Boys Basketball Tournament Recap: 64 remain, Two net first District Titles, Updated Picks

Image

Boys Basketball State Tournament

It was a furious week of tournament action as district play unfolded and
after six days of action we are now left with just 64 teams (16 in each
division). Regional week will start Tuesday with Division IV action and
by Saturday night the 2012 state tournament field will be set.


It was a furious week of  tournament action as district play unfolded
and after six days of action we are now left with just 64 teams (16 in
each division). It’s really amazing that in just three short weeks over
700 teams get dismissed. Regional week will start  on Tuesday with
Division IV action and by Saturday night the 2012 state tournament field
will be set meaning 48 more teams will exit this week.

In this week’s report we will take a look at how we have performed thus
far with our tournament picks, take a look at this week’s games, and
review last week’s district action. 

Here is a look back at and ahead tournament play…

Week 3 Recap & Week 4 Preview

Tournament Picks:
Before the tournament started we previewed each division picking all
64 district winners along with the 16 regional champions and four state
winners. Obviously, we can’t analyze the regional or state picks at
this point, but lets slice and dice our district picks.

Division I: (7 of 16)
Akron Regional (2 of 4)- Elyria and Toledo Whitmer
Cleveland Regional (3 of 4)- Mentor, Warren Harding, and Lakewood St. Edward
Columbus Regional (1 of 4)- Canton McKinley
Cincinnati Regional (1 of 4)- Cincinnati Moeller
Misses: Medina, Norwalk, Shaker Heights, Columbus Northland, Newark, Walnut Ridge, Withrow, Middletown, and Fairfield.

Division II: (12 of 16)
Canton Regional (3 of 4)- Akron SVSM, Akron East, and Mentor Lake Catholic
Toledo Regional (3 of 4)- Brookhaven, Elida, and Cleveland Benedictine
Athens Regional (3 of 4)- Chillicothe, St. Clairsville, and Waverly
Kettering Regional (3 of 4)- Dayton Dunbar, Thurgood Marshall, and Cincinnati Taft
Misses: Struthers, Sandusky Perkins, New Philadelphia, and Columbus Eastmoor.

Division III: (13 of 16)
Canton Regional (3 of 4)- Bedford Chanel, Burton Berkshire, and Orrville
Bowling Green Regional (2 of 4)- Ottawa-Glandorf and Lima Central Catholic
Athens Regional (4 of 4)- Portsmouth, Ironton, Chesapeake, and Coshocton
Kettering Regional (4 of 4)- Roger Bacon, Summit CD, Versailles, and Columbus Academy
Misses: New Middletown Springfield, New London, and Worthington Christian.

Division IV: (12 of 16)
Canton Regional (3 of 4)- Windham, Berlin Hiland, and Richmond Heights
Bowling Green Regional (2 of 4)- Colonel Crawford and Toledo MVCD
Athens Regional (3 of 4)- Newark Catholic, Africentric, and Manchester
Kettering Regional (4 of 4)- Lockland, St. Henry, Dayton Jefferson, and Jackson Center
Misses: Mogadore, Edgerton, Arlington, and Beaver Eastern.

Total:(44 of 64)

Best Teams to Lose in Week 3

Division I
*Columbus Northland lost to Reynoldsburg, 53-51.
*Columbus Walnut Ridge lost to Olentangy Liberty, 58-55 in OT.
*Stow lost to Akron Firestone, 57-53 in OT.
*Toledo CC lost to Sylvania Southview, 49-43.
*Toledo St. John’s lost to Whitmer, 43-38.
*Garfield Heights lost to Shaker Heights, 78-66.
*Lyndhurst Brush lost to Mentor, 76-72.

Division II
*Cincinnati Aiken lost to Dayton Dunbar, 67-60.
*Alliance lost to Akron SVSM, 67-52.
*Trotwood-Madison lost to Thurgood Marshall, 78-65.
*Wauseon lost to Sandusky Perkins, 49-45 in OT.
*Cleveland John Hay lost to Mentor Lake Catholic, 71-69.
*Defiance lost to Sandusky Perkins, 72-52.
*Jonathan Alder lost to Columbus Eastmoor, 44-35.

Division III
*Bloom-Carroll lost to Worthington Christian, 53-51.
*Leavittsburg LaBrae lost to Burton Berkshire, 48-46.
*Miami East lost to Cincinnati Summit CD, 50-39.
*Bishop Fenwick lost to Roger Bacon, 54-48.
*Beachwood lost to Bedford Chanel, 69-67.
*Lucasville Valley lost to Portsmouth, 54-50.
*Archbold lost to Ottawa-Glandorf, 38-26.

Division IV
*Cleveland VASJ lost to Richmond Heights, 68-64 in OT.
*Malvern lost to Bishop Rosecrans, 53-44.
*Kalida lost to Edgerton, 39-36.
*Fort Recovery lost to St. Henry, 48-39.
*Bishop Rosecrans lost to Berlin Hiland, 64-56 in OT.
*Cuyahoga Heights lost to Richmond Heights, 56-44.
*Russia lost to Lockland, 67-65.

Close Calls:
*Warren Harding over Akron Green, 71-69 in OT. (DI)
*Mentor over Cleveland East Tech, 71-69.
*Mentor over Lyndhurst Brush, 76-72.
*Cincinnati Withrow over Springboro, 50-48.
*Cincinnati Moeller over Beavercreek, 55-52.
*Akron SVSM over Norton, 72-66 in OT. (DII)
*Dayton Dunbar over Cincinnati Aiken, 67-60.
*Sandusky Perkins over Wauseon, 49-45 in OT.
*Mentor Lake Catholic over John Hay, 71-69.
*Bedford Chanel over Beachwood, 69-67. (DIII)
*Ironton over Sardinia Eastern Brown, 66-61 in OT.
*Portsmouth over Lucasville Valley, 54-50.
*Berlin Hiland over Bishop Rosecrans, 64-56 in OT.
*Edgerton over Kalida, 39-36.
*Jackson Center over Tri-Village, 40-35 in OT.
*Lockland over Russia, 67-65.
*Richmond Heights over Cleveland VASJ, 67-64 in OT.
*Toledo MVCD over Tiffin Calvert, 58-51.

News, Notes & Stats:

*Olentangy Liberty and St. Clairsville won the school’s first boy’s basketball district titles.

*Only six of last year’s 16 state tournament participants are still
alive (Thurgood Marshall, Akron SVSM, Cincinnati Taft, Portsmouth,
Columbus Africentric, and Berlin Hiland).

*Four unbeaten teams remain (Norwalk- DI, Dayton Dunbar- DII, Jackson Center- DIV, and Edgerton- DIV).

*Medina and Orrville both come into the Sweet 16 with records under
.500. Medina now has the services of Michigan State signee, Kenny
Kaminski.

*Terry Rozier, a Louisville signee, proved why he is arguably the best
basketball talent in Ohio in a 78-66 win over Garfield Heights this past
Saturday. The 6-1 senior dropped 37 points, grabbed seven rebounds, and
added four swipes.

Looking ahead to this week:

Division I
Medina vs. Elyria- can the Bees miracle run continue?
Norwalk vs. Toledo Whitmer- Norwalk is the only unbeaten remaining in DI.
Mentor vs. Warren Harding- this would be our vote for best DI regional semis game.
Lakewood St. Edward vs. Shaker Heights- Myles Hamilton and Terry Rozier, enough said.
Pickerington Central vs. Olentangy Liberty- great contrast of styles in this one.
Reynoldsburg vs. Canton McKinley- McKinley will be making a two hour plus trip to Columbus.
Middletown vs. Cincinnati Moeller- the Middies lost to Big Moe’ back in December, 55-38.
Fairfield vs. Cincinnati Withrow- Fairfield is a great story and Withrow has loads of talent.

Division II
Mentor Lake Catholic vs. Struthers- Lake Catholic has been rock solid all year.
Akron East vs. Akron SVSM- East has the talent to pull off the upset, but is SVSM’s time of year.
Eastmoor Academy vs. Dayton Dunbar- the Dunbar train should roll on.
Thurgood Marshall vs. Cincinnati Taft- our vote for best DII regional  semi-final contest.
St. Clairsville vs. Chillicothe- it’s hard to believe, but these teams have a common opponent (Ironton).
New Philadelphia vs. Waverly- can Jake Kretzer help carry this team to the Schott?
Columbus Brookhaven vs. Sandusky Perkins- Brookhaven will provide a new challenge for Perkins.
Elida vs. Cleveland Benedictine- this has a chance to be a classic as well.

Division III
New Middletown Springfield vs. Bedford Chanel- how good is NM Springfield?
Burton Berkshire vs. Orrville- Berkshire is playing great basketball at the right time.
Columbus Academy vs. Roger Bacon- should be a physical battle.
Summit CD vs. Versailles- love this match up.
New London vs. Ottawa-Glandorf- O-G has been here many times, and New London is a nice story.
Lima CC vs. Worthington Christian- does Worthington Christian have another upset in it?
Chesapeake vs. Portsmouth- a rematch of last year’s classic regional final.
Ironton vs. Coshocton- the Tigers escaped against Eastern Brown, and Coshocton is a real sleeper.

Division IV
St. Henry vs. Jackson Center- St. Henry is playing great basketball right now, and JC is looking to remain unbeaten.
Lockland vs. Dayton Jefferson- Jefferson won a December meeting, 52-48.
Manchester vs. Beaver Eastern- Manchester is in its third straight regional.
Columbus Africentric vs. Newark Catholic- great contrast in styles in this one.
Windham vs. Richmond Heights- Richmond Heights is one of the better unknowns in Ohio.
Berlin Hiland vs. Mogadore- the defending champions should advance.
Toledo MVCD vs. Arlington- MVCD has won 20-straight games.
Colonel Crawford vs. Edgerton- Edgerton has stepped up to every challenge thus far.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *