JJ’s Ohio High Football Power Poll: Week 8

Image

JJ’s Ohio High Power Poll

Rankings for the top 10 teams in Ohio in
each Division through Week 7 of the of the 2009 regular season.

Who is in? Who is out? And who is No.
1?


The following rankings are compiled by JJHuddle.com in conjunction with the
Ohio News
Network and represent the Top 10 teams in
Ohio
in each
Division
through Week 7 of the 2009
season.

Week:
Preseason
  | 


4
  | 
5 
| 
6 
| 
7 
|  8
 

Division I

1.

Cleveland St. Ignatius (7-0)

Defeated Warren G. Harding 10-7
Next:
Inkster (Mich.) (4-2)
Previous: 1

2.

Cincinnati Moeller (7-0)

Defeated No. 9 Cincinnati Elder 35-13
Next:
Cincinnati LaSalle (4-3)
Previous: 2
3.

Cleveland Glenville (6-1)

Defeated Cleveland John Marshall 53-8
Next: at  Cleveland John Adams (5-2)
Previous: 3

4.

Dublin Coffman (7-0)

Defeated Hilliard Darby 30-7
Next: at No. 7 Hilliard Davidson (6-0)
Previous: 4
5.


Cincinnati St. Xavier (6-1)

Defeated Cincinnati LaSalle 24-7
Next:
Lakewood St. Edward (4-3)
Previous: 5

6.

Solon (7-0)

Defeated Brunswick 17-7
Next:
at Macedonia Nordonia (2-5)
Previous: 7
7.

Hilliard
Davidson
(6-0)

Defeated Worthington Kilbourne 17-14 OT
Next: No. 4 Dublin Coffman (6-0)
Previous: 8

8.

Cincinnati Anderson (7-0)

Defeated Loveland 55-14
Next:
at Cincinnati Glen Este (4-3)
Previous: 9

9.

Cincinnati Elder (5-2)

Lost to No. 2 Cincinnati Moeller 35-13
Next: Columbus St. Francis DeSales (5-2)
Previous: 6
10.

Toledo
Whitmer
(6-1)

Defeated Oregon Clay 38-0
Next:
Toledo Central Catholic (6-1)
Previous: NR

Dropped Out: Massillon Washington (5-2) los to the
Steubenville 13-3

 

Division II

1.

Logan (7-0)

Defeated Marietta 48-3
Next:
at Vincent Warren (6-1)
Previous: 1

2.

Louisville (7-0)

Defeated Carrollton 52-0
Next:
at Alliance (1-6)
Previous: 2

3.

Cincinnati Turpin (7-0)

Defeated Kings Mills Kings 14-7
Next:
Morrow Little Miami (3-4)
Previous: 4

4.

New Carlisle Tecumseh (7-0)

Defeated Riverside Stebbins 43-6
Next:
Springfield Shawnee (5-2)
Previous: 5
5.

Toledo Central Catholic (6-1)

Defeated Toledo St. Francis DeSales 10-0
Next:
Toledo Whitmer (6-1)
Previous: 6

6.

Mentor Lake Catholic (6-1)

Defeated Parma Heights Holy Name 48-0
Next:
Archbishop Hoban (2-5)
Previous: 7

7.

New Philadelphia (7-0)

Defeated Meadowbrook 63-6
Next:
Cambridge (3-4)
Previous: 8

8.

Toledo St. Francis DeSales (6-1)

Lost to No. 5 Toledo Central Catholic 10-0
Next: at Toledo Start (1-6)
Previous: 3

9.

West
Geauga (7-0)

Defeated Pepper Pike Orange 20-0
Next:
Chagrin Falls (7-0)
Previous: 9

10.

Cincinnati
Winton Woods (5-2)

Defeated Harrison 35-12
Next:
Milford (5-2)
Previous: NR

Dropped Out: Warren Howland lost to Poland Seminary 17-0

 

Division III

1.

Youngstown Mooney (7-0)

Defeated Cleveland Benedictine 42-7
Next: at No. 7 Akron St. Vincent-St. Mary (1-5)
Previous: 1

2.

Steubenville (7-0)

Defeated Massillon Washington 13-3
Next:
No. 4 Poland Seminary (7-0)
Previous: 2

3.

Cincinnati Wyoming (7-0)

Defeated Cincinnati Deer Park 47-7
Next:
at Cincinnati Finneytown (0-7)
Previous: 3

4.

Poland Seminary (7-0)

Defeated Warren Howland 17-0
Next: at No. 2 Steubenville (6-0)
Previous: 4

5.

Columbus DeSales (5-2)

Defeated No. 6 Columbus Watterson 17-10
Next:
at Cincinnati Elder (5-2)
Previous: 7
6.

Columbus Watterson (5-2)

Lost to No. 5 Columbus DeSales
Next:
at Warren (Mich.) De LaSalle (4-3)
Previous: 5

7.

Akron St. Vincent-St. Mary (5-2)

Lost to Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 17-14
Next: No. 1 Youngstown Cardinal Mooney (7-0)
Previous: 6

8.

Hubbard (6-1)

Defeated Youngstown East 37-8
Next:
Youngstown Liberty (4-3)
Previous: 9

9.

Napoleon (6-1)

Defeated Lima Senior 34-7
Next:
at Fremont Ross (4-3)
Previous: 10
10.

Dover (6-1)

Defeated Cambridge 41-7
Next:
Meadowbrook (1-6)
Previous: NR
Dropped Out: Bellefontaine lost to Tipp City Tippecanoe 24-7

[BREAK]

Division IV

1.

Kettering Alter (7-0)

Defeated Middletown Bishop Fenwick 35-7
Next:
at Cincinnati Roger Bacon (1-6)
Previous: 1
2.

Chagrin Falls (7-0)

Defeated Painesville Harvey 66-22
Next:
at West Geauga (7-0)
Previous: 2

3.

Genoa Area (7-0)

Defeated Gibsonburg 47-0
Next:
at Millbury Lake (5-2)
Previous: 4

4.

Amanda-Clearcreek (7-0)

Defeated Hamilton Township 45-6
Next:
Teays Valley (2-5)
Previous: 5

5.

Clarksville Clinton-Massie (7-0)

Defeated Greenfield McClain 40-0
Next:
at Washington Court House Washington (5-2)
Previous: 6

6.

Kenton (6-1)

Defeated Celina 38-0
Next:
Defiance (4-3)
Previous: 7

7.

Girard (7-0)

Defeated Brookfield 41-0
Next:
Campbell Memorial (5-2)
Previous: 8

8.

Galion (7-0)

Defeated Norwalk 28-14
Next:
Fostoria (3-4)
Previous: 9

9.

Bellville Clearfork (6-1)

Defeated Madison Comprehensive 55-13
Next:
at Ashland (6-1)
Previous: 10

10.

Elyria Catholic (5-2)

Lost to Akron Hoban 31-6
Next:
Bedford St. Peter Chanel (4-2)
Previous: 3

Dropped Out: None

 

Division V

1.

Coldwater (7-0)

Defeated No. 9 St. Henry 17-0
Next:
at Delphos St. John’s (7-0)
Previous: 3

2.

Hamler Patrick Henry (7-0)

Defeated Bryan 28-21
Next:
at Archbold (5-2)
Previous: 2
3.

Cuyahoga Heights (7-0)

Defeated Richmond Heights 54-6
Next:
at Gates Mills Hawken (6-1)
Previous: 3

4.

Fredericktown (7-0)

Defeated East Knox 47-0
Next:
Utica (5-2)
Previous: 4
5.

Anna (6-1)

Defeated Minster 62-0
Next:
at New Bremen (4-3)
Previous: 5

6.

West Liberty Salem (7-0)

Defeated Springfield Northeastern 17-8
Next:
at Jamestown Greeneview (2-5)
Previous: 8

7.

Defiance Tinora (6-1)

Defeated Ayersville 51-0
Next:
Holgate (1-6)
Previous: 9

8.

Columbiana Crestview (7-0)

Defeated North Lima South Range 31-28
Next:
at Lisbon David Anderson (0-7)
Previous: 10

9.

St. Henry (5-2)

Lost to No. 1 Coldwater 17-0
Next:
Fort Recovery (3-4)
Previous: 6

10.

Lima Central Catholic (6-1)

Defeated Columbus Bishop Ready 17-14
Next:
at Bluffton (3-4)
Previous: NR

Dropped Out: Columbus Bishop Ready lost to Lima Central
Catholic 17-14

 

Division VI

1.

Delphos St. John’s (7-0)

Defeated Rockford Parkway 42-7
Next: Coldwater (7-0)
Previous: 1
2.

Bucyrus Wynford (7-0)

Defeated Bucyrus 35-7
Next:
Mansfield Ontario (2-5)
Previous: 2

3.


Norwalk St. Paul (7-0)

Defeated Collins Western Reserve 42-13
Next:
at New London (2-5)
Previous: 3

4.

Ada (7-0)

Defeated Convoy Crestview 48-15
Next:
Lafayette Allen East (3-4)
Previous: 4

5.

Carey (7-0)

Defeated Hopewell-Loudon 14-7
Next: Attica Seneca East (4-3)
Previous: 5

6.

Berlin Center Western Reserve (7-0)

Defeated North Jackson Jackson-Milton 60-8
Next: at No. 7 McDonald (7-0)
Previous: 6

7.

McDonald (7-0)

Defeated Sebring McKinley 42-0
Next: No. 6 Berlin Center Western Reserve (7-0)
Previous: 7
8.

Mogadore (6-1)

Defeated Streetsboro 39-15
Next: 
Windham (0-7)
Previous: 8

9.

Malvern (7-0)

Defeated Jeromesville Hillsdale 54-13
Next:
Sugarcreek Garaway (2-5)
Previous: 9

10.

Dalton (6-1)

Defeated West Salem Northwestern 19-7
Next:
Rittman (1-6)
Previous: NR

Dropped Out: Maria Stein Marion Local lost to New Bremen
17-14

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *