King James Shooting Stars Classic Analysis

Image

Kenny Kaminski (6’7/2012)- Medina/All-Ohio Red

This past weekend we rolled to Northeast Ohio to observe one of the Midwest’s best spring AAU events. The action was very good it was a bit disappointing to have the event on Easter Weekend. OHSH was on hand Friday and Saturday. Here’s what we witnessed…


Akron, Ohio – This past weekend we rolled to Northeast Ohio to observe one of the Midwest’s best spring AAU events. Though, the action was very good it was a bit disappointing to have the event on Easter Weekend.

OHSH was on hand Friday and Saturday before heading home late Saturday night.

We spent Friday evening watching 17U “super pool” games. The “super pools” consist of three elite teams in each pool with all three squads making the Gold Bracket regardless of record. This certainly makes pool play games much more interesting.

On Saturday, we were able to spend the entire day devoted to the 15U circuit.

Here is a look at how some of the Ohio teams finished and some of the top performances “we were able to see.”

17U: Gold Bracket

All-Ohio Red- won the 17U Gold Bracket behind Northland’s Jordan Potts, Medina’s Kenny Kaminski, Waverly’s Jake Kretzer, Northland’s Jalen Robinson, and Shaker Heights’ Terry Rozier.

**Red ripped off wins on Sunday over the NY Gauchos, the King James Shooting Stars, and DC Assault. Red also defeated DC Assault a week ago in the quarterfinals of the Pitt Jamfest.

King James Shooting Stars- lost in the Final Four of Gold Bracket play to All-Ohio Red.

Cincinnati Knights- lost in the Sweet 16 of Gold Bracket action to the King James Shooting Stars.

Ohio Basketball Club- lost in the Sweet 16 of the Gold Bracket to the Southern Kings out of Georgia.

All-Ohio Purple- lost in the Round of 32 of Gold Bracket play to the Baltimore Stars.

Dayton Metro- Ank- lost in the Round of 32 of the Gold Bracket to Team Breakdown out of Florida.

Team Dayton Parkside- lost in the Round of 32 of the Gold Bracket to the NY Gauchos.

Ohio Gators- lost in the first round of the Gold Bracket to Team Dayton Parkside.

No Limit- lost in the first round of the Gold Bracket to All-Ohio Purple.

Hidden Gems- Walker- lost in the first round of the Gold Bracket to the Detroit Stars.

Millenium Fire- lost in the first round of the Gold Bracket to Detroit Fire.

Ohio Rising Stars- Weber- lost in the first round of the Gold Bracket to the Illinois Rising Stars.

17U: Silver Bracket

Dayton Metro- Felder- won the 17U Silver Bracket championship by defeating ACB Hoops out of Michigan.

**Metro’s championship included wins over Team CBIZ and the Ohio Shooting Stars, who are two quality teams from the Buckeye state.

**Metro’s roster includes Kendrick Williams, Marques Green, Greg Felder, Cole French, Jack Mapes, Ryne Pugh, Khaleal McCormick, Taylor Decker, Jordan Bryant, and Zach Stillings.

All-Ohio Black- lost in the Elite 8 of the Silver Bracket to Second to None out of Pennsylvania.

Ohio Shooting Stars- lost in the Elite of the Silver Bracket to Dayton Metro- Felder.

Queen City Prophets- lost in the Elite 8 of the Silver Bracket to the York Ballers out of Pennsylvania.

Mid Ohio Basketball and Team CBIZ also participated in the Silver Bracket.

17U: Bronze Bracket

Ohio Hoopsters- won the 17U Bronze Bracket championship by defeating Toronto BJC Magic.

The Ohio Rising Stars, Cleveland Elite, and Friends 4 Life all made the Elite 8 of the Bronze Bracket.

16U: Gold Bracket

All-Ohio Varsity- won the 16U Gold Bracket with another incredible run. Varsity lost a pool play game to CP3 All-Stars out of North Carolina by a point, but was able to bounce back and run through the Gold.

**Varsity’s run included wins over the DG Warriors, the Michigan Mustangs, the Ohio Basketball Club, the Atlanta Knicks, and Martin’s Wolverines.

**The teams is led by the electric Jack Gibbs along with Wendell Davis, Randal Clarkson, Jaylen Benton, and Marquiez Lawrence.
Martin’s Wolverines- lost in the 16U Gold Bracket championship game to All-Ohio Varsity. The Wolverines also lost a pool play game and it was to the Atlanta Knicks, 71-68.

**Martin’s Wolverines made a nice run on Sunday with wins over the Carolina Hurricanes and the NY Gauchos.

**The team is led by Fishers’ (IN) guard Jaylen Brown, Dontonio Wingfield, Maverick Morgan, Stedman Lowry, Demetrius Woodley, Jhalen Rhea, and freshman Antonio Woods.

Ohio Basketball Club- lost in the Elite 8 of the Gold Bracket to All-Ohio Varsity.

All-Ohio Toledo- lost in the Sweet 16 of the Gold Bracket to the Ohio Basketball Club.

TNBA West Red- lost in the Sweet 16 of the Gold Bracket to the Illinois Rising Stars Gold.

King James Shooting Stars- lost in the Sweet 16 of the Gold Bracket to the NY Gauchos.

Team CBIZ- lost in the Round of 32 in the Gold Bracket to the Michigan Mustangs.

TNBA East- lost in the Round of 32 in the Gold to the Ohio Basketball Club.

Queen City Prophets- lost in the Round of 32 in the Gold to All-Ohio Toledo.

Ohio Varsity Blue- lost in the Round of 32 in the Gold to the Illinois Rising Stars Gold.

16U: Silver Bracket

DB Hoops- Blair- lost in the 16U Silver Bracket championship game to the South Carolina Raptors.

**DB Hoops roster includes Max Erb of North Canton Hoover, Zack Brandy of Hudson, Ried Worstell of Canton McKinley, Lucas Strouble of Marlington, Miles Griffin of Massillon Jackson, Javon Johnson of Glen Oak, Nick Dillon of Massillon Jackson, Daniel Fanelly of Green, Kyle Johnson of Massillon Perry, Mike Mills of Canton McKinley, and Harrison Blackledge of North Canton Hoover.

Ohio Playmakerz- lost in the Final 4 of the Silver Bracket to the South Carolina Raptors.

16U: Bronze Bracket:

Ohio Hoopsters- Cash- lost in the 16U Bronze Bracket championship contest to the Michigan Hurricanes.

Columbus Predators- lost in the Final Four of the Bronze Bracket to Ohio Hoopsters- Cash.

15U: Gold Bracket:

King James Shooting Stars- lost in the 15U Gold Bracket title game to Expressions Elite out of Maine.

All-Ohio Red- lost in the Final Four of Gold Bracket play to Expressions Elite.

Ohio Basketball Club- lost in Elite of Gold Bracket to All-Ohio Red.

Lake Erie Elite- lost in the Sweet 16 o Gold Bracket action to a very good Mid America Elite squad.

**Lake Erie Elite’s roster includes David Doster of Sandusky Perkins, Cody Thompson o Huron, Gabe Camella of Huron, Chris Laughlin of Milan Edison, Ricky Heck of Monroeville, Denarius Harris of Sandusky St. Mary, Nic Williams of Sandusky Perkins, Luke Frankboner of Milan Edison, Bob Harwood of Norwalk St. Paul, and Derek Gray of Clyde.

15U: Silver Bracket

Ohio Tar Heels- lost in the 15U Silver Bracket Final Four to Indiana Elite Hoopmatics who eventually won the Silver.

15U: Bronze Bracket

Ohio Tigers Select- lost in the 15U Bronze championship game to BSA Select out of Pennsylvania.

14U: Gold Bracket

Team Berea- lost in the 14U Final Four of the Gold Bracket to the Running Rebels out of Wisconsin, 41-36. Team Berea is led by stud post player Esa Ahmad.

13U: Gold Bracket:

Cincinnati Lakers- defeated Georgia Stars Black 50-34 to capture the 13U Gold Bracket title.

10U: Gold Bracket

All-Ohio Red- won the 10U Gold Bracket by defeating the Indy Rising Stars.

Top Performers List:
**Games and Players we saw.

Fab Five:
Kenny Kaminski (6’7/2012)- Medina/All-Ohio Red
Jordan Potts (5’11/2012)- Northland/All-Ohio Red
Peyton Aldridge (6’6/2014)- La Brae/Team CBIZ
Rosel Hurley (6’3/2014)- Shaker Heights/All-Ohio Red
Larry Austin (6’1/2014)- Lanphier (IL)/Mid-America Elite

Other Top Performers:

-17U
Terry Rozier (6’0/2012)- Shaker Heights/All-Ohio Red
Jake Kretzer (6’6/2012)- Waverly/All-Ohio Red
Geovonie McKnight (6’3/2012)- Middletown/All-Ohio Red
Jalen Robinson (6’8/2012)- Northland/All-Ohio Red
Elijah Macon (6’9/2012)- Columbus/All-Ohio Red
Leroy Alexander (6’2/2012)- Toledo Whitmer/All-Ohio Red
Deontae Hawkins (6’7/2012)- Dayton Dunbar/All-Ohio Red
CJ Gettys (6’10/2012)- Findlay/All-Ohio Purple
Adolphus Washington (6’4/2012)- Cincinnati Taft/All-Ohio Purple
Josh Lemons (5’10/2012)- Cincinnati La Salle/All-Ohio Purple
Zeek Rogers (5’8/2012)- Westerville South/Ohio Basketball Club
Eric Truog (6’10/2012)- Kenston/Ohio Basketball Club
Curtis Oakley (6’4/2012)- Brush/Ohio Basketball Club
Landon Gauldon (5’10/2012)- Cincinnati Aiken/Queen City Prophets
Michael Van Kleunen (6’6/2012)- Mason/Queen City Prophets
Erron Nichols (6’4/2012)- Cincinnati Withrow/Queen City Prophets
Tim Coleman (6’1/2013)- Cincinnati Withrow/Queen City Prophets
Jaihlen Teague (6’0/2011)- Middletown/Queen City Prophets

-15U
Trey Grundy (6’6/2014)- Henry Clay (KY)/King James Shooting Stars
Jordan Green (6’5/2014)- Henry Clay (KY)/King James Shooting Stars
DeShone Kizer (6’4/2014)- Toledo CC/King James Shooting Stars
Javon Bess (6’4/2014)- Pickerington Central/King James Shooting Stars
Jae’sean Tate (6’4/2014)- Pickerington Central/King James Shooting Stars
D’angelo Russell (6’3/2014)- All-Ohio Red
William Green (6’1/2014)- Dayton Dunbar/All-Ohio Red
Kendrick Mallory (6’0/2014)- Trotwood-Madison/All-Ohio Red
JeMichael Blanton (6’2/2014)- Dayton Thurgood Marshall/All-Ohio Red
Mario Davison (5’10/2014)- Mansfield Sr./All-Ohio Red
Donovan Benson (6’4/2014)- Mansfield Sr./All-Ohio Red
Adam Gigax (6’4/2014)- Cincinnati Moeller/All-Ohio Red
Jaesean Lewis (6’3/2014)- Columbus Africentric/Hidden Gems
Manny Powell (5’6/2014)- Gahanna Lincoln/Hidden Gems
Keith Scowden (6’4/2014)- Gahanna Lincoln/Hidden Gems
Shamonte Clark-Manning (6’4/2014)- Eastmoor/Hidden Gems
Jahmal Hughes (5’9/2014)- Eastmoor/Hidden Gems
Malik Turner (6’1/2014)- Sacred Heart Griffin (IL)/Mid-America Elite
Dylan Portwood (6’4/2014)- Scott County (KY)/Mid-America Elite
Jackson Davis (6’7/2014)- Lafayette (KY)/Mid-America Elite
Gabe Green (6’0/2015)- Blessed Sacrement (IL)/Mid-America Elite
Sean Omara (6’8/2014)- Benet Academy (IL)/Mid-America Elite
Grant Benzinger (6’1/2014)- Moeller/Ohio Tar Heels
Cameron Taylor (5’11/2014)- Northmont/Ohio Tar Heels
Vincent Edwards (6’6/2014)- Middletown/Ohio Tar Heels
Elliot Lang (6’5/2014)- Cincinnati St. Xavier/Ohio Tar Heels
Rod Mills (6’5/2014)- Cincinnati St. Xavier/Ohio Tar Heels
Riley LaChance (6’1/2014)- Brookfield Central (WI)/Ray Allen Select
Luke Saseen (6’4/2014)- Wheeling Park (WV)/Team CBIZ
Conner Krizancic (6’2/2014)- Mentor/Team CBIZ
Brandon Fritts (6’4/2014)- Mentor/Team CBIZ
Tony Vuyancih (6’3/2014)- Lakewood St. Edward/Team CBIZ
Ronnie Smith (5’9/2014)- Elyria/TNBA West
Cameron Kuhn (5’11/2014)- Vermilion/TNBA West
David Black (6’4/2014)- Cleveland St. Ignatius/TNBA West
Ahmad Frost (5’10/2014)- Cincinnati Wyoming/Cincinnati Knights
Trevon Hudson (6’3/2014)- Cincinnati Colerain/Cincinnati Knights
Bruce Williams (6’4/2014)- Georgetown/Cincinnati Knights
Jalen Avery (5’11/2014)- Holy Cross (KY)/Cincinnati Knights

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *