Photo Gallery: Youngstown Region Brings Strong Contingent To DI State Meet Again

Image

Deaver Williamson (Photo by Gary Housteau)

Absent their perennially powerful 4×400 relay team that was DQ’d at districts, Glenville’s 4×800 relay team is certainly capable of picking up the slack in their absence.  The Tarblooders will need every point if they hope to reclaim a D-I title they lost last season.  Here’s a look in pictures at Deaver Williamson (took first in 100, 200, 4×100 and 4×200) and many of the participants from the Youngstown Region that will be competing for a state title this weekend.


Photo Gallery: Youngstown Region Brings Strong Contingent to DI State Meet


Corey Linsley – Boardman – Sr. – First in discus


Corey Linsley


Marvel Brooks – Glenville – Sr. – Brings home victory in the 4×800 relay


Amber Smith – Collingwood – Jr. – Won the 100 Meter Hurdles


Tamica Harbor – Euclid – Sr. – Took second in 100 Meter Hurdles


Mitchell Seawood – Warren G. Harding – Sr. – Won the 110 Meter Hurdles


Ronnell Thompson – Brush(1) – Jr., Caleb Matthews – Boardman(r) – Sr. – Finished second and fourth, respectively, in the 110 Hurdles.


Kandace Thomas – GlenOak – Soph. – Star in the making – Won the 100 Meters and 200 Meters


Kandace Thomas


Deaver Williamson – Warren G. Harding – Sr. – Won the 100 Meters and 200 Meters


Deaver Williamson


Twinsburg won the 4×200 Meter relay


Collinwood finished second in the 4×200 Meter relay


Deaver Williamson anchored the winning 4×200 Meter relay


GlenOak won the 4×100 Meter relay


Harding edged Youngstown East in the 4×100


Shanequa Williams – Kenmore – Jr. – Won the 400 Meters


Shanequa Williams


Marvel Brooks – Glenville – Sr. – Won the 400 Meters


Marvel Brooks


Nicole Pachol – Howland – Sr. – Won the 300 Meter Hurdles


Nicole Pachol


Amber Smith – Collinwood – Jr. – Defending state champion finished second behind Pachol in 300 Meter Hurdles


Waquaim Comar – Twinsburg – Jr. – Won the 300 Meter Hurdles


Waquaim Comar


Marvin Logan – Warren G. Harding – Jr. – Finished second in the 300 Meter Hurdles just .01 of a second behind Comar


Allison Peare – Hoover – Jr. – Won the 800 Meters


Quincy Downing – Glenville – Soph. – Won the 800 Meters


Quincy Downing


Hannah Neczypor – North Royalton – Soph. – Won the 1600 Meters and the 3200 Meters


Hannah Neczypor


Dylan Papp – Green – Jr. – Won the 3200 Meters


Dylan Papp


Collinwood won the 4×400 Meter relay


Shaw won the 4×400 Meter relay


Dustin Brode – Canfield – Jr. – Won the Shot Put


Dustin Brode


Corey Linsley finished second in the Shot Put


Kelsie Ahbe – Green – Sr. – Won the Pole Vault


Kelsie Ahbe


Chadd Pierce – Solon – Sr. – Won the Boys Pole Vault


Chadd Pierce


Lauren Piper – Hudson – Sr. – Won the High Jump


Lauren Piper


Wadsworth took second place


Collinwood finished in first place


Glenville took second place


Warren G. Harding finished in first place

Youngstown Regional results – 2009

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *