Statewide Basketball Scoreboard

Image

Ohio Boys and Girls Hoops Scoreboard

Boys and girls scores from tournament action


Boys Scoreboard (3/6/2009)

TOURNAMENT

Division I

Barberton 52, Akron North 39

Canton GlenOak 65, Massillon Washington 48

Cincinnati La Salle 63, Cincinnati Walnut Hills 57

Cincinnati Princeton 58, Cincinnati Western Hills 36

Cleveland St. Ignatius 62, Bedford 60

Garfield Heights 80, Shaker Heights 63

Hudson 52, Wadsworth 50

Jackson 68, Youngstown Boardman 62, OT

Lakewood St. Edward 61, Parma Normandy 41

Lima Senior 63, Bowling Green 56

Lyndhurst Brush 90, Ashtabula Lakeside 68

Mansfield Madison 80, Fremont Ross 56

Mansfield Senior 54, Ashland 51

North Royalton 51, Hebron Lakewood 48

Perrysburg 49, Findlay 44

Sylvania Southview 77, Oregon Clay 42

Toledo Rogers 75, Toledo Start 69, OT

Toledo Scott 66, Toledo Waite 63

Toledo St. John’s 74, Sylvania Northview 46

Division II

Akron Buchtel 59, Akron Springfield 43

Akron East 68, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 47

Akron St. Vincent-St. Mary 87, Navarre Fairless 40

Beloit West Branch 70, Poland Seminary 56

Celina 68, Lima Bath 65

Circleville Logan Elm 74, Thornville Sheridan 45

Cleveland Benedictine 71, Aurora 48

Columbus DeSales 52, Delaware Buckeye Valley 40

Columbus Eastmoor 47, Sunbury Big Walnut 44

Elida 58, Lima Shawnee 52

Galion 77, Upper Sandusky 72

Hillsboro 63, McArthur Vinton County 57, OT

Hubbard 61, Struthers 39

Hunting Valley University 66, Chardon Notre Dame Cathedral Latin 37

Kenton 58, Bellville Clear Fork 47

Napoleon 44, Rossford 41

Painesville Harvey 61, Jefferson Area 52

Parma Padua 49, Bay Village Bay 37

Pemberville Eastwood 52, Bellevue 37

St. Paris Graham 71, Lewistown Indian Lake 37

Tiffin Columbian 59, Fostoria 57, OT

Toledo Libbey 50, Toledo Central Catholic 41

Vermilion 54, Elyria Catholic 47

Division III

Anna 56, Springfield NW 32

Archbold 45, Hicksville 43

Bucyrus Wynford 43, Ontario 41

Campbell Memorial 69, Lisbon David Anderson 38

Casstown Miami East 50, Waynesville 36

Castalia Margaretta 63, Port Clinton 42

Cleveland Central Catholic 60, Wickliffe 26

Coldwater 47, Lima Central Catholic 42

Cuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian Academy 86, Independence 50

Dayton Christian 63, Arcanum 46

Defiance Tinora 46, Paulding 28

Findlay Liberty-Benton 43, Bloomdale Elmwood 19

Genoa Area 59, Metamora Evergreen 52

Louisville Aquinas 72, Hanoverton United 53

Milan Edison 54, Elmore Woodmore 45

North Robinson Colonel Crawford 38, Bucyrus 32

Ottawa-Glandorf 73, Sycamore Mohawk 30

Richmond Heights 49, Burton Berkshire 35

Spencerville 42, St. Henry 39

Toledo Ottawa Hills 77, Delta 45

Versailles 44, Hamilton Badin 43

West Salem NW 54, Akron Manchester 52

Wellington 67, Peninsula Woodridge 59

Wooster Triway 75, Rittman 59

Division IV

Ada 72, Dola Hardin Northern 30

Bedford Chanel 83, Cleveland St. Martin De Porres 26

Carey 57, Fostoria St. Wendelin 28

Cincinnati Summit Country Day 39, Cincinnati Seven Hills 38

Dayton Jefferson 55, Pitsburg Franklin-Monroe 21

Delphos Jefferson 52, Ottoville 50

Delphos St. John’s 60, Haviland Wayne Trace 51

East Canton 60, Columbiana 55, OT

Fort Recovery 46, New Bremen 44

Kalida 54, Columbus Grove 41

Leipsic 47, Hamler Patrick Henry 38

Lima Temple Christian 41, Lafayette Allen East 37

Lockland 58, Cincinnati Country Day 46

Lucas 43, New Washington Buckeye Central 41

McComb 40, Miller City 37

Mogadore 63, Fairport Harbor Harding 50

New Knoxville 56, Perry 41

New Riegel 56, Bascom Hopewell-Loudon 52

Norwalk St. Paul 76, Bettsville 68

Oberlin Firelands 82, Cornerstone Christian 79

Pandora-Gilboa 53, Fort Jennings 26

Pettisville 61, West Unity Hilltop 30

Plymouth 72, Crestline 37

South Charleston SE 61, Yellow Springs 58

Sidney Lehman 70, Mechanicsburg 56

St. Marys Memorial 64, Lakeside Danbury 58

Stryker 73, Pioneer North Central 65

Toledo Christian 80, North Baltimore 38

Van Buren 66, Oregon Stritch 44

Warren John F. Kennedy 77, North Bloomfield 51

Youngstown Christian 55, Leetonia 50

Girls Scoreboard (3/6/2009)

TOURNAMENT

Division II

Columbus Mifflin 49, Columbus Eastmoor 43

Dayton Carroll 35, Cincinnati McNicholas 30

Kettering Alter 41, Cincinnati Wyoming 29

Sunbury Big Walnut 46, New Albany 44, OT

Tipp City Tippecanoe 50, Dayton Oakwood 33

Division III

Woodsfield Monroe Central 45, Sugarcreek Garaway 42

Division IV

Berlin Hiland 53, Shadyside 36

Canal Winchester Harvest Prep 62, Gilead Christian 44

Columbus Africentric 73, Morral Ridgedale 32

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *