JJ’s Ohio High Football Power Poll: Week 10

Image

JJ’s Ohio High Power Poll

Rankings for the top 10 teams in Ohio in
each Division through Week 9 of the of the 2009 regular season.

Who is in? Who is out? And who is No.
1?


The following rankings are compiled by JJHuddle.com staff members and represent the Top 10 teams in
Ohio
in each
Division
through Week 9 of the 2009
season.

Week:
Preseason
  | 


4
  | 
5 
| 
6 
| 
7 
| 
8
 
| 
9 

10

Division I

1.

Cleveland St. Ignatius (9-0)

Defeated No. 5 Cincinnati St. Xavier 30-21
Next:
at Lakewood St. Edward (4-5)
Previous: 1

2.

Cincinnati Moeller (9-0)

Defeated Lakewood St. Edward 40-10
Next: No. 5 Cincinnati St. Xavier (7-2)
Previous: 2
3.

Cleveland Glenville (8-1)

Defeated Cleveland JFK 33-0
Next: at Cleveland East (1-8)
Previous: 3

4.

Dublin Coffman (9-0)

Defeated Worthington Kilbourne 35-0
Next:
at Upper Arlington (5-4)
Previous: 4
5.


Cincinnati St. Xavier (7-2)

Lost to No. 1 Cleveland St. Ignatius 31-20
Next:
at No. 2 Cincinnati Moeller (9-0)
Previous: 5

6.

Solon (9-0)

Defeated Medina 38-7
Next:
Strongsville (3-6)
Previous: 6
7.

Cincinnati Anderson (9-0)

Defeated Milford 63-21
Next:
at Harrison (5-4)
Previous: 7

8.

Cincinnati Elder (6-2)

Bye
Next: Western Hills (3-6)
Previous: 8
9.

Toledo
Whitmer
(8-1)

Defeated Toledo Bowsher 63-14
Next: at Toledo Start (2-7)
Previous: 9

10.

Hilliard
Davidson
(7-1)

Defeated Upper Arlington 19-0
Next:
at Hilliard Darby (3-5)
Previous: 10

Dropped Out: None

 

Division II

1.

Logan (9-0)

Defeated Jackson 27-7
Next:
Chillicothe (1-8)
Previous: 1

2.

Louisville (9-0)

Defeated Alliance Marlington 28-14
Next:
at Minerva (7-2)
Previous: 2

3.

Cincinnati Turpin (9-0)

Defeated Amelia 38-7
Next:
at Wilmington (7-2)
Previous: 3

4.

Mentor Lake Catholic (8-1)

Defeated Chardon Notre Dame-Cathedral Latin 49-14
Next:
at Bedford St. Peter Chanel (4-4)
Previous: 4

5.

New Philadelphia (9-0)

Defeated New Concord John Glenn 35-0
Next:
at Dover (8-1)
Previous: 5

6.

Toledo Central Catholic (7-2)

Defeated Toledo Libbey 35-0
Next:
at Toledo St. John’s Jesuit 35-0
Previous: 6

7.

Toledo St. Francis DeSales (8-1)

Defeated Toledo Scott 63-0
Next:
Oregon Clay (4-5)
Previous: 7

8.

Cincinnati
Winton Woods (7-2)

Defeated Loveland 21-7
Next:
Cincinnati Glen Este (4-5)
Previous: 8
9.

Ashland
(8-1)

Defeated Mansfield Madison 59-28
Next:
at Lexington (6-3)
Previous: 9

10.

Toledo
Rogers (8-1)

Defeated Oregon Clay 32-0
Next:
at Toledo Scott (2-7)
Previous: 10

Dropped Out: None

 

Division III

1.

Youngstown Mooney (9-0)

Defeated Youngstown Ursuline 27-22
Next:
at No. 5 Columbus Watterson (5-2)
Previous: 1

2.

Cincinnati Wyoming (9-0)

Defeated North Bend Taylor 55-0
Next:
Cincinnati Indian Hill (6-3)
Previous: 3

3.

Columbus DeSales (6-3)

Defeated Cincinnati LaSalle 21-13
Next:
Cleveland Benedictine (3-6)
Previous: 4
4.

Steubenville (8-1)

Lost to Inkster (Mich.) 36-29
Next:
Cardinal O’Hara (5-2)
Previous: 2

5.

Columbus Watterson (7-2)

Defeated Columbus St. Charles 20-0
Next: No. 1 Youngstown Cardinal Mooney (9-0)
Previous: 5

6.

Hubbard (8-1)

Defeated Struthers 35-6
Next:
at Niles McKinley (4-5)
Previous: 6

7.

Napoleon (8-1)

Defeated Sandusky 30-0
Next:
Findlay (4-5)
Previous: 7
8.

Dover (8-1)

Defeated Coshocton 23-8
Next:
New Philadelphia (9-0)
Previous: 8
9.

Poland Seminary (8-1)

Defeated Lisbon Beaver Local 40-6
Next:
Canfield (8-1)
Previous: 9

10.

Granville
(8-1)

Defeated Hebron Lakewood 34-7
Next: Newark Catholic (6-3)
Previous: 10

Dropped Out: None

[BREAK]

Division IV

1.

Kettering Alter (9-0)

Defeated Purcell Marian 44-14
Next:
at Dayton Chaminade Julienne (8-1)
Previous: 1
2.

Chagrin Falls (9-0)

Defeated Pepper Pike Orange 14-0
Next:
Perry (6-3)
Previous: 2

3.

Genoa Area (9-0)

Defeated Tontogany Otsego 51-0
Next:
Bloomdale Elmwood (3-6)
Previous: 3

4.

Amanda-Clearcreek (9-0)

Defeated Fairfield Union 27-0
Next:
Carroll Bloom-Carroll (2-7)
Previous: 4

5.

Clarksville Clinton-Massie (9-0)

Defeated London Madison Plains 21-7
Next:
at Lees Creek East Clinton (6-3)
Previous: 5

6.

Kenton (8-1)

Defeated Wapakoneta 34-14
Next:
St. Marys Memorial (5-4)
Previous: 6

7.

Girard (9-0)

Defeated LaBrae 28-6
Next:
at Youngstown Liberty (4-5)
Previous: 7

8.

Galion (9-0)

Defeated Willard 34-20
Next:
at Bellevue (5-4)
Previous: 8

9.

North College Hill (9-0)

Defeated Lockland 34-16
Next:
Hamilton New Miami (1-8)
Previous: 10

10.

Ironton
(7-2)

Defeated Nelsonville-York 32-12
Next:
at Vincent Warren (7-2)
Previous: NR

Dropped Out: Elyria Catholic lost to Garfield Heights
Trinity 15-13

 

Division V

1.

Hamler Patrick Henry (9-0)

Defeated Pemberville Eastwood 35-0
Next:
Wauseon (5-4)
Previous: 1
2.

Cuyahoga Heights (9-0)

Defeated Beachwood 57-20
Next:
at Independence (9-0)
Previous: 2

3.

Coldwater (8-1)

Defeated Minster 35-0
Next:
at New Bremen (5-4)
Previous: 3

4.

Fredericktown (9-0)

Defeated Centerburg 34-6
Next:
at Loudonville (6-3)
Previous: 4
5.

Anna (8-1)

Defeated Versailles 47-6
Next:
at Maria Stein Marion Local (4-5)
Previous: 5

6.

Defiance Tinora (8-1)

Defeated Edgerton 42-20
Next:
Hicksville (9-0)
Previous: 6

7.

West Liberty Salem (9-0)

Defeated Mechanicsburg 28-6
Next:
at Cedarville (2-7)
Previous: 8

8.

Lima Central Catholic (8-1)

Defeated Lafayette Allen East 41-0
Next:
Ada (9-0)
Previous: 10

9.

St. Henry (6-3)

Lost to Delphos St. John’s 28-6
Next:
at Minster (1-8)
Previous: 7

10.

West Jefferson (8-1)

Defeated Pataskala Licking Heights 27-17
Next:
Baltimore Liberty Union (8-1)
Previous: NR

Dropped Out: Columbiana Crestview lost to Mineral Ridge
15-13

 

Division VI

1.

Delphos St. John’s (9-0)

Defeated St. Henry 28-6
Next: Fort Recovery (3-6)
Previous: 1
2.

Bucyrus Wynford (9-0)

Defeated Lucas 34-14
Next:
at Crestline (2-7)
Previous: 2

3.


Norwalk St. Paul (9-0)

Defeated Plymouth 63-0
Next:
Monroeville (7-2)
Previous: 3

4.

Ada (9-0)

Defeated Delphos Jefferson 33-6
Next:
at Lima Central Catholic (8-1)
Previous: 4

5.

Carey (9-0)

Defeated Sycamore Mohawk 25-6
Next: Fremont St. Joseph Central Catholic (8-1)
Previous: 5

6.

McDonald
(9-0)

Defeated Salineville Southern 14-7
Next:
Leetonia (5-4)
Previous: 6
7.

Mogadore (8-1)

Defeated Waterloo 28-0
Next: 
East Canton (5-4)
Previous: 7

8.

Dalton (8-1)

Defeated Creston Norwayne 14-6
Next:
at Doylestown Chippewa (5-3)
Previous: 9
9.

Ansonia
(9-0)

Defeated Tri-County North 55-7
Next:
at Casstown Miami East (8-1)
Previous: NR

10.

Warren JFK (7-2)

Defeated Lorain Southview (2-7)
Next:
Warren Howland (8-1)
Previous: NR

Dropped Out: Malvern lost to West Lafayette Ridgewood
27-26, Lockland lost to Cincinnati North College Hill 34-16

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *