Picking the Playoff Winners in Week 11; See who we say moves on to Week 12

Image

Here’s who we say wins…

THE PLAYOFFS ARE HERE! It’s Week 11 and we’re picking winners…First things
first though. We also wrap our regular season picks and recap how we did picking with the Dayton Daily
News, Columbus Dispatch, Cincinnati Enquirer and Toledo Blade
. Did we menttion we say who will win


This week we begin making picks for the playoff games. First things
first though. Lets wrap our regular season picks…

DAYTON
DAILY NEWS

The three years I worked at the Dayton Daily, I had finishes of
second, third and fourth in the annual football pickers contest. If I
still worked there, I’d have a first place to add to it now. All season
long I matched wits with the pickers at the DDN and I finished on top –
barely. I went 15-5 in the final week of the season and Greg Billing
went 16-4. I finished three games ahead. WHIO TV’s Mike Hartsock, who
does the Prep Insider with us, finished third.

Here
are the Final Standings:

1. Eric Frantz 160-40 (15-5 last week)
2. Greg Billing 157-43 (16-4)
3. Mike Hartsock 152-48 (16-4)
4. Kyle Nagel 142-58 (14-6)
5. Marc Pendleton 136-64 (16-4)
6. Brian Kollars 133-67 (14-6)

COLUMBUS
DISPATCH PICKS

Last Week’s Results: 6-4*
*(Finished 48-12 in six weeks)

CINNCINNATI
ENQUIRER PICKS

Last Week’s Results: 8-2*
*(Finished 22-8 in three weeks)

TOLEDO
BLADE PICKS

Last Week’s Results: 5-4*
*(20-9 in three weeks)

2010
REGIONAL QUARTERFINAL AND REGIONAL CHAMPION PICKS

DIVISION
I

Region 1
8 Brecksville-Broadview Heights (7-3) at 1 Solon (10-0): Solon
7 Warren G. Harding (8-2) at 2 Cleveland Glenville (10-0): Glenville
6 Mentor (7-3) at 3 Lakewood St. Edward (10-0): St. Edward
5 Willoughby South (9-1) at 4 Austintown-Fitch (9-1): Fitch
Regional Champion: St. Edward

Region 2
8 Medina (8-2) at 1 Canton McKinley (8-2): McKinley
7 Twinsburg (9-1) at 2 Sylvania Southview (10-0): Southview
6 Massillon Washington (7-3) at 3 Toledo Whitmer (9-1): Whitmer
5 Fremont Ross (9-1) at 4 Toledo St. John’s Jesuit (9-1): Fremont Ross
Regional Champion: McKinley

Region 3
8 Troy (8-2) at 1 Pickerington Central (9-0): Pick Central
7 Columbus Northland (8-2) at 2 Hilliard Davidson (10-0): Davidson
6 Hilliard Darby (8-2) at 3 Springfield (8-2): Springfield
5 Dublin Coffman (8-2) at 4 Westerville South (8-2): Coffman
Regional Champion: Pick Central

Region 4
8 Huber Heights Wayne (7-3) at 1 Middletown (10-0): Middletown
7 Hamilton (7-3) at 2 Cincinnati Colerain (10-0): Colerain
6 Cincinnati St. Xavier (5-4) at 3 Cincinnati LaSalle (9-1): LaSalle
5 Centerville (8-2) at 4 Cincinnati Archbishop Moeller (7-3): Moeller
Regional Champion: Colerain

DIVISION
II

Region 5

8 Kent Roosevelt (8-2) at 1 Tallmadge (10-0): Tallmadge
7 Chagrin Falls Kenston (8-2) at 2 Mentor Lake Catholic (9-1): Lake
Catholic
6 Warren Howland (10-0) at 3 Copley (9-1): Howland
5 Aurora (8-2) at 4 Ashland (8-2): Ashland
Regional Champion: Lake Catholic

Region 6
8 Sandusky (6-4) at 1 Avon (10-0): Avon
7 Maumee (7-3) at 2 Avon Lake (8-2): Avon Lake
6 Cleveland John F. Kennedy (7-3) at 3 Olmsted Falls (7-3): Olmsted
Falls
5 Maple Heights (10-0) at 4 Toledo Central Catholic (8-2): Maple Heights
Regional Champion: Maple Heights

Region 7
8 Zanesville (9-1) at 1 Columbus Marion-Franklin (10-0): Marion-Franklin
7 Dresden Tri-Valley (8-2) at 2 New Albany (10-0): New Albany
6 Columbus St. Charles (5-4) at 3 Uniontown Lake (7-3): Lake
5 Sunbury Big Walnut (8-2) at 4 Canal Winchester (9-1): Canal Winchester
Regional Champion: New Albany

Region 8
8 Dayton Carroll (7-3) at 1 Cincinnati Winton Woods (9-1): Winton Woods
7 New Carlisle Tecumseh (7-3) at 2 Kings Mills Kings (9-1): Kings
6 Cincinnati Mount Healthy (8-2) at 3 Cincinnati Turpin (9-1): Turpin
5 Harrison (5-5) at 4 Trotwood-Madison (8-2): Trotwood-Madison
Regional Champion: Winton Woods

DIVISION
III

Region 9

8 Hunting Valley University School (7-3) at 1 Parma Padua Franciscan
(7-3): Padua Franciscan
7 Akron St. Vincent-St. Mary (6-4) at 2 Hubbard (8-2): SVSM
6 Youngstown Cardinal Mooney (5-4) at 3 Mogadore Field (7-3): Mooney
5 Poland Seminary (7-3) at 4 Akron Buchtel (7-3): Poland
Regional Champion: Mooney

Region 10
8 Columbus St. Francis DeSales (5-5) at 1 Columbus Bishop Watterson
(8-1): Watterson
7 Shelby (8-2) at 2 Clyde (9-1): Clyde
6 Columbus Eastmoor Academy (6-3) at 3 Tiffin Columbian (9-1): Eastmoor
5 Elida (8-2) at 4 Tipp City Tippecanoe (9-1): Tippecanoe
Regional Champion: Watterson

Region 11
8 Minerva (8-2) at 1 Alliance Marlington (10-0): Marlington
7 Dover (8-2) at 2 Steubenville (8-2): Steubenville
6 Salem (8-2) at 3 Thornville Sheridan (10-0): Sheridan
5 Newark Licking Valley (8-2) at 4 East Liverpool (8-2): Licking Valley
Regional Champion: Marlington

Region 12
8 Washington Court House Washington (8-2) at 1 Springfield Shawnee
(9-1): Shawnee
7 Dayton Dunbar (7-3) at 2 Cin. Archbishop McNicholas (8-2): McNicholas
6 Cincinnati Wyoming (9-1) at 3 St. Bernard Roger Bacon (7-3): Wyoming
5 Jackson (9-1) at 4 Eaton (10-0): Eaton
Regional Champion: Wyoming

DIVISION
IV

Region 13

8 Perry (6-4) at 1 Akron Manchester (10-0): Manchester
7 Garrettsville Garfield (8-2) at 2 Chagrin Falls (9-1): Chagrin Falls
6 Cortland Lakeview (8-2) at 3 St. Clairsville (8-2): Lakeview
5 Campbell Memorial (9-1) at 4 Martins Ferry (7-2): Memorial
Regional Champion: Manchester

Region 14
8 Mansfield Ontario (7-3) at 1 Bellville Clear Fork (9-1): Clear Fork
7 Huron (7-3) at 2 Elyria Catholic (9-1): Elyria Catholic
6 Wooster Triway (8-2) at 3 Orrville (7-3): Orrville
5 Ottawa-Glandorf (8-2) at 4 Genoa Area (10-0): Genoa
Regional Champion: Clear Fork

Region 15
8 Coshocton (8-2) at 1 Ironton (8-2): Ironton
7 Albany Alexander (8-2) at 2 Heath (9-1): Heath
6 Amanda-Clearcreek (7-3) at 3 Columbus Bishop Hartley (8-2): Hartley
5 Portsmouth West (8-2) at 4 Sparta Highland (8-2): Highland
Regional Champion: Heath

Region 16
8 Cincinnati Taft (7-3) at 1 Clarksville Clinton-Massie (10-0):
Clinton-Massie
7 Waynesville (8-2) at 2 Plain City Jonathan Alder (9-1): Alder
6 Kettering Archbishop Alter (8-2) at 3 Cincinnati North College Hill
(10-0): Alter
5 Kenton (9-1) at 4 Carlisle (10-0): Kenton
Regional Champion: Clinton-Massie

DIVISION
V

Region 17

8 North Lima South Range (7-3) at 1 Youngstown Ursuline (10-0): Ursuline
7 Independence (8-2) at 2 Kirtland (10-0): Kirtland
6 Hanoverton United (7-3) at 3 Cuyahoga Heights (9-1): Cuyahoga Heights
5 Creston Norwayne (8-2) at 4 Columbiana Crestview (9-1): Crestview
Regional Champion: Ursuline

Region 18
8 Northwood (7-3) at 1 Archbold (10-0): Archbold
7 Jeromesville Hillsdale (9-1) at 2 Collins Western Reserve (10-0):
Hillsdale
6 Columbia Station Columbia (9-1) at 3 Hamler Patrick Henry (9-1):
Patrick Henry
5 Defiance Tinora (10-0) at 4 Lima Central Catholic (9-1): LCC
Regional Champion: LCC

Region 19
8 Coal Grove Dawson-Bryant (8-2) at 1 Oak Hill (9-1): Oak Hill
7 Woodsfield Monroe Central (8-2) at 2 Fredericktown (10-0):
Fredericktown
6 West Lafayette Ridgewood (10-0) at 3 Wheelersburg (8-2): Wheelersburg
5 Nelsonville-York (8-2) at 4 Minford (8-2): Nelsonville-York
Regional Champion: Fredericktown

Region 20
8 Hamilton Badin (5-5) at 1 Richwood North Union (10-0): Badin
7 Cin. Summit Country Day (7-3) at 2 West Jefferson (10-0): West
Jefferson
6 Lees Creek East Clinton (8-2) at 3 Cincinnati Hills Christian Acad.
(7-3): CHCA
5 Coldwater (7-3) at 4 Anna (8-2): Anna
Regional Champion: Anna

DIVISION
VI

Region 21

8 Dalton (7-3) at 1 Bucyrus Wynford (10-0): Wynford
7 New Washington Buckeye Central (9-1) at 2 Mogadore (10-0): Mogadore
6 Monroeville (8-2) at 3 Thompson Ledgemont (10-0): Monroeville
5 McDonald (8-2) at 4 Berlin Center Western Reserve (9-1): Western
Reserve
Regional Champion: Wynford

Region 22
8 Edgerton (7-3) at 1 Delphos St. John’s (10-0): DSJ
7 Fremont St. Joseph Central Catholic (9-1) at 2 McComb (10-0): McComb
6 Toledo Christian (8-2) at 3 Sycamore Mohawk (9-1): Mohawk
5 Leipsic (9-1) at 4 Ada (9-1): Ada
Regional Champion: DSJ

Region 23
8 Glouster Trimble (7-3) at 1 Shadyside (9-1): Shadyside
7 Salineville Southern (8-2) at 2 Bridgeport (10-0): Bridgeport
6 Lancaster Fairfield Christian Academy (9-0) at 3 Newark Catholic
(7-3): NC
5 Malvern (7-3) at 4 Willow Wood Symmes Valley (9-1): Malvern
Regional Champion: Bridgeport

Region 24
8 Minster (5-5) at 1 Springfield Catholic Central (9-1): Minster
7 Lockland (6-4) at 2 Sidney Lehman Catholic (9-1): Lehman
6 Ansonia (9-1) at 3 Covington (10-0): Covington
5 Maria Stein Marion Local (8-2) at 4 Fort Loramie (8-2): Marion Local
Regional Champion: Marion Local

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *