Picking the Playoff Winners in Week 12; See who we say moves on to Week 13

Image

Here’s who we say wins…

I wasn’t sure what a good percentage would be for my Regional
Quarterfinal picks, but when Drew Pasteur released his Fantastic 50 I
was pleasantly surprised. Drew and his formula picked 80% of the winners
and he was ecstatic. I guess I am too since I got 75% of my picks
right.


I wasn’t sure what a good percentage would be for my Regional Quarterfinals picks, but when Drew Pasteur released his Fantastic 50 I was pleasantly surprised. Drew and his formula picked 80% of the winners and he was ecstatic. I guess I am too since I got 75% of my picks right.

I did decidedly better Friday night (40-8) than I did Saturday (32-16). I was a perfect 16-for-16 in Division IV and a pedestrian 8-for-16 in D-I. Still overall I went 72-24 (75%). I also got 13-of-16 right in both D-V and VI.

On a side note, I also predicted region winners last week. Five of those I tabbed to play in Week 13 are already out (and italicized).

Here’s how I see Week 12 wrapping up…

2010
REGIONAL SEMIFINAL PICKS

DIVISION
I

Region 1
1 Solon (11-0) vs. 4 Austintown-Fitch (10-1), Warren G. Harding Mollenkopf Stadium: SOLON
2 Cleveland Glenville (11-0) vs. 3 Lakewood St. Edward (11-0), Parma Byers Field: ST. EDWARD
Regional Champion: St. Edward

Region 2
8 Medina (9-2) vs. 4 Toledo St. John’s Jesuit (10-1), Huron Memorial Stadium: MEDINA
7 Twinsburg (10-1) vs. 3 Toledo Whitmer (10-1), Ashland Community Stadium: WHITMER
Regional Champion: McKinley (lost to Medina)

Region 3
1 Pickerington Central (10-0) vs. 4 Westerville South (9-2), Gahanna Lincoln Stadium: PICK CENTRAL
2 Hilliard Davidson (11-0) vs. 3 Springfield (9-2), Ohio Wesleyan University Selby Field: DAVIDSON
Regional Champion: Pick Central

Region 4
8 Huber Heights Wayne (8-3) vs. 5 Centerville (9-2), Dayton Welcome Stadium: CENTERVILLE
2 Cincinnati Colerain (11-0) vs. 6 Cincinnati St. Xavier (6-4), University of Cincinnati Nippert Stadium: COLERAIN
Regional Champion: Colerain


DIVISION
II

Region 5
1 Tallmadge (11-0) vs. 4 Ashland (9-2), Massillon Paul Brown Tiger Stadium: ASHLAND
2 Mentor Lake Catholic (10-1) vs. 6 Warren Howland (11-0), Solon Stewart Field: LAKE CATHOLIC
Regional Champion: Lake Catholic

Region 6
8 Sandusky (7-4) vs. 5 Maple Heights (11-0), Avon Lake Memorial Stadium: MAPLE HEIGHTS
7 Maumee (8-3) vs. 3 Olmsted Falls (8-3), Clyde Robert Bishop Stadium: MAUMEE
Regional Champion: Maple Heights

Region 7
1 Columbus Marion-Franklin (11-0) vs. 5 Sunbury Big Walnut (9-2), Westerville Central Warhawk Field: MARION-FRANKLIN
7 Dresden Tri-Valley (9-2) vs. 3 Uniontown Lake (8-3), New Philadelphia Woody Hayes Quaker Stadium: LAKE
Regional Champion: New Albany (lost to Tri-Valley)

Region 8
1 Cincinnati Winton Woods (10-1) vs. 4 Trotwood-Madison (9-2), Princeton Viking Stadium: WINTON WOODS
2 Kings Mills Kings (10-1) vs. 6 Cincinnati Mt. Healthy (9-2), Mason Atrium Stadium: KINGS
Regional Champion: Winton Woods


DIVISION
III

Region 9
1 Parma Padua Franciscan (8-3) vs. 4 Akron Buchtel (8-3), Brunswick Judy Kirsch Field: PADUA FRANCISCAN
7 Akron St. Vincent-St. Mary (7-4) vs. 6 Youngstown Cardinal Mooney (6-4), Uniontown Lake Blue Streak Stadium: MOONEY
Regional Champion: Mooney

Region 10
1 Columbus Bishop Watterson (9-1) vs. 5 Elida (9-2), Piqua Alexander Stadium: WATTERSON
2 Clyde (10-1) vs. 3 Tiffin Columbian (10-1), Fremont Harmon Stadium: COLUMBIAN
Regional Champion: Watterson

Region 11
1 Alliance Marlington (11-0) vs. 5 Newark Licking Valley (9-2), New Philadelphia Woody Hayes Quaker Stadium: MARLINGTON
7 Dover (9-2) vs. 3 Thornville Sheridan (11-0), Zanesville Sulsberger Memorial Stadium: DOVER
Regional Champion: Marlington

Region 12
1 Springfield Shawnee (10-1) vs. 4 Eaton (11-0), Clayton Northmont Good Samaritan Stadium: EATON
2 Cincinnati McNicholas (9-2) vs. 3 St. Bernard Roger Bacon (8-3), Goshen Jim Brown Stadium: MCNICK
Regional Champion: Wyoming (lost to Roger Bacon)


DIVISION IV

Region 13
1 Akron Manchester (11-0) vs. 5 Campbell Memorial (10-1), Ravenna Stadium: MANCHESTER
2 Chagrin Falls (10-1) vs. 6 Cortland Lakeview (9-2), Aurora Veterans Stadium Regional: CHAGRIN FALLS
Champion: Manchester

Region 14
1 Bellville Clear Fork (10-1) vs. 4 Genoa Area (11-0), Tiffin Frost-Kalnow Stadium: CLEAR FORK
2 Elyria Catholic (10-1) vs. 3 Orrville (8-3), Medina Ken Dukes Stadium Regional: ORRVILLE
Champion: Clear Fork

Region 15
1 Ironton (9-2) vs. 4 Sparta Highland (9-2), Logan Chieftain Stadium: IRONTON
2 Heath (10-1) vs. 3 Columbus Bishop Hartley (9-2), Johnstown Frank Chambers Stadium: HEATH
Regional Champion: Heath

Region 16
1 Clarksville Clinton-Massie (11-0) vs. 5 Kenton (10-1), Dayton Welcome Stadium: CLINTON-MASSIE
2 Plain City Jonathan Alder (10-1) vs. 6 Kettering Archbishop Alter (9-2), Troy Memorial Stadium: ALTER
Regional Champion: Clinton-Massie


DIVISION
V

Region 17
1 Youngstown Ursuline (11-0) vs. 5 Creston Norwayne (9-2), Green Memorial Stadium: URSULINE
2 Kirtland (11-0) vs. 3 Cuyahoga Heights (10-1), Bedford Bearcat Stadium: KIRTLAND
Regional Champion: Ursuline

Region 18
1 Archbold (11-0) vs. 4 Lima Central Catholic (10-1), Findlay Donnell Stadium: LCC
7 Jeromesville Hillsdale (10-1) vs. 3 Hamler Patrick Henry (10-1), Bowling Green: PATRICK HENRY
Regional Champion: LCC

Region 19
1 Oak Hill (10-1) vs. 4 Minford (9-2), Jackson Holzer Field: OAK HILL
2 Fredericktown (11-0) vs. 3 Wheelersburg (9-2), Nelsonville-York Boston Field: FREDERICKTOWN
Regional Champion: Fredericktown

Region 20
8 Hamilton Badin (6-5) vs. 5 Coldwater (8-3), Sidney Memorial Stadium: COLDWATER
2 West Jefferson (11-0) vs. 3 Cincinnati Hills Christian Academy (8-3), Kettering Roush: WEST JEFF
Regional Champion: Anna (lost to Coldwater)


DIVISION
VI

Region 21
8 Dalton (8-3) vs. 5 McDonald (9-2), Canton Central Catholic Lowell Klinefelter Field: DALTON
2 Mogadore (11-0) vs. 3 Thompson Ledgemont (11-0), Twinsburg Tiger Stadium: MOGADORE
Regional Champion: Wynford (lost to Dalton)

Region 22
1 Delphos St. John’s (11-0) vs. 4 Ada (10-1), Findlay Donnell Stadium: DSJ
2 McComb (11-0) vs. 3 Sycamore Mohawk (10-1), Fostoria Memorial Stadium: MCCOMB
Regional Champion: DSJ

Region 23
1 Shadyside (10-1) vs. 5 Malvern (8-3), Steubenville Harding Stadium: SHADYSIDE
2 Bridgeport (11-0) vs. 3 Newark Catholic (8-3), Zanesville Sulsberger Memorial Stadium: BRIDGEPORT
Regional Champion: Bridgeport

Region 24
8 Minster (6-5) vs. 5 Maria Stein Marion Local (9-2), Wapakoneta Harmon Field: MARION LOCAL
2 Sidney Lehman Catholic (10-1) vs. 3 Covington (11-0), Piqua Alexander Stadium: LEHMAN CATHOLIC
Regional Champion: Marion Local

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *