JJHuddle Division III Boys Basketball Postseason Predictions

Image

2013 Boys Basketball State Tournament Predictions

Who will make the Sweet 16? The Final Four? Who will take them to the
limit? Who will…we see in the state tournament in Columbus (March
21-23)? Here’s JJHuddle’s take on who wins districts, regionals and the D-III state title…And where their biggest challenges will come from.


_______________________________________________________________________

JJHUDDLE BOYS BASKETBALL POSTSEASON

Boys Basketball State Tournament March 21-23

_______________________________________________________________________

DIVISION III PREDICTIONS/CHALLENGERS

CANTON REGIONAL                 

Painesville District:
Favorite: Beachwood
Sleepers: Gilmour Academy

Salem District:
Favorite: Louisville St. Thomas Aquinas
Sleepers: Akron Manchester and New Middletown Springfield

Wooster District:
Favorite: Creston Norwayne
Sleepers: Oberlin, Elyria Catholic, Waynedale, Smithville, Clearview, and Chippewa.

Warren District:
Favorite: Youngstown Ursuline
Sleepers: Leavittsburg LaBrae and Brookfield

Regional Champion: Beachwood

BOWLING GREEN REGIONAL                 

Lima District:
Favorite: Lima Central Catholic
Sleepers: Findlay Liberty-Benton and Spencerville

Napoleon District:
Favorite: Ottawa-Glandorf
Sleepers: Archbold and Haviland Wayne Trace

Columbus 1 District:
Favorite: Bloom-Carroll
Sleepers: North Union

Willard District:
Favorite: Ontario
Sleepers: Huron, Millbury Lake, and New London

Regional Champion: Ottawa-Glandorf

ATHENS REGIONAL                 

Athens 3 District:
Favorite: Ironton
Sleepers: Zane Trace

St. Clairsville District:
Favorite: Garaway
Sleepers: Fort Frye, Buckeye Trail, and Martins Ferry

Athens 1 District:
Favorite: Eastern Brown
Sleepers: Oak Hill

Athens 2 District:
Favorite: Piketon
Sleepers: Minford and Lucasville Valley

Regional Champion: Ironton

KETTERING REGIONAL                 

Dayton 1 District:
Favorites: Cincinnati Summit Country Day
Sleepers: Purcell Marian and Miami East

Dayton 3 District:
Favorite: Cincinnati Roger Bacon
Sleepers: Cincinnati Madeira and Cincinnati Mariemont

Columbus 2 District:
Favorite: Columbus Academy
Sleepers: Worthington Christian, Bishop Ready, and Fredericktown

Dayton 2 District:
Favorite: Middletown Bishop Fenwick
Sleepers: Versailles and Jamestown Greeneview

Regional Champion: Cincinnati Summit Country Day

_______________________________________________________________________

DIVISION III STATE TOURNAMENT                 

Semis: Ottawa-Glandorf over Ironton and Cincinnati Summit Country Day over Beachwood

Finals: Cincinnati Summit Country Day over Ottawa-Glandorf

_______________________________________________________________________

DIVISION I FINAL FOUR PREDICTIONS/CHALLENGERS

_______________________________________________________________________

DIVISION II FINAL FOUR PREDICTIONS/CHALLENGERS

_______________________________________________________________________

DIVISION III FINAL FOUR PREDICTIONS/CHALLENGERS

_______________________________________________________________________

DIVISION IV FINAL FOUR PREDICTIONS/CHALLENGERS

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

National Guard JJHuddle Boys Basketball Power Polls (Final Rankings)

Next Poll will be released: November (2013-14 Preaeason)

_______________________________________________________________________

DIVISION I FINAL RANKINGS

_______________________________________________________________________

DIVISION II FINAL RANKINGS

_______________________________________________________________________

DIVISION III FINAL RANKINGS

_______________________________________________________________________

DIVISION IV FINAL RANKINGS

_______________________________________________________________________

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *