Photo Gallery: 2009 State Track Meet D-II Winners

Image

Lakeview’s Ben Moody won the D-II 100 and 110 hurdle state titles. (Photo by Gary Housteau)

While Bishop Hartley and CVCA battled to a tie in the girls standings, each with 55 points, and Eastwood took top boys team honors with 47 points, here’s a look in pictures at the individual participants who were champions at the D-II state track meet.


Photo Gallery: State Track Meet 2009 D-II Winners


Jerica Sanders – Soph. – Lake Catholic – 100 Meter Hurdles – 14.48


100 Meter Hurdle Podium


Ben Moody – Sr. – Lakeview – 110 Meter Hurdles – 14.19


110 Meter Hurdle Podium


Chesna Sykes – Jr. – Bishop Hartley – 100 Meters – 12.05


100 Meters Podium


Ben Moody – Sr. – Lakeview – 100 Meters – 10.97


100 Meters Podium


Daianna Barron – Jr. – Warrensville Heights – Anchor Leg 4×200 Meter Relay


4×200 Meter Relay Podium


Zack Penick – Fr. – Salem – Anchor Leg 4×200 Meter Relay


4×200 Meter Relay Podium


Erin Mercer – Sr. – Woodridge – 1600 Meters – 5:00.71


1600 Meters Podium


Jarrod Eick – Sr. – Marlington – 1600 Meters – 4:16.43


1600 Meters Podium


Aisha Cavin – Soph. – Bishop Hartley – Anchor 4×100 Meter Relay – 47.09 – State Record


4×100 Meters Podium


State Record


Matt McWilson – Sr. – Cardinal Mooney – Anchor Leg 4×100 Meter Relay – 42.67


4×100 Meter Relay Podium


Daianna Barron – Jr. – Warrensville Heights – 400 Meters – 55.36


400 Meters Podium


Cody Miler – Sr. – Norwayne – 400 Meters – 47.48


400 Meters Podium


300 Meter Hurdles Podium


Bridget Doughty – Soph. – Bay Village – 300 Meter Hurdles- 43.53


Ethan Freet – Sr. – London – 300 Meter Hurdles – 37.92


300 Meter Hurdles Podium


Juliana Libertin(Outside Lane) – Jr. – Hoban – 800 Meters – 2:16.01


800 Meters Podium


Zach Lathrop – Sr. – River Valley – 800 Meters – 1:51.44


Chesna Sykes – Jr. – Bishop Hartley – 200 Meters – 24.53


200 Meters Podium


Chesna Sykes and Aisha Cavin – Bishop Hartley – First and Second Place – 200 Meters


Rusus Walls – Sr. – Bishop Hartley – 200 Meters – 21.57


200 Meters Podium


Mallory Kreider – Jr. – Edgewood – 3200 Meters – 10:57.73


3200 Meters Podium


Brad Liston – Jr. – Circleville – 3200 Meters – 9:18.30


3200 Meters Podium


Daianna Barron – Jr. – Warrensville Heights – Anchor Leg 4×400 Meter Relay – 3:50.08 – State Record


4×400 Meter Relay Podium


State Record


Carwin Hill(Outside Lane) – Sr. – Bishop Hartley – Anchor Leg 4×400 Meter Relay – 3:20.43


4×400 Meter Relay Podium


Catherine Crisler – Sr. – Alter – Anchor Leg 4×800 Meter Relay – 9:17.10


4×800 Meter Relay Podium


Zac Wiles – Sr. – Defiance – Anchor Leg 4×800 Meter Relay – 7:57.24


Discus Podium


Victoria Bates – Sr. – United – Discus – 122-10


Discus Podium


Justin Welch – Jr. – Eastwood – Discus – 196-01 – Stadium Record


High Jump Podium


Katie Davis – Jr. – Cambridge – High Jump – 5-4.00


Nathan Davis – Sr. – Stivers – High Jump – 6-7.00


Long Jump Podium


Alexis Geiger – Sr. – Gallia Academy – Long Jump – 17-10.75


Long Jump Podium


Korbin Smith – Sr. – Delta – Long Jump – 23-07.00


Shot Put Podium


Kelly Barnhill – Jr. – Ontario – Shot Put – 42-11.00


Shot Put Podium


Matthew Hoty – Jr. – Perkins – Shot Put – 61-03.25


Pole Vault Podium


Kayla Caldwell – Sr. – Indian Valley – Pole Vault – 12-00.00


Pole Vault Podium


Crosby Schemenauer – Sr. – Eastwood – Pole Vault – 15-03.00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *