JJHuddle Wrestling Power Poll: Week 2

Image

JJHuddle Wrestling Power Poll

A few teams got off to a quick start on the first weekend of the season, while the rest of the state will start jumping in this week. Only a couple of weeks to get prepared before the big holiday tournaments roll around!


 


JJHuddle Wrestling Power Polls: Week 2

 

A few teams got off to a quick start on the first weekend of the season, while the rest of the state will start jumping in this week. Only a couple of weeks to get prepared before the big holiday tournaments roll around!

Here’s how the state rankings shake out heading into Week 2.

DIVISION I

1. Lakewood St. Edward – The Eagles return 10 state placers, paced by Dean Heil and Mark Martin.

2. Massillon Perry – Perry returns six qualifiers, four of whom placed including champ Zach Dailey.

3. Moeller – Crusaders return seven qualifiers, including three placers and defending champ Joey Ward.

4. Solon – Strong second behind ASVSM in Comet Classic to open the season.

5. Fairmont – Firebirds return depth with five returning qualifiers including placers Matt Denlinger and Tommy Kimbrell.

6. Wadsworth – Kagan Squire and Nick Tavanello return to lead a squad with four returning qualifiers.

7. Medina – Medina returns two state placers from last season.

8. Glen Este – Looked strong in winning Harrison Duals.

p>

9. Centerville – The Elks return two state qualifiers with the addition of transfer Garrett Conner.

10. Elder – The Panthers return three qualifiers from last season, all left with hardware last season.

DIVISION II

1. Graham – The Falcons look to claim their 12th consecutive title with the return of Ryan Taylor, Micah Jordan, Isaac Jordan, Bo Jordan, Huston Evans … you get the picture.

2. Cuyahoga Valley Christian Academy – CVCA returns four qualifiers, three of whom found the podium in Division III.

3. Akron St. Vincent-St. Mary – ASVSM returns four qualifiers, including three who made the finals- and champ Mike Rix.

4. Lewis Center Olentangy – Olentangy returns four qualifiers, two who left with hardware last season.

5. Milan Edison – Made a strong statement in claiming own invite over field which included Clyde.

6. Clyde – Clyde returns three qualifiers, two of whom claimed a spot on the podium.

7. Parma Padua Franciscan – Three qualifiers return including two who placed.

8. Urichsville Claymont – Claymont returns three qualifiers, all three placed including runner-up Cody Burcher.

9. Oak Harbor – Rockets have some rebuilding to do after losing five of their six qualifiers last season to graduation.

10. Washington Court House Washington – State champ Riley Shaw leads to pace a squad with three returning state qualifiers.

DIVISION III

1. Applecreek Waynedale – The return of the Nelson brothers after a year off, combined with what returns may propel them to the top. 

2. Mechanicsburg – All four returning qualifiers placed last season.

3. Bedford St. Peter Chanel – Chanel returns just two qualifiers, however both reached the title match.

4. Dayton Christian – Defending state champ Jacob Danishek returns to pace a Warrior squad that placed both qualifiers last season.

5. Beachwood – Returns two state placers.

6. Troy Christian – Marshall, Toal and Hancock looked strong at Edison.

7. Bloomdale Elmwood – Returns two state placers.

8. LaGrange Keystone –  Returns two qualifiers, one of whom placed.

9. Galion Northmoor –  Returns two qualifiers, one of whom placed.

10. Waynesville – State runner-up Cody Steiner will get help from freshman phenom Alex Lawson. 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *