Statewide Basketball Scoreboard

Image

Ohio Boys and Girls Hoops Scoreboard

Boys and girls scores from the regular season and tournament action


Boys Scoreboard (2/25/2009)

REGULAR SEASON

Bellville Clear Fork 61, Mansfield St. Peter’s 52

Findlay Liberty-Benton 64, Tiffin Calvert 27

Lima Senior 71, Toledo Bowsher 56

Richmond Heights 58, Wickliffe 44

TOURNAMENT

Division I

Cincinnati Anderson 65, Cincinnati Winton Woods 49

Cincinnati Glen Este 54, Cincinnati Sycamore 45

Cincinnati La Salle 89, Cincinnati Turpin 41

Columbus Northland 70, Pataskala Watkins Memorial 25

Columbus Walnut Ridge 45, Hilliard Davidson 42

Dublin Jerome 55, Grove City Central Crossing 47

Dublin Scioto 71, Columbus Briggs 43

Grove City 83, Worthington Kilbourne 55

Liberty Township Lakota East 73, Cincinnati NW 36

Mount Vernon 57, Thomas Worthington 48

Reynoldsburg 63, Columbus St. Charles 53

Westerville Central 61, Pickerington Central 53

Division II

Amanda-Clearcreek 53, Whitehall-Yearling 52

Columbus Watterson 75, Columbus Mifflin 51

Gallipolis Gallia 48, New Lexington 43, OT

Jackson 57, Pomeroy Meigs 55

London 67, Columbus Bexley 62

McDermott Scioto NW 61, Chillicothe Unioto 40

Newark Licking Valley 35, Utica 29

Washington Court House Miami Trace 54, Circleville 50

Division III

Anna 82, New Paris National Trail 24

Bloom-Carroll 68, Galion Northmor 17

Chillicothe Zane Trace 60, Chillicothe Huntington 58, OT

Gahanna Columbus Academy 84, Howard East Knox 45

Hamilton Badin 54, Clarksville Clinton-Massie 29

Ironton 54, Crooksville 40

Middletown Madison 70, Lewisburg Tri-County North 45

Milford Center Fairbanks 63, Cardington-Lincoln 50

Peebles 88, Portsmouth West 60

South Point 60, Stewart Federal Hocking 55

Springfield NE 71, Carlisle 51

West Jefferson 42, Centerburg 38

Division IV

South Charleston SE 71, Newton 49

Springfield Emmanuel Christian 46, Union City Mississinawa Valley 44

Girls Scoreboard (2/25/2009)

REGULAR SEASON

Akron Kenmore 70, Barberton 27

Canton McKinley 71, Canton Timken 34

Chardon 64, Cleveland Glenville 38

Columbus Brookhaven 44, Logan 30

Columbus Northland 66, Powell Olentangy Liberty 54

Delaware Hayes 75, Thomas Worthington 40

Dresden Tri-Valley 54, Columbus Upper Arlington 36

Dublin Scioto 84, Groveport-Madison 31

Fairborn 32, Springboro 30

Grafton Midview 55, Wooster 53

Green 74, Stow-Munroe Falls 37

Grove City 76, Columbus Independence 45

Hilliard Darby 42, Reynoldsburg 1

Kettering Fairmont 35, Centerville 22

Lorain Admiral King 59, North Olmsted 53

Mayfield 73, Painesville Riverside 35

Mount Notre Dame 61, Seton 31

North Canton Hoover 45, Massillon Jackson 42, OT

Pickerington Central 66, Mount Vernon 41

Solon 60, Parma Normandy 50

Strongsville 72, Parma 32

Thurgood Marshall 44, Clayton Northmont 27

Vandalia Butler 49, Huber Heights Wayne 42

TOURNAMENT

Division II

Cambridge 68, Carrollton 46

Canfield 63, Aurora 26

Cincinnati Finneytown 43, Batavia 38

Cincinnati Wyoming 55, Bethel-Tate 13

Columbus Eastmoor 45, Canal Winchester 26

Columbus Mifflin 55, Granville 46

Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 73, Peninsula Woodridge 13

Heath 55, Newark Catholic 39

Lore City Buckeye Trail 46, West Lafayette Ridgewood 38

Mentor Lake Catholic 71, Cleveland Collinwood 29

Parma Heights Holy Name 49, Cleveland Heights Beaumont 32

Ravenna 72, Cleveland John F. Kennedy 38

Rocky River 54, Lorain Clearview 29

St. Clairsville 43, Steubenville 34

Sunbury Big Walnut 41, London 33

Youngstown Mooney 52, Hubbard 51

Division III

Akr. Manchester 79, Doylestown Chippewa 74, 2OT

Amanda-Clearcreek 50, Dayton Northridge 27

Ashland Crestview 62, New London 43

Columbus Grandview Heights 48, Johnstown Northridge 40

Columbia Station Columbia 56, Shaker Heights Laurel 50

Columbiana 48, New Middletown Springfield 37

Columbiana Crestview 66, Atwater Waterloo 48

Elyria Catholic 59, Rocky River Lutheran West 45

Gates Mills Gilmour 74, Leavittsburg LaBrae 45

Jeromesville Hillsdale 62, West Salem NW 58

North Robinson Col. Crawford 56, Huron 43

Richmond Heights 35, Cortland Maplewood 33

Sugarcreek Garaway 36, Zoarville Tuscarawas Valley 22

Utica 47, Worthington Christian 29

Woodsfield Monroe Central 70, Bellaire 20

Division IV

Arlington 65, Van Buren 61

Cincinnati Seven Hills 42, Cincinnati Christian 23

Dalton 46, Louisville Aquinas 34

DeGraff Riverside 60, Jackson Center 59, OT

Delphos St. John’s 65, Van Wert Lincolnview 24

Edgerton 54, Gorham Fayette 36

Fort Loramie 80, Sidney Fairlawn 25

Holgate 38, Defiance Ayersville 30

Kalida 63, Fort Jennings 38

Leipsic 80, Vanlue 34

Liberty Township Lakota East 55, Middletown 41

Mansfield St. Peter’s 50, Mansfield Christian 48, OT

New Bremen 58, Perry 34

Ottoville 27, Antwerp 23

Pettisville 52, Pioneer North Central 29

Plymouth 61, New Washington Buckeye Central 57, OT

Rittman 63, Ashland Mapleton 42

Shadyside 53, New Matamoras Frontier 45

Sycamore Mohawk 46, Fremont St. Joseph 27

Tiffin Calvert 45, Bascom Hopewell-Loudon 41

Waynesfield-Goshen 43, Maria Stein Marion Local 38

Williamsburg 43, Dayton Miami Valley 38

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *