Ohio’s Top 50 Athletes of the Decade

Image

Top 50 Ohio H.S. Athletes of the Decade: Honorable Mention

Jesse Owens, Archie Griffin, Jerry Lucas, Roger Staubach, John
Havlicek, Mike Schmidt, Edwin Moses…
The list of Ohio natives who have
starred on the high school level and beyond is immense and impressive.
So too is the list of the state’s top athletes from the past decade. Here they are…


Honorable Mention

50. Daequan Cook, Dayton Dunbar, Basketball, 2002-2006

49. Maurice Hall, Columbus Brookhaven, Football, 1997-2001

48. Erick Howard, North Canton Hoover, Football, 2006-2010

47. Jared Sullinger, Columbus Northland, Basketball, 2006-2010

46. Marc Sylvester, Cleveland St. Ignatius, Track, 1997-2001

45. Collin Palmer, Lakewood St. Edward, Wrestling, 2005-2009

44. Dustin Schlatter, St. Paris Graham/Massillon Perry, Wrestling, 2001-2005

43. Cachet Murray, Girard, Track, 2001-2005

42. Jantel Lavender, Cleveland Central Catholic, Basketball, 2003-2007

41. Whitney Meyers, Cincinnati Ursuline Academy, Swimming, 2000-2003

40. Lance Palmer, Lakewood St. Edward, Wrestling, 2002-2006

39. Harry Lester, Cuyahoga Valley Christian Academy, Wrestling, 1997-2001

38. O.J. Mayo, North College Hill, Basketball, 2003-2006

37. Michelle Munoz, Mason, Basketball, 1997-2001

36. Maurice Clarett, Warren Harding, Football, 1997-2001

35. Chris Ash, Akron Firestone, Swimming, 2001-2005

34. Bridget Franek, Mantua Crestwood, Track & Field, 2002-2006

33. Ryan Pore, Mansfield Madison Comprehensive, Soccer,
1998-2002

32. Jessica Simpson, North Canton Hoover, Softball,
2004-2008

31. Tony Jameson, Austintown-Fitch, Wrestling, 2005-2009

30. Blaine Maag, Columbus Grove Football & Track & Field, 2001-2005

29. Jeff Jaggers, Bedford St. Peter Chanel, Wrestling,
2000-2004

28. Kristin Daugherty, Warsaw River View, Volleyball and Basketball, 2003-2007

27. Nate Davis, Bellaire, Football and Basketball, 2002-2006

26. Lauren Prochaska, Plain City
Jonathan Alder, Basketball, 2003-2007

25. Sarah Dorenkott, Gates Mills Hawken, Swimming, 2003-2006

24. Margo Geer, Fairbanks, Swimming, 2006-2010

23. Erik Kynard, Toledo Rogers, Track & Field, 2005-2009

22. Todd Boeckman, St. Henry, Football, Basketball and Baseball,
1999-2003

21. Sam Borchers, Yellow Springs, Track & Field, 2003-2007

20. Nicole Fawcett, Ben Logan, Volleyball, 2001-2005

19. Sarah Schulze, Anna, Cross Country, Basketball and Track &
Field, 2003-2007

18. Jimmie Pacifico, Vandalia-Butler, Track & Field, 2003-2007

17. Ryan Radcliff, Sherwood Fairview, Football, 2004-2008

16. Barbara Turner, Cleveland East Tech, Basketball,
1999-2002

15. Logan Stieber, Monroeville, Wrestling, 2006-2010

14. Jason Bainum, Williamsburg,
Football, 1998-2002

13.
Matt Allare, Kings Mills Kings, Tennis, 2003-07

12.
Kenneth “Kiki” Willis, Youngstown Mooney, Soccer, 2001-2005

11.
Ted Ginn Jr., Glenville, Football & Track, 2000-2004

10. Tyrell Sutton, Akron Hoban, Football, 2001-2005

9. Brandon Saine, Piqua, Football & Track, 2003-07

8. Alyssa Kiel, Gates Mills Hawken, Swimming,
2001-2005

7. Jon Diebler, Upper Sandusky, Basketball, 2003-07

6. C.P. Schlatter, Columbus DeSales/Graham, Wrestling, 1999-2003

5. Emily Pendleton, Elmore Woodmore, Track & Field, 2003-2007

4. Sunni Olding, Minster, Cross
Country
, Basketball and Track, 2000-04

3. David Taylor, Graham, Wrestling, 2005-2009

2. Ben Mauk, Kenton, Football, 1999-2003

1. LeBron James, Akron St. Vincent-St. Mary, Basketball and Football, 1999-2003

 



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *