JJHuddle Wrestling Power Poll: Week 3

Image

JJHuddle Wrestling Power Poll

Ironman started to sort some things out, causing a little bit of
movement this week – but nothing earth shattering… North Canton takes
the mat this weekend before we get ready for the post holiday bonanza of
wrestling with Medina, Brecksville and the GMVWA Holiday. How the rankings shake out…


JJHuddle Wrestling Power Polls: Week 3

Ironman started to sort some things out, causing a little bit of movement this week – but nothing earth shattering… North Canton takes the mat this weekend before we get ready for the post holiday bonanza of wrestling with Medina, Brecksville and the GMVWA Holiday.

Here’s how the state rankings shake out heading into Week 3.

DIVISION I
1. Lakewood St. Edward – Eagles were solid in second place finish at Ironman.
2. Massillon Perry – Perry still putting things together, still finished ninth at Ironman.
3. Moeller – Crusaders post solid fourth place finish at Ironman..
4. Solon – Strong second behind ASVSM in Comet Classic to open the season.
5. Fairmont – Firebirds second at their own pool to bracket tournament.
6. Brecksville-Broadview Heights – With Assad brothers in tow, record 14th place finish at Ironman.
7. Wadsworth – 40th place finish not what the Grizz are used to, but they are getting there.
8. St. Ignatius– Champ DiCamillo leads St. I to 25th place finish at Ironman.
9. Glen Este – Looked strong in winning Harrison Duals.
10. Centerville – Finished fourth at Olentangy to open season.

DIVISION II
1. Graham – The Falcons finished a rare third at Ironman… but Bo, Isaac and Huston rolled.
2. Cuyahoga Valley Christian Academy – Strong 11th place finish at Ironman.
3. Akron St. Vincent-St. Mary – ASVSM finished 45th at Ironman..
4. Lewis Center Olentangy – Rolled to their own tourney.
5. Milan Edison – Made a strong statement in claiming own invite over field which included Clyde.
6. Clyde – Flyers were second to Edison at Charger Invite.
7. Parma Padua Franciscan – Finished 38th at Ironman.
8. Urichsville Claymont – Claymont returns three qualifiers, all three placed including runner-up Cody Burcher.
9. Lexington – Finished 22nd at Ironman.
10. Oak Harbor – Rockets have some rebuilding to do; finished 48th at Ironman.

DIVISION III
1. Applecreek Waynedale – Cruised to Cougar Classic Duals title.
2. Mechanicsburg – Finished fifth at Marysville Duals against all D-I teams… and Waynedale.
3. Bedford St. Peter Chanel – Finshed 15th at Solon.
4. Dayton Christian – Danishek and Clary dominating in dual win over Springboro.
5. Beachwood – Third at own invitational.
6. Troy Christian – Finished 35th at Ironman.
7. Bloomdale Elmwood – Open with good test this week against Genoa and Liberty Center.
8. LaGrange Keystone –  Returns two qualifiers, one of whom placed.
9. Galion Northmoor –  Returns two qualifiers, one of whom placed.
10. Waynesville – State runner-up Cody Steiner will get help from freshman phenom Alex Lawson.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *