Ohio’s Top 50 Athletes of the Decade: No. 11 Ted Ginn, Jr.

Image

No. 11: Ted Ginn Jr., Glenville, Football & Track, 2000-2004

Today we continue the countdown of JJHuddle’s “Top 50 Ohio High
School Athletes of the Decade” for 1999-2009. Every Monday through
Friday from now until March 26, a new athlete will be released.

Today’s entry was a two-sport star – and a very, very fast one…


Today we continue the countdown of JJHuddle’s “Top 50 Ohio High
School Athletes of the Decade” for 1999-2009. Every Monday through
Friday from now until March 26, a new athlete will be released.

Today’s entry was a two-sport star – and a very, very fast one…

11. Ted Ginn Jr., Glenville, Football & Track, 2000-2004: Currently a receiver and kick returner for the Miami Dolphins, Ginn got his start in Cleveland where he excelled at two sports – football and track.

On the oval, the 13.4 he ran in the 110 hurdles in 2004 ranks as the eighth best mark in U.S. history and was the nation’s fastest time that spring. As a junior, Ginn was the national champion in the 110s. As a senior he won the state title for the second consecutive year with his 13.4, which is a state meet record and beat the prior mark of 13.57 set by Dayton Dunbar legend Chris Nelloms in 1990.

In football, while playing for his father, Ted Ginn, Sr., Ginn Jr was selected as the 2004 USA Today Defensive Player of the Year, a 2004 Parade All-American and participated in the U.S. Army All-American Bowl as a member of the East team where was named the Most Valuable Player of the game.

The unanimous national No. 1 defensive back recruit as a senior, Ginn intercepted eight passes that season and returned five of them for touchdowns. One of his interception returns went for a state-record 102-yard touchdown, while another went for a 98-yard score.

Ginn starred at Ohio State before being drafted in the first round of the NFL Draft by the Dolphins. Ginn returned two kickoffs for TDs in the same game this year.

IU_ginn

texas_ginn

COMPLETE COUNTDOWN

Honorable Mention

50. Daequan Cook, Dayton Dunbar, Basketball, 2002-2006

49. Maurice Hall, Columbus Brookhaven, Football, 1997-2001

48. Erick Howard, North Canton Hoover, Football, 2006-2010

47. Jared Sullinger, Columbus Northland, Basketball, 2006-2010

46. Marc Sylvester, Cleveland St. Ignatius, Track,  1997-2001

45. Collin Palmer, Lakewood St. Edward, Wrestling, 2005-2009

44. Dustin Schlatter, Graham/Massillon Perry, Wrestling, 2001-2005

43. Cachet Murray, Girard, Track, 2002-2005

42. Jantel Lavender, Cleveland Central Catholic, Basketball, 2003-2007

41. Whitney Meyers, Cincinnati St. Ursula, Swimming, 1999-2003

40. Lance Palmer, Lakewood St. Edward, Wrestling, 2002-2006

39. Harry Lester, Cuy. Valley Shristian Academy, Wrestling, 1997-2001

38. O.J. Mayo, North College Hill, Basketball, 2003-2006

37. Michelle Munoz, Mason, Girls Basketball, 1997-2001

36. Maurice Clarett, Warren Harding, Football, 1997-2001

35. Chris Ash, Akron Firestone, Swimming, 2001-2005

34. Bridget Franek, Mantua Crestwood, Track & Field, 2002-2006

33. Ryan Pore, Mansfield Madison Comprehensive, Soccer,
1998-2002

32. Jessica Simpson, North Canton Hoover, Softball, 2004-2008

31. Tony Jameson, Austintown-Fitch, Wrestling, 2005-2009

30. Blaine Maag, Columbus Grove, Football & Track & Field, 2001-2005

29. Jeff Jaggers, Bedford St. Peter Chanel, Wrestling, 2000-2004

28. Kristin Daugherty, Warsaw River View, Volleyball and Basketball, 2003-2007

27. Nate Davis, Bellaire, Football and Basketball, 2003-2007

26. Lauren Prochaska, Plain City
Jonathan Alder, Basketball, 2003-2007

25. Sarah Dorenkott, Gates Mills Hawken, Swimming, 2003-2006

24. Margo Geer, Fairbanks, Swimming, 2006-2010

23. Erik Kynard, Toledo Rogers, Track & Field, 2005-2009

22. Todd Boeckman, St. Henry, Football, Basketball and Baseball,
1999-2003

21. Sam Borchers, Yellow Springs, Track & Field, 2003-2007

20. Nicole Fawcett, Ben Logan, Volleyball, 2001-2005

19. Sarah Schulze, Anna, Cross Country, Basketball and Track & Field,
2003-2007

18. Jimmie Pacifico, Vandalia-Butler, Track & Field, 2003-2007

17. Ryan Radcliff, Sherwood Fairview, Football & Baseball, 2004-2008

16. Barbara Turner, Cleveland East Tech, Basketball, 1999-2002

15. Logan Stieber, Monroeville, Wrestling, 2006-2010

14. Jason Bainum, Williamsburg, Football, 1998-2002

13. Matt Allare, Kings Mills Kings, Tennis, 2003-07

12. Kenneth “Kiki” Willis, Youngstown Mooney, Soccer, 2001-2005



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *