JJHuddle/NBC4 Central Ohio Boys Basketball Power Poll: Feb. 4

Image

NBC4 and JJHuddle Central Ohio Power Poll

The second annual JJHuddle/NBC4 Central Ohio

Boys Basketball Power
Polls continues
with this week’s release of the Week 10 rankings.


The second annual JJHuddle/NBC4 Central Ohio

Boys Basketball Power
Polls continues
with this week’s release of the Week 10 rankings. Here goes:

NBC4/JJHuddle
Central Ohio Boys Basketball Power Polls: Week 10

DIVISON I

1.) Columbus Northland (19-0) (1)
-Defeated Columbus East, Columbus International, and Olentangy Orange.
2.) Westerville North
(16-1) (2)
-Defeated Dublin Jerome, Westerville Central, and Columbus East.
3.) Gahanna Lincoln
(13-4) (NR)- defeated Reynoldsburg, 65-43, Lancaster, and Canal Winchster.
4.) Dublin Scioto
(14-3) (3)
-Defeated Westerville South, lost to Dublin Jerome, and defeated Jonathan Alder.
5.) New Albany (17-2)
(5)
-Defeated Delaware Hayes and Olentangy.

Dropped Out:
Reynoldsburg
(15-4) (4)
-Lost to Gahanna Lincoln, 65-43, and defeated Lancaster and Canal Winchester.
Pickerington Central
(12-5) (T5)
-defeated Pickerington North and lost Grove City.
Westerville South
(13-5) (T5)
-lost to Dublin Scioto, 68-49, and defeated Hilliard Darby.

DIVISON II

1.) Columbus Brookhaven (15-2) (1)
-Defeated Columbus Beechcroft, Linden McKinley, and Centennial, 65-50.
2.) Bishop Watterson
(15-1) (2)
-Defeated Buckeye Valley, Bishop Ready, and Westland.
3.) Bishop Hartley
(11-4) (5)
-Defeated Columbus DeSales and Division III No. Bloom-Carroll.
4.) Columbus Centennial
(9-6) (3)
-Lost to No. 1 Brookhaven, 65-50.
T5.) Granville
(13-4) (4)
-lost to Division III Bishop Ready and defeated Licking Valley.
T5.) Eastmoor Academy
(12-7) (NR)- defeated Columbus Independence and lost to Division IV No. 1 Columbus Africentric.

DIVISON III

1.) Bloom-Carroll (17-1) (1)
-Defeated Teays Valley and lost to Division II Bishop Hartley, 75-70.
2.) Columbus Academy
(14-3) (2)
-Defeated Lakewood and lost to Worthington Christian, 47-44.
3.) North Union
(14-2) (4)
-Defeated Mt. Gilead and Sparta Highland.
4.) Bishop Ready
(10-7) (3)
- Defeated Division II Granville and lost to Division II Bishop Watterson.
T5.) Fredericktown
(15-3) (5)
-Defeated Johnstown Northridge.
T5.) Worthington Christian
(12-6) (5)
- Defeated Columbus Academy, 47-44, and Northside Christian.

DIVISON IV

1.) Columbus Africentric (16-2) (2)
-Defeated Columbus Walnut Ridge and Eastmoor Academy.
2.) Newark Catholic
(14-3) (1)
- Defeated Bexley.
3.) Fairfield Christian
(16-1) (3)
-Defeated Madison Christian and Gahanna Christian.
4.) Gahanna Christian
(13-5) (5)
-Defeated Granville Christian and lost to Fairfield Christian.
5.) Danville
(13-3) (4)
-Defeated Northside Christian and East Knox.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *