D5 R18) –
Blanchester (2-6, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Finneytown (Cincinnati) (2-6, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Clermont Northeastern (Batavia) (1-7, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Bethel-Tate (Bethel) (1-7, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Milton-Union (West Milton) (1-7, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Deer Park (Cincinnati) (1-7, D5 R18) – Eliminated from playoff contention

Region 19
Villa Angela-St Joseph (Cleveland) (8-0, D6 R19) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Kirtland (8-0, D6 R19) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
South Range (North Lima) (8-0, D6 R19) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Mogadore (7-1, D6 R19) – Controls own destiny for a playoff berth
Mc Donald (6-2, D6 R19) – Needs a little help for a playoff berth
Brookfield (6-2, D6 R19) – Needs a little help for a playoff berth
Springfield (New Middletown) (6-2, D6 R19) – Needs a little help for a playoff berth
Cuyahoga Heights (Cleveland) (5-3, D6 R19) – Needs a little help for a playoff berth
St Thomas Aquinas (Louisville) (6-2, D6 R19) – Needs a little help for a playoff berth
Newcomerstown (4-4, D6 R19) – Needs help for a playoff berth
Jackson-Milton (North Jackson) (5-3, D6 R19) – Needs help for a playoff berth
Hillsdale (Jeromesville) (4-4, D6 R19) – Needs help for a playoff berth
Garaway (Sugarcreek) (4-4, D6 R19) – Needs a lot of help for a playoff berth
Crestview (Ashland) (3-5, D6 R19) – Needs a miracle for a playoff berth
New London (4-4, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Berkshire (Burton) (3-5, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Columbiana (3-5, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Waterloo (Atwater) (2-6, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
David Anderson (Lisbon) (2-6, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Oberlin (2-6, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Dalton (2-6, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Southern (Salineville) (2-6, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Newton Falls (1-7, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Rittman (1-7, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Smithville (1-7, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
Rootstown (0-8, D6 R19) – Eliminated from playoff contention
South Central (Greenwich) (0-8, D6 R19) – Eliminated from playoff contention

Region 20
Jefferson (Delphos) (8-0, D6 R20) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Tinora (Defiance) (7-1, D6 R20) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Wayne Trace (Haviland) (7-1, D6 R20) – Clinched playoff berth, needs help for a home game
Ada (6-2, D6 R20) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Lima Central Catholic (Lima) (6-2, D6 R20) – Controls own destiny for a playoff berth
Patrick Henry (Hamler) (6-2, D6 R20) – Controls own destiny for a playoff berth
Colonel Crawford (North Robinson) (7-1, D6 R20) – Controls own destiny for a playoff berth
Crestview (Convoy) (6-2, D6 R20) – Controls own destiny for a playoff berth
Ayersville (Defiance) (6-2, D6 R20) – Needs a little help for a playoff berth
Northwood (6-2, D6 R20) – Needs help for a playoff berth
Carey (5-3, D6 R20) – Needs help for a playoff berth
Hopewell-Loudon (Bascom) (5-3, D6 R20) – Needs help for a playoff berth
Woodmore (Elmore) (5-3, D6 R20) – Needs a miracle for a playoff berth
Wynford (Bucyrus) (4-4, D6 R20) – Needs a miracle for a playoff berth
Spencerville (4-4, D6 R20) – Needs a miracle for a playoff berth
Bluffton (4-4, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Gibsonburg (4-4, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Seneca East (Attica) (4-4, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Van Buren (4-4, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Lakota (Kansas) (3-5, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Fairview (Sherwood) (3-5, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Allen East (Harrod) (3-5, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Elmwood (Bloomdale) (1-7, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Montpelier (1-7, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Riverdale (Mt. Blanchard) (1-7, D6 R20) – Eliminated from playoff contention
Evergreen (Metamora) (0-8, D6 R20) – Eliminated from playoff contention

Region 21
Bishop Ready (Columbus) (8-0, D6 R21) – Clinched home game, seed #3 or better
Bellaire (6-2, D6 R21) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Valley (Lucasville) (8-0, D6 R21) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Centerburg (8-0, D6 R21) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a little help for a home game
Newark Catholic (Newark) (7-1, D6 R21) – Clinched playoff berth, needs a little help for a home game
Oak Hill (7-1, D6 R21) – Clinched playoff berth, needs a miracle for a home game
Columbus Academy (Gahanna) (5-3, D6 R21) – Controls own destiny for a playoff berth
Monroe Central (Woodsfield) (5-3, D6 R21) – Controls own destiny for a playoff berth
East Knox (Howard) (3-5, D6 R21) – Needs help for a playoff berth
Fort Frye (Beverly) (6-2, D6 R21) – Needs help for a playoff berth
Crooksville (4-4, D6 R21) – Needs a lot of help for a playoff berth
Ridgewood (West Lafayette) (4-4, D6 R21) – Needs a lot of help for a playoff berth
Fredericktown (4-4, D6 R21) – Needs a lot of help for a playoff berth
Nelsonville-York (Nelsonville) (3-5, D6 R21) – Needs a lot of help for a playoff berth
Federal Hocking (Stewart) (4-4, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Belpre (3-5, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Dawson-Bryant (Coal Grove) (3-5, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Buckeye Trail (Lore City) (3-5, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
River (Hannibal) (3-5, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Grandview Heights (Columbus) (2-6, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Northmor (Galion) (2-6, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Barnesville (1-7, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Shenandoah (Sarahsville) (1-7, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Cardington-Lincoln (Cardington) (1-7, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Berne Union (Sugar Grove) (1-7, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Huntington (Chillicothe) (0-8, D6 R21) – Eliminated from playoff contention

Region 22
Miami East (Casstown) (7-1, D6 R22) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Cincinnati Country Day (Cincinnati) (8-0, D6 R22) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a little help for a home game
National Trail (New Paris) (7-1, D6 R22) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
West Liberty-Salem (West Liberty) (7-1, D6 R22) – Controls own destiny for a playoff berth
Williamsburg (6-2, D6 R22) – Controls own destiny for a playoff berth
Tri-County North (Lewisburg) (6-2, D6 R22) – Controls own destiny for a playoff berth
Mechanicsburg (6-2, D6 R22) – Controls own destiny for a playoff berth
Summit Country Day (Cincinnati) (6-2, D6 R22) – Controls own destiny for a playoff berth
Twin Valley South (West Alexandria) (5-3, D6 R22) – Needs a little help for a playoff berth
Fayetteville (6-2, D6 R22) – Needs a lot of help for a playoff berth
Anna (3-5, D6 R22) – Needs a lot of help for a playoff berth
Minster (5-3, D6 R22) – Needs a lot of help for a playoff berth
Madison Plains (London) (3-5, D6 R22) – Needs a lot of help for a playoff berth
Arcanum (4-4, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Parkway (Rockford) (3-5, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Versailles (3-5, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Elmwood (St Bernard) (3-5, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Fairbanks (Milford Center) (2-6, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Dixie (New Lebanon) (2-6, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
St Henry (2-6, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Bethel (Tipp City) (2-6, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Dayton Christian (Miamisburg) (1-7, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
New Miami (Hamilton) (1-7, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Mississinawa Valley (Union City) (1-7, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
New Bremen (0-8, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Oyler (Cincinnati) (0-8, D6 R22) – Eliminated from playoff contention

Region 23
Western Reserve (Berlin Center) (8-0, D7 R23) – Clinched home game and #1 seed
St Paul (Norwalk) (7-1, D7 R23) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Wellsville (7-1, D7 R23) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Danville (6-2, D7 R23) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a little help for a home game
Mapleton (Ashland) (6-2, D7 R23) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Lowellville (5-3, D7 R23) – Controls own destiny for a playoff berth
Youngstown Christian (Youngstown) (2-5, D7 R23) – Controls own destiny for a playoff berth
Chalker (Southington) (5-3, D7 R23) – Needs a little help for a playoff berth
Mineral Ridge (4-4, D7 R23) – Needs a little help for a playoff berth
John F Kennedy (Warren) (2-6, D7 R23) – Needs a little help for a playoff berth
Plymouth (5-3, D7 R23) – Needs a little help for a playoff berth
Trinity (Garfield Heights) (3-5, D7 R23) – Needs a little help for a playoff berth
Lucas (3-5, D7 R23) – Needs a little help for a playoff berth
Mc Kinley (Sebring) (2-6, D7 R23) – Needs help for a playoff berth
Leetonia (2-6, D7 R23) – Needs a lot of help for a playoff berth
Mathews (Vienna) (4-4, D7 R23) – Needs a lot of help for a playoff berth
Windham (2-5, D7 R23) – Needs a lot of help for a playoff berth
East Canton (2-6, D7 R23) – Needs a lot of help for a playoff berth
Richmond Heights (3-5, D7 R23) – Needs a lot of help for a playoff berth
St Mary Central Catholic (Sandusky) (2-6, D7 R23) –
Monroeville (1-7, D7 R23) – Eliminated from playoff contention
Newbury (1-7, D7 R23) – Eliminated from playoff contention
Ledgemont (Thompson) (1-7, D7 R23) – Eliminated from playoff contention
Open Door Christian (Elyria) (1-6, D7 R23) – Eliminated from playoff contention
Lutheran East (Cleveland Heights) (0-8, D7 R23) – Eliminated from playoff contention
Fairport Harding (Fairport Harbor) (0-8, D7 R23) – Eliminated from playoff contention

Region 24
Mc Comb (7-1, D7 R24) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Arlington (6-2, D7 R24) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Leipsic (6-2, D7 R24) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Mohawk (Sycamore) (4-4, D7 R24) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
St Joseph Central Catholic (Fremont) (5-3, D7 R24) – Controls own destiny for a playoff berth
Calvert (Tiffin) (4-4, D7 R24) – Controls own destiny for a playoff berth
Edon (6-2, D7 R24) – Controls own destiny for a playoff berth
Toledo Christian (Toledo) (5-3, D7 R24) – Controls own destiny for a playoff berth
Hicksville (4-4, D7 R24) – Needs a little help for a playoff berth
Pandora-Gilboa (Pandora) (5-3, D7 R24) – Needs a little help for a playoff berth
Delphos St John’S (4-4, D7 R24) – Needs help for a playoff berth
Perry (Lima) (3-5, D7 R24) – Needs help for a playoff berth
Ottawa Hills (Toledo) (3-5, D7 R24) – Needs a lot of help for a playoff berth
Danbury (Lakeside) (2-6, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Arcadia (2-6, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Columbus Grove (2-6, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Edgerton (2-6, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Holgate (2-6, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Buckeye Central (New Washington) (2-6, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
North Baltimore (2-6, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Ridgedale (Morral) (1-7, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Antwerp (1-7, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Crestline (1-7, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Cory-Rawson (Rawson) (1-7, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Hilltop (West Unity) (1-7, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Cardinal Stritch (Oregon) (0-8, D7 R24) – Eliminated from playoff contention
Vanlue (0-8, D7 R24) – Eliminated from playoff contention

Region 25
Shadyside (8-0, D7 R25) – Clinched home game, seed #3 or better
Trimble (Glouster) (8-0, D7 R25) – Clinched home game, seed #4 or better
Catholic Central (Steubenville) (8-0, D7 R25) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Southern (Racine) (7-1, D7 R25) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Caldwell (6-2, D7 R25) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a lot of help for a home game
Malvern (6-2, D7 R25) – Controls own destiny for a playoff berth
Beallsville (5-3, D7 R25) – Needs a little help for a playoff berth
Frontier (New Matamoras) (4-4, D7 R25) – Needs a little help for a playoff berth
Symmes Valley (Willow Wood) (5-3, D7 R25) – Needs a little help for a playoff berth
Tuscarawas Central Catholic (New Philadelphia) (4-4, D7 R25) – Needs help for a playoff berth
Fairfield Christian Academy (Lancaster) (5-3, D7 R25) – Needs help for a playoff berth
South Gallia (Crown City) (4-4, D7 R25) – Needs help for a playoff berth
Strasburg-Franklin (Strasburg) (3-5, D7 R25) – Needs help for a playoff berth
Bridgeport (2-6, D7 R25) – Needs a lot of help for a playoff berth
Toronto (4-4, D7 R25) – Needs a lot of help for a playoff berth
Fisher Catholic (Lancaster) (3-5, D7 R25) – Needs a miracle for a playoff berth
Harvest Preparatory (Canal Winchester) (3-5, D7 R25) – Needs a miracle for a playoff berth
Eastern (Reedsville) (2-6, D7 R25) – Needs a miracle for a playoff berth
Miller (Corning) (2-6, D7 R25) – Eliminated from playoff contention
Waterford (2-6, D7 R25) – Eliminated from playoff contention
Grove City Christian (Grove City) (2-6, D7 R25) – Eliminated from playoff contention
Conotton Valley (Bowerston) (1-7, D7 R25) – Eliminated from playoff contention
St John Central (Bellaire) (0-8, D7 R25) – Eliminated from playoff contention
Millersport (0-8, D7 R25) – Eliminated from playoff contention
Bishop Rosecrans (Zanesville) (0-8, D7 R25) – Eliminated from playoff contention
Africentric Secondary (Columbus) (0-8, D7 R25) – Eliminated from playoff contention

Region 26
Triad (North Lewisburg) (8-0, D7 R26) – Clinched home game, seed #3 or better
Marion Local (Maria Stein) (8-0, D7 R26) – Clinched home game, seed #4 or better
Covington (8-0, D7 R26) – Clinched home game, seed #4 or better
Lehman Catholic (Sidney) (7-1, D7 R26) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Paint Valley (Bainbridge) (6-2, D7 R26) – Controls own destiny for a playoff berth
Fort Loramie (6-2, D7 R26) – Controls own destiny for a playoff berth
Notre Dame (Portsmouth) (6-2, D7 R26) – Controls own destiny for a playoff berth
Cedarville (5-3, D7 R26) – Needs a little help for a playoff berth
Miami Valley Christian Academy (Cincinnati) (5-3, D7 R26) – Needs help for a playoff berth
Manchester (5-3, D7 R26) – Needs a miracle for a playoff berth
Riverview East Academy (Cincinnati) (4-4, D7 R26) – Needs a miracle for a playoff berth
Jefferson Township (Dayton) (3-5, D7 R26) – Needs a miracle for a playoff berth
Riverside (De Graff) (4-4, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Cincinnati Christian (Fairfield) (4-4, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Upper Scioto Valley (Mc Guffey) (3-5, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Fort Recovery (3-5, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Troy Christian (Troy) (3-3, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Cincinnati College Prep (Cincinnati) (3-5, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Ridgemont (Ridgeway) (2-6, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Ansonia (2-6, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Green (Franklin Furnace) (2-6, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Lockland (2-6, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Sciotoville Community (Portsmouth) (2-6, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Waynesfield-Goshen (Waynesfield) (2-6, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Gamble Montessori (Cincinnati) (2-6, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Southeastern Local (South Charleston) (1-7, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Bradford (0-8, D7 R26) – Eliminated from playoff contention
Catholic Central (Springfield) (0-8, D7 R26) – Eliminated from playoff contention

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *