Picking the Playoff Winners in Week 12; See who we say moves on to Week 13

Image

Here’s who we say wins…

Well…I’ve started out better on my playoff picks than I did last year. I went 76-20 in regional quarterfinals last week (79% right). Last year I
went 72-24 (75%). See who I think wins this weekend (and see how I stack up against Drew Pasteur and his Fantastic 50)…


Well…I’ve started out better on my playoff picks than I did last year, but so too has Drew Pasteur and his Fantastic 50 formula. During the regular season I like competing against other human opponents when picking games, but in the postseason I try to tackle the computers and Drew’s formula. Last year he beat be – narrowly – and he’s up again after one round of the playoffs.

I went 76-20 in regional quarterfinals last week (79% right). Last year I went 72-24 (75%). My best division was D-III (15-1), while my worst was D-V (10-6).

Drew and his Fantastic 50 figures went 82-14 to finish with an 85% win clip. DP did great in D-III and VI (15-1 in each) and worst in D-V (11-5).

So here goes again…

2011
REGIONAL SEMIFINAL PICKS

DIVISION
I

Region 1
No. 1 Mentor (10-1) vs No. 5 Solon (10-1) at Parma Byers Field: Mentor
No. 2 Cleveland St. Ignatius (9-2) vs No. 6 Lakewood St. Edward (8-3) at Brunswick HS: St. Edward

Region 2
No. 1 Toledo Whitmer (11-0) vs No. 5 Canton McKinley (9-2) at Mansfield Senior HS: Whitmer
No. 7 Wadsworth (10-1) vs No. 3 Hudson (10-1) at Canton Fawcett Stadium: Hudson

Region 3
No. 1 Hilliard Davidson (10-0) vs No. 4 Upper Arlington (9-2) at Columbus DeSales HS: Davidson
No. 2 Pickerington Central (8-2) vs No. 6 Gahanna Lincoln (9-2) at Ohio Wesleyan University: Pickerington Central

Region 4
No. 1 Middletown (10-1) vs No. 4 Cincinnati Moeller (8-3) at Nippert Stadium: Moeller
No. 2 Colerain (10-1) vs No. 3 Cincinnati St. Xavier (8-3) at Nippert Stadium: Colerain

DIVISION
II

Region 5
No. 1 Walsh Jesuit (9-1) vs No. 4 Kent Roosevelt (10-1) at Twinsburg HS: Walsh Jesuit
No. 2 Tallmadge (9-2) vs No. 3 Aurora (10-1) at Solon HS: Tallmadge

Region 6
No. 1 Avon (10-1) vs No. 4 Toledo Central Catholic (8-3) at Fremont Ross HS: Avon
No. 7 Tiffin Columbian (9-2) vs No. 6 East Cleveland Shaw (7-3) at Sandusky HS: Shaw

Region 7
No. 1 Marion-Franklin (11-0) vs No. 4 Big Walnut (9-2) at Ohio Wesleyan University: Marion-Franklin
No. 2 Dresden Tri-Valley (10-1) vs No. 3 New Albany (9-2) at Gahanna Lincoln HS: New Albany

Region 8
No. 1 Trotwood-Madison (11-0) vs No. 5 Wapakoneta (10-1) at Piqua HS: Trotwood
No. 2 Kings (11-0) vs No. 6 Turpin (8-3) at Hamilton HS: Kings 

DIVISION
III

Region 9
No. 1 Chagrin Falls (11-0) vs No. 4 Ravenna (9-2) at Warren Harding HS: Ravenna
No. 2 Mentor Lake Catholic (10-1) vs No. 6 Akron St. Vincent-St. Mary (9-2) at Bedford: MLC

Region 10
No. 1 Columbus DeSales (7-3) vs No. 5 Elida (8-3) at Northmont HS: Columbus DeSales
No. 2 Clyde (9-2) vs No. 3 Columbus Eastmoor (9-2) at Mansfield Senior HS: Eastmoor

Region 11
No. 1 Steubenville (11-0) vs No. 4 Youngstown Mooney (7-3) at Canton Fawcett Stadium: Steubenville
No. 2 Dover (10-1) vs No. 3 Minerva (11-0) at Canton Central Catholic HS: Dover

Region 12
No. 1 Springfield Shawnee (11-0) vs No. 4 Dayton Thurgood Marshall (10-1) at Kettering Fairmont HS: Springfield Shawnee
No. 7 Jackson (11-0) vs No. 3 Jonathan Alder (11-0) at Logan HS: Jonathan Alder

DIVISION
IV

Region 13
1 Girard (10-1) vs. 4 Sullivan Black River (9-2) at Uniontown Lake Alumni Field: Girard
2 Orrville (8-3) vs. 3 Creston Norwayne (10-1) at Medina Ken Dukes Stadium: Orrville

Region 14
1 Kenton (11-0) vs. 4 Genoa Area (10-1) at Bowling Green State University Doyt Perry Field: Kenton
2 Pemberville Eastwood (11-0) vs. 3 Columbus Hartley (10-0) at Ashland Community Stadium: Hartley

Region 15
1 St. Clairsville (10-1) vs. 5 Coshocton (9-2) at Zanesville Sulsberger Stadium: Coshocton
2 Johnstown-Monroe (11-0) vs. 6 Ironton (7-4) at Hamilton Township Alumni Field: Johnstown

Region 16
1 Waynesville (11-0) vs. 5 Day. Chaminade Julienne (8-3) at Centerville Stadium: Chaminade Julienne
7 Cin. Hills Christian Academy (8-3) vs. 3 Clarksville Clinton-Massie (9-2) at Mason Dwire Field at Atrium Stadium: Clinton-Massie

DIVISION
V

Region 17
1 Kirtland (11-0) vs. 4 Sugarcreek Garaway (9-2) at Green Infocision Field: Kirtland
7 Louisville St. Thomas Aquinas (7-4) vs. 3 Columbiana Crestview (10-1) at Ravenna Gilcrest Field: Columbiana Crestview

Region 18
1 Liberty Center (11-0) vs. 5 Hamler Patrick Henry (9-2) at Perrysburg Widdel Field at Steinecker Stadium: Liberty Center
7 Hicksville (9-2) 6 Findlay Liberty-Benton (10-1) at Lima Stadium: Liberty-Benton

Region 19
1 Bucyrus Wynford (11-0) vs. 5 Portsmouth West (10-1) at Reynoldsburg Raider Stadium: Wynford
2 Lucasville Valley (11-0) vs. 6 Ashland Crestview (11-0) at Upper Arlington Marv Moorehead Memorial Stadium: Ashland Crestview

Region 20
8 Versailles (8-2) vs. 5 Coldwater (8-3) at Dayton Welcome Stadium: Versailles
2 Marion Pleasant (11-0) vs. 6 West Jefferson (9-2) at Hilliard Bradley Athletic Complex: Marion Pleasant

DIVISION
VI

Region 21
1 Berlin Center Western Reserve (11-0) vs. 5 Malvern (10-1) at Louisville Leopard Stadium: Western Reserve
2 Shadyside (8-3) vs. 3 Youngstown Christian (10-1) at New Philadelphia Woody Hayes Quaker Stadium: Youngstown Christian

Region 22
1 Leipsic (10-1) vs. 5 McComb (8-3) at Tiffin National Field at Frost-Kalnow Stadium: Leipsic
2 Delphos St. John’s (8-3) vs. 3 Tiffin Calvert (9-2) at 3:00 p.m., Bowling Green State University Doyt Perry Field: DSJ

Region 23
1 Willow Wood Symmes Valley (10-1) vs. 5 Beallsville (9-2) at Athens Scott Riggs and Family Stadium: Symmes Valley
2 New Washington Buckeye Central (9-2) vs. 6 Zanesville Bishop Rosecrans (7-4) at Westerville Central Warhawk Field: Buckeye Central

Region 24
1 Maria Stein Marion Local (9-2) vs. 5 Ada (9-2) at Lima Stadium: Marion Local
2 Fort Loramie (10-1) vs. 6 Minster (8-3) at Wapakoneta Harmon Field: Minster

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *