Who is headed where: 2010 Baseball and Softball Recruiting

Image

Ohio seniors continuing their athletic careers in college.

Ohio is a hotbed for baseball and softball recruiting. Here’s a look at the latest crop of Buckeye State standouts and
where they are headed. Know someone not on the list…Let us know.


Ohio is a hotbed for baseball and softball recruiting. Here’s a look at the latest crop of Buckeye State standouts and
where they are headed. Know someone not on the list…Let us know.

BASEBALL
Stetson Allie, St Edward (North Carolina)
Ryan Anstaett, Batavia (Lake Erie College)
Brandon Arehart, Wilmington (Wilmington)
Logan Baker, Lebanon (Bryan College, TN)
Daniel Becks, Avon Lake (Akron)
Blake Bellman, West Salem Northwestern (Cincinnati)
Joel Bender, Oak Hills (Louisville)
Ryan Berry, Walsh Jesuit (Dayton)
Justin Binegar, Hamilton (Northwestern Ohio)
Paul Birk, Garfield Heights (Northwestern Ohio)
Jarod Brinegar, Stebbins (Northwestern Ohio)
Ben Bokor, Gahanna Lincoln (Ohio State)
Tyler Bowditch, Holy Name (Mercyhurst)
Collin Bumpus, Centerburg (Ohio Valley University, WV)
Michael Burke, St. Ignatius (Buffalo)
Ryan Butcher, Lebanon (Shawnee State)
Kael Campbell, Wadsworth (Northwestern Ohio)
Marco Caponi, Walsh Jesuit (Duquesne)
Ryan Carpenter, Fairfield (Northwestern Ohio)
Eric Croak, Toledo St. John’s (Toledo)
Alex Czernewski, Mansfield Madison (Northwestern Ohio)
Marcus Davis, Princeton (LSU)
Adam Dennison, Padua (Eastern Michigan)
Josh Dezse, Olentangy Liberty (Ohio State)
Drew Dosch, Canal Winchester (Youngstown State)
Frank Dufour, Twinsburg (Cleveland State)
Paul Durback, Rootstown (Cleveland State)
Mitch Durbin, Fairfield (Eastern Kentucky)
Tyler Eaton, Brookville (Northwestern Ohio)
Ryan Ekberg, Brookville (Northwestern Ohio)
Andrew Elliott, Wheelersburg (Wright State)
Joshua Elliott, GlenOak (Northwestern Ohio)
Taylor Emody, Milan Edison (Ohio)
Adam Engle, Loveland (Louisville)
Johnny Fasola, Walsh Jesuit (Kansas State)
Sean Gabriel, Poland (Youngstown State)
John Galbraith, Revere (Cleveland State)
Kurt Gamby, Green (Akron)
Thomas Gibson, Goshen (Northwestern Ohio)
Trever Gast, Arlington (Toledo)
Greg Greve, Walsh Jesuit (Ohio State)
Jeff Hajdin, Strongsville (Harvard)
Travis Heier, Avon (Northwestern Ohio)
Brandon Howard, Walnut Hills (Bowling Green)
Tyler Hutchinson, Moeller (Campbell, TN)
Dusty Isaacs, Lebanon (Georgia Tech)
Kyle Jefferies, Pickerington North (Northwestern Ohio)
Patrick Jones, Moeller (Xavier)
Josh Kaufman, Bellefontaine (Shawnee State)
Scott Klever, Mason (Xavier)
Kyle Kiko, Uniontown Lake (Northwsestern Ohio)
Brian Kilway, Tallmadge (Lake Erie College)
Dace Kime, Defiance (Louisville)
Jared King, Dublin Jerome (Kansas State)
Ross Kivett, St. Edward (Kansas State)
Ryan Koopman, Tipp City (Campbell)
Brian Korte. Elder (Indiana)
Ryan Kovar, Cleveland Benedictine (Wheeling Jesuit University)
Ryan Krokos, Broadview Heights (Youngstown State)
Alex Lavisky, St Edward (Georgia Tech)
Phil Lipari, Poland (Youngstown State)
Lee Longo, Mayfield (Eastern Michigan)
Jonathan Lowe, Sidney (Sinclair CC)
Jacob May, Lakota West (Coastal Carolina)
Michael Mayers, Grove City (Mississippi)
Jacob Mahon, Jonathan Alder (Evansville)
Jacob May, Lakota West (Coastal Carolina, SC)
Michael Mayers, Grove City (Mississippi)
Ethan McAlpine, Moeller (Cincinnati)
Jack McLinden, St. Ignatius (Bucknell)
Patrick Mescher, Versailles (Army)
Zack Michael, Olentanngy Liberty (Toledo)
Bill Michaels, Lakewood (Buffalo)
Chris Mitko, Northland (Youngstown State)
Tyler Moore, Wayne (Northwestern Ohio)
Jacob North, Baberton (Toledo)
Michael O’Neill, Olentangy Liberty (Michigan)
Josh Pierce, Avon (Kent State)
Adam Poff, Lebanon (Shawnee State)
Zack Pollack, Zanesville (Northwestern Ohio)
John Pusateri, Waterloo (Akron)
Brad Raley, Medina Highland (Lake Erie College)
Tyler Raymond, Grove City (Kentucky)
Cody Ridinger, Monroe (Urbana)
Reid Rizzo, LaSalle (Lake Erie College)
Taylor Terrell, Springboro (Tusculum)
Jacob Thomas, Medina Buckeye (Bowling Green)
Adam Tyson, Elmwood (Toledo)
Ben Schubert, Springboro (Northwestern Ohio)
Mike Sechrist, Little Miami (Northwestern Ohio)
Robert Shaw, Lakota West (Northwestern Ohio)
John Shollenberger, Ottawa Hills (Findlay)
Tyler Skulina, Walsh Jesuit (Virginia)
Dan Slavik, St. Clairsville (Kent State)
Bo Slemons, Hubbard (Xavier)
Kyle Smalley, Eastlake North (St. Bonaventure)
Bryce Smetana, Berkshire (Cleveland State)
Wes Smith, Lakota East (Northwestern Ohio)
Tyler Stage, Olentangy Liberty (Ohio)
Kolin Stanley, West Branch (Marshall)
Corbin Stykemain, Defiance (Niagara)
Rob Sunderland, Moeller (Dayton)
T.J. Sutton, GlenOak (Kent State)
Craig Szymczak, Strongsville (Fairmont State, WV)
Taylor Terrell, Springboro (Tusculum, TN)
Preston Thompson, Lakota West (Northwestern Ohio)
Derek Toadvine, Kenton Ridge (Kent State)
Seth Varner, Clermont Northeastern (Miami, Ohio)
Dan Ward, Garfield Heights (Ohio)
Kurtis Watkins, Urbana (Miami-Hamilton)
Tim Wetzel, Mayfield (Ohio State)
Scott White, Springboro (Ohio)
David Whitehead, Moeller (Elon)
Matt Williams, Cin. Hills Christian Academy (Cincinnati)
Andrew Wills, Lakota East (Miami, Ohio)
Brandon Winter, Bellefontaine (Akron)

SOFTBALL
Kristi Boreing, Mt Notre Dame (Wright State)
Bethany Campbell, Lebanon (Cumberlands, TN)
Adrienne Dick, Delta (Bowling Green)
Kirstin Fehrenbach, Olentangy Liberty (Miami, OH)
Jordyn Fisherback, Greenville (Middle Tennessee State)
Maggie Gilliland, Findlay (Presbyterian College, SC)
Chynna Headrick, Tiffin Calvert (Mercyhurst)
Kasie Kelly, Wooster (Ohio State)
Lindsey Knipp, Jackson-Milton (Columbia College, SC)
Erin Lashley, Pickerington Central (Ohio)
Abbie Ledford, West Liberty Salem (Kent State)
Kaya Ledbetter, Gahanna Lincoln (Miami, OH)
Alex Marcantonio, North Canton (Kent State)
Lauren McNeil, Akron Hoban (Kent State)
Paige Meyers, Grove City (Miami, OH)
Kim Morgason, Thomas Worthington (Kent State)
Courtney Moyer, Granville (Muskingum)
Audry Plant, Upper Arlington (Delaware)
Melissa Rennie, Wellington (Ohio State)
Brittany Richberg, Holland Springfield (Niagara)
Cory Rubrite, Walsh Jesuit (Providence)
Alyza Sherman, Urbana (Detroit)
Jen Solanics, Columbia (Toledo)
Katelyn Steffel, Defiance (Detroit)
Kasi Vazquez, Upper Arlington (Dayton)
Chelsea Vilk, Mentor (Francis Marion, SC)
Kourtney Yarnall, Massillon Perry (Ashland)
Katie Yoho, Ready (Bowling Green)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *