D-I Boys Basketball Postseason Preview

Image

Who is going to play for district, regional and state titles?

Who wins a district title? Who claims the regional championships? Who makes the Final Four? Who wins the state title? Who is a wildcard?
What region is deepest? All the answers are here…


OHIO HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL STATE TOURNAMENT PREVIEW

Other Divisions

Division
II

Division
III

Division
IV

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

DIVISION I

Division I Tournament Breakdown:

 When we started looking over the Division I brackets and began to disect them; it became apparent we would be able to make a case for at least a dozen teams to cut the nets down in late March. To say making some educated predictions was difficult would be a complete understatement.

**Please pay more attention to our teams we “love and like” than our actual predictions. Predictions are just for something to talk about. The teams we love and like all have a legitimate chance of advancing deep into tournament play and we won’t be surprised by any of the teams we listed under those categories.

After hours of studying, here is what we came up with.

TOLEDO REGIONAL: 
Districts- Canton Memorial Civic Center, Copley High School, Bowling Green State University, and University of Toledo.

Canton Memorial Civic Center:

Teams we like: Massillon Jackson, Canton McKinley, North Canton Hoover, and Canton Timken

Best 1st Round Sectional Game: Uniontown Lake vs. Massillon Perry- 3/2/2011 (6:15 p.m. @ Canton Memorial Civic Center)

Possible 2nd Round Sectional Games: Massillon Jackson vs. Wooster, Canton McKinley vs. North Canton Hoover, Canton Timken vs. Massillon Washington, and Canton Glen Oak vs. Massillon Perry

District Championship Game Prediction: Massillon Jackson over Canton Timken

Copley High School:

*Teams we like: Stow, Green, and Akron East

Best 1st Round Sectional Game: Akron Garfield vs. Kent Roosevelt- 3/2/2011 (7:30 p.m. @ Copley High School)

Possible 2nd Round Sectional Games: Stow vs. Barberton, Akron East vs. Wadsworth, Green vs. Nordonia, and Kent vs. Firestone

District Championship Game Prediction: Akron East over Akron Firestone

Bowling Green State University:

*Teams we love: Bowling Green
*Teams we like: Findlay and Lima Senior

Best 1st Round Sectional Game: Perrysburg vs. Lima Senior- 3/1/2011 (7 p.m. @ Liberty-Benton High School)

Possible 2nd Round Sectional Games: Mansfield Sr. vs. Marion Harding and Lima Senior vs. Bowling Green

District Championship Game Prediction: Bowling Green over Mansfield Senior

University of Toledo:

*Teams we love: Toledo St. John’s
*Teams we like: Toledo Central Catholic, Toledo Whitmer, Toledo Bowsher, and Holland Springfield

Best 1st Round Sectional Game: Holland Springfield vs. Toledo St. Francis DeSales- 3/1/2011 (7 p.m. @ Toledo Central Catholic High School)

Possible 2nd Round Sectional Games: Toledo Bowsher vs. Holland Springfield and Toledo Whitmer vs. Toledo Start

District Championship Game Prediction: Toledo St. John’s over Toledo Central Catholic

Regional Outlook:

Regional Semis: Massillon Jackson over Akron East and Toledo St. John’s over Bowling Green

Regional Winner: Toledo St. John’s

CLEVELAND STATE REGIONAL:
Districts- Brecksville-Broadview Heights High School, Solon High School, Midview High School, and Euclid High School.

Brecksville-Broadview Heights High School:

*Teams we love: Lakewood St. Edward
*Teams we like: Richfield Revere

Best 1st Round Sectional Game: Medina Highland vs. Parma Normandy- 3/1/2011- (6 p.m. @ Brecksville-Broadview Heights High School)

Possible 2nd Round Sectional Games: Copley vs. Medina Highland, Cleveland John Marshall vs. Lakewood St. Edward, Midpark vs. Richfield Revere, North Royalton vs. Midview

District Championship Game Prediction: Lakewood St. Edward over Richfield Revere

Solon High School:

*Teams we love: Garfield Heights, Cleveland Heights, Warren Harding, and Shaker Heights
*Teams we like: Euclid and Cleveland St.Ignatius

Best 1st Round Sectional Game: Shaker Heights vs. Cleveland JFK- 3/2/2011 (6 p.m. @ Solon High School)

Possible 2nd Round Sectional Games: Garfield Heights vs. Warren Howland, Cleveland Heights vs. Maple Heights, Warren Harding vs. Euclid, and Shaker Heights vs. Cleveland St. Ignatius

District Championship Game Prediction: Cleveland Heights over Warren Harding

Midview High School:

Teams we like: Avon Lake, Brunswick, and Strongsville

Best 1st Round Sectional Game: Lorain vs. Brecksville-Broadview Heights- 3/2/2011 (6 p.m. @ Midview High School)

Possible 2nd Round Sectional Games: Avon Lake vs. Berea, Westlake vs. Brunswick, Strongsville vs. North Olmsted, Lorain vs. Medina

District Championship Game Prediction: Strongsville over Brunswick

Euclid High School:

*Teams we love: Mentor
*Teams we like: Brush

Best 1st Round Sectional Game: Solon vs. Ashtabula Lakeside- 3/1/2011 (7:30 p.m. @ Euclid High School)

Possible 2nd Round Sectional Games: Brush vs. Madison, Willoughby South vs. Solon, Mayfield vs. East Cleveland Shaw, and Cleveland East Tech vs. Mentor

District Championship Game Prediction: Mentor over Brush

Regional Outlook:

Regional Semis: Lakewood St. Edward over Cleveland Heights and Mentor over Strongsville

Regional Winner: Lakewood St. Edward

COLUMBUS FAIRGROUNDS REGIONAL:

Districts- Columbus 1, Columbus 2, Columbus 3, and University of Dayton

Columbus Fairground Coliseum 2:

Teams we love: Columbus Northland
Teams we like: Upper Arlington and Delaware Hayes

Best 1st Round Sectional Game: Olentangy Orange vs. Hilliard Davidson- 2/22/2011 (6 p.m. @ Jonathan Alder High School) and Mount Vernon vs. Westerville Central- 2/22/2011 (8 p.m. @ Jonathan Alder High School)

Possible 2nd Round Sectional Games: Upper Arlington vs. Thomas Worthington, Olentangy Orange vs. Westerville Central, Northland vs. Franklin Heights, and Olentangy Liberty vs. Delaware Hayes

District Championship Game Prediction: Northland over Upper Arlington

Columbus Fairground Coliseum 3:

Teams we love: Walnut Ridge and Gahanna Lincoln
Teams we like: Dublin Coffman and Westerville North

Best 1st Round Sectional Game: Grove City vs. Tri-Valley- 2/22/2011 (6 p.m. @ Lakewood High School), Columbus Whetstone vs. Columbus St. Charles- 2/22/2011 (6 p.m. @ Hilliard Bradley High School), and Columbus Beechcroft vs. Columbus Brookhaven- 2/23/2011 (6 p.m. @ Delaware Hayes High School)

Possible 2nd Round Sectional Games: Walnut Ridge vs. Grove City, Columbus St. Charles vs. Dublin Coffman, Columbus West vs. Gahanna Lincoln, and Columbus Beechcroft vs. Westerville North

District Championship Game Prediction: Walnut Ridge over Gahanna Lincoln

University of Dayton 5:

Teams we love: Lakota East
Teams we like: Cincinnati Princeton

Best 1st Round Sectional Game: Cincinnati Western Hills vs. Cincinnati Northwest- 2/26/2011 (8 p.m. @ Mason High School)

Possible 2nd Round Sectional Games: Cincinnati Hughes vs. Lakota East, Cincinnati Elder vs. Milford, and Cincinnati Princeton vs. Cincinnati Western Hills

District Championship Game Prediction: Lakota East over Cincinnati Princeton

Columbus Fairground Coliseum 1:

Teams we love: Westerville South
Teams we like: Pickerington North and Marion-Franklin

Best 1st Round Sectional Game: Columbus Independence vs. Reynoldsburg- 2/22/2011 (6 p.m. @ Heath High School), Pickerington Central vs. Marion-Franklin- 2/22/2011 (8 p.m. @ Heath High School), and Newark vs. Worthington Kilbourne- 2/23/2011 (Hilliard Bradley High School)

Possible 2nd Round Sectional Games: Watkins Memorial vs. Westerville South, Reynoldsburg vs. Marion-Franklin, New Albany vs. Newark, and Dublin Scioto vs. Pickerington North

District Championship Game Prediction: Westerville South over Pickerington North

Regional Outlook:

Regional Semis: Columbus Northland over Columbus Walnut Ridge and Lakota East over Westerville South

Regional Winner:
Columbus Northland

XAVIER UNIVERSITY REGIONAL:

Districts- University of Dayton 1, University of Dayton 2, University of Dayton 3, and University of Dayton 4

University of Dayton 1:

Teams we like: Cincinnati Withrow, Mason, Troy, and Clayton Northmont

Best 1st Round Sectional Game: Beavercreek vs. Xenia- 2/26/2011 (6:30 p.m. @ Trotwood-Madison High School)

Possible 2nd Round Sectional Games: Troy vs. Clayton Northmont, Springboro vs. Xenia, Mason vs. Cincinnati Anderson, and Cincinnati Withrow vs. Harrison

District Championship Game Prediction: Cincinnati Withrow over Troy

University of Dayton 2:

Teams we love: Cincinnati Moeller
Teams we like: Trotwood-Madison

Best 1st Round Sectional Game: Cincinnati Oak Hills vs. Hamilton- 2/25/2011 (8 p.m. @ Lakota West High School)

Possible 2nd Round Sectional Games: Cincinnati Turpin vs. Glen Este, Cincinnati Moeller vs. Oak Hills, West Carrollton vs. Centerville, and Tecumseh vs. Trotwood-Madison

District Championship Game Prediction: Cincinnati Moeller over Trotwood-Madison

University of Dayton 3:

Teams we love: Huber Heights Wayne
Teams we like: Middletown and Winton Woods

Best 1st Round Sectional Game: Middletown vs. Cincinnati Woodward- 2/26/2011 (3 p.m. @ Mason High School)

Possible 2nd Round Sectional Games: Dayton Belmont vs. Huber Heights Wayne, Middletown vs. Walnut Hills, and Winton Woods vs. Lakota West

District Championship Game Prediction: Huber Heights Wayne over Middletown

University of Dayton 4:

Teams we love: Cincinnati La Salle

Best 1st Round Sectional Game: Fairborn vs. Vandalia-Bulter- 2/26/2011 (8 p.m. @ Centerville High School)

Possible 2nd Round Sectional Games: Amelia vs. Cincinnati La Salle and Vandalia-Butler vs. Miamisburg

District Championship Game Prediction: Cincinnati La Salle over Sidney

Regional Outlook:

Regional Semis: Cincinnati Moeller over Cincinnati Withrow and Huber Heights Wayne over Cincinnati La Salle

Regional Winner:
Huber Heights Wayne over Cincinnati Moeller

STATE TOURNAMENT PREDICTIONS

State Semis: Toledo St. John’s over Lakewood St. Edward and Columbus Northland over Huber Heights Wayne

State Champion: Columbus Northland

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *