Ohio’s Top 50 Athletes of the Decade: No. 7 Jon Diebler

Image

No. 7: Jon Diebler, Upper Sandusky, Basketball, 2003-07

Today we continue the countdown of JJHuddle’s “Top 50 Ohio High
School Athletes of the Decade” for 1999-2009. Every Monday through
Friday from now until March 26, a new athlete will be released.

Today’s entry scored over 3,000 career points…


Today we continue the countdown of JJHuddle’s “Top 50 Ohio High
School Athletes of the Decade” for 1999-2009. Every Monday through
Friday from now until March 26, a new athlete will be released.

Today’s entry scored over 3,000 career points…

7. Jon Diebler, Upper Sandusky, Basketball, 2003-07: The current Buckeye doesn’t rank second in Ohio State history for 3s made by coincidence. He’s hit plenty in his past. Diebler is Ohio’s all-time leading scorer in boys basketball (3,208 points), surpassing the previous record of 2,958 set by former Buckeye Jay Burson against Norwalk in a 90-64 win in February 2007. During his senior season Diebler averaged 41.2 points, 12.3 rebounds and six assists per game.

Diebler also set an Ohio High School state record for most free throws in a game with 27 out of 28 attempts against Tiffin Columbian in January 2006. He also scored 77 points in the game, which stands as the most points scored by an Ohio player in 37 years.

Playing under his father, Keith Diebler, Jon was named Mr. Basketball in 2007 and led the Rams to a state runner-up finish (lost to Dayton Dunbar). His 48 points in the championship game is the third highest in history in the state tournament and trails only Ohio State greats Jerry Lucas (53, 1956) and Clark Kellogg (51, 1979).

As a sophomore, Diebler helped lead Upper Sandusky to a D-II state championship with a 32-point, 14-rebound performance in the title game. He had 29 and nine in a semifinal win over Dunbar.

Diebler was also a three-time letterwinner in cross country.

COMPLETE COUNTDOWN

Honorable Mention

50. Daequan Cook, Dayton Dunbar, Basketball, 2002-2006

49. Maurice Hall, Columbus Brookhaven, Football, 1997-2001

48. Erick Howard, North Canton Hoover, Football, 2006-2010

47. Jared Sullinger, Columbus Northland, Basketball, 2006-2010

46. Marc Sylvester, Cleveland St. Ignatius, Track,  1997-2001

45. Collin Palmer, Lakewood St. Edward, Wrestling, 2005-2009

44. Dustin Schlatter, Graham/Massillon Perry, Wrestling, 2001-2005

43. Cachet Murray, Girard, Track, 2002-2005

42. Jantel Lavender, Cleveland Central Catholic, Basketball, 2003-2007

41. Whitney Meyers, Cincinnati St. Ursula, Swimming, 1999-2003

40. Lance Palmer, Lakewood St. Edward, Wrestling, 2002-2006

39. Harry Lester, Cuy. Valley Shristian Academy, Wrestling, 1997-2001

38. O.J. Mayo, North College Hill, Basketball, 2003-2006

37. Michelle Munoz, Mason, Girls Basketball, 1997-2001

36. Maurice Clarett, Warren Harding, Football, 1997-2001

35. Chris Ash, Akron Firestone, Swimming, 2001-2005

34. Bridget Franek, Mantua Crestwood, Track & Field, 2002-2006

33. Ryan Pore, Mansfield Madison Comprehensive, Soccer,
1998-2002

32. Jessica Simpson, North Canton Hoover, Softball, 2004-2008

31. Tony Jameson, Austintown-Fitch, Wrestling, 2005-2009

30. Blaine Maag, Columbus Grove, Football & Track & Field, 2001-2005

29. Jeff Jaggers, Bedford St. Peter Chanel, Wrestling, 2000-2004

28. Kristin Daugherty, Warsaw River View, Volleyball and Basketball, 2003-2007

27. Nate Davis, Bellaire, Football and Basketball, 2003-2007

26. Lauren Prochaska, Plain City
Jonathan Alder, Basketball, 2003-2007

25. Sarah Dorenkott, Gates Mills Hawken, Swimming, 2003-2006

24. Margo Geer, Fairbanks, Swimming, 2006-2010

23. Erik Kynard, Toledo Rogers, Track & Field, 2005-2009

22. Todd Boeckman, St. Henry, Football, Basketball and Baseball,
1999-2003

21. Sam Borchers, Yellow Springs, Track & Field, 2003-2007

20. Nicole Fawcett, Ben Logan, Volleyball, 2001-2005

19. Sarah Schulze, Anna, Cross Country, Basketball and Track & Field,
2003-2007

18. Jimmie Pacifico, Vandalia-Butler, Track & Field, 2003-2007

17. Ryan Radcliff, Sherwood Fairview, Football & Baseball, 2004-2008

16. Barbara Turner, Cleveland East Tech, Basketball, 1999-2002

15. Logan Stieber, Monroeville, Wrestling, 2006-2010

14. Jason Bainum, Williamsburg, Football, 1998-2002

13. Matt Allare, Kings Mills Kings, Tennis, 2003-07

12. Kenneth “Kiki” Willis, Youngstown Mooney, Soccer, 2001-2005

11. Ted Ginn Jr., Glenville, Football & Track, 2000-2004

10. Tyrell Sutton, Akron Hoban, Football, 2001-2005

9. Brandon Saine, Piqua, Football & Track, 2003-07

8. Alyssa Kiel, Gates Mills Hawken, Swimming, 2001-2005

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *