JJ’s Ohio High Football Power Poll: Week 5

Image

JJ’s Ohio High Power Poll

Rankings for the top 10 teams in Ohio in
each Division through the first four games of the 2009 season.

Who is in? Who is out? And who is No.
1?


The following rankings are compiled by JJHuddle.com staff members and represent the Top 10 teams in
Ohio
in each
Division
through Week 4 of the 2009
season.

Week:
Preseason
  | 


4
  |  5 

Division I

1.

Cincinnati Elder (4-0)

Defeated Cincinnati LaSalle 23-13
Next:
at Lakewood St. Edward (2-2)
Previous: 1
2.

Cleveland St. Ignatius (4-0)

Defeated Mentor 47-7
Next:
Athol Springs (N.Y.) St. Francis (2-1)
Previous: 2

3.

Cincinnati Moeller (4-0)

Defeated Findlay 49-7
Next:
Mentor (2-2)
Previous: 3
4.

Cleveland Glenville (3-1)

Defeated Cleveland John Hay 48-0
Next:
Cleveland Collinwood (0-4)
Previous: 4

5.


Cincinnati St. Xavier (4-0)

Defeated Louisville (Ky.) Trinity 43-13
Next:
at Highlands (Ky.) (5-0)
Previous: 5

6.

Dublin Coffman (4-0)

Defeated Reynoldsburg 37-0
Next:
at Groveport-Madison (4-0)
Previous: 6
7.

Brunswick (4-0)

Defeated Garfield Heights 43-22
Next:
Twinsburg (3-1)
Previous: 7

8.

Solon (4-0)

Defeated Parma 42-6
Next:
at Hudson (4-0)
Previous: 8
9.

Massillon Washington (4-0)

Defeated Akron Firestone 42-21
Next:
Akron Garfield (2-2)
Previous: 10

10.

Toledo Whitmer (4-0)

Defeated Toledo Rogers 43-20
Next:
at Toledo St. John’s (2-2)
Previous: NR

Dropped Out: Youngstown Boardman (2-2)

 

Division II

1.

Logan (4-0)

Defeated Gallipolis Gallia Academy 57-6
Next:
at Ironton (3-1)
Previous: 1

2.

Louisville (4-0)

Defeated Canton South 17-14
Next:
Canal Fulton Northwest (2-2)
Previous: 2

3.

Mentor Lake Catholic (4-0)

Defeated Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 21-0
Next:
at Youngstown Cardinal Mooney (4-0)
Previous: 3

4.

Toledo DeSales (4-0)

Defeated Toledo St. John’s Jesuit 7-6
Next:
Toledo Woodward (0-3)
Previous: 4

5.

Cincinnati Turpin (4-0)

Defeated Cincinnati Northwest 23-0
Next:
Hamilton Ross (2-2)
Previous: 6

6.

New Carlisle Tecumseh (4-0)

Defeated Urbana 49-7
Next:
St. Paris Graham (3-1)
Previous: 7
7.

Toledo Central Catholic (3-1)

Defeated Toledo Start 33-0
Next:
at Toledo Bowsher (1-3)
Previous: 8

8.

New Philadelphia (4-0)

Defeated Coshocton 41-17
Next:
at Uhrichsville Claymont (1-3)
Previous: 10

9.

Cincinnati Winton Woods
(4-0)

Defeated Columbus Bishop Watterson19-13 OT
Next:
Kings Mills Kings (1-3)
Previous: NR

10.

Zanesville (4-0)

Defeated Chillicothe 14-7
Next:
Lisbon Beaver Local (0-4)
Previous: NR

Dropped Out: Aurora (3-1) and Lexington (2-2)

 

Division III

1.

Youngstown Mooney (4-0)

Defeated Warren G. Harding 31-6
Next:
Mentor Lake Catholic (4-0)
Previous: 3

2.

Steubenville (4-0)

Defeated St. Joseph’s Collegiate (N.Y.) 40-13
Next:
Fairview (Pa.) (2-1)
Previous: 2

3.

Cincinnati Wyoming (4-0)

Defeated Cincinnati Reading 28-21
Next:
at Cincinnati Mariemont (1-3)
Previous: 5

4.

Poland Seminary (4-0)

Defeated Cortland Lakeview 22-17
Next:
at Niles McKinley (3-1)
Previous: 7

5.

Columbus Watterson (3-1)

Lost to Cincinnati Winton Woods 19-13 OT
Next:
at Cleveland Benedictine (1-3)
Previous: 3

6.

Akron St. Vincent-St. Mary (3-1)

Defeated Akron Hoban 14-10
Next: No. 10 Napoleon (4-0)
Previous: NR

7.

Columbus DeSales (2-2)

Lost to Cincinnati Anderson 28-25
Next:
Findlay (1-3)
Previous: 4
8.

Rayland Buckeye Local (4-0)

Defeated Oak Glen (W.Va.) 34-28
Next:
at Wintersville Indian Creek (3-1)
Previous: 8

9.

Bellefontaine (4-0)

Defeated Bellefontaine Benjamin Logan 40-14
Next:
Indian Lake (1-3)
Previous: 9
10.

Napoleon (4-0)

Defeated Bryan 28-21
Next: No. 6 Akron SVSM
Previous: NR
Dropped Out: Akron Hoban (2-2), Circleville Logan Elm (3-1)

[BREAK]

Division IV

1.

Kettering Alter (4-0)

Defeated Hamilton Badin 27-7
Next:
Cincinnati McNicholas (2-2)
Previous: 1
2.

Chagrin Falls (4-0)

Defeated Aurora 23-3
Next:
Kenston (3-1)
Previous: 3

3.

Elyria Catholic (3-1)

Defeated Shaker Heights 19-13
Next:
at Louisville St. Thomas Aquinas (1-3)
Previous: 4

4.

Genoa Area (4-0)

Defeated Elmore Woodmore 55-0
Next:
Northwood (2-2)
Previous: 5

5.

Amanda-Clearcreek (4-0)

Defeated Circleville Logan Elm 37-6
Next:
at Canal Winchester (3-1)
Previous: 7

6.

Clarksville Clinton-Massie (4-0)

Defeated Hillsboro 44-7
Next:
Washington Court House Miami Trace (1-3)
Previous: 6

7.


Ironton (3-1)

Lost Ashland Blazer (Ky.) 26-12
Next:
Logan (4-0)
Previous: 2

8.

Middletown Bishop Fenwick (4-0)

Defeated Cincinnati Purcell Marian 21-12
Next:
Cincinnati Roger Bacon (1-3)
Previous: 9

9.

Kenton (3-1)

Defeated Ottawa-Glandorf 26-10
Next:
at Elida (1-3)
Previous: NR

10.

Columbus Bishop Hartley (4-0)

Defeated Louisville St. Thomas Aquinas 45-10
Next:
Dayton Dunbar (2-2)
Previous: NR

Dropped Out: Heath (3-1) and Coshocton (3-1)

 

Division V

1.

St. Henry (4-0)

Defeated Versailles 40-19
Next:
Maria Stein Marion Local (3-1)
Previous: 1

2.

Hamler Patrick Henry (4-0)

Defeated Liberty Center 41-24
Next:
New Metamora Evergreen (1-3)
Previous: 2
3.

Anna (4-0)

Defeated Rockford Parkway 48-6
Next:
at No. 4 Coldwater
(4-0)

Previous: 3

4.

Coldwater (4-0)

Defeated Maria Stein Marion Local 42-19
Next:
No. 3 Anna (4-0)
Previous: 4

5.

Cuyahoga Heights (4-0)

Defeated Newbury 50-0
Next:
at Kirtland (2-2)
Previous: 5

6.

Fredericktown (4-0)

Defeated Johnstown Northridge 64-7
Next:
Danville (0-4)
Previous: 6
7.

East Palestine (4-0)

Defeated Columbiana 41-7
Next:
Hanoverton United (1-3)
Previous: 10

8.

Columbus Bishop Ready (3-0)

Defeated Covington (Ky.) Holy Cross 24-14
Next:
BYE
Previous: 7

9.

Minford (4-0)

Defeated Coal Grove Dawson-Bryant 31-28
Next:
at Oak Hill (4-0)
Previous: 8

10.

West Liberty Salem (4-0)

Defeated North Lewisburg Triad 63-20
Next:
South Charleston Southeastern Local (4-0)
Previous:
9

Dropped Out: None

 

Division VI

1.

Delphos St. John’s (4-0)

Defeated New Bremen 70-6
Next:
Versailles (2-2)
Previous: 1
2.

Bucyrus Wynford (4-0)

Defeated Mount Blanchard Riverdale 49-7
Next:
North Robinson Colonel Crawford (1-3)
Previous: 2

3.


Norwalk St. Paul (4-0)

Defeated Ashland Crestview 27-7
Next:
at Ashland Mapleton (0-4)
Previous: 4

4.

Ada (4-0)

Defeated Troy Christian 77-24
Next:
Bluffton (2-2)
Previous: 5

5.

Mogadore (4-0)

Defeated Rootstown 28-7
Next:
Garrettsville Garfield (4-0)
Previous: 6

6.

Newark Catholic (3-1)

Defeated Hebron Lakewood 47-0
Next:
at Heath (3-1)
Previous: 7

7.

Maria Stein Marion Local (3-1)

Lost to Coldwater 42-19
Next:
at St. Henry (4-0)
Previous: 3
8.

Carey (4-0)

Defeated Tiffin Calvert 14-8
Next:
at Kansas Lakota (3-1)
Previous: 9

9.

Berlin Center Western Reserve (4-0)

Defeated Sebring McKinley 54-13
Next:
at Salineville Southern (2-2)
Previous: 10

10.

Bascom Hopewell-Loudon (4-0)

Defeated Sycamore Mohawk 28-6
Next:
Fremont St. Joe’s (3-0)
Previous: NR

Dropped Out: Columbiana (3-1)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *