JJ’s Ohio High Football Power Poll: Week 6

Image

JJ’s Ohio High Power Poll

Rankings for the top 10 teams in Ohio in
each Division through the midpoint of the of the 2009 regular season.

Who is in? Who is out? And who is No.
1?


The following rankings are compiled by JJHuddle.com staff members and represent the Top 10 teams in
Ohio
in each
Division
through Week 5 of the 2009
season.

Week:
Preseason
  | 


4
  | 
5 
| 

Division I

1.

Cincinnati Elder (5-0)

Defeated Lakewood St. Edward 38-14
Next: at No. 9 Cincinnati St. Xavier (4-1)
Previous: 1
2.

Cleveland St. Ignatius (5-0)

Defeated Athol Springs (N.Y.) St. Francis 30-14
Next: No. 7 Massillon  (5-0)
Previous: 2

3.

Cincinnati Moeller (5-0)

Defeated Mentor 45-7
Next:
Highland Park (Mich.) (3-2)
Previous: 3
4.

Cleveland Glenville (4-1)

Defeated Cleveland Collinwood 47-6
Next: Cleveland East Tech
(2-3)
Previous: 4

5.

Dublin Coffman (5-0)

Defeated Groveport-Madison 51-7
Next:
at Thomas Worthington (3-2)
Previous: 6
6.

Solon (5-0)

Defeated Hudson 28-14
Next:
Mayfield (5-0)
Previous: 8
7.

Massillon Washington (5-0)

Defeated Akron Garfield 44-13
Next:
at No. 2 Cleveland St. Ignatius (5-0)
Previous: 9

8.

Toledo Whitmer (5-0)

Defeated Toledo St. John’s 20-7
Next:
Toledo DeSales (5-0)
Previous: 10
9.


Cincinnati St. Xavier (4-1)

Lost to Highlands (Ky.) 12-7
Next: No. 1 Cincinnati Elder (5-0)
Previous: 5

10.

Hilliard
Davidson
(5-0)

Defeated Thomas Worthington 62-0
Next:
Lancaster (3-2)
Previous: NR

Dropped Out: Brunswick (4-1) lost to Twinsburg 21-9

 

Division II

1.

Logan (5-0)

Defeated Ironton 21-7
Next: No. 10 Zanesville (5-0)
Previous: 1

2.

Louisville (5-0)

Defeated Canal Fulton Northwest 23-15
Next:
at Beloit West Branch (2-3)
Previous: 2

3.

Toledo St. Francis DeSales (5-0)

Defeated Toledo Woodward 50-0
Next:
at Toledo Whitmer (5-0)
Previous: 4

4.

Cincinnati Turpin (5-0)

Defeated Hamilton Ross 56-0
Next:
at Cincinnati Walnut Hills (4-1)
Previous: 5

5.

New Carlisle Tecumseh (5-0)

Defeated St. Paris Graham 43-0
Next:
Kenton Ridge (3-2)
Previous: 6
6.

Toledo Central Catholic (4-1)

Defeated Toledo Bowsher 38-0
Next:
Oregon Clay (4-1)
Previous: 7

7.

Mentor Lake Catholic (4-1)

Lost Youngstown Cardinal Mooney 42-21
Next:
at Parma Padua Franciscan (4-1)
Previous: 3

8.

New Philadelphia (5-0)

Defeated Uhrichsville Claymont 62-0
Next:
at Warsaw River View (0-5)
Previous: 8

9.

Cincinnati Winton Woods
(4-1)

Defeated Columbus Bishop Watterson19-13 OT
Next:
Kings Mills Kings (1-3)
Previous: 9

10.

Zanesville (5-0)

Defeated Lisbon Beaver Local 49-7
Next: at No. 1 Logan (5-0)
Previous: 10

Dropped Out: None

 

Division III

1.

Youngstown Mooney (5-0)

Defeated Mentor Lake Catholic 42-21
Next:
at Athol Springs (N.Y.) St. Francis (2-2)
Previous: 1

2.

Steubenville (5-0)

Defeated Fairview (Pa.) 32-10
Next:
Wheeling Park (W.Va.) (1-4)
Previous: 2

3.

Cincinnati Wyoming (5-0)

Defeated Cincinnati Mariemont 31-3
Next:
Cincinnati Madeira (2-3)
Previous: 3

4.

Poland Seminary (5-0)

Defeated Niles McKinley 35-0
Next:
Youngstown Chaney (0-5)
Previous: 4

5.

Columbus Watterson (4-1)

Defeated Cleveland Benedictine 28-10
Next:
Cincinnati LaSalle (4-1)
Previous: 5

6.

Akron St. Vincent-St. Mary (4-1)

Defeated No. 10 Napoleon 17-0
Next: at Canton Central Catholic (1-4)
Previous: 6

7.

Columbus DeSales (3-2)

Defeated Findlay 56-23
Next:
at Columbus St. Charles (4-1)
Previous: 7
8.

Bellefontaine (5-0)

Defeated Indian Lake 35-0
Next:
Riverside Stebbins (1-4)
Previous: 8
9.

Hubbard (4-1)

Defeated Cortland Lakeview 49-14
Next:
Brookfield (0-5)
Previous: NR

10.

Napoleon (4-1)

Lost to No. 6 Akron SVSM 17-0
Next: at Marion Harding (2-3)
Previous: 10
Dropped Out: Rayland Buckeye Local (4-1) lost to Wintersville Indian
Creek 23-20

[BREAK]

Division IV

1.

Kettering Alter (5-0)

Defeated Cincinnati McNicholas 32-6
Next:
Dayton Carroll (3-2)
Previous: 1
2.

Chagrin Falls (5-0)

Defeated Kenston 20-13
Next:
Wickliffe (1-4)
Previous: 2

3.

Elyria Catholic (4-1)

Defeated Louisville St. Thomas Aquinas 28-7
Next:
at Cleveland Villa Angela-St. Joseph (2-3)
Previous: 3

4.

Genoa Area (5-0)

Defeated Northwood 48-6
Next:
Pemberville Eastwood (5-0)
Previous: 4

5.

Amanda-Clearcreek (5-0)

Defeated Circleville 36-0
Next:
at Canal Winchester (4-1)
Previous: 5

6.

Clarksville Clinton-Massie (5-0)

Defeated Washington Court House Miami Trace 33-7
Next:
London (4-1)
Previous: 6

7.

Middletown Bishop Fenwick (5-0)

Defeated Cincinnati Roger Bacon 6-3
Next:
at Dayton Chaminade Julienne (4-1)
Previous: 8

8.

Kenton (4-1)

Defeated Elida 44-20
Next:
Lima Bath (2-3)
Previous: 9

9.

Columbus Bishop Hartley (5-0)

Defeated Dayton Dunbar 59-14
Next:
at Columbus Grove (2-3)
Previous: 10

10.

Girard (5-0)

Defeated Warren Champion 31-6
Next:
Niles McKinley (3-2)
Previous: NR

Dropped Out: Ironton (3-2) lost to Logan 21-7

 

Division V

1.

St. Henry (5-0)

Defeated Maria Stein Marion Local 10-7
Next:
at Anna (4-1)
Previous: 1

2.

Hamler Patrick Henry (5-0)

Defeated New Metamora Evergreen 48-7
Next:
at Delta (1-4)
Previous: 2
3.

Coldwater (5-0)

Defeated  No. 8 Anna 27-13
Next:
at Rockford Parkway (0-5)
Previous: 4

4.

Cuyahoga Heights (5-0)

Defeated Kirtland 20-10
Next:
Middlefield Cardinal (4-1)
Previous: 5

5.

Fredericktown (5-0)

Defeated Danville 51-6
Next:
at Johnstown-Monroe (2-3)
Previous: 6
6.

East Palestine (5-0)

Defeated Hanoverton United 47-20
Next:
at Columbiana Crestview (5-0)
Previous: 7

7.

Columbus Bishop Ready (4-0)

BYE
Next:
Pittsburgh United Military Academy
Previous: 8

8.

Anna (4-1)

Lost to No. 3 Coldwater 27-13
Next:

at No. 1 St. Henry
(5-0)

Previous: 3

9.

West Liberty Salem (5-0)

Defeated South Charleston Southeastern Local 20-0
Next:
Springfield Catholic Central (3-2)
Previous: 10

10.

Defiance Tinora (4-1)

Defeated Antwerp 41-14
Next:
Haviland Wayne Trace (3-2)
Previous: NR

Dropped Out: Minford (4-1) lost to Oak Hill 20-14

 

Division VI

1.

Delphos St. John’s (5-0)

Defeated Versailles 28-14
Next:
at Maria Stein Marion Local (3-2)
Previous: 1
2.

Bucyrus Wynford (5-0)

Defeated North Robinson Colonel Crawford 46-15
Next:
New Washington Buckeye Central (4-1)
Previous: 2

3.


Norwalk St. Paul (5-0)

Defeated Ashland Mapleton 63-0
Next:
Greenwich South Central (1-4)
Previous: 4

4.

Ada (5-0)

Defeated Bluffton 43-14
Next:
at Paulding (2-3)
Previous: 5

5.

Mogadore (5-0)

Defeated Garrettsville Garfield 31-0
Next:
Peninsula Woodridge (4-1)
Previous: 6

6.

Carey (5-0)

Defeated Kansas Lakota 42-21
Next:
North Baltimore (2-3)
Previous: 9

7.

Berlin Center Western Reserve (5-0)

Defeated Salineville Southern 26-7
Next:
Wellsville (4-1)
Previous: 10

8.

Dalton
(5-0)

Defeated Smithville 46-7
Next:
Jeromesville Hillsdale (5-0)
Previous: NR

9.

McDonald (5-0)

Defeated Wellsville 50-12
Next:
at North Jackson Jackson-Milton (1-4)
Previous: NR
10.

Tuscarawas Central
Catholic (5-0)

Defeated Strasburg-Franklin 67-0
Next:
Malvern (5-0)
Previous: NR

Dropped Out: Newark Catholic (3-2) lost to Heath 28-27,
Maria Stein Marion local (3-2) lost to St. Henry 10-7, Bascom Hopewell-Loudon
(4-1) lost to Fremont St. Joe’s 27-26 OT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *