Statewide Basketball Scoreboard

Image

Ohio Boys and Girls Hoops Scoreboard

We have scores from around the state from last night’s boys and girls hoops action.


Boys Scoreboard (2/16/2009)

Ada 56, Columbus Grove 45

Bethel-Tate 65, Goshen 48

Cincinnati Indian Hill 86, Cincinnati Deer Park 53

Covington 64, Union City Mississinawa Valley 56

Ironton St. Joseph 60, New Boston Glenwood 58

Johnstown-Monroe 46, Johnstown Northridge 42

London Madison Plains 71, Plain City Jonathan Alder 55

Lore City Buckeye Trail 58, Caldwell 39

Magnolia Sandy Valley 63, Bowerston Conotton Valley 59

Mt. Blanchard Riverdale 66, Vanlue 61

Pandora-Gilboa 67, Miller City 60

Girls Scoreboard (2/16/2009)

Alliance 67, Akr. Springfield 45

Alliance Marlington 67, Louisville 56

Ansonia 74, Pitsburg Franklin-Monroe 73

Arlington 78, Lima Perry 52

Ashtabula Lakeside 58, Youngstown Christian 39

Beloit West Branch 43, Youngstown Mooney 31

Bristol 63, Mineral Ridge 49

Canton McKinley 77, Lorain Admiral King 48

Chardon 69, Jefferson Area 34

Cincinnati Wyoming 45, Cincinnati Madeira 39

Coal Grove Dawson-Bryant 65, Cheshire River Valley 41

Columbus Hartley 43, Zanesville Rosecrans 28

Convoy Crestview 40, Haviland Wayne Trace 28

Delphos Jefferson 55, Fort Jennings 32

Delta 54, Gorham Fayette 51

Hamilton New Miami 61, Lockland 51

Madison 47, Springfield Northeastern 28

Miller City 46, McGuffey Upper Scioto Valley 36

Morrow Little Miami 44, Hamilton Badin 30

New Matamoras Frontier 52, Caldwell 43

Newark Catholic 55, Lancaster Fisher Catholic 35

Northwood 51, Toledo Libbey 37

Norton 49, Medina Buckeye 48

Ottoville 41, Defiance Ayersville 16

Sarahsville Shenandoah 50, Hannibal River 36

Sidney Fairlawn 51, DeGraff Riverside 48

Springfield Catholic Central 64, Mechanicsburg 46

Struthers 73, Warren Champion 48

Tuscarawas Central Catholic 41, Newcomerstown 28

Woodsfield Monroe Central 59, Barnesville 49

Youngstown Boardman 67, Warren Harding 38

Youngstown East 51, Youngstown Austintown-Fitch 47

TOURNAMENT

Division I

Columbus Brookhaven 65, Hilliard Davidson 44

Division II

Bellbrook 64, Fremont Ross 63

Cincinnati Aiken 48, Batavia Clermont NE 43

Cincinnati Indian Hill 61, New Richmond 17

Clarksville Clinton-Massie 43, Oxford Talawanda 41

Jackson 41, Athens 24

Pomeroy Meigs 64, McArthur Vinton County 52

Division III

Carlisle 63, Lees Creek East Clinton 42

Portsmouth 53, Wellston 43

Proctorville Fairland 63, Portsmouth West 37

Ripley-Union-Lewis-Huntington 74, Reading 48

Southeastern 50, Belpre 41

St. Bernard Roger Bacon 80, Cincinnati Shroder 42

West Jefferson 53, Sparta Highland 48

Division IV

Fayetteville-Perry 74, St. Bernard 16

Racine Southern 34, Corning Miller 18

South Charleston Southeastern 67, Franklin Middletown Christian 50

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *