Football Playoff Pairings & Final Computer Points

Image

2010 State Playoff Pairings

Who is in? Who is out? Who plays who? And Where? We have all the answers here…


Who is in? Who is out? Who plays who? And Where? We have all the answers here…

Five of the six defending state champions made the playoffs again. The only exception was in Division VI where 2009 state champion Norwalk St. Paul finished tied for ninth in Region 21.

REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

DIVISION I

Games tentatively scheduled for 7 p.m. Saturday, Nov. 6.

Region 1

8 Brecksville-Broadview Heights (7-3) at 1 Solon (10-0)

7 Warren G. Harding (8-2) at 2 Cleveland Glenville (10-0)

6 Mentor (7-3) at 3 Lakewood St. Edward (10-0)

5 Willoughby South (9-1) at 4 Austintown-Fitch (9-1)

Region 2

8 Medina (8-2) at 1 Canton McKinley (8-2)

7 Twinsburg (9-1) at 2 Sylvania Southview (10-0)

6 Massillon Washington (7-3) at 3 Toledo Whitmer (9-1)

5 Fremont Ross (9-1) at 4 Toledo St. John’s Jesuit (9-1)

Region 3

8 Troy (8-2) at 1 Pickerington Central (9-0)

7 Columbus Northland (8-2) at 2 Hilliard Davidson (10-0)

6 Hilliard Darby (8-2) at 3 Springfield (8-2)

5 Dublin Coffman (8-2) at 4 Westerville South (8-2)

Region 4

8 Huber Heights Wayne (7-3) at 1 Middletown (10-0)

7 Hamilton (7-3) at 2 Cincinnati Colerain (10-0)

6 Cincinnati St. Xavier (5-4) at 3 Cincinnati LaSalle (9-1)

5 Centerville (8-2) at 4 Cincinnati Archbishop Moeller (7-3)

DIVISION II

Games tentatively scheduled for 7:30 p.m. Friday, Nov. 5.

Region 5

8 Kent Roosevelt (8-2) at 1 Tallmadge (10-0)

7 Chagrin Falls Kenston (8-2) at 2 Mentor Lake Catholic (9-1)

6 Warren Howland (10-0) at 3 Copley (9-1)

5 Aurora (8-2) at 4 Ashland (8-2)

Region 6

8 Sandusky (6-4) at 1 Avon (10-0)

7 Maumee (7-3) at 2 Avon Lake (8-2)

6 Cleveland John F. Kennedy (7-3) at 3 Olmsted Falls (7-3)

5 Maple Heights (10-0) at 4 Toledo Central Catholic (8-2)

Region 7

8 Zanesville (9-1) at 1 Columbus Marion-Franklin (10-0)

7 Dresden Tri-Valley (8-2) at 2 New Albany (10-0)

6 Columbus St. Charles (5-4) at 3 Uniontown Lake (7-3)

5 Sunbury Big Walnut (8-2) at 4 Canal Winchester (9-1)

Region 8

8 Dayton Carroll (7-3) at 1 Cincinnati Winton Woods (9-1)

7 New Carlisle Tecumseh (7-3) at 2 Kings Mills Kings (9-1)

6 Cincinnati Mount Healthy (8-2) at 3 Cincinnati Turpin (9-1)

5 Harrison (5-5) at 4 Trotwood-Madison (8-2)

DIVISION III

Games tentatively scheduled for 7 p.m. Saturday, Nov. 6.

Region 9

8 Hunting Valley University School (7-3) at 1 Parma Padua Franciscan (7-3)

7 Akron St. Vincent-St. Mary (6-4) at 2 Hubbard (8-2)

6 Youngstown Cardinal Mooney (5-4) at 3 Mogadore Field (7-3)

5 Poland Seminary (7-3) at 4 Akron Buchtel (7-3)

Region 10

8 Columbus St. Francis DeSales (5-5) at 1 Columbus Bishop Watterson (8-1)

7 Shelby (8-2) at 2 Clyde (9-1)

6 Columbus Eastmoor Academy (6-3) at 3 Tiffin Columbian (9-1)

5 Elida (8-2) at 4 Tipp City Tippecanoe (9-1)

Region 11

8 Minerva (8-2) at 1 Alliance Marlington (10-0)

7 Dover (8-2) at 2 Steubenville (8-2)

6 Salem (8-2) at 3 Thornville Sheridan (10-0)

5 Newark Licking Valley (8-2) at 4 East Liverpool (8-2)

Region 12

8 Washington Court House Washington (8-2) at 1 Springfield Shawnee (9-1)

7 Dayton Dunbar (7-3) at 2 Cin. Archbishop McNicholas (8-2)

6 Cincinnati Wyoming (9-1) at 3 St. Bernard Roger Bacon (7-3)

5 Jackson (9-1) at 4 Eaton (10-0)

DIVISION IV

Games tentatively scheduled for 7:30 p.m. Friday, Nov. 5.

Region 13

8 Perry (6-4) at 1 Akron Manchester (10-0)

7 Garrettsville Garfield (8-2) at 2 Chagrin Falls (9-1)

6 Cortland Lakeview (8-2) at 3 St. Clairsville (8-2)

5 Campbell Memorial (9-1) at 4 Martins Ferry (7-2)

Region 14

8 Mansfield Ontario (7-3) at 1 Bellville Clear Fork (9-1)

7 Huron (7-3) at 2 Elyria Catholic (9-1)

6 Wooster Triway (8-2) at 3 Orrville (7-3)

5 Ottawa-Glandorf (8-2) at 4 Genoa Area (10-0)

Region 15

8 Coshocton (8-2) at 1 Ironton (8-2)

7 Albany Alexander (8-2) at 2 Heath (9-1)

6 Amanda-Clearcreek (7-3) at 3 Columbus Bishop Hartley (8-2)

5 Portsmouth West (8-2) at 4 Sparta Highland (8-2)

Region 16

8 Cincinnati Taft (7-3) at 1 Clarksville Clinton-Massie (10-0)

7 Waynesville (8-2) at 2 Plain City Jonathan Alder (9-1)

6 Kettering Archbishop Alter (8-2) at 3 Cincinnati North College Hill (10-0)

5 Kenton (9-1) at 4 Carlisle (10-0)

DIVISION V

Games tentatively scheduled for 7 p.m. Saturday, Nov. 6.

Region 17

8 North Lima South Range (7-3) at 1 Youngstown Ursuline (10-0)

7 Independence (8-2) at 2 Kirtland (10-0)

6 Hanoverton United (7-3) at 3 Cuyahoga Heights (9-1)

5 Creston Norwayne (8-2) at 4 Columbiana Crestview (9-1)

Region 18

8 Northwood (7-3) at 1 Archbold (10-0)

7 Jeromesville Hillsdale (9-1) at 2 Collins Western Reserve (10-0)

6 Columbia Station Columbia (9-1) at 3 Hamler Patrick Henry (9-1)

5 Defiance Tinora (10-0) at 4 Lima Central Catholic (9-1)

Region 19

8 Coal Grove Dawson-Bryant (8-2) at 1 Oak Hill (9-1)

7 Woodsfield Monroe Central (8-2) at 2 Fredericktown (10-0)

6 West Lafayette Ridgewood (10-0) at 3 Wheelersburg (8-2)

5 Nelsonville-York (8-2) at 4 Minford (8-2)

Region 20

8 Hamilton Badin (5-5) at 1 Richwood North Union (10-0)

7 Cin. Summit Country Day (7-3) at 2 West Jefferson (10-0)

6 Lees Creek East Clinton (8-2) at 3 Cincinnati Hills Christian Acad. (7-3)

5 Coldwater (7-3) at 4 Anna (8-2)

DIVISION VI

Games tentatively scheduled for 7:30 p.m. Friday, Nov. 5.

Region 21

8 Dalton (7-3) at 1 Bucyrus Wynford (10-0)

7 New Washington Buckeye Central (9-1) at 2 Mogadore (10-0)

6 Monroeville (8-2) at 3 Thompson Ledgemont (10-0)

5 McDonald (8-2) at 4 Berlin Center Western Reserve (9-1)

Region 22

8 Edgerton (7-3) at 1 Delphos St. John’s (10-0)

7 Fremont St. Joseph Central Catholic (9-1) at 2 McComb (10-0)

6 Toledo Christian (8-2) at 3 Sycamore Mohawk (9-1)

5 Leipsic (9-1) at 4 Ada (9-1)

Region 23

8 Glouster Trimble (7-3) at 1 Shadyside (9-1)

7 Salineville Southern (8-2) at 2 Bridgeport (10-0)

6 Lancaster Fairfield Christian Academy (9-0) at 3 Newark Catholic (7-3)

5 Malvern (7-3) at 4 Willow Wood Symmes Valley (9-1)

Region 24

8 Minster (5-5) at 1 Springfield Catholic Central (9-1)

7 Lockland (6-4) at 2 Sidney Lehman Catholic (9-1)

6 Ansonia (9-1) at 3 Covington (10-0)

5 Maria Stein Marion Local (8-2) at 4 Fort Loramie (8-2)

 

FINAL OHSAA COMPUTER POINTS

Division I

Region 1 – 1. Solon (10-0) 36.55, 2. Cleveland Glenville (10-0) 36.0092, 3. Lakewood St. Edward (10-0) 33.2816, 4. Austintown-Fitch (9-1) 29.35, 5. Willoughby South (9-1) 27.9, 6. Mentor (7-3) 25.35, 7. Warren G. Harding (8-2) 22.7928, 8. Brecksville-Broadview Heights (7-3) 21.35, 9. North Royalton (9-1) 21.2, 10. Strongsville (6-4) 20.65, 11. Mayfield (6-4) 17.4, 12. Boardman (6-4) 17.1225.

Region 2 – 1. Canton McKinley (8-2) 30.25, 2. Sylvania Southview (10-0) 28.8843, 3. Toledo Whitmer (9-1) 28.7894, 4. Toledo St. John’s (9-1) 26.5, 5. Fremont Ross (9-1) 26.5, 6. Massillon Washington (7-3) 24.9474, 7. Twinsburg (9-1) 24.3, 8. Medina (8-2) 23.4, 9. Massillon Perry (7-3) 22.0, 10. Amherst Steele (8-2) 19.3, 11. Perrysburg (8-2) 18.85, 12. Brunswick (5-5) 15.6.

Region 3 – 1. Pickerington Central (9-0) 36.8433, 2. Hilliard Davidson (10-0) 31.9, 3. Springfield (8-2) 26.45, 4. Westerville South (8-2) 26.35, 5. Dublin Coffman (8-2) 25.05, 6. Hilliard Darby (8-2) 21.0, 7. Columbus Northland (8-2) 20.6776, 8. Troy (8-2) 19.55, 9. Pickerington North (6-4) 19.0602, 10. Lancaster (7-3) 18.7965, 11. Groveport-Madison (6-4) 17.5904, 12. Powell Olentangy Liberty (6-4) 17.35.

Region 4 – 1. Middletown (10-0) 33.6, 2. Cincinnati Colerain (10-0) 31.6061, 3. Cincinnati LaSalle (9-1) 28.3459, 4. Cincinnati Archbishop Moeller (7-3) 27.3474, 5. Centerville (8-2) 26.35, 6. Cincinnati St. Xavier (5-4) 24.8106, 7. Hamilton (7-3) 24.45, 8. Huber Heights Wayne (7-3) 24.0, 9. Cincinnati Elder (4-5) 23.5674, 10. Cincinnati Anderson (8-2) 20.55, 11. Cincinnati Sycamore (6-4) 19.95, 12. Cincinnati Withrow (6-4) 17.45.

Division II

Region 5 – 1. Tallmadge (10-0) 30.7, 2. Mentor Lake Catholic (9-1) 25.9, 3. Copley (9-1) 25.6, 4. Ashland (8-2) 25.45, 5. Aurora (8-2) 24.15, 6. Warren Howland (10-0) 23.9379, 7. Chagrin Falls Kenston (8-2) 22.95, 8. Kent Roosevelt (8-2) 22.6, 9. Ravenna (8-2) 22.35, 10. Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (7-3) 19.6601, 11. Chesterland West Geauga (7-3) 17.65, 12. Wooster (7-3) 17.55.

Region 6 – 1. Avon (10-0) 26.15, 2. Avon Lake (8-2) 23.4644, 3. Olmsted Falls (7-3) 21.7, 4. Toledo Central Catholic (8-2) 21.5722, 5. Maple Heights (10-0) 19.65, 6. Cleveland John F. Kennedy (7-3) 16.6102, 7. Maumee (7-3) 16.0, 8. Sandusky (6-4) 15.8258, 9. Rocky River (7-3) 15.55, 10. Westlake (6-4) 15.5, 11. North Ridgeville (7-3) 13.9, 12. Lexington (5-5) 13.3.

Region 7 – 1. Columbus Marion-Franklin (10-0) 31.8657, 2. New Albany (10-0) 31.15, 3. Uniontown Lake (7-3) 27.1798, 4. Canal Winchester (9-1) 23.2864, 5. Sunbury Big Walnut (8-2) 21.45, 6. Columbus St. Charles (5-4) 21.2374, 7. Dresden Tri-Valley (8-2) 20.55, 8. Zanesville (9-1) 20.051, 9. Louisville (7-3) 20.0, 10. Columbus Hamilton Township (8-2) 18.85, 11. Lewis Center Olentangy (6-4) 16.95, 12. Dublin Jerome (6-4) 16.9.

Region 8 – 1. Cincinnati Winton Woods (9-1) 31.0163, 2. Kings Mills Kings (9-1) 28.25, 3. Cincinnati Turpin (9-1) 24.55, 4. Trotwood-Madison (8-2) 23.85, 5. Harrison (5-5) 18.3, 6. Cincinnati Mount Healthy (8-2) 17.75, 7. New Carlisle Tecumseh (7-3) 17.15, 8. Dayton Carroll (7-3) 16.6, 9. Wapakoneta (7-3) 16.1, 10. Wilmington (7-3) 13.65, 11. Hamilton Ross (7-3) 12.4, 12. Piqua (5-5) 10.35.

Division III

Region 9 – 1. Parma Padua Franciscan (7-3) 24.65, 2. Hubbard (8-2) 20.35, 3. Mogadore Field (7-3) 18.75, 4. Akron Buchtel (7-3) 18.3444, 5. Poland Seminary (7-3) 18.2, 6. Youngstown Cardinal Mooney (5-4) 17.4376, 7. Akron St. Vincent-St Mary (6-4) 17.3327, 8. Hunting Valley University School (7-3) 12.4909, 9. Mantua Crestwood (5-5) 10.6, 10. Jefferson Area (4-6) 10.45, 11. Streetsboro (5-5) 9.8, 12. Parma Heights Holy Name (4-6) 8.25.

Region 10 – 1. Columbus Bishop Watterson (8-1) 28.6098, 2. Clyde (9-1) 25.2, 3. Tiffin Columbian (9-1) 23.85, 4. Tipp City Tippecanoe (9-1) 22.45, 5. Elida (8-2) 20.8, 6. Columbus Eastmoor Acad. (6-3) 17.8258, 7. Shelby (8-2) 17.15, 8. Columbus St. Francis DeSales (5-5) 16.3083, 9. Oak Harbor (7-3) 16.25, 10. Toledo Rogers (6-3) 14.5556, 11. Bellefontaine Benjamin Logan (7-3) 14.35, 12. Urbana (7-3) 13.9.

Region 11 – 1. Alliance Marlington (10-0) 30.1542, 2. Steubenville (8-2) 28.0734, 3. Thornville Sheridan (10-0) 24.35, 4. East Liverpool (8-2) 22.8369, 5. Newark Licking Valley (8-2) 21.0748, 6. Salem (8-2) 20.05, 7. Dover (8-2) 19.3, 8. Minerva (8-2) 18.6, 9. Richmond Edison (8-2) 18.1314, 10. Granville (7-3) 15.3, 11. Pataskala Licking Heights (7-3) 14.5, 12. Wintersville Indian Creek (6-4) 14.0225.

Region 12 – 1. Springfield Shawnee (9-1) 24.95, 2. Cincinnati Archbishop McNicholas (8-2) 24.2561, 3. St. Bernard Roger Bacon (7-3) 23.15, 4. Eaton (10-0) 22.7, 5. Jackson (9-1) 22.15, 6. Cincinnati Wyoming (9-1) 20.25, 7. Dayton Dunbar (7-3) 18.65, 8. Washington C.H. Washington (8-2) 17.75, 9. Gallipolis Gallia Acad. (7-3) 16.3, 10. New Richmond (7-3) 13.45, 11. Dayton Oakwood (5-5) 13.4, 12. Dayton Chaminade-Julienne (4-6) 11.2.

Division IV

Region 13 – 1. Akron Manchester (10-0) 28.55, 2. Chagrin Falls (9-1) 26.7, 3. St. Clairsville (8-2) 22.4379, 4. Martins Ferry (7-2) 22.2616, 5. Campbell Memorial (9-1) 22.05, 6. Cortland Lakeview (8-2) 19.9, 7. Garrettsville Garfield (8-2) 18.2, 8. Perry (6-4) 14.9, 9. Canton Central Catholic (8-2) 12.7796, 10. Girard (6-4) 12.15, 11. Cleveland Central Catholic (6-4) 11.7929, 12. Warren Champion (6-4) 11.75.

Region 14 – 1. Bellville Clear Fork (9-1) 28.35, 2. Elyria Catholic (9-1) 23.4444, 3. Orrville (7-3) 20.8, 4. Genoa Area (10-0) 20.6, 5. Ottawa-Glandorf (8-2) 18.0, 6. Wooster Triway (8-2) 15.9, 7. Huron (7-3) 13.7, 8. Ontario (7-3) 13.1, 9. Lorain Clearview (7-3) 11.55, 10. Metamora Evergreen (7-3) 11.4, 11. Van Wert (5-5) 10.95, 12. Sullivan Black River (6-4) 10.45.

Region 15 – 1. Ironton (8-2) 26.7303, 2. Heath (9-1) 22.7, 3. Columbus Bishop Hartley (8-2) 20.2692, 4. Sparta Highland (8-2) 16.05, 5. Portsmouth West (8-2) 15.95, 6. Amanda-Clearcreek (7-3) 15.45, 7. Albany Alexander (8-2) 14.9, 8. Coshocton (8-2) 14.8, 9. Utica (6-4) 12.9, 10. Johnstown-Monroe (7-3) 12.8, 11. Marion Pleasant (7-3) 12.65, 12. Williamsport Westfall (6-4) 11.15.

Region 16 – 1. Clarksville Clinton-Massie (10-0) 28.65, 2. Plain City Jonathan Alder (9-1) 26.7727, 3. Cincinnati North College Hill (10-0) 24.55, 4. Carlisle (10-0) 24.4, 5. Kenton (9-1) 24.15, 6. Kettering Archbishop Alter (8-2) 24.0, 7. Waynesville (8-2) 19.8, 8. Cincinnati Taft (7-3) 19.35, 9. Middletown Bishop Fenwick (7-3) 19.05, 10. Dayton Thurgood Marshall (8-2) 17.8899, 11. Cincinnati Madeira (8-2) 16.9, 12. Germantown Valley View (6-4) 15.7.

Division V

Region 17 – 1. Youngstown Ursuline (10-0) 30.4146, 2. Kirtland (10-0) 21.5, 3. Cuyahoga Heights (9-1) 19.0, 4. Columbiana Crestview (9-1) 18.3, 5. Creston Norwayne (8-2) 16.55, 6. Hanoverton United (7-3) 14.65, 7. Independence (8-2) 14.1, 8. North Lima South Range (7-3) 13.45, 9. Orwell Grand Valley (8-2) 13.2505, 10. Sugarcreek Garaway (7-3) 13.2, 11. Mineral Ridge (6-4) 12.45, 12. Louisville St. Thomas Aquinas (5-5) 11.6.

Region 18 – 1. Archbold (10-0) 23.45, 2. Collins Western Reserve (10-0) 23.05, 3. Hamler Patrick Henry (9-1) 20.9, 4. Lima Central Catholic (9-1) 18.702, 5. Defiance Tinora (10-0) 18.35, 6. Columbia Station Columbia (9-1) 18.35, 7. Jeromesville Hillsdale (9-1) 16.7, 8. Northwood (7-3) 12.4485, 9. Findlay Liberty-Benton (7-3) 10.9, 10. Sherwood Fairview (6-4) 10.4, 11. Castalia Margaretta (6-4) 10.15, 12. Delta (5-5) 10.0.

Region 19 – 1. Oak Hill (9-1) 23.3, 2. Fredericktown (10-0) 22.6, 3. Wheelersburg (8-2) 19.75, 4. Minford (8-2) 19.25, 5. Nelsonville-York (8-2) 19.1561, 6. West Lafayette Ridgewood (10-0) 18.1, 7. Woodsfield Monroe Central (8-2) 17.8985, 8. Coal Grove Dawson-Bryant (8-2) 16.9, 9. Caldwell (9-1) 16.65, 10. Lucasville Valley (8-2) 16.15, 11. Frankfort Adena (7-3) 15.9, 12. Chillicothe Southeastern (7-3) 10.7582.

Region 20 – 1. Richwood North Union (10-0) 22.9874, 2. West Jefferson (10-0) 20.35, 3. Cincinnati Hills Christian Acad. (7-3) 17.8, 4. Anna (8-2) 17.3, 5. Coldwater (7-3) 16.05, 6. Lees Creek East Clinton (8-2) 15.2337, 7. Cincinnati Summit Country Day (7-3) 14.7309, 8. Hamilton Badin (5-5) 13.4, 9. Milford Center Fairbanks (7-2) 12.8333, 10. North Lewisburg Triad (7-3) 12.7546, 11. West Liberty-Salem (8-2) 12.5898, 12. Cincinnati Clark Montessori (6-4) 10.5328.

Division VI

Region 21 – 1. Bucyrus Wynford (10-0) 23.85, 2. Mogadore (10-0) 23.0786, 3. Thompson Ledgemont (10-0) 18.6475, 4. Berlin Center Western Reserve (9-1) 17.3, 5. McDonald (8-2) 14.65, 6. Monroeville (8-2) 14.35, 7. New Washington Buckeye Central (9-1) 14.3, 8. Dalton (7-3) 12.25, tie-9. Bascom Hopewell-Loudon (6-4) 11.25, tie-9. Norwalk St. Paul (7-3) 11.25, 11. Warren John F. Kennedy (4-6) 8.6041, 12. Tiffin Calvert (4-6) 7.75.

Region 22 – 1. Delphos St. John’s (10-0) 26.75, 2. McComb (10-0) 19.15, 3. Sycamore Mohawk (9-1) 16.85, 4. Ada (9-1) 16.15, 5. Leipsic (9-1) 16.15, 6. Toledo Christian (8-2) 15.7288, 7. Fremont St. Joseph Central Catholic (9-1) 14.2, 8. Edgerton (7-3) 13.9, 9. Edon (7-3) 12.601, 10. Columbus Grove (7-3) 11.6, 11. Carey (6-4) 9.6, 12. Arlington (6-4) 8.45.

Region 23 – 1. Shadyside (9-1) 18.1939, 2. Bridgeport (10-0) 16.2583, 3. Newark Catholic (7-3) 14.65, 4. Willow Wood Symmes Valley (9-1) 14.4714, 5. Malvern (7-3) 14.05, 6. Lancaster Fairfield Christian Acad. (9-0) 12.0, 7. Salineville Southern (8-2) 11.2333, 8. Glouster Trimble (7-3) 11.1864, 9. Strasburg-Franklin (7-3) 9.85, 10. Reedsville Eastern (7-3) 9.7217, 11. Canal Winchester Harvest Prep. (6-4) 8.65, 12. New Matamoras Frontier (5-5) 7.7591.

Region 24 – 1. Springfield Catholic Central (9-1) 21.5061, 2. Sidney Lehman Catholic (9-1) 20.5712, 3. Covington (10-0) 18.8, 4. Fort Loramie (8-2) 16.4349, 5. Maria Stein Marion Local (8-2) 16.1, 6. Ansonia (9-1) 15.05, 7. Lockland (6-4) 8.9, 8. Minster (5-5) 7.75, 9. Portsmouth Notre Dame (5-5) 6.9016, 10. Dayton Jefferson Twp. (5-5) 6.9, 11. Waynesfield Waynesfield-Goshen (5-5) 6.6957, 12. Cincinnati Country Day (4-6) 6.6542.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *