JJ’s Ohio High Football Power Poll: Week 4

Image

JJ’s Ohio High Power Poll

Rankings for the top 10 teams in Ohio in
each Division through the first three games of the 2009 season. Things have changed
since the preseason. Who is in? Who is out? And who is No. 1?


The following rankings are compiled by JJHuddle.com staff members and represent the Top 10 teams in
Ohio
in each
Division
through the first three games of the 2009
season.

Week:
Preseason
  |  4 

Division I

1.

Cincinnati Elder (3-0)

Defeated Louisville (Ky.) Trinity 26-7
Next:
at Cincinnati LaSalle (3-0)
Previous: 1
2.

Cleveland St. Ignatius (3-0)

Defeated Canisius (N.Y.) 50-8
Next:
at Mentor (2-1)
Previous: 3

3.

Cincinnati Moeller (3-0)

Defeated Centerville 21-19
Next:
at Findlay (1-2)
Previous: 4
4.

Cleveland Glenville (2-1)

Defeated Huber Heights Wayne 57-28
Next:
at Cleveland John Hay (1-2)
Previous: 2

5.


Cincinnati St. Xavier (3-0)

Defeated Louisville (Ky.) St. Xavier 24-7
Next:
Louisville (Ky.) Trinity (1-2)
Previous: 9

6.

Dublin Coffman (3-0)

Defeated Columbus Brookhaven 33-0
Next:
Reynoldsburg (0-3)
Previous: 6
7.

Brunswick (3-0)

Defeated Massillon Perry 37-21
Next:
at Garfield Heights (3-0)
Previous: NR

8.

Solon (3-0)

Defeated Mentor 21-17
Next:
Parma (2-1)
Previous: NR
9.

Youngstown Boardman (2-1)

Defeated Youngstown Chaney 52-6
Next:
Uniontown Lake (1-2)
Previous: NR
10.

Massillon Washington (3-0)

Defeated Stow Munroe-Falls 31-14
Next:
Akron Firestone (1-2)
Previous: NR

Dropped Out: Colerain (1-2), Huber Heights Wayne (2-1),
North Canton Hoover (2-1), Canton McKinley (2-1)

 

Division II

1.

Logan (3-0)

Defeated Hamilton Township 49-7
Next:
at Gallipolis Gallia Academy (0-3)
Previous: 5

2.

Louisville (3-0)

Defeated Akron Hoban 12-3
Next:
at Canton South (1-2)
Previous: 10

3.

Mentor Lake Catholic (3-0)

Defeated Youngstown Ursuline 35-21
Next:
Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (2-1)
Previous: NR

4.

Toledo DeSales (3-0)

Defeated Dayton Carroll 31-18
Next:
Toledo St. John’s Jesuit (2-1)
Previous: NR

5.

Aurora (3-0)

Defeated Twinsburg 28-21
Next:
Chagrin Falls (3-0)
Previous: NR

6.

Cincinnati Turpin (3-0)

Defeated Cincinnati Indian Hill 34-14
Next:
at Cincinnati Northwest (3-0)
Previous: 6

7.

New Carlisle Tecumseh (3-0)

Defeated Washington Court House Miami Trace 62-0
Next:
at Urbana (1-2)
Previous: 9
8.

Toledo Central Catholic (2-1)

Lost to Penn (Ind.) 17-7
Next:
Toledo Start (0-3)
Previous: 7

9.

Lexington (2-1)

Lost to North Canton Hoover 41-20
Next:
at Orville (1-2)
Previous: 1
10.

New Philadelphia (3-0)

Defeated Marietta 58-7
Next:
Coshocton (3-0)
Previous: NR

Dropped Out: Cincinnati Winton Woods (2-1), Cuyahoga
Falls Walsh Jesuit (2-1), Avon Lake (1-2), Columbus Marion-Franklin (2-1)

 

Division III

1.

Youngstown Mooney (3-0)

Defeated Elyria Catholic 49-20
Next:
Warren G. Harding (2-0-1)
Previous: 3

2.

Steubenville (3-0)

Defeated East Liverpool 39-22
Next:
St. Joseph’s Collegiate (N.Y.) (1-1)
Previous: 2

3.

Columbus Watterson (3-0)

Defeated Reynoldsburg 16-14
Next:
Cincinnati Winton Woods (2-1)
Previous: 6

4.

Columbus DeSales (2-1)

Defeated New Albany 13-6
Next:
Cincinnati Anderson (3-0)
Previous: 1
5.

Cincinnati Wyoming (3-0)

Defeated Norwood 46-13
Next:
at Cincinnati Reading (2-1)
Previous: 5

6.

Akron Hoban (2-1)

Lost to Louisville 12-3
Next:
Akron St. Vincent-St. Mary (2-1)
Previous: 4

7.

Poland Seminary (3-0)

Defeated St. Thomas More (Ontario) 41-7
Next:
Cortland Lakeview (3-0)
Previous: NR

8.

Rayland Buckeye Local (3-0)

Defeated Bellaire 64-33
Next:
at Oak Glen (W.Va.) (1-2)
Previous: NR

9.

Bellefontaine (3-0)

Defeated Marysville 21-19
Next:
Bellefontaine Benjamin Logan (0-3)
Previous: NR
10.

Circleville Logan Elm (3-0)

Defeated Zane Trace 35-21
Next:
at Amanda-Clearcreek (3-0)
Previous: NR
Dropped Out: Akron St. Vincent-St. Mary (2-1), Hubbard (2-1), Waverly
(2-1), Canal Fulton Northwest (2-1)

[BREAK]

Division IV

1.

Kettering Alter (3-0)

Defeated Washington, D.C. St. John’s 27-12
Next:
at Hamilton Badin (3-0)
Previous: 1
2.


Ironton (3-0)

Defeated Gallipolis Gallia Academy 39-6
Next:
at Ashland Blazer (Ky.) (4-0)
Previous: 2

3.

Chagrin Falls (3-0)

Defeated Peninsula Woodridge
Next:
at Aurora (3-0)
Previous: 5

4.

Elyria Catholic (2-1)

Lost to Youngstown Cardinal Mooney (3-0)
Next:
Shaker Heights (0-3)
Previous: 3

5.

Genoa Area (3-0)

Defeated Port Clinton 62-7
Next:
Elmore Woodmore (0-3)
Previous: NR

6.

Clarksville Clinton-Massie (3-0)

Defeated Plain City Jonathan Alder 10-9
Next:
at Hillsboro (3-0)
Previous: 8

7.

Amanda-Clearcreek (3-0)

Defeated Baltimore Liberty Union 16-10
Next:
Circleville Logan Elm (3-0)
Previous: NR

8.

Heath (3-0)

Defeated Utica 4127
Next:
Newark Licking Valley (1-2)
Previous: NR

9.

Middletown Bishop Fenwick (3-0)

Defeated Oxford Talawanda 63-28
Next:
Cincinnati Purcell Marian (1-2)
Previous: NR

10.

Coshocton (3-0)

Defeated Millersburg West Homes 41-17
Next:
at New Philadelphia (3-0)
Previous: NR

Dropped Out: Martins Ferry (2-1), Plain City Jonathan
Alder (0-3), Williamsport Westfall (1-2), Kenton (2-1), Marion Pleasant (1-2)

 

Division V

1.

St. Henry (3-0)

Defeated New Bremen 42-0
Next:
at Versailles (2-1)
Previous: 2

2.

Hamler Patrick Henry (3-0)

Defeated Montpelier 48-6
Next:
at Liberty Center (2-1)
Previous: 3
3.

Anna (3-0)

Defeated Fort Recovery 56-28
Next:
Rockford Parkway (0-3)
Previous: 4

4.

Coldwater (3-0)

Defeated Versailles 25-14
Next:
at Maria Stein Marion Local 93-0)
Previous: 5

5.

Cuyahoga Heights (3-0)

Defeated Burton Berkshire 49-0
Next:
Newbury (0-2)
Previous: 6

6.

Fredericktown (3-0)

Defeated North Robinson Colonel Crawford 42-14
Next:
Johnstown Northridge (1-2)
Previous: NR
7.

Columbus Bishop Ready (3-0)

Defeated West Jefferson 24-21
Next:
Covington (Ky.) Holy Cross (2-1)
Previous: NR

8.

Minford (3-0)

Defeated Chillicothe Huntington 57-6
Next:
at Coal Grove Dawson-Bryant (3-0)
Previous: 8

9.

West Liberty Salem (3-0)

Defeated DeGraff Riverside 59-0
Next:
at North Lewisburg Triad (1-2)
Previous: NR

10.

East Palestine (3-0)

Defeated Steubenville Catholic Central 30-6
Next:
Columbiana (3-0)
Previous: 8

Dropped Out: Youngstown Ursuline (1-2), Wheelersburg
(2-1), Defiance Tinora (2-1), Findlay Liberty-Benton (2-1)

 

Division VI

1.

Delphos St. John’s (3-0)

Defeated Minster 48-6
Next:
at New Bremen (1-2)
Previous: 1
2.

Bucyrus Wynford (3-0)

Defeated East Knox 48-10
Next:
Mount Blanchard Riverdale (1-2)
Previous: 2

3.

Maria Stein Marion Local (3-0)

Defeated Rockford Parkway 42-0
Next:
Coldwater (3-0)
Previous: 5
4.


Norwalk St. Paul (3-0)

Defeated Huron 42-3
Next:
at Ashland Crestview (3-0)
Previous: 4

5.

Ada (3-0)

Defeated Columbus Grove 56-28
Next:
at Troy Christian (2-1)
Previous: 6

6.

Mogadore (3-0)

Defeated West Salem Northwestern 28-7
Next:
at Rootstown (2-1)
Previous: 7

7.

Newark Catholic (2-1)

Defeated Lancaster Fisher Catholic 61-0
Next:
Hebron Lakewood (0-3)
Previous: 3

8.

Columbiana (3-0)

Defeated Struthers 37-0
Next:
at East Palestine (3-0)
Previous: 9
9.

Carey (3-0)

Defeated Willard 31-0
Next:
at Tiffin Calvert (1-2)
Previous: NR

10.

Berlin Center Western Reserve (3-0)

Defeated Southington Chalker 28-0
Next:
at Sebring McKinley (1-2)
Previous: NR

Dropped Out: Sidney Lehman Catholic (1-2), Leetonia (2-1)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *