Picking the Playoff Winners in Week 11; See who we say moves on to Week 12

Image

Here’s who we say wins…

THE PLAYOFFS ARE HERE!
It’s Week 11 and we’re picking winners for all 96 postseason games…First things
first though. We also wrap our regular season picks and recap how we did
picking with the Dayton Daily
News, ThisWeek in Columbus and in our new “Ohio 12 Pack.”
So…


THE PLAYOFFS ARE HERE!
It’s Week 11 and we’re picking winners for all 96 postseason
games
…First things
first though. We also wrap our regular season picks and recap how we did
picking with the Dayton Daily
News, ThisWeek in Columbus and in our new “Ohio 12 Pack.”
So… 

DAYTON DAILY NEWS
Last Week: 17-3
Season: 159-41 (80%)
Well, I fell short – by one game. Hurts. After leading all year I lost my lead following Week 9 and couldn’t make up one game in Week 10. So, my two-year title run ends and I got second by a stroke…dang.

DDN Standings
1. Mike Hartsock: 160-40 (17-3)
2. Eric Frantz: 159-41 (17-3)
3. Greg Billing: 1152-48 (17-3)
4. Kyle Nagel: 150-50 (16-4)
5. Marc Pendleton: 1142-58 (13-7)
6. Brian Kollars: 127-73 (11-9)

COLUMBUS THISWEEK PICKS
Last Week: 14-1
Season: 104-46 (69%)
Individually I blew the doors off of it in Week 10 finishing a personal-best 14-1. My only loss was UA beating Coffman. That great week allowed me to work myself into a three-way tie for seventh with Lee Cochran and Frank DiRenna. Congrats to Dave Purpura who claimed the title.

ThisWeek Standings:
1.    Dave Purpura: 111-39 (12-3)
2.    Scott Hennen: 108-42 (12-3)
       Aaron Blankenship: 108-42 (12-3)
4.    Brad Emerine: 107-43 (14-1)
5.    Patrick Dolan: 105-45 (11-4)
       Paul Batterson: 105-45 (12-3)
7.   
Eric Frantz: 104-45 (14-1)
       Lee Cochran: 104-46 (11-4)
       Frank DiRenna: 104-46 (14-1)
10.  Andy Resnik: 103-47 (14-1)
11.  Jarrod Ulrey: 101-49 (13-2)
12.  Don Delco: 98-52 (11-4)
13.  Beau Bishop: 95-55 (11-4)

OHIO 12 PACK
Last Week:  8-4
Season: 70-26 (73%)
Our first season of the 12 Pack was successful and we’ll do it again next year. Heck, maybe we’ll expand it to 24.

ERIC FRANTZ’S 2011 REGIONAL QUARTERFINAL PICKS

DIVISION I

Region 1
8 Cleveland John F. Kennedy (9-1) at 1 Mentor (9-1): Mentor
7 Boardman (7-3) at 2 Cleveland St. Ignatius (8-2): St. Ignatius
6 Lakewood St. Edward (7-3) at 3 Cleveland Heights (9-0): St. Edward
5 Solon (9-1) at 4 Willoughby South (8-2): Solon

Region 2
8 Whitehouse Anthony Wayne (8-2) at 1 Toledo Whitmer (10-0): Whitmer
7 Wadsworth (9-1) at 2 Canton GlenOak (9-1): GlenOak
6 Findlay (9-1) at 3 Hudson (9-1): Hudson
5 Canton McKinley (8-2) at 4 Sylvania Southview (9-1): McKinley

Region 3
8 Lewis Center Olentangy Orange (8-2) at 1 Hilliard Davidson (9-0): Davidson
7 Dublin Coffman (8-2) at 2 Pickerington Central (7-2): Pick Central
6 Gahanna Lincoln (8-2) at 3 Westerville Central (8-2): Gahanna
5 Troy (8-2) at 4 Upper Arlington (8-2): Troy

Region 4
8 Centerville (7-3) at 1 Middletown (9-1): Centerville
7 Cincinnati Walnut Hills (8-2) at 2 Cincinnati Colerain (9-1): Colerain
6 Mason (7-3) at 3 Cincinnati St. Xavier (7-3): St. X
5 Cincinnati Sycamore (8-2) at 4 Cincinnati Archbishop Moeller (7-3): Moe

DIVISION II

Region 5
8 Chesterland West Geauga (7-3) at 1 Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (8-1): Walsh
7 New Philadelphia (7-3) at 2 Tallmadge (8-2): Tallmadge
6 Madison (8-2) at 3 Aurora (9-1): Aurora
5 Warren Howland (9-0) at 4 Kent Roosevelt (9-1): Howland

Region 6
8 Medina Highland (6-4) at 1 Avon (9-1): Avon
7 Tiffin Columbian (8-2) at 2 Sandusky (9-1): Sandusky
6 East Cleveland Shaw (6-3) at 3 Maple Heights (8-1): Maple Heights
5 Olmsted Falls (7-3) at 4 Toledo Central Catholic (7-3): TCC

Region 7
8 Columbus Brookhaven (7-3) at 1 Columbus Marion-Franklin (10-0): Marion-Franklin
7 New Carlisle Tecumseh (6-4) at 2 Dresden Tri-Valley (9-1): Tri-Valley
6 Ashland (6-4) at 3 New Albany (8-2): New Albany
5 Columbus Beechcroft (9-1) at 4 Sunbury Big Walnut (8-2): Big Walnut

Region 8
8 Hamilton Ross (8-2) at 1 Trotwood-Madison (10-0): Trotwood
7 Harrison (7-3) at 2 Kings Mills Kings (10-0): Kings
6 Cincinnati Turpin (7-3) at 3 Tipp City Tippecanoe (9-1): Turpin
5 Wapakoneta (9-1) at 4 Franklin (9-1): Wapak

DIVISION III

Region 9
8 Oberlin Firelands (10-0) at 1 Chagrin Falls (10-0): Chagrin Falls
7 Cleveland Benedictine (7-3) at 2 Mentor Lake Catholic (9-1): MLC
6 Akron St. Vincent-St. Mary (8-2) at 3 Hunting Valley University School (9-1): SVSM
5 Ravenna Southeast (10-0) at 4 Ravenna (8-2): Ravenna

Region 10
8 Caledonia River Valley (7-3) at 1 Columbus St. Francis DeSales (6-3): DeSales
7 Napoleon (5-5) at 2 Clyde (8-2): Clyde
6 Urbana (8-2) at 3 Columbus Eastmoor Academy (8-2): Eastmoor
5 Elida (7-3) at 4 Bellevue (7-3): Elida

Region 11
8 Wintersville Indian Creek (8-2) at 1 Steubenville (10-0): Steubenville
7 Thornville Sheridan (9-1) at 2 Dover (9-1): Dover
6 Poland Seminary (7-3) at 3 Minerva (10-0): Minerva
5 Canal Fulton Northwest (8-2) at 4 Youngstown Cardinal Mooney (6-3): Mooney

Region 12
8 Cincinnati Taft (7-3) at 1 Springfield Shawnee (10-0): Shawnee
7 Jackson (10-0) at 2 The Plains Athens (10-0): Jackson
6 Circleville Logan Elm (9-1) at 3 Plain City Jonathan Alder (10-0): Alder
5 Kettering Archbishop Alter (10-0) at 4 Dayton Thurgood Marshall (9-1): Alter

DIVISION IV

Region 13
8 Canton Central Catholic (8-2) at 1 Girard (9-1): Girard
7 Leavittsburg LaBrae (6-4) at 2 Orrville (7-3): Orrville
6 Brookfield (9-1) at 3 Creston Norwayne (9-1): Norwayne
5 Akron Manchester (7-3) at 4 Sullivan Black River (8-2): Manchester

Region 14
8 Wellington (7-3) at 1 Kenton (10-0): Kenton
7 Ottawa-Glandorf (8-2) at 2 Pemberville Eastwood (10-0): Eastwood
6 Richwood North Union (9-1) at 3 Columbus Bishop Hartley (9-0): Hartley
5 Huron (9-1) at 4 Genoa Area (9-1): Genoa

Region 15
8 Chesapeake (7-3) at 1 St. Clairsville (9-1): St. Clairsville
7 Gnadenhutten Indian Valley (7-3) at 2 Johnstown-Monroe (10-0): Johnstown
6 Ironton (6-4) at 3 Amanda Clearcreek (8-2): A-C
5 Coshocton (8-2) at 4 Martins Ferry (8-2): Ferry

Region 16
8 West Milton Milton-Union (8-2) at 1 Waynesville (10-0): Waynesville
7 Cincinnati Hills Christian Academy (7-3) at 2 Cincinnati Madeira (10-0): Maderia
6 Cincinnati North College Hill (8-2) at 3 Clarksville Clinton-Massie (8-2): Massie
5 Dayton Chaminade Julienne (7-3) at 4 Williamsport Westfall (8-2): CJ

DIVISION V

Region 17
8 Columbiana (8-2) at 1 Kirtland (10-0): Kirtland
7 Louisville St. Thomas Aquinas (6-4) at 2 Woodsfield Monroe Central (9-1): Monroe Central
6 Cuyahoga Heights (9-1) at 3 Columbiana Crestview (9-1): Crestview
5 New Middletown Springfield (8-2) at 4 Sugarcreek Garaway (8-2): Garaway

Region 18
8 Carey (8-2) at 1 Liberty Center (10-0): LC
7 Hicksville (8-2) at 2 Bascom Hopewell-Loudon (10-0): H-L
6 Findlay Liberty-Benton (9-1) at 3 Lima Central Catholic (10-0): LCC
5 Hamler Patrick Henry (8-2) at 4 Northwood (9-1): Patrick Henry

Region 19
8 Smithville (8-2) at 1 Bucyrus Wynford (10-0): Wynford
7 West Lafayette Ridgewood (8-2) at 2 Lucasville Valley (10-0): Ridgewood
6 Ashland Crestview (10-0) at 3 Columbus Grandview Heights (10-0): Grandview Heights
5 Portsmouth West (9-1) at 4 Nelsonville-York (9-1): Nelsonville

Region 20
8 Versailles (8-2) at 1 West Liberty-Salem (10-0): Versailles
7 Cincinnati Summit Country Day (7-3) at 2 Marion Pleasant (10-0): Pleasant
6 West Jefferson (8-2) at 3 Frankfort Adena (9-1): West Jeff
5 Coldwater (7-3) at 4 Covington (10-0): Coldwater

DIVISION VI

Region 21
8 Cleveland Villa Angela-St. Joseph (6-4) at 1 Berlin Center Western Reserve (10-0): Western Reserve
7 Wellsville (5-5) at 2 Shadyside (7-3): Shadyside
6 Mogadore (7-3) at 3 Youngstown Christian (9-1): Youngstown Christian
5 Malvern (9-1) at 4 Thompson Ledgemont (10-0): Ledgemont

Region 22
8 Arcadia (7-3) at 1 Leipsic (9-1): Leipsic
7 Toledo Ottawa Hills (7-3) at 2 Delphos St. John’s (7-3): DSJ
6 Edon (7-3) at 3 Tiffin Calvert (8-2): Calvert
5 McComb (7-3) at 4 Edgerton (8-2): Edgerton

Region 23
8 Glouster Trimble (7-3) at 1 Willow Wood Symmes Valley (9-1): Symmes Valley
7 Crown City South Gallia (7-3) at 2 New Washington Buckeye Central (8-2): Buckeye Central
6 Zanesville Bishop Rosecrans (6-4) at 3 Danville (7-3): Danville
5 Beallsville (8-2) at 4 Portsmouth Sciotoville (7-3): Beallsville

Region 24
8 Lockland (7-3) at 1 Maria Stein Marion Local (8-2): Marion
7 Cincinnati Country Day (7-3) at 2 Fort Loramie (9-1): Loramie
6 Minster (7-3) at 3 Springfield Catholic Central (8-2): Minster
5 Ada (8-2) at 4 Lewisburg Tri-County North (8-2): Ada

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *