Statewide Basketball Scoreboard

Image

Ohio Boys and Girls Hoops Scoreboard

Boys and girls scores from tournament action


Boys Scoreboard (3/3/2009)

TOURNAMENT

Division I

Amherst Steele 45, North Olmsted 37

Ashland 60, Marion Harding 49

Bowling Green 58, Whitehouse Anthony Wayne 48

Canton McKinley 53, Canfield 45

Cincinnati Aiken 89, Harrison 44

Cincinnati St. Xavier 44, Cincinnati Colerain 38

Cleveland John Adams 73, Solon 42

Euclid 57, Twinsburg 53

Fairborn 53, Lebanon 50

Findlay 71, Maumee 29

Fremont Ross 64, Sandusky 58, OT

Huber Heights Wayne 78, Beavercreek 53

Lakewood 79, Cleveland John Marshall 58

Lorain Southview 53, Avon Lake 42

Loveland 62, Cincinnati Anderson 51

Mentor 80, East Cleveland Shaw 67

Middletown 77, Cincinnati Mount Healthy 41

Oregon Clay 54, Holland Springfield 49

Painesville Riverside 56, Cleveland Glenville 55

Parma Normandy 62, Cleveland Lincoln West 40

Stow-Munroe Falls 74, Wooster 62

Strongsville 54, Elyria 45

Sylvania Northview 74, Toledo Bowsher 52

Toledo Scott 54, Columbus DeSales 53

Wadsworth 51, Akron Firestone 38

Youngstown Boardman 58, Uniontown Lake 46

Division II

Akron Buchtel 101, Akron Coventry 45

Bellevue 69, Sandusky Perkins 50

Beloit West Branch 59, Mantua Crestwood 54

Chagrin Falls 45, Warrensville Heights 38

Chardon Notre Dame Cathedral Latin 60, Cleveland East 58

Cincinnati Indian Hill 60, Cincinnati McNicholas 41

Cincinnati Taft 64, North Bend Taylor 48

Cortland Lakeview 52, Niles McKinley 36

Dayton Thurgood Marshall 65, Dayton Chaminade-Julienne 49

Elyria Catholic 55, Oberlin Firelands 48

Kettering Alter 49, Franklin 30

Lima Bath 45, Van Wert 35

Minerva 62, Orrville 57

Orange 46, Chesterland West Geauga 45

Painesville Harvey 67, Geneva 55

Parma Padua 53, Rocky River 40

Pemberville Eastwood 38, Norwalk 37

Richfield Revere 74, Cleveland John F. Kennedy 40

Rossford 59, Wauseon 48

Shelby 57, Galion 52

Division III

Archbold 72, Sherwood Fairview 67

Bloom-Carroll 48, Columbus Ready 37

Bloomdale Elmwood 47, Tontogany Otsego 27

Cincinnati Madeira 54, Cincinnati Mariemont 35

Cincinnati Shroder 59, Felicity-Franklin 31

Columbus Hartley 48, Fredericktown 40

Cuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian Academy 45, Columbia Station Columbia 24

Dayton Christian 74, Lees Creek East Clinton 51

Delta 64, Millbury Lake 39

Elmore Woodmore 53, Berlin Center Western Reserve 45

Lima Central Catholic 56, Maria Stein Marion Local 52, OT

Lisbon David Anderson 60, North Lima South Range 44

Loudonville 49, Jeromesville Hillsdale 43

Paulding 54, Montpelier 32

Spencerville 77, Rockford Parkway 72, 2OT

Warren Champion 71, Orwell Grand Valley 60

Wooster Triway 61, Massillon Tuslaw 45

Division IV

Bascom Hopewell-Loudon 48, Attica Seneca East 45

Berlin Center Western Reserve 64, Springfield 57

Cincinnati Country Day 63, Fayetteville-Perry 46

Cleveland St. Martin De Porres 48, North Ridgeville Lake Ridge 39

Collins Western Reserve 64, Bainbridge Paint Valley 62, OT

Crestline 58, Mansfield St. Peter’s 52, OT

Dola Hardin Northern 61, Ridgeway Ridgemont 50

Fort Jennings 56, Cory-Rawson 39

Haviland Wayne Trace 57, Convoy Crestview 53

Lafayette Allen East 54, McGuffey Upper Scioto Valley 35

Lakeside Danbury 73, Monroeville 62

Lockland 90, Georgetown 65

Lowellville 60, Sebring McKinley 43

Lucas 60, Mansfield Christian 41

Manchester 62, South Webster 45

Mechanicsburg 45, Jackson Center 44

Miller City 36, Holgate 18

Mogadore 75, Newbury 51

North Baltimore 55, Northwood 53

North Bloomfield 70, Ashtabula StSouth John and Paul 56

New Bremen 64, Minster 43

Oak Hill 49, Ironton St. Joseph 29

Perry 48, Waynesfield-Goshen 44

Racine Southern 63, Willow Wood Symmes Valley 54

South Charleston SE 74, Dayton Miami Valley 29

Sidney Lehman 63, Botkins 50

West Unity Hilltop 61, Gorham Fayette 46

Yellow Springs 55, Tipp City Bethel 50

Girls Scoreboard (3/3/2009)

TOURNAMENT

Division I

Columbus Northland 49, Dresden Tri-Valley 37

Pickerington North 56, Delaware Hayes 48

Wadsworth 45, Copley 36

Division II

Columbus Mifflin 37, Columbus DeSales 32

Millersburg West Holmes 48, Cambridge 32

Division III

Amanda-Clearcreek 43, Columbus Ready 41

Heath 68, Marion Elgin 54

Sugarcreek Garaway 58, Barnesville 28

Division IV

Canal Winchester Harvest Prep 53, Lancaster Fisher Catholic 41

Shadyside 57, Beallsville 48, OT

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *