JJHuddle Division II Boys Basketball Postseason Predictions

Image

2013 Boys Basketball State Tournament Predictions

Who will make the Sweet 16? The Final Four? Who will take them to the
limit? Who will…we see in the state tournament in Columbus (March
21-23)? Here’s JJHuddle’s take on who wins districts, regionals and the D-II state title…And where their biggest challenges will come from.


_______________________________________________________________________

JJHUDDLE BOYS BASKETBALL POSTSEASON

Boys Basketball State Tournament March 21-23

_______________________________________________________________________

DIVISION II PREDICTIONS/CHALLENGERS

CANTON REGIONAL                 

Stow District:
Favorite: CVCA
Sleepers: NDCL, Akron Buchtel, and Akron East

Canton District:
Favorite: Akron SVSM
Sleepers: Akron Hoban, Canton South, and Norton

Boardman District:
Favorite: Poland
Sleepers: Salem and Youngstown Mooney

Ashtabula District:
Favorite: Mentor Lake Catholic
Sleepers: Cleveland John Hay

Regional Champion: Akron SVSM

BOWLING GREEN REGIONAL                 

Bowling Green University District:
Favorite: Sandusky Perkins
Sleepers: Bowling Green and Toledo Scott

Columbus 1 District:
Favorite: Columbus Brookhaven
Sleepers: Bishop Watterson

Westlake District:
Favorite: Cleveland Central Catholic
Sleepers: Cleveland Benedictine

Ohio Northern University District:
Favorite: Lima Bath
Sleepers: Elida

Regional Champion: Columbus Brookhaven

ATHENS REGIONAL                 

Athens 1 District:
Favorite: Athens
Sleepers: Logan Elm

Athens 2 District:
Favorite: Vincent Warren
Sleepers: Fairland, Vinton County, and Unioto.

Ohio University Eastern District:
Favorite: St. Clairsville
Sleepers: Carrollton, Steubenville, and Indian Creek

Zanesville District:
Favorite: West Holmes
Sleepers: Cambridge and New Philadelphia

Regional Champion: St. Clairsville 

KETTERING REGIONAL                 

Dayton 2 District:
Favorites: Thurgood Marshall
Sleepers: Kettering Alter

Columbus 2 District:
Favorite: Bishop Hartley
Sleepers: Columbus Centennial, Granville, Marion-Franklin, Buckeye Valley, and Columbus South.

Dayton 3 District:
Favorite: Dayton Dunbar
Sleepers: Franklin

Dayton 1 District:
Favorite: Trotwood-Madison
Sleepers: Cincinnati Hughes and Cincinnati Aiken

Regional Champion: Thurgood Marshall

_______________________________________________________________________

DIVISION II STATE TOURNAMENT                 

Semis: Akron SVSM over St. Clairsville and Thurgood Marshall over Brookhaven

Finals: Thurgood Marshall over Akron SVSM

_______________________________________________________________________

DIVISION I FINAL FOUR PREDICTIONS/CHALLENGERS

_______________________________________________________________________

DIVISION II FINAL FOUR PREDICTIONS/CHALLENGERS

_______________________________________________________________________

DIVISION III FINAL FOUR PREDICTIONS/CHALLENGERS

_______________________________________________________________________

DIVISION IV FINAL FOUR PREDICTIONS/CHALLENGERS

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

National Guard JJHuddle Boys Basketball Power Polls (Final Rankings)

Next Poll will be released: November (2013-14 Preaeason)

_______________________________________________________________________

DIVISION I FINAL RANKINGS

_______________________________________________________________________

DIVISION II FINAL RANKINGS

_______________________________________________________________________

DIVISION III FINAL RANKINGS

_______________________________________________________________________

DIVISION IV FINAL RANKINGS

_______________________________________________________________________

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *