JJ’s Ohio High Football Power Poll: Week 9

Image

JJ’s Ohio High Power Poll

Rankings for the top 10 teams in Ohio in
each Division through Week 8 of the of the 2009 regular season.

Who is in? Who is out? And who is No.
1?


The following rankings are compiled by JJHuddle.com staff members and represent the Top 10 teams in
Ohio
in each
Division
through Week 8 of the 2009
season.

Week:
Preseason
  | 


4
  | 
5 
| 
6 
| 
7 
| 
8
 
|  9

Division I

1.

Cleveland St. Ignatius (8-0)

Defeated Inkster (Mich.) 49-20
Next:
No. 5 Cincinnati St. Xavier (7-1)
Previous: 1

2.

Cincinnati Moeller (8-0)

Defeated Cincinnati LaSalle 35-14
Next:
at Lakewood St. Edward(4-4)
Previous: 2
3.

Cleveland Glenville (7-1)

Defeated Cleveland John Adams 52-0
Next: Cleveland JFK (5-3)
Previous: 3

4.

Dublin Coffman (8-0)

Defeated No. 7 Hilliard Davidson 10-7
Next:
Worthington Kilbourne (4-3)
Previous: 4
5.


Cincinnati St. Xavier (7-1)

Defeated Lakewood St. Edward 3-2
Next:
at No. 1 Cleveland St. Ignatius (8-0)
Previous: 5

6.

Solon (8-0)

Defeated Macedonia Nordonia 42-7
Next:
at Medina (4-4)
Previous: 6
7.

Cincinnati Anderson (8-0)

Defeated Cincinnati Glen Este 44-11
Next:
Milford (5-3)
Previous: 8

8.

Cincinnati Elder (6-2)

Defeated Columbus St. Francis DeSales 34-24
Next: Bye
Previous: 9
9.

Toledo
Whitmer
(7-1)

Defeated Toledo Central Catholic 14-7
Next: Toledo Bowsher (3-5)
Previous: 10

10.

Hilliard
Davidson
(6-1)

Lost to No. 4 Dublin Coffman 10-7
Next:
Upper Arlington (5-3)
Previous: 7

Dropped Out: None

 

Division II

1.

Logan (8-0)

Defeated Vincent Warren 31-15
Next:
Jackson (7-1)
Previous: 1

2.

Louisville (8-0)

Defeated Alliance 26-7
Next:
Alliance Marlington (7-1)
Previous: 2

3.

Cincinnati Turpin (8-0)

Defeated Morrow Little Miami 58-42
Next:
Amelia (1-7)
Previous: 3

4.

Mentor Lake Catholic (7-1)

Defeated Archbishop Hoban 17-0
Next:
Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (5-3)
Previous: 6

5.

New Philadelphia (8-0)

Defeated Cambridge 42-0
Next:
at New Concord John Glenn (2-6)
Previous: 7

6.

Toledo Central Catholic (6-2)

Lost to Toledo Whitmer 14-7
Next:
Toledo Libbey (1-6)
Previous: 5

7.

Toledo St. Francis DeSales (7-1)

Defeated Toledo Start 31-21
Next: Toledo Scott (2-6)
Previous: 8

8.

Cincinnati
Winton Woods (6-2)

Defeated Milford 48-17
Next:
at Loveland (4-4)
Previous: 10
9.

Ashland
(7-1)

Defeated Bellville Clear Fork 35-28
Next:
Mansfield Madison (1-7)
Previous: NR

10.

Toledo
Rogers (7-1)

Defeated Toledo Bowsher 28-17
Next:
Oregon Clay (4-4)
Previous: NR

Dropped Out: West Geauga lost to Chagrin Falls 14-7, New
Carlisle Tecumseh lost to Springfield Shawnee 14-10

 

Division III

1.

Youngstown Mooney (8-0)

Defeated Akron St. Vincent-St. Mary 34-9
Next:
Youngstown Ursuline (5-2)
Previous: 1

2.

Steubenville (8-0)

Defeated No. 9 Poland Seminary 24-13
Next:
Inkster (Mich.) (4-3)
Previous: 2

3.

Cincinnati Wyoming (8-0)

Defeated Cincinnati Finneytown 54-0
Next:
North Bend Taylor (3-5)
Previous: 3

4.

Columbus DeSales (5-3)

Lost to Cincinnati Elder 34-24
Next:
at Cincinnati LaSalle (4-4)
Previous: 5
5.

Columbus Watterson (6-2)

Defeated Warren (Mich.) De LaSalle 14-6
Next:
Columbus St. Charles (5-3)
Previous: 6

6.

Hubbard (7-1)

Defeated Youngstown Liberty 19-7
Next:
at Struthers (2-6)
Previous: 8

7.

Napoleon (7-1)

Defeated Fremont Ross 28-14
Next:
Sandusky (4-4)
Previous: 9
8.

Dover (7-1)

Defeated Meadowbrook 63-6
Next:
at Coshocton (7-1)
Previous: 10
9.

Poland Seminary (7-1)

Lost to No. 2 Steubenville 24-13
Next:
Lisbon Beaver Local (0-8)
Previous: 4

10.

Granville
(7-1)

Defeated Heath 34-7
Next: at Hebron Lakewood (0-8)
Previous:
NR

Dropped Out: Akron St. Vincent-St. Mary lost to Youngstown Cardinal
Mooney 34-9

[BREAK]

Division IV

1.

Kettering Alter (8-0)

Defeated Cincinnati Roger Bacon 27-0
Next:
Purcell Marian (1-7)
Previous: 1
2.

Chagrin Falls (8-0)

Defeated West Geauga 14-7
Next:
at Pepper Pike Orange (2-6)
Previous: 2

3.

Genoa Area (8-0)

Defeated Millbury Lake 49-0
Next:
Tontogany Otsego (0-8)
Previous: 3

4.

Amanda-Clearcreek (8-0)

Defeated Teays Valley 33-3
Next:
at Fairfield Union (5-3)
Previous: 4

5.

Clarksville Clinton-Massie (8-0)

Defeated Washington Court House Washington 24-0
Next:
at London Madison Plains (3-5)
Previous: 5

6.

Kenton (7-1)

Defeated Defiance 40-21
Next:
at Wapakoneta (1-7)
Previous: 6

7.

Girard (8-0)

Defeated Campbell Memorial 40-7
Next:
LaBrae (3-5)
Previous: 7

8.

Galion (8-0)

Defeated Fostoria 14-7
Next:
Willard (2-6)
Previous: 8

9.

Elyria Catholic (6-2)

Defeated Bedford St. Peter Chanel 28-6
Next:
Garfield Heights Trinity (6-2)
Previous: 10

10.

North College Hill (8-0)

Defeated Summit Country Day (4-4)
Next:
at Lockland (8-0)
Previous: NR

Dropped Out: Bellville Clear Fork lost to Ashland 35-28

 

Division V

1.

Hamler Patrick Henry (8-0)

Defeated Archbold 34-13
Next:
Pemberville Eastwood (7-1)
Previous: 2
2.

Cuyahoga Heights (8-0)

Defeated Gates Mills Hawken 36-0
Next:
Beachwood (6-2)
Previous: 3

3.

Coldwater (7-1)

Lost to Delphos St. John’s 27-20
Next:
Minster (1-7)
Previous: 1

4.

Fredericktown (8-0)

Defeated Utica 27-12
Next:
at Centerburg (2-6)
Previous: 4
5.

Anna (7-1)

Defeated New Bremen 41-7
Next:
Versailles (5-3)
Previous: 5

6.

Defiance Tinora (7-1)

Defeated Holgate 41-7
Next:
at Edgerton (6-2)
Previous: 7

7.

St. Henry (6-2)

Defeated Fort Recovery 49-16
Next:
Delphos St. John’s (8-0)
Previous: 9

8.

West Liberty Salem (8-0)

Defeated Jamestown Greeneview 9-6
Next:
Mechanicsburg (6-2)
Previous: 6

9.

Columbiana Crestview (8-0)

Defeated Lisbon David Anderson 59-13
Next:
Mineral Ridge (4-4)
Previous: 8

10.

Lima Central Catholic (7-1)

Defeated Bluffton 48-13
Next:
Lafayette Allen East (3-5)
Previous: 10

Dropped Out: None

 

Division VI

1.

Delphos St. John’s (8-0)

Defeated Coldwater 27-20
Next: at St. Henry (6-2)
Previous: 1
2.

Bucyrus Wynford (8-0)

Defeated Mansfield Ontario 28-7
Next:
at Lucas (3-5)
Previous: 2

3.


Norwalk St. Paul (8-0)

Defeated New London 56-0
Next:
Plymouth (0-8)
Previous: 3

4.

Ada (8-0)

Defeated Lafayette Allen East 55-20
Next:
Delphos Jefferson (5-3)
Previous: 4

5.

Carey (8-0)

Defeated Attica Seneca East 39-7
Next: at Sycamore Mohawk (3-5)
Previous: 5

6.

McDonald
(8-0)

Defeated Berlin Center Western Reserve 24-11
Next:
at Salineville Southern (3-5)
Previous: 7
7.

Mogadore (7-1)

Defeated Windham 40-13
Next: 
at Waterloo (1-7)
Previous: 8

8.

Malvern (8-0)

Defeated Sugarcreek Garaway 44-29
Next:
West Lafayette Ridgewood (8-0)
Previous: 9

9.

Dalton (7-1)

Defeated Rittman 47-6
Next:
at Creston Norwayne (5-3)
Previous: 10
10.

Lockland
(8-0)

Defeated Cincinnati Country Day 21-0
Next:
North College Hill (8-0)
Previous: NR

Dropped Out: Berlin Center Western Reserve lost to
McDonald 24-11

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *