The Fantastic 50 Playoff Status: Where does your team sit heading into Week 10?

Image

Drew Pasteur’s Playoff Odds

The Playoffs…Is your team In? Out? On the edge? Out of contention?
Click here to find out where your squad sits heading into Week 10 – and
what needs to happen for it to reach the postseason…According to the
Fantastic 50.


Why does this page show so many more teams having clinched playoff berths (and home games) than Joe Eitel?

 Joe Eitel and I use different methods to
determined whether a team has clinched, and each method has strengths
and weaknesses.  Joe compares the minimum and maximum potential points
among all teams in a region.  If a team’s minimum possible points is
greater than the maximum possible points of all but seven or fewer other
teams in the region, then they show as having clenched.  This is
completely correct logically, but sometimes the shown maximum/minimum
points listed aren’t actually possible.  For a contending team to end up
with that number of Harbin points, it might require two teams that play
one another to both win (or both lose).  Joe mentions this issue at the
bottom of his playoff status disclaimers/discussion page.
 On the other hand, I simulate all remaining regular-season games many
times, and compute the final Harbin standings for each simulation.  If a
team makes the playoffs in every simulation (of at least 10,000 of
them), then I show them as having clinched. However, there might be an
extremely-unlikely scenario in which they would not make the playoffs.
 In short, the truth probably lies somewhere in the middle.  I have
incorrectly listed some teams as “in” which have a 99.99% chance of
making the playoffs, and Joe’s list of teams that have clinched isn’t
quite complete.  However, in the five seasons of these projections,
there has never been a team (to my knowledge) that I showed as having
clinched which eventually failed to make the playoffs.

*125 teams have clinched playoff berths, and 167 others are still in contention for the remaining berths.
*38 teams have locked up a home game in the first round.

These numbers are based on at least 10,000 simulations of the
remainder of the regular season, computing the Harbin points each time.

Region 1
St Ignatius (Cleveland) (9-0, D1 R1) – Clinched home game
St Edward (Lakewood) (9-0, D1 R1) – Clinched home game
South (Willoughby) (9-0, D1 R1) – Clinched home game
Warren G Harding (Warren) (8-1, D1 R1) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, needs a lot of help for a home game
North Royalton (9-0, D1 R1) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Mentor (8-1, D1 R1) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs help for a home game
Austintown-Fitch (Youngstown) (8-1, D1 R1) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, no home game
North Olmsted (7-2, D1 R1) – Needs help for a playoff berth
Mayfield (5-4, D1 R1) – Needs help for a playoff berth
Cleveland Heights (7-2, D1 R1) – Needs help for a playoff berth
Euclid (6-3, D1 R1) – Needs a lot of help for a playoff berth
Glenville Academic Campus (Cleveland) (7-2, D1 R1) – Needs a miracle for a playoff berth
Shaker Heights (7-2, D1 R1) – Needs a miracle for a playoff berth
Brecksville-Broadview Heights (Broadview Heights) (5-4, D1 R1) – Needs a miracle for a playoff berth
Brush (Lyndhurst) (6-3, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Riverside (Painesville) (6-3, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Rhodes (Cleveland) (5-4, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Midpark (Middleburg Heights) (5-4, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
John F Kennedy (Cleveland) (5-4, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Lakewood (4-5, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Solon (4-5, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Boardman (Youngstown) (4-5, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
John Adams (Cleveland) (4-5, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Parma (3-6, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
East (Youngstown) (3-6, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
John Marshall (Cleveland) (2-7, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Garfield Heights (2-7, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Valley Forge (Parma Heights) (2-7, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Strongsville (2-7, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
East Technical (Cleveland) (2-7, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
North (Eastlake) (1-8, D1 R1) – Eliminated from playoff contention
Lincoln West (Cleveland) (0-8, D1 R1) – Eliminated from playoff contention

Region 2
Massillon Washington (Massillon) (8-1, D1 R2) – Clinched home game
Whitmer (Toledo) (9-0, D1 R2) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Canton Mc Kinley (Canton) (7-1, D1 R2) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
Glenoak (Canton) (7-2, D1 R2) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
Nordonia (Macedonia) (7-2, D1 R2) – Controls own destiny for a playoff berth
Hudson (7-2, D1 R2) – Controls own destiny for a playoff berth
Hoover (North Canton) (7-2, D1 R2) – Controls own destiny for a playoff berth
Avon Lake (7-2, D1 R2) – Controls own destiny for a playoff berth
Elyria (7-2, D1 R2) – Needs help for a playoff berth
Green (6-3, D1 R2) – Needs help for a playoff berth
Twinsburg (6-3, D1 R2) – Needs help for a playoff berth
Findlay (7-2, D1 R2) – Needs a lot of help for a playoff berth
Jackson (Massillon) (5-4, D1 R2) – Needs a lot of help for a playoff berth
Brunswick (6-3, D1 R2) – Needs a miracle for a playoff berth
Bowsher (Toledo) (5-4, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Start (Toledo) (5-4, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Wadsworth (5-4, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Sylvania Southview (Sylvania) (5-4, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Perry (Massillon) (4-5, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Anthony Wayne (Whitehouse) (4-5, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Cuyahoga Falls (3-6, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
St John’s Jesuit (Toledo) (3-6, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Steele (Amherst) (2-7, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Lorain (2-7, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Medina (2-7, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Stow-Munroe Falls (Stow) (2-7, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
North Ridgeville (1-8, D1 R2) – Eliminated from playoff contention
Waite (Toledo) (1-8, D1 R2) – Eliminated from playoff contention

Region 3
Hilliard Darby (Hilliard) (9-0, D1 R3) – Clinched home game, seed #2 or better
Dublin Coffman (Dublin) (9-0, D1 R3) – Clinched home game
Pickerington North (Pickerington) (9-0, D1 R3) – Clinched playoff
berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Olentangy (Lewis Center) (8-1, D1 R3) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, needs a little help for a home game
Dublin Scioto (Dublin) (7-2, D1 R3) – Clinched playoff berth, needs a lot of help for a home game
Westerville South (Westerville) (7-2, D1 R3) – Clinched playoff berth, no home game
Pickerington Central (Pickerington) (6-2, D1 R3) – Controls own destiny for a playoff berth
Lincoln (Gahanna) (7-2, D1 R3) – Controls own destiny for a playoff berth
Hilliard Davidson (Hilliard) (7-2, D1 R3) – Controls own destiny for a playoff berth
Westerville Central (Westerville) (6-3, D1 R3) – Needs a miracle for a playoff berth
Reynoldsburg (6-3, D1 R3) – Eliminated from playoff contention
Olentangy Liberty (Powell) (6-3, D1 R3) – Eliminated from playoff contention
Upper Arlington (Columbus) (5-4, D1 R3) – Eliminated from playoff contention
St Charles (Columbus) (5-4, D1 R3) – Eliminated from playoff contention
Olentangy Orange (Lewis Center) (5-4, D1 R3) – Eliminated from playoff contention
Grove City (4-5, D1 R3) – Eliminated from playoff contention
Troy (4-5, D1 R3) – Eliminated from playoff contention
Dublin Jerome (Dublin) (4-5, D1 R3) – Eliminated from playoff contention
Bradley (Hilliard) (4-5, D1 R3) – Eliminated from playoff contention
Hayes (Delaware) (3-6, D1 R3) – Eliminated from playoff contention
Marysville (3-6, D1 R3) – Eliminated from playoff contention
Lancaster (2-7, D1 R3) – Eliminated from playoff contention
Newark (2-7, D1 R3) – Eliminated from playoff contention
Thomas Worthington (Worthington) (2-7, D1 R3) – Eliminated from playoff contention
Westland (Galloway) (1-8, D1 R3) – Eliminated from playoff contention
Central Crossing (Grove City) (1-8, D1 R3) – Eliminated from playoff contention
Groveport-Madison (Groveport) (1-8, D1 R3) – Eliminated from playoff contention
Springfield (1-8, D1 R3) – Eliminated from playoff contention
Westerville North (Westerville) (0-9, D1 R3) – Eliminated from playoff contention

Region 4
Colerain (Cincinnati) (9-0, D1 R4) – Clinched home game, seed #2 or better
Springboro (9-0, D1 R4) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Elder (Cincinnati) (6-3, D1 R4) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a little help for a home game
Wayne (Huber Heights) (7-2, D1 R4) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs help for a home game
Archbishop Moeller (Cincinnati) (6-3, D1 R4) – Clinched playoff berth, needs a little help for a home game
Lakota West (West Chester) (8-1, D1 R4) – Controls own destiny for a playoff berth
Sycamore (Cincinnati) (8-1, D1 R4) – Controls own destiny for a playoff berth
Miamisburg (6-3, D1 R4) – Needs a little help for a playoff berth
Lakota East (Liberty Township) (6-3, D1 R4) – Needs a little help for a playoff berth
St Xavier (Cincinnati) (5-4, D1 R4) – Needs help for a playoff berth
Lebanon (6-3, D1 R4) – Needs a lot of help for a playoff berth
Walnut Hills (Cincinnati) (5-4, D1 R4) – Needs a lot of help for a playoff berth
Mason (6-3, D1 R4) – Needs a lot of help for a playoff berth
Loveland (5-4, D1 R4) – Needs a miracle for a playoff berth
Beavercreek (6-3, D1 R4) – Eliminated from playoff contention
Northmont (Clayton) (6-3, D1 R4) – Eliminated from playoff contention
Withrow (Cincinnati) (6-3, D1 R4) – Eliminated from playoff contention
Xenia (5-4, D1 R4) – Eliminated from playoff contention
Centerville (5-4, D1 R4) – Eliminated from playoff contention
Oak Hills (Cincinnati) (5-4, D1 R4) – Eliminated from playoff contention
Glen Este (Cincinnati) (4-5, D1 R4) – Eliminated from playoff contention
La Salle (Cincinnati) (4-5, D1 R4) – Eliminated from playoff contention
Western Hills (Cincinnati) (4-5, D1 R4) – Eliminated from playoff contention
Middletown (3-6, D1 R4) – Eliminated from playoff contention
Fairfield (2-7, D1 R4) – Eliminated from playoff contention
Hamilton (2-7, D1 R4) – Eliminated from playoff contention
Kettering Fairmont (Kettering) (2-7, D1 R4) – Eliminated from playoff contention
Fairborn (1-8, D1 R4) – Eliminated from playoff contention
Princeton (Cincinnati) (1-8, D1 R4) – Eliminated from playoff contention
Milford (1-8, D1 R4) – Eliminated from playoff contention

Region 5
Tallmadge (7-2, D2 R5) – Clinched home game
Roosevelt (Kent) (8-1, D2 R5) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Chardon (7-2, D2 R5) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, needs help for a home game
Aurora (8-1, D2 R5) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
New Philadelphia (8-1, D2 R5) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Kenston (Chagrin Falls) (6-3, D2 R5) – Controls own destiny for a playoff berth
Howland (Warren) (7-2, D2 R5) – Controls own destiny for a playoff berth
Madison (6-3, D2 R5) – Needs a little help for a playoff berth
Ellet (Akron) (7-2$, D2 R5) – Needs a little help for a playoff berth
Copley (5-4, D2 R5) – Needs a lot of help for a playoff berth
Louisville (5-4, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Garfield (Akron) (4-5, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Firestone (Akron) (4-5, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Kenmore (Akron) (4-5, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
West Geauga (Chesterland) (4-5, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Geneva (3-6, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Alliance (3-6, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Coventry (Akron) (3-6, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Springfield (Akron) (2-7#, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Barberton (2-7, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Canfield (2-7, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Lake (Uniontown) (2-7, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Walsh Jesuit (Cuyahoga Falls) (2-6, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Lakeside (Ashtabula) (1-8, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Revere (Richfield) (1-8, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Timken (Canton) (1-8, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
East (Akron) (0-9, D2 R5) – Eliminated from playoff contention
Harvey (Painesville) (0-9, D2 R5) – Eliminated from playoff contention

Region 6
Central Catholic (Toledo) (9-0, D2 R6) – Clinched home game, seed #3 or better
Columbian (Tiffin) (9-0, D2 R6) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Mansfield Senior (Mansfield) (8-1, D2 R6) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
Avon (8-1, D2 R6) – Clinched playoff berth, needs help for a home game
Westlake (8-1, D2 R6) – Controls own destiny for a playoff berth
Perrysburg (7-2, D2 R6) – Controls own destiny for a playoff berth
Madison Comprehensive (Mansfield) (8-1, D2 R6) – Controls own destiny for a playoff berth
Midview (Grafton) (8-1, D2 R6) – Controls own destiny for a playoff berth
Highland (Medina) (6-3, D2 R6) – Needs help for a playoff berth
Norwalk (7-2, D2 R6) – Needs help for a playoff berth
Maumee (6-3, D2 R6) – Needs a lot of help for a playoff berth
Shaw (East Cleveland) (5-4, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Lexington (5-4, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Rogers (Toledo) (5-4, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Bedford (4-5, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Maple Heights (4-5, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Clay (Oregon) (4-5, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Fremont Ross (Fremont) (3-6, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Berea (3-6, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Bowling Green (3-6, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Cloverleaf (Lodi) (3-6, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Sandusky (3-6, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Sylvania Northview (Sylvania) (3-6, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Scott (Toledo) (3-6, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
St Francis De Sales (Toledo) (3-6, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Normandy (Parma) (2-7, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Olmsted Falls (1-8, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Springfield (Holland) (1-8, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Collinwood (Cleveland) (0-9, D2 R6) – Eliminated from playoff contention
Woodward (Toledo) (0-9, D2 R6) – Eliminated from playoff contention

Region 7
Zanesville (8-1, D2 R7) – Clinched home game, seed #3 or better
Tri-Valley (Dresden) (9-0, D2 R7) – Clinched home game
Marion-Franklin (Columbus) (8-1, D2 R7) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
New Albany (7-2, D2 R7) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Licking Heights (Pataskala) (9-0, D2 R7) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a miracle for a home game
Beechcroft (Columbus) (7-1, D2 R7) – Clinched playoff berth, needs a lot of help for a home game
Tecumseh (New Carlisle) (7-2, D2 R7) – Controls own destiny for a playoff berth
Canal Winchester (7-2, D2 R7) – Controls own destiny for a playoff berth
Walnut Ridge (Columbus) (6-3, D2 R7) – Needs help for a playoff berth
Hamilton Township (Columbus) (7-2, D2 R7) – Needs a lot of help for a playoff berth
Mifflin (Columbus) (7-2, D2 R7) – Needs a miracle for a playoff berth
Brookhaven (Columbus) (6-3, D2 R7) – Needs a miracle for a playoff berth
Mount Vernon (5-4, D2 R7) – Needs a miracle for a playoff berth
Ashland (5-4, D2 R7) – Eliminated from playoff contention
Northland (Columbus) (5-4, D2 R7) – Eliminated from playoff contention
Big Walnut (Sunbury) (5-4, D2 R7) – Eliminated from playoff contention
West (Columbus) (4-5, D2 R7) – Eliminated from playoff contention
Teays Valley (Ashville) (4-5, D2 R7) – Eliminated from playoff contention
Bellbrook (4-5, D2 R7) – Eliminated from playoff contention
Worthington Kilbourne (Columbus) (3-6, D2 R7) – Eliminated from playoff contention
Marion Harding (Marion) (3-6, D2 R7) – Eliminated from playoff contention
Whetstone (Columbus) (3-6, D2 R7) – Eliminated from playoff contention
Warren (Vincent) (3-6, D2 R7) – Eliminated from playoff contention
Chillicothe (3-6, D2 R7) – Eliminated from playoff contention
Franklin Heights (Columbus) (2-7, D2 R7) – Eliminated from playoff contention
Logan (2-7, D2 R7) – Eliminated from playoff contention
Watkins Memorial (Pataskala) (2-7, D2 R7) – Eliminated from playoff contention
Wooster (2-7, D2 R7) – Eliminated from playoff contention
Briggs (Columbus) (1-8, D2 R7) – Eliminated from playoff contention
Marietta (1-8, D2 R7) – Eliminated from playoff contention

Region 8
Turpin (Cincinnati) (9-0, D2 R8) – Clinched home game and #1 seed
Franklin (8-1, D2 R8) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Northwest (Cincinnati) (8-1, D2 R8) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Winton Woods (Cincinnati) (6-3, D2 R8) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Mount Healthy (Cincinnati) (8-1, D2 R8) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
Tippecanoe (Tipp City) (8-1, D2 R8) – Controls own destiny for a playoff berth
Trotwood-Madison (Trotwood) (7-2, D2 R8) – Controls own destiny for a playoff berth
Butler (Vandalia) (6-3, D2 R8) – Controls own destiny for a playoff berth
Edgewood (Trenton) (7-2, D2 R8) – Needs a little help for a playoff berth
Western Brown (Mount Orab) (8-1, D2 R8) – Needs help for a playoff berth
Kings (Kings Mills) (5-4, D2 R8) – Needs help for a playoff berth
Celina (6-3, D2 R8) – Eliminated from playoff contention
Wapakoneta (6-3, D2 R8) – Eliminated from playoff contention
Ross (Hamilton) (5-4, D2 R8) – Eliminated from playoff contention
Amelia (Batavia) (4-5, D2 R8) – Eliminated from playoff contention
Harrison (4-5, D2 R8) – Eliminated from playoff contention
Piqua (4-5, D2 R8) – Eliminated from playoff contention
Hughes Center (Cincinnati) (4-5, D2 R8) – Eliminated from playoff contention
Wilmington (4-5, D2 R8) – Eliminated from playoff contention
Sidney (3-6, D2 R8) – Eliminated from playoff contention
Anderson (Cincinnati) (3-6, D2 R8) – Eliminated from playoff contention
Belmont (Dayton) (3-6, D2 R8) – Eliminated from playoff contention
West Carrollton (3-6, D2 R8) – Eliminated from playoff contention
Stebbins (Riverside) (2-7, D2 R8) – Eliminated from playoff contention
Woodward (Cincinnati) (1-8, D2 R8) – Eliminated from playoff contention
Greenville (1-8, D2 R8) – Eliminated from playoff contention
Little Miami (Morrow) (1-8, D2 R8) – Eliminated from playoff contention
Talawanda (Oxford) (1-8, D2 R8) – Eliminated from playoff contention
Lima Senior (Lima) (0-9, D2 R8) – Eliminated from playoff contention

Region 9
Chagrin Falls (8-1, D3 R9) – Clinched home game
Niles Mc Kinley (Niles) (7-2, D3 R9) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Ravenna (6-3, D3 R9) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
John Hay (Cleveland) (7-2, D3 R9) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a little help for a home game
Notre Dame-Cathedral Latin (Chardon) (7-2, D3 R9) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Woodridge (Peninsula) (7-2, D3 R9) – Controls own destiny for a playoff berth
St Vincent-St Mary (Akron) (7-2, D3 R9) – Controls own destiny for a playoff berth
Lake Catholic (Mentor) (6-3, D3 R9) – Needs a little help for a playoff berth
Hubbard (6-3, D3 R9) – Needs a little help for a playoff berth
Field (Mogadore) (4-5, D3 R9) – Needs a lot of help for a playoff berth
Jefferson Area (Jefferson) (7-2, D3 R9) – Needs a lot of help for a playoff berth
Cuyahoga Valley Christian (Cuyahoga Falls) (5-4, D3 R9) – Needs a lot of help for a playoff berth
Southeast (Ravenna) (6-3, D3 R9) – Needs a miracle for a playoff berth
Rocky River (5-4, D3 R9) – Needs a miracle for a playoff berth
Norton (5-4, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Buchtel (Akron) (4-5, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
University School (Hunting Valley) (4-5, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Holy Name (Parma Heights) (4-5, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Bay (Bay Village) (3-6, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Benedictine (Cleveland) (3-6, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Crestwood (Mantua) (3-6, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Orange (Pepper Pike) (3-6, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Buckeye (Medina) (3-6, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Archbishop Hoban (Akron) (2-7, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Padua Franciscan (Parma) (2-7, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Firelands (Oberlin) (2-7, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
North (Akron) (1-8, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Warrensville Heights (1-8, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Conneaut (0-9, D3 R9) – Eliminated from playoff contention
Brookside (Sheffield) (0-9, D3 R9) – Eliminated from playoff contention

Region 10
Napoleon (8-0-1, D3 R10) – Clinched home game and #1 seed
Bellevue (8-1, D3 R10) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Urbana (8-1, D3 R10) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, needs a little help for a home game
Bryan (9-0, D3 R10) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs help for a home game
Perkins (Sandusky) (8-1, D3 R10) – Clinched playoff berth, needs help for a home game
Bishop Watterson (Columbus) (6-3, D3 R10) – Clinched playoff berth, needs a lot of help for a home game
Elida (7-2, D3 R10) – Controls own destiny for a playoff berth
St Francis De Sales (Columbus) (5-4, D3 R10) – Needs a little help for a playoff berth
Independence (Columbus) (6-3, D3 R10) – Needs help for a playoff berth
River Valley (Caledonia) (7-2, D3 R10) – Needs help for a playoff berth
Clyde (5-4, D3 R10) – Needs a miracle for a playoff berth
Eastmoor Academy (Columbus) (5-4, D3 R10) – Needs a miracle for a playoff berth
Buckeye Valley (Delaware) (6-3, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Indian Lake (Lewistown) (5-4, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Rossford (5-4, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Defiance (4-5, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
East (Columbus) (4-5, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
South Urban Academy (Columbus) (4-5, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Benjamin Logan (Bellefontaine) (4-5, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Wauseon (3-6, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Vermilion (2-7, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Bexley (Columbus) (2-7, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Whitehall-Yearling (Whitehall) (2-7, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Centennial (Columbus) (1-8, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Bellefontaine (1-7, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Shawnee (Lima) (1-8, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Graham (St Paris) (1-8, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Linden Mc Kinley (Columbus) (1-8, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Port Clinton (1-8, D3 R10) – Eliminated from playoff contention
Memorial (St Marys) (0-9, D3 R10) – Eliminated from playoff contention

Region 11
Marlington (Alliance) (8-1, D3 R11) – Clinched home game, seed #3 or better
West Holmes (Millersburg) (8-1, D3 R11) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a little help for a home game
Dover (7-2, D3 R11) – Controls own destiny for a playoff berth
Steubenville (7-2, D3 R11) – Controls own destiny for a playoff berth
Struthers (6-3, D3 R11) – Controls own destiny for a playoff berth
Maysville (Zanesville) (8-1, D3 R11) – Controls own destiny for a playoff berth
Granville (8-1, D3 R11) – Controls own destiny for a playoff berth
Indian Creek (Wintersville) (8-1, D3 R11) – Needs a little help for a playoff berth
Poland Seminary (Poland) (6-3, D3 R11) – Needs help for a playoff berth
Philo (Duncan Falls) (7-2, D3 R11) – Needs help for a playoff berth
Canton South (Canton) (6-3, D3 R11) – Eliminated from playoff contention
Carrollton (6-3, D3 R11) – Eliminated from playoff contention
Licking Valley (Newark) (6-3, D3 R11) – Eliminated from playoff contention
Claymont (Uhrichsville) (6-3, D3 R11) – Eliminated from playoff contention
New Lexington (6-3, D3 R11) – Eliminated from playoff contention
West Branch (Beloit) (5-4, D3 R11) – Eliminated from playoff contention
Cambridge (5-4, D3 R11) – Eliminated from playoff contention
John Glenn (New Concord) (5-4, D3 R11) – Eliminated from playoff contention
Buckeye Local (Rayland) (4-5, D3 R11) – Eliminated from playoff contention
River View (Warsaw) (4-5, D3 R11) – Eliminated from playoff contention
Sheridan (Thornville) (4-5, D3 R11) – Eliminated from playoff contention
East Liverpool (3-6, D3 R11) – Eliminated from playoff contention
Minerva (3-6, D3 R11) – Eliminated from playoff contention
Cardinal Mooney (Youngstown) (3-5, D3 R11) – Eliminated from playoff contention
Beaver (Lisbon) (2-7, D3 R11) – Eliminated from playoff contention
Morgan (Mc Connelsville) (2-7, D3 R11) – Eliminated from playoff contention
Shelby (1-8, D3 R11) – Eliminated from playoff contention
Northwest (Canal Fulton) (1-8, D3 R11) – Eliminated from playoff contention
Lakewood (Hebron) (1-8, D3 R11) – Eliminated from playoff contention
Salem (0-9, D3 R11) – Eliminated from playoff contention

Region 12
Thurgood Marshall (Dayton) (8-1, D3 R12) – Clinched home game
Archbishop Alter (Kettering) (7-1-1, D3 R12) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Circleville (6-3, D3 R12) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
Athens (The Plains) (8-1, D3 R12) – Controls own destiny for a playoff berth and for a home game
Gallia Academy (Gallipolis) (7-2, D3 R12) – Controls own destiny for a playoff berth
Wyoming (Cincinnati) (7-2, D3 R12) – Controls own destiny for a playoff berth
Archbishop Mcnicholas (Cincinnati) (6-3, D3 R12) – Needs a little help for a playoff berth
Shawnee (Springfield) (6-3, D3 R12) – Needs a little help for a playoff berth
Kenton Ridge (Springfield) (6-3, D3 R12) – Needs a little help for a playoff berth
Logan Elm (Circleville) (5-4, D3 R12) – Needs a little help for a playoff berth
Mc Clain (Greenfield) (6-3, D3 R12) – Needs help for a playoff berth
Jonathan Alder (Plain City) (4-4, D3 R12) – Needs a lot of help for a playoff berth
Taft (Cincinnati) (6-3, D3 R12) – Needs a lot of help for a playoff berth
Jackson (5-4, D3 R12) – Needs a lot of help for a playoff berth
Eaton (5-4, D3 R12) – Eliminated from playoff contention
Miami Trace (Washington Court House) (5-4, D3 R12) – Eliminated from playoff contention
Washington (Washington Court House) (5-4, D3 R12) – Eliminated from playoff contention
Dunbar (Dayton) (4-5, D3 R12) – Eliminated from playoff contention
Goshen (4-5, D3 R12) – Eliminated from playoff contention
New Richmond (4-5, D3 R12) – Eliminated from playoff contention
Carroll (Dayton) (2-6, D3 R12) – Eliminated from playoff contention
Indian Hill (Cincinnati) (2-7, D3 R12) – Eliminated from playoff contention
Fairfield Union (Lancaster) (2-7, D3 R12) – Eliminated from playoff contention
Monroe (2-7, D3 R12) – Eliminated from playoff contention
Oakwood (Dayton) (2-7, D3 R12) – Eliminated from playoff contention
London (2-7, D3 R12) – Eliminated from playoff contention
Meadowdale (Dayton) (1-8, D3 R12) – Eliminated from playoff contention
Vinton County (Mc Arthur) (1-8, D3 R12) – Eliminated from playoff contention
Aiken (Cincinnati) (0-9, D3 R12) – Eliminated from playoff contention
Hillsboro (0-9, D3 R12) – Eliminated from playoff contention

Region 13
Brookfield (9-0, D4 R13) – Clinched home game, seed #3 or better
Streetsboro (7-2, D4 R13) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Norwayne (Creston) (9-0, D4 R13) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Liberty (Youngstown) (8-1, D4 R13) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs help for a home game
Hawken (Gates Mills) (8-1, D4 R13) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a lot of help for a home game
Northwestern (West Salem) (8-1, D4 R13) – Controls own destiny for a playoff berth
Manchester (Akron) (6-3, D4 R13) – Controls own destiny for a playoff berth
Cleveland Central Catholic (Cleveland) (5-4, D4 R13) – Needs a little help for a playoff berth
Edgewood (Ashtabula) (6-3, D4 R13) – Needs help for a playoff berth
Beachwood (6-3, D4 R13) – Needs help for a playoff berth
Tuslaw (Massillon) (5-4, D4 R13) – Needs a lot of help for a playoff berth
Triway (Wooster) (6-3, D4 R13) – Needs a lot of help for a playoff berth
Canton Central Catholic (Canton) (4-5, D4 R13) – Needs a lot of help for a playoff berth
Lakeview (Cortland) (5-4, D4 R13) – Needs a miracle for a playoff berth
Grand Valley (Orwell) (6-3, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Black River (Sullivan) (5-4, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Cardinal (Middlefield) (5-4, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Sandy Valley (Magnolia) (4-5, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Perry (4-5, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Champion (Warren) (4-5, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Lutheran West (Rocky River) (4-5, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Fairview (Fairview Park) (3-6, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Fairless (Navarre) (3-6, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Garfield (Garrettsville) (3-6, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Wickliffe (3-6, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Pymatuning Valley (Andover) (3-6, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Chippewa (Doylestown) (1-8, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Girard (1-8, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Labrae (Leavittsburg) (1-8, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Newton Falls (1-8, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Orrville (1-8, D4 R13) – Eliminated from playoff contention
Brooklyn (0-9, D4 R13) – Eliminated from playoff contention

Region 14
Bishop Hartley (Columbus) (9-0, D4 R14) – Clinched home game, seed #3 or better
Ottawa-Glandorf (Ottawa) (9-0, D4 R14) – Clinched home game
Genoa Area (Genoa) (9-0, D4 R14) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
North Union (Richwood) (9-0, D4 R14) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs help for a home game
Bishop Ready (Columbus) (7-1, D4 R14) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
Galion (8-1, D4 R14) – Clinched playoff berth, needs help for a home game
Clearview (Lorain) (7-2, D4 R14) – Controls own destiny for a playoff berth
Oak Harbor (7-2, D4 R14) – Needs a little help for a playoff berth
Kenton (6-3, D4 R14) – Needs a little help for a playoff berth
Eastwood (Pemberville) (5-4, D4 R14) – Needs help for a playoff berth
Huron (6-3, D4 R14) – Needs help for a playoff berth
Ontario (Mansfield) (6-3, D4 R14) – Needs help for a playoff berth
Upper Sandusky (6-3, D4 R14) – Needs a lot of help for a playoff berth
Elyria Catholic (Elyria) (5-4, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Keystone (La Grange) (5-4, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Bath (Lima) (5-4, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Edison (Milan) (5-4, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Highland (Sparta) (5-4, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Otsego (Tontogany) (5-4, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Willard (4-5, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Northeastern (Springfield) (4-5, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Northwestern (Springfield) (4-5, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Clear Fork (Bellville) (3-6, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Lake (Millbury) (3-6, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Wellington (3-6, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Delta (2-7, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Greenon (Springfield) (1-8, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Van Wert (1-8, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Fostoria (0-9, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Paulding (0-9, D4 R14) – Eliminated from playoff contention
Swanton (0-9, D4 R14) – Eliminated from playoff contention

Region 15
St Clairsville (9-0, D4 R15) – Clinched home game and #1 seed
Ironton (6-3, D4 R15) – Clinched home game, seed #2 or better
Minford (8-1, D4 R15) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Johnstown-Monroe (Johnstown) (7-2, D4 R15) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Piketon (7-2, D4 R15) – Clinched playoff berth, needs a lot of help for a home game
Indian Valley (Gnadenhutten) (5-4, D4 R15) – Controls own destiny for a playoff berth
Martins Ferry (5-4, D4 R15) – Needs a little help for a playoff berth
Bloom-Carroll (Carroll) (4-5, D4 R15) – Needs a little help for a playoff berth
Harrison Central (Cadiz) (6-3, D4 R15) – Needs a little help for a playoff berth
Unioto (Chillicothe) (5-4, D4 R15) – Needs help for a playoff berth
Zane Trace (Chillicothe) (3-6, D4 R15) – Needs help for a playoff berth
Amanda-Clearcreek (Amanda) (3-6, D4 R15) – Needs a lot of help for a playoff berth
Chesapeake (4-5, D4 R15) – Needs a miracle for a playoff berth
Fairland (Proctorville) (4-5, D4 R15) – Eliminated from playoff contention
Heath (4-5, D4 R15) – Eliminated from playoff contention
Tuscarawas Valley (Zoarville) (3-6, D4 R15) – Eliminated from playoff contention
Meadowbrook (Byesville) (3-6, D4 R15) – Eliminated from playoff contention
Wellston (3-6, D4 R15) – Eliminated from playoff contention
Edison (Richmond) (2-7, D4 R15) – Eliminated from playoff contention
Coshocton (2-7, D4 R15) – Eliminated from playoff contention
River Valley (Cheshire) (2-7, D4 R15) – Eliminated from playoff contention
Meigs (Pomeroy) (2-7, D4 R15) – Eliminated from playoff contention
Northridge (Johnstown) (2-7$, D4 R15) – Eliminated from playoff contention
Union Local (Belmont) (1-8, D4 R15) – Eliminated from playoff contention
Portsmouth (1-8, D4 R15) – Eliminated from playoff contention
South Point (1-8, D4 R15) – Eliminated from playoff contention
Utica (1-8, D4 R15) – Eliminated from playoff contention
Waverly (1-8, D4 R15) – Eliminated from playoff contention
Northwest (Mc Dermott) (0-9, D4 R15) – Eliminated from playoff contention
West Muskingum (Zanesville) (0-9, D4 R15) – Eliminated from playoff contention

Region 16
Clinton-Massie (Clarksville) (9-0, D4 R16) – Clinched home game
Batavia (9-0, D4 R16) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, needs a little help for a home game
Westfall (Williamsport) (8-1, D4 R16) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Bishop Fenwick (Franklin) (7-2, D4 R16) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a lot of help for a home game
Norwood (8-1, D4 R16) – Clinched playoff berth, controls own destiny for a home game
Cincinnati Hills Christian (Cincinnati) (8-1, D4 R16) – Clinched playoff berth, needs help for a home game
Milton-Union (West Milton) (7-2, D4 R16) – Clinched playoff berth, needs a miracle for a home game
Madeira (Cincinnati) (8-1, D4 R16) – Controls own destiny for a playoff berth
Shroder (Cincinnati) (7-2, D4 R16) – Needs help for a playoff berth
Brookville (6-3, D4 R16) – Needs a lot of help for a playoff berth
Chaminade-Julienne (Dayton) (6-3, D4 R16) – Needs a lot of help for a playoff berth
Carlisle (7-2, D4 R16) – Needs a lot of help for a playoff berth
Badin (Hamilton) (5-4, D4 R16) – Needs a miracle for a playoff berth
North College Hill (Cincinnati) (6-3, D4 R16) – Eliminated from playoff contention
Waynesville (6-3, D4 R16) – Eliminated from playoff contention
Blanchester (5-4, D4 R16) – Eliminated from playoff contention
Greeneview (Jamestown) (4-5, D4 R16) – Eliminated from playoff contention
Madison (Middletown) (4-5, D4 R16) – Eliminated from playoff contention
Taylor (North Bend) (4-5, D4 R16) – Eliminated from playoff contention
Valley View (Germantown) (3-6, D4 R16) – Eliminated from playoff contention
East Clinton (Lees Creek) (3-6, D4 R16) – Eliminated from playoff contention
Reading (3-6, D4 R16) – Eliminated from playoff contention
Bethel-Tate (Bethel) (2-7, D4 R16) – Eliminated from playoff contention
Clermont Northeastern (Batavia) (1-8, D4 R16) – Eliminated from playoff contention
Northridge (Dayton) (1-8, D4 R16) – Eliminated from playoff contention
Ponitz Tech (Dayton) (1-8, D4 R16) – Eliminated from playoff contention
Preble Shawnee (Camden) (0-9, D4 R16) – Eliminated from playoff contention
Finneytown (Cincinnati) (0-9, D4 R16) – Eliminated from playoff contention
Roger Bacon (St Bernard) (0-9, D4 R16) – Eliminated from playoff contention

Region 17
Kirtland (9-0, D5 R17) – Clinched home game
Garaway (Sugarcreek) (9-0, D5 R17) – Clinched home game
Cuyahoga Heights (Cleveland) (8-1, D5 R17) – Clinched home game
Ursuline (Youngstown) (6-3, D5 R17) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a little help for a home game
Crestview (Columbiana) (9-0, D5 R17) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs help for a home game
St Thomas Aquinas (Louisville) (8-1, D5 R17) – Clinched playoff berth, needs a lot of help for a home game
Bellaire (7-2, D5 R17) – Clinched playoff berth, needs a miracle for a home game
South Range (North Lima) (7-2, D5 R17) – Controls own destiny for a playoff berth
Fort Frye (Beverly) (7-2, D5 R17) – Needs a little help for a playoff berth
Columbiana (6-3, D5 R17) – Needs help for a playoff berth
Memorial (Campbell) (5-4, D5 R17) – Needs help for a playoff berth
Independence (5-4, D5 R17) – Needs help for a playoff berth
Monroe Central (Woodsfield) (6-3, D5 R17) – Needs a lot of help for a playoff berth
United (Hanoverton) (6-3, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Southern (Salineville) (6-3, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Berkshire (Burton) (4-5, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Newcomerstown (4-5, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Barnesville (4-5, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Buckeye Trail (Lore City) (4-5, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
St Peter Chanel (Bedford) (3-6, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Trinity (Garfield Heights) (3-6, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Gilmour Academy (Gates Mills) (3-6#, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Belpre (3-6, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Springfield (New Middletown) (3-6, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Waterloo (Atwater) (2-7, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
David Anderson (Lisbon) (2-7, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Rootstown (2-7, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
East Palestine (1-8, D5 R17) – Eliminated from playoff contention
Shenandoah (Sarahsville) (0-9, D5 R17) – Eliminated from playoff contention

Region 18
Lima Central Catholic (Lima) (9-0, D5 R18) – Clinched home game, seed #2 or better
Northwood (9-0, D5 R18) – Clinched home game
Archbold (8-1, D5 R18) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
Columbia (Columbia Station) (8-1, D5 R18) – Controls own destiny for a playoff berth
Liberty-Benton (Findlay) (8-1, D5 R18) – Controls own destiny for a playoff berth
Liberty Center (7-2, D5 R18) – Controls own destiny for a playoff berth
Patrick Henry (Hamler) (7-2, D5 R18) – Needs a little help for a playoff berth
Western Reserve (Collins) (7-2, D5 R18) – Needs help for a playoff berth
Carey (7-2, D5 R18) – Needs help for a playoff berth
Spencerville (7-2, D5 R18) – Needs help for a playoff berth
Wayne Trace (Haviland) (8-1, D5 R18) – Needs help for a playoff berth
Seneca East (Attica) (7-2, D5 R18) – Needs a lot of help for a playoff berth
Tinora (Defiance) (7-2, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Jefferson (Delphos) (6-3, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Fairview (Sherwood) (6-3, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Evergreen (Metamora) (5-4, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Hicksville (5-4, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
New London (5-4, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Oberlin (5-4, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Columbus Grove (5-4, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Van Buren (5-4, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Elmwood (Bloomdale) (4-5, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Bluffton (4-5, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Woodmore (Elmore) (4-5, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Gibsonburg (4-5, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Hopewell-Loudon (Bascom) (4-5, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Margaretta (Castalia) (2-7, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Lakota (Kansas) (2-7, D5 R18) – Eliminated from playoff contention
Allen East (Harrod) (1-8, D5 R18) – Eliminated from playoff contention

Region 19
Oak Hill (7-2, D5 R19) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, needs a little help for a home game
Valley (Lucasville) (9-0, D5 R19) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Wheelersburg (7-2, D5 R19) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a little help for a home game
Wynford (Bucyrus) (7-2, D5 R19) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a little help for a home game
Loudonville (7-2, D5 R19) – Clinched playoff berth, needs help for a home game
Nelsonville-York (Nelsonville) (7-2, D5 R19) – Controls own destiny for a playoff berth
Liberty Union (Baltimore) (7-2, D5 R19) – Controls own destiny for a playoff berth
Columbus Academy (Gahanna) (5-4, D5 R19) – Needs a little help for a playoff berth
Hillsdale (Jeromesville) (6-3, D5 R19) – Needs a little help for a playoff berth
East Knox (Howard) (5-4, D5 R19) – Needs help for a playoff berth
Fredericktown (5-4, D5 R19) – Needs help for a playoff berth
Bucyrus (4-5, D5 R19) – Needs a lot of help for a playoff berth
Dawson-Bryant (Coal Grove) (5-3, D5 R19) – Needs a lot of help for a playoff berth
Federal Hocking (Stewart) (6-3, D5 R19) – Eliminated from playoff contention
Grandview Heights (Columbus) (5-4, D5 R19) – Eliminated from playoff contention
Ridgewood (West Lafayette) (5-4, D5 R19) – Eliminated from playoff contention
Alexander (Albany) (4-5, D5 R19) – Eliminated from playoff contention
Smithville (4-5, D5 R19) – Eliminated from playoff contention
Centerburg (4-5, D5 R19) – Eliminated from playoff contention
Crooksville (4-5, D5 R19) – Eliminated from playoff contention
Portsmouth West (West Portsmouth) (4-5, D5 R19) – Eliminated from playoff contention
Crestview (Ashland) (2-7, D5 R19) – Eliminated from playoff contention
Cardington-Lincoln (Cardington) (2-7, D5 R19) – Eliminated from playoff contention
Northmor (Galion) (2-7, D5 R19) – Eliminated from playoff contention
Rock Hill (Ironton) (1-8, D5 R19) – Eliminated from playoff contention
Rittman (1-8, D5 R19) – Eliminated from playoff contention
Mount Gilead (1-8, D5 R19) – Eliminated from playoff contention
Berne Union (Sugar Grove) (1-8, D5 R19) – Eliminated from playoff contention
Waynedale (Apple Creek) (0-9, D5 R19) – Eliminated from playoff contention

Region 20
Coldwater (9-0, D5 R20) – Clinched home game and #1 seed
Summit Country Day (Cincinnati) (9-0, D5 R20) – Clinched home game
Covington (9-0, D5 R20) – Clinched home game
Dayton Christian (Miamisburg) (9-0, D5 R20) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs a miracle for a home game
West Liberty-Salem (West Liberty) (9-0, D5 R20) – Clinched playoff berth, needs a little help for a home game
Triad (North Lewisburg) (8-1, D5 R20) – Clinched playoff berth, needs help for a home game
Dixie (New Lebanon) (7-2, D5 R20) – Clinched playoff berth, needs help for a home game
Pleasant (Marion) (7-2, D5 R20) – Needs a little help for a playoff berth
Miami East (Casstown) (6-3, D5 R20) – Needs help for a playoff berth
Paint Valley (Bainbridge) (5-3-1, D5 R20) – Needs a lot of help for a playoff berth
Mariemont (Cincinnati) (5-4, D5 R20) – Needs a lot of help for a playoff berth
West Jefferson (6-3, D5 R20) – Needs a miracle for a playoff berth
Versailles (5-4, D5 R20) – Needs a miracle for a playoff berth
National Trail (New Paris) (6-3, D5 R20) – Eliminated from playoff contention
Huntington (Chillicothe) (5-4, D5 R20) – Eliminated from playoff contention
Clark Montessori (Cincinnati) (5-4, D5 R20) – Eliminated from playoff contention
Elgin (Marion) (4-5, D5 R20) – Eliminated from playoff contention
Madison Plains (London) (4-5, D5 R20) – Eliminated from playoff contention
Anna (4-5, D5 R20) – Eliminated from playoff contention
Fairbanks (Milford Center) (4-5, D5 R20) – Eliminated from playoff contention
Bethel (Tipp City) (4-5, D5 R20) – Eliminated from playoff contention
Riverdale (Mt. Blanchard) (4-5, D5 R20) – Eliminated from playoff contention
Adena (Frankfort) (3-6, D5 R20) – Eliminated from playoff contention
Twin Valley South (West Alexandria) (3-6, D5 R20) – Eliminated from playoff contention
Williamsburg (3-6, D5 R20) – Eliminated from playoff contention
Mechanicsburg (3-6, D5 R20) – Eliminated from playoff contention
Purcell Marian (Cincinnati) (2-7, D5 R20) – Eliminated from playoff contention
Southeastern (Chillicothe) (1-8, D5 R20) – Eliminated from playoff contention
Deer Park (Cincinnati) (1-8, D5 R20) – Eliminated from playoff contention
Parkway (Rockford) (0-9, D5 R20) – Eliminated from playoff contention

Region 21
Mogadore (9-0, D6 R21) – Clinched home game, seed #2 or better
Malvern (8-1, D6 R21) – Clinched home game
John F Kennedy (Warren) (8-1, D6 R21) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Shadyside (9-0, D6 R21) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, controls own destiny for a home game
Western Reserve (Berlin Center) (7-2, D6 R21) – Clinched playoff berth, needs a miracle for a home game
Fairport Harding (Fairport Harbor) (6-3, D6 R21) – Clinched playoff berth, needs a miracle for a home game
Youngstown Christian (Youngstown) (6-2, D6 R21) – Clinched playoff berth, needs a miracle for a home game
Catholic Central (Steubenville) (6-3, D6 R21) – Controls own destiny for a playoff berth
East Canton (5-4, D6 R21) – Needs help for a playoff berth
Mineral Ridge (5-4, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Leetonia (5-4, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Mc Donald (5-4, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Ledgemont (Thompson) (5-4, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Conotton Valley (Bowerston) (5-4, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Dalton (4-5, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
St John Central (Bellaire) (4-5$, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Lowellville (3-6, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Newbury (3-6, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Chalker (Southington) (3-6, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Wellsville (3-6, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Windham (3-6, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Tuscarawas Central Catholic (New Philadelphia) (3-6$, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Toronto (3-6, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Richmond Heights (2-7, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Bridgeport (2-7#, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Strasburg-Franklin (Strasburg) (2-7, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Villa Angela-St Joseph (Cleveland) (1-8, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Mathews (Vienna) (1-8, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Lutheran East (Cleveland Heights) (1-8, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Jackson-Milton (North Jackson) (0-9, D6 R21) – Eliminated from playoff contention
Mc Kinley (Sebring) (0-9, D6 R21) – Eliminated from playoff contention

Region 22
Mc Comb (9-0, D6 R22) – Clinched home game, seed #3 or better
St Joseph Central Catholic (Fremont) (8-1, D6 R22) – Clinched home game, seed #3 or better
Leipsic (8-1, D6 R22) – Clinched home game
Delphos St John’s (6-3, D6 R22) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
St Paul (Norwalk) (6-3, D6 R22) – Clinched playoff berth, needs help for a home game
Calvert (Tiffin) (5-4, D6 R22) – Controls own destiny for a playoff berth
Ottawa Hills (Toledo) (6-3, D6 R22) – Controls own destiny for a playoff berth
Arlington (6-3, D6 R22) – Controls own destiny for a playoff berth
Monroeville (4-5, D6 R22) – Needs a lot of help for a playoff berth
Edon (6-3, D6 R22) – Needs a lot of help for a playoff berth
Crestview (Convoy) (4-5, D6 R22) – Needs a miracle for a playoff berth
Arcadia (4-5, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Ayersville (Defiance) (4-5, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Pandora-Gilboa (Pandora) (4-5, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Toledo Christian (Toledo) (4-5, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
South Central (Greenwich) (3-6, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Mohawk (Sycamore) (3-6, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Perry (Lima) (3-6, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Hilltop (West Unity) (3-6, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Montpelier (2-7, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Danbury (Lakeside) (2-7, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
St Mary Central Catholic (Sandusky) (2-7, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Edgerton (2-7, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Holgate (2-7, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Cory-Rawson (Rawson) (2-7, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
North Baltimore (1-8, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Cardinal Stritch (Oregon) (1-8, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Antwerp (0-9, D6 R22) – Eliminated from playoff contention
Vanlue (0-9, D6 R22) – Eliminated from playoff contention

Region 23
Newark Catholic (Newark) (7-2, D6 R23) – Clinched home game, seed #3 or better
Danville (8-1, D6 R23) – Clinched home game
Bishop Rosecrans (Zanesville) (7-2, D6 R23) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, controls own destiny for a home game
Trimble (Glouster) (8-1, D6 R23) – Clinched playoff berth, seed #6 or better, needs a little help for a home game
Symmes Valley (Willow Wood) (7-2, D6 R23) – Clinched playoff berth, needs a lot of help for a home game
Colonel Crawford (North Robinson) (7-2, D6 R23) – Controls own destiny for a playoff berth
Fairfield Christian Academy (Lancaster) (7-2, D6 R23) – Controls own destiny for a playoff berth
Eastern (Reedsville) (6-3, D6 R23) – Needs help for a playoff berth
River (Hannibal) (6-3, D6 R23) – Needs help for a playoff berth
Notre Dame (Portsmouth) (6-3, D6 R23) – Needs a miracle for a playoff berth
Harvest Preparatory (Canal Winchester) (5-4, D6 R23) – Eliminated from playoff contention
Grove City Christian (Grove City) (5-4, D6 R23) – Eliminated from playoff contention
Beallsville (4-5, D6 R23) – Eliminated from playoff contention
Frontier (New Matamoras) (4-5, D6 R23) – Eliminated from playoff contention
Plymouth (4-5, D6 R23) – Eliminated from playoff contention
Sciotoville Community (Portsmouth) (4-5, D6 R23) – Eliminated from playoff contention
Fisher Catholic (Lancaster) (3-6#, D6 R23) – Eliminated from playoff contention
Southern (Racine) (3-6, D6 R23) – Eliminated from playoff contention
Green (Franklin Furnace) (3-6, D6 R23) – Eliminated from playoff contention
Mapleton (Ashland) (2-7, D6 R23) – Eliminated from playoff contention
Buckeye Central (New Washington) (2-7, D6 R23) – Eliminated from playoff contention
Lucas (2-7, D6 R23) – Eliminated from playoff contention
Waterford (2-7, D6 R23) – Eliminated from playoff contention
Caldwell (1-8, D6 R23) – Eliminated from playoff contention
Miller (Corning) (1-8, D6 R23) – Eliminated from playoff contention
South Gallia (Crown City) (1-8, D6 R23) – Eliminated from playoff contention
Ridgedale (Morral) (0-9, D6 R23) – Eliminated from playoff contention
Crestline (0-9, D6 R23) – Eliminated from playoff contention
Millersport (0-9, D6 R23) – Eliminated from playoff contention
Africentric Secondary (Columbus) (0-9, D6 R23) – Eliminated from playoff contention

Region 24
Ada (9-0, D6 R24) – Clinched home game, seed #3 or better
Marion Local (Maria Stein) (7-2, D6 R24) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, needs a little help for a home game
Fort Loramie (7-2, D6 R24) – Clinched playoff berth, seed #5 or better, needs a little help for a home game
Minster (7-2, D6 R24) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, controls own destiny for a home game
St Henry (6-3, D6 R24) – Clinched playoff berth, seed #7 or better, needs help for a home game
Bradford (7-2, D6 R24) – Clinched playoff berth, needs a miracle for a home game
Tri-County North (Lewisburg) (6-3, D6 R24) – Clinched playoff berth, no home game
Waynesfield-Goshen (Waynesfield) (4-5, D6 R24) – Controls own destiny for a playoff berth
New Miami (Hamilton) (5-4, D6 R24) – Needs a little help for a playoff berth
Jefferson Township (Dayton) (5-3#, D6 R24) – Needs a lot of help for a playoff berth
Southeastern Local (South Charleston) (5-4, D6 R24) – Needs a miracle for a playoff berth
Ridgemont (Ridgeway) (5-4, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
Gamble Montessori (Cincinnati) (5-4, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
Lehman Catholic (Sidney) (4-5, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
Arcanum (3-6, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
Cincinnati Country Day (Cincinnati) (3-6, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
Fort Recovery (3-6, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
Oyler (Cincinnati) (3-4, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
Cincinnati College Prep (Cincinnati) (3-4, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
Cincinnati Christian (Fairfield) (2-7, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
Lockland (2-7, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
New Bremen (2-7, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
Fayetteville (2-7, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
Cedarville (1-7-1, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
Upper Scioto Valley (Mc Guffey) (1-8, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
Ansonia (1-8, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
Riverside (De Graff) (1-8, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
Catholic Central (Springfield) (1-8, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
Manchester (1-8, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
Hardin Northern (Dola) (0-9, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
Mississinawa Valley (Union City) (0-9, D6 R24) – Eliminated from playoff contention
Elmwood (St Bernard) (0-8, D6 R24) – Eliminated from playoff contention

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *